Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Převodník 230V/50Hz na 120V/60Hz
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 17:01    Předmět: Citovat

Probůh, máš v tom trafo na 120V, co chceš fotit na plošáku ?

Nejrozumnější varianta je dát to do ruky někomu, kdo tomu rozumí, trafo nechat převinout na 230V, primární čát předělat (pojistka, ev. odrušovák, softstart, izolace...) a je to. Taky existuje možnost originální trafo pro EU(UK variantu sehnat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wik



Založen: Sep 05, 2006
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 17:31    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Probůh, máš v tom trafo na 120V, co chceš fotit na plošáku ?

Nejrozumnější varianta je dát to do ruky někomu, kdo tomu rozumí, trafo nechat převinout na 230V, primární čát předělat (pojistka, ev. odrušovák, softstart, izolace...) a je to. Taky existuje možnost originální trafo pro EU(UK variantu sehnat...


Tak to jsi mě nepotěšil, říkal jsem si, že to asi nepujde, když je to trafo na 120V, no nic. Neznáš někoho,kdo by se mi na to podíval? Jsem z Havířova. Nevím, kolik si berou za převinutí trafa, aby to nebylo více než koupit nové. Napadá mě jen Cimbala z VALMEZu.

Takže mám tyto možnosti:
1 - koupit toto síťové trafo 240V/120V(3kVA),které by mi zesik stopro utahlo. http://www.aukro.cz/show_item.php?item=561787381. Cena je dobrá, ale váha nee (25kg) a navíc by se mi nosit další krabici nechtělo. Jediné plus je to, že bych nemusel nic přeďelávat v primární části.

2 - nechat si převinout toroid co je v zesiku + předělat primarni obvod

3 - nechat si toroid vyrobit + předělat primarní obvod

4 - nechápu, jaké trafo EU/UK máš na mysli...to v bodě č. 1?

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 17:37    Předmět: Citovat

To máš jedno, jestli ti na zakázku namotají 230V/120V nebo přímo vhodný toroid do zesu. Takže asi tudy Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 18:46    Předmět: Citovat

Jsem z Ostravy, což není daleko.
Cimbala má navijárnu na trafa ? Odkdy ? Laughing
Eu trafo je evropská verze trafa pro tenhle Mackie, možná by šel jako ND sehnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gino



Založen: Oct 17, 2008
Příspěvky: 343
Bydliště: Prešovský kraj, SR

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 19:28    Předmět: Citovat

Tak ako bolo vyššie povedané. Trafo je iba na 120 V, takže buď ho necháš previnúť, alebo objednáš nové. Zosilňovač ti dá 2 x 500 W do 4 Ohm alebo 1260 W do 4 Ohm v mostíku preto potrebuješ cca. 1400 W trafák. Sek. napätia si zisti pripojením na nejaký zdroj 120 V (sekundárnu stranu odpoj, primárnu stranu nechaj, je tam softstart), prúdy na 240 V si potom prepočítaj z výkonu. Také trafo bude drahé jak sviňa tak si nachystaj veeľa koruniek

Na primárnej strane veľa prerábania nie je, vymeníš 7 odporov.

Ak potrebuješ servis. manuál daj email, pošlem ti ho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wik



Založen: Sep 05, 2006
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 20:17    Předmět: Citovat

Díval jsem se na nějaké firmy, které vyrábí toroidy. Dle rozměrů a váhy mého toroidu (D=145mm, V=45mm, m=5kg) jsem ho porovnal s vyráběnými toroidy a zjistil jsem, že by měl mít výkon kolem 500W, což je strašně málo. Porovnával jsem to asi ve 3 firmách a všude to vyšlo přibližně stejně. Tak teď jsem z toho v rozpacích. Dle katalogů vyráběných toroidů jsem zjistil, že toroid o výkonu 1500W váží okolo 13kg a průměr 250mm. Takové trafo by se mi do zesu nevešlo ani náhodou - vejde se mi tam trafo max o průměru 160mm.

V návodu je napsáno, že při zatížení zesilovače na 2 Ohmy stačí jistič s hodnotou 8A/120V, což je 960W.

Ještě jsem vyfotil detailní technické parametry zesilovače - je tam spousta různých výkonů,ze kterých jsem teď absolutně zmaten. Shocked

http://img408.imageshack.us/img408/5907/technickparametrymale.jpg

Ke zdroji 120V bohužel přístup nemám, takže mi asi nezbývá než trafo poslat do nějaké firmy, kde toroidy vyrábějí a zjistit výkon a potom si nechat vyrobit podobný s naměřenými parametry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 21:17    Předmět: Citovat

Podle mě trafo v zesilovači je proto tak malé, že sice může dávat výkon třeba 2,5kW, ale určitě ne trvale. Vydrží to třeba 10minut. Výrobce asi potají předpokládá, že nikoho nenapadne brát generátor sínusovky a krmit zesilovač na plné kule půl dne. Po dobu nutnou ke změření uvedených katalogových hodnot (několik minut ) to přežije. Možná má zesilovač tepelnou pojistku, kdyby opravdu někdo začal zkoušet výdrž při plném konstantním výkonu.

Transformátory od našich firem, které se ti zdají strašně veliké , jsou však počítány na skutečně TRVALÝ konstantní výkon, s přirozeným chlazením, takže vycházejí mnohem bytelnější.

Fyzikální zákony platí tady i tam, takže podobně rozměrný toroid na 230V bude mít přibližně stejný výkon jako americký na 120V.

Američani mají menší výhodu v 60Hz, což umožňuje mírně výkon při stejných rozměrech trafa, než při 50Hz (rozhodně ne 4 krát!). Jestli je v tom zesilovači ještě ventilátor, taky to umožní ždímat trochu víc watů.

Při buzení hudebním signálem si zesilovač a trafo semtam odpočine,takže to nějak funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gino



Založen: Oct 17, 2008
Příspěvky: 343
Bydliště: Prešovský kraj, SR

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 21:32    Předmět: Citovat

Čo sa týka sek. napätí, za usmerňovačom ma byť +-80V a +-90V. Je tam usmerňovač dvojcestný, takže z trafa by ti malo liezť 2 x 72V a 2 x 81V ak sa nemýlim.
Trafo tam daj menšie a zníž citlivosť zosilňovača. Polovičný výkon by ti mal bohate stačiť ak neozvučuješ nejaké veľké akcie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wik



Založen: Sep 05, 2006
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 22:13    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Možná má zesilovač tepelnou pojistku, kdyby opravdu někdo začal zkoušet výdrž při plném konstantním výkonu.


Tepelná pojistka i ventilátor tam je. Tento zesilovač má velmi kvalitně provedené chlazení pomocí větracího tunelu.

Je tedy pravděpodobné, že toroid má výkon do 1000W. Pokud jsem to dobře pochopil, i přesto že má toroid výkon 1000W, může ze sítě odebírat i větší výkon ve špičkách nebo po krátkou dobu? Ptám se kvůli toho, že kdybych si koupil tranformátor z 230V na 120V o výkonu 1000W a na něj zapojil zesík, asi by to nestíhal a mohl se spálit? V parametrech zesilovače píšou že na max po krátkou dobu může dát i 2,5 kW. V tom případě bych musel mít síťové trafo o výkonu aspoň 3kVA. Zesilovač ještě nejspíše obsahuje Gretzův můstek (4 velké kondenzátory) a ty by měly výkonové špičky pojmout a tím pádem snížit zatížení trafa. Je má myšlenka správná? Omluvte mne za laické otázky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wik



Založen: Sep 05, 2006
Příspěvky: 46

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 22:31    Předmět: Citovat

gino napsal(a):
Čo sa týka sek. napätí, za usmerňovačom ma byť +-80V a +-90V. Je tam usmerňovač dvojcestný, takže z trafa by ti malo liezť 2 x 72V a 2 x 81V ak sa nemýlim.
Trafo tam daj menšie a zníž citlivosť zosilňovača. Polovičný výkon by ti mal bohate stačiť ak neozvučuješ nejaké veľké akcie.


Výkon v žádném případě snižovat nechci. Chci si ještě kupovat další zesilovače, protože mi výkon pořád chybí. Nejslabší reprobedny mají 350W/8Ohm, které bych chtěl tímto zesíkem uživit. Správně by měl být zesilovač alespoň 1,5 x silnější než výkon beden, aby měla reprosoustava dostatečnou kvalitu a dynamiku a neničily se repráky při zkresleném signálu ze zesilovače. Proto snížení výkonu nechci připustit.

Nad menším trafem ani neuvažuju, naopak. Vlezl by se mi tam toroid o něco málo větší i vyšší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 22:47    Předmět: Citovat

A vleze do té bedny i nějaký silnější a lépe chlazený zesilovač ? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gino



Založen: Oct 17, 2008
Příspěvky: 343
Bydliště: Prešovský kraj, SR

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 22:52    Předmět: Citovat

Wik napsal(a):
Správně by měl být zesilovač alespoň 1,5 x silnější než výkon beden, aby měla reprosoustava dostatečnou kvalitu a dynamiku a neničily se repráky při zkresleném signálu ze zesilovače.


Preboha to máš odkiaľ. Question Vieš čo sa stane s bedňou keď do nej pustíš 1 a pol násobok menovitého príkonu.


Naposledy upravil gino dne po únor 23 2009, 23:01, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 22:55    Předmět: Citovat

Píše to sice blbě, ale je to zhruba pravda, výkon PA zesilovače je vhodné mít cca 2x, někdy i 4x vyšší než příkon reproduktorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gino



Založen: Oct 17, 2008
Příspěvky: 343
Bydliště: Prešovský kraj, SR

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 23:06    Předmět: Citovat

Abeceda NF Techniky - Wirsun, Siegfried, strana 142:

Doporučuje se, aby maximální příkon reproduktoru nebo soustavy byl 2 krát vyšší než zesilovače. Tím se dosáhne nejenom vyšší provozní spolehlivosti, ale i nízkeho činitele zkreslení.


Alebo som zaspal dobu???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 23:14    Předmět: Citovat

Jo, zaspal jsi dobu. Ta knížka je z jakého roku ? A k jaké technice se vztahuje ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund