Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Řízení elektrokotle pomocí PLC
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tkuhr



Založen: Jan 21, 2008
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2009, 16:20    Předmět: Řízení elektrokotle pomocí PLC Citovat

Zdravím všechny diskutující!

Chci inovovat ovládání elektrokotle se dvěmi tělesy 3x2000W(2x6kW) pomocí PLC + panel na rozvaděči, ukládáním provozních dat, polovodičovými spínacími poly a občasným přenosem dat do PC.

Současný stav je takový, že spínání je realizováno pomocí dvou stykačů, přičemž jedno těleso mám zpožděné kvůli rázům do sítě, toto je ovládáno prostorovým termostatem a termostatem na kotli(voda), na kotli je ještě jeden termostat pro ovládání čerpadla.

Po instalaci termo-ventilů na všechny radiátory dochází po prohřátí systému k častému spínání/vypíaní obou těles, proto jsem se rozhodl pro inovaci. Nové řešení si představuji takto:

- přidat teplotní čidlo na vratku(po prohřátí systému používat pouze 1. stupeň - jedno tělěso na udržování teploty

- stávající termostaty na kotli vyměnit za jedno čidlo, jež bude sloužit pro spínání těles a čerpadla

- měřit proud jednotlivých těles, ten přepočítávat na příkon

- případně systém doplnit i o venkovní čidlo teploty

- všechny provozní údaje zobrazovat na panelu a hlásit mezní hodnoty a poruchy

- provozní data ukládat do paměti PLC

- možnost připojení PC a stažení dat

Mám představu jak toto realizovat, ale moc rád bych získal nestranné a odborné rady od Vás, kteří mají s PLC větší zkušennosti, než-li já. Mám k dispozici LOGO! a S7-200. Uvítám všechny podněty, nápady, rady apod. Wink

DÍKY MOC!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2009, 17:06    Předmět: Citovat

Proč měřit proud těles ? Jejich odpor je snad téměř konstantní, napětí sítě taky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tkuhr



Založen: Jan 21, 2008
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2009, 17:19    Předmět: Citovat

Možná je to zbytečné, ale rád bych, když už se do toho pustím, měřil i aktuální příkon...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2009, 20:06    Předmět: Citovat

A doufám , že tam je ještě třetí termostat , tzv havarijní !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tkuhr



Založen: Jan 21, 2008
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2009, 20:15    Předmět: Citovat

Ano, je to kotel vlastní výroby z r. 1992, ale i tak musel projít typizací a to by bez tohoto prvku nešlo. Tento neplánuji připojovat do PLC, proto jsem ho nezmiňoval. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: ne březen 01 2009, 20:53    Předmět: Citovat

S PLC to v podstate jiste jde.Otazka je zzda to neni kanon na vrabce a zda se tato investice jak hard tak soft vyplati,ci neni snazsi pouzit hotovy ekvitermni regulator.Pokud trvas na PLC je nutne zvazit nekolik zakladnich veci.Zadavani potrebnych dat,pri kazde zmene treba pozadovane teploty.Pocet potrebnych vstupu,vcetne analogovych.Pro pozadovane mereni vykonu teles prevodniky,jake....Zobrazeni dat a treba okamzitych hodnot na cem,pokud PLC a Siemens pripadaji v uvahu operatorske panely napriklad.Ukladani dat,opet neni problem ulozit jde vse,ovsem jak s tim nalozit uz je treba opet resit napr. pomoci komunikacnich procesoru.A kdyz se tohle vse nejak da dokupy zbyva uz malickost a tou je program a jeho odladeni.Pokud tohle vse chces absolvovat,rad poradim s cim budes chtit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tkuhr



Založen: Jan 21, 2008
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 1:07    Předmět: Citovat

Díky za reakci!!! To je dobré přirovnání s tím kanonem. Very Happy Něco na tom možná bude, ale...

1. mám možnost opatřit prakticky cokoliv od Siemensu a to v ceně několika litrů slivovice. Very Happy

2. mám rád výzvy a řešení technických problémů

Takže ano, jdu do toho. Pokud bych si odpustil to měření a tím pádem ukládání a přenosy dat, tak to "zbouchám" z Loga a tří bezkontaktních polí. Jenže, když to chci medernizovat, tak s celou parádou.

Naše společné řešení této konstrukce bych začal tím, že uvedu jaké komponenty mám momentálně k dispozici a které bych rád použil:

1. S7-200 (CPU 226 6ES7216-2AD23-0XB0)
2. TD 400C (6AV6640-0AA00-0AX1)
3. měření proudů pomocí traf PMEC P4TH 1000 + převodník alá "urob si sám", několikrát osvědčený, levný, přesný,...

Přenos dat chci realizovat využitím druhé 485 - převést na LAN, případně wifi, první 485 použít pro TD.

Velice rád přijmu všechny rady a pomoc! Předem mnohokrát děkuji! Plodné rady a pomoc velice rád ocením! Wink Pokud bude zájem čtenářů, budu tu zveřejňovat vše, co se tohoto projektu týče. Question

PS: je to v oblasti PLC zatím to největší do čeho se pouštím, proto se předem omlouvám všem expertům, které bych snad mojí činností prudil Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 7:22    Předmět: Citovat

Tak teda s chuti do toho a no pul ne ale cast hotova je Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6317
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 10:59    Předmět: Citovat

klidně sem haž jak postupuješ, budeš mít konstruktivní kritiku/pochvalu
jen to chce ládovat po malých kouskách ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 11:40    Předmět: Citovat

myslím, že příměr kanón na vrabce nesedí, vhodnější by bylo "palebné postavení PLŘS na vrabce".
Z prapůvodní logiky věci (chci aby mi nebylo zima a chci za to pokud možno zaplatit co nejmíň) bych spíš napřel energii (svoji i tu od ČEZu) do optimalizace ztrát a do chytrých algoritmů, které můžou přinést úsporu. Časté zapínání elektrokotle nemá přece na nic zásadní vliv. Jestli ho chceš minimalizovat, stačí zvětšit hysterezi termostatů. K tomu řešit oběh topné vody regulací výkonu čerpadla(el). Z hlediska nepřetápění kotle pak ekvitermní regulaci, venkovní čidla, nějakou prognózu vývoje venkovní teploty a zadávání požadavku na teplotu interiéru. Systém by měl třeba umět reagovat na skutečnost, že po teplé frontě přijdou místo -12 dvě noci s -2 a že večer jdeš s manželkou na raut, takže po sms stačí regulovat od 18 do 24h s propadem na 16 místo 21°. Na to nepotřebuješ převodníky proud/výkon... spíš kvalitní manažerská rozhodnutí, jestli se účastnit na měsíčním objednávání tarifů nebo ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 12:25    Předmět: Citovat

Ale chlapi , tak zkousněte i to , že někdo má čas dělat věci jen pro zábavu . Nepotřebuje na to ani kapesný , ani propustku a je pěkně doma . Můj malý synovec by prohlásil :"Nezáviď!"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 12:38    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Ale chlapi , tak zkousněte i to , že někdo má čas dělat věci jen pro zábavu . Nepotřebuje na to ani kapesný , ani propustku a je pěkně doma . Můj malý synovec by prohlásil :"Nezáviď!"

Tohle prece neni o zavisti,nic takoveho jsem ani netusil,spis jde o to,kam az a jak lze jit.Vlastne pokud ctes treba vlakno o presypacich hodinach,tak tam to Tve prirovnani uplne sedi.Kdo si hraje nezlobi,tady vsak uz to neni o hrani,ale o dosazeni nejakych realnych vysledku,pokud mi nebudou svitit hodiny na skrini plynule nic se nedeje,pokud vsak za topeni dam o tretinu vic pak uz je to o necem jinem.myslimm,ze v tomhle vlakne je treba myslet realne a ve vsech uhlech pohledu.Proto muj prispevek,rovnez Crifoduv.Osobne rad dotycnemu poradim se vsim na co me znalosti Siemense staci.Pokud bude mit dost casu a prostredku,jiste se dopidi nejakeho vysledku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 12:53    Předmět: Citovat

Seš ženatý a máš děti ? To je daleko větší regulátor odběru energií , než nějaký "hloupý Siemens" .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 14:01    Předmět: Citovat

Míra průniku dotyčného konstruktéra s realitou a způsob řešení technického problému jsou samozřejmě dvě různé věci. To tady snad nikdo nezpochybňuje.
Tahle tepelně regulační problematika, to je už léta oblast, kde se kříží praktické a žádoucí poznatky s občasnými exhibičními projekty. Pokud je spotřebitelský zájem, výrobci by byl hloupí, kdyby toho nevyužili a naleštěné prdy nenabídli.
Souvislosti jsou pak různé, dvě osobní zkušenosti:
1) Projektant navrhl a osadil do podnikové chaty v Krkonoších Systematický Systemizovaný Systém. Velkolepá regulace kaskády tří kotlů, točítka, tlačítka, přepínače, ztrojená (!!!) venkovní Pt100, grafy a křivky.
Jenže v praxi výrobce po pár letech tiše zesnul a na chatě zůstal regulační technikou nepolíbený správec, navíc s hravýma rukama. Důsledek? Návštěvníci přijeli do vymrzlé chaty, rychlá a zbytečná servisní cesta 180 km. Po roce totéž znova.
2) Regulace dětmi a manželkou: bez ohledu na míru sofistikovanosti kamarád topí "minimálně" tj. snaží se minimalizovat účet za elektrokotel, děti a manželka pak objevují "sabotáže" otce rodiny a nahazujou jističe a přeprogramovávají termostaty, protože chtějí běhat po koupeli na hale v kalhotkách a ne ploužit se ve vlněných ponožkách a svetru Sad
Zelený je strom praxe Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tkuhr



Založen: Jan 21, 2008
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po březen 02 2009, 15:00    Předmět: Citovat

Všem díky za příspěvky. Very Happy

Je mi jasné, že můj záměr může působit a asi i působí poněkud podivně, rozmařile, či jak. Jistěže můžu ponechat stávající stav se stykačema, přidám obyč termostat na vratku a bude to fungovat prakticky stejně, jako když to inovuju pomocí PLC, jenže...

Uplatním Simatica s TD a nebude se na něj jen prášit, který mě mimochodem téměř NIC nestál. Bude to elegantní, moderní řešení a hlavně - elektrotechnika je mým celoživotním koníčkem a i zaměstnáním. Čímž se dostávám k tomu, že času na podobné akce nemám a tak to půjde pomalu, snad stihnu příští topnou sezónu. Very Happy

Toto vlákno jsem zakládal v domnění, že to někoho bude zajímat a budu tu čerpat inspiraci, jako například doplnit to o GSM bránu (díky Crifodo). Třeba tomu tak i bude...

O víkednu začnu, tak budu informovat. Wink

Zatím se mějte, Tomáš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund