Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Fly-back nebo propustný měnič? - Pořád problémy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2009, 22:15    Předmět: Citovat

citace:
Stačí pochopit, co ta šipka znamená

Já jsem vyučenej opravář, umím opravit televizi i NC stroj, ale vědět, co je uvnitř tranzistoru, to fakt k životu nepotřebuju, stačí, když vím, jak funguje. Ale na ty značky ještě mrknu, slibuju!

citace:
Pokud ten flyback zatížíš tak, že klesne napětí na výstupu pod 12V*25*10us/12us=250V, tak se nestačí jádro odsytit a proud letí vzhůru do nebes. Proto je u flybacku tak užitečná proudová regulace.


Tak tohle je docela důležitá informace. Díky za info!

Tuhle desku už využiju, pro UC bych to musel zase předělávat, tak z toho udělám ten propustnej měnič. Ale poslední dobou se potýkám s nedostatkem vhodných tlumivek, proto
Nevíte někdo, kde se daj sehnat takový ty miniaturní řezací/brusný kotoučky o tloušťce cca 0,5-1mm do minivrtačky, aby se s tím daly řezat vzduchový mezery do feritových toroidů?

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2009, 22:31    Předmět: Citovat

kybler napsal(a):
citace:
Stačí pochopit, co ta šipka znamená

Já jsem vyučenej opravář, umím opravit televizi i NC stroj, ale vědět, co je uvnitř tranzistoru, to fakt k životu nepotřebuju, stačí, když vím, jak funguje.

Když tedy víš, jak MOSFET funguje, tak určitě víš, proč mu nemůžeš přehodit S a D. A v odpovědi je i odpověď na tu šipku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2009, 22:36    Předmět: Citovat

kybler napsal(a):
Nevíte někdo, kde se daj sehnat takový ty miniaturní řezací/brusný kotoučky o tloušťce cca 0,5-1mm do minivrtačky, aby se s tím daly řezat vzduchový mezery do feritových toroidů?

Já jsem je získal od spřátelené zubní laborantky, ale na feritu bude spotřeba dost velká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2009, 22:51    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):

Když tedy víš, jak MOSFET funguje, tak určitě víš, proč mu nemůžeš přehodit S a D.

Jistě,protože výrobce dovnitř zabudoval antiparalelně diodu.Když chci spínat obousměrně,například AC,tak spojím 2 tranzistory Skama k sobě,Gčka propojím a na obou stranách pak koukaj Drainy.Sepnu to malým tráfkem s diodou zapojeným mezi S a G obou tranzistorů a druhým tráfkem s mosfetem,kterej vyzkratuje náboj
na G zase vypnu.

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2009, 22:53    Předmět: Citovat

kybler napsal(a):
Andrea napsal(a):

Když tedy víš, jak MOSFET funguje, tak určitě víš, proč mu nemůžeš přehodit S a D.

Jistě,protože výrobce dovnitř zabudoval antiparalelně diodu

A zkusi jsi někdy v obchodě chtít MOSFET bez diody? Hmm?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 18:14    Předmět: Citovat

citace:
A zkusil jsi někdy v obchodě chtít MOSFET bez diody? Hmm?

Nezkoušel, automaticky počítám s tím, že tam je, což u naprostý většiny běžných tranzistorů bývá. Ale prosím, neřešme tu teorii tak do detailů, opravdu mi stačí vědět, jak ten tranzistor uvést do chodu, ten zbytek je v datasheetu.

Jestli by se mi někde hodila ta teorie, tak:
a) Jakým způsobem jsi zpočítala těch 0,7T z času, počtu závitů, a typu jádra, z mýho pohledu to je tak trochu na křišťálovou kouli...

b) Jak navrhnout výstupní tlumivku, tentokrát ne její hodnotu, ale spíš provedení. Automaticky u feritových jader dávám vzduchovou mezeru a dávám rezervy všude možně, jestli to nedělám zbytečně. Jestli ta vzduchová mezera nemůže být třeba menší (nebo žádná) než mám atd...
Nejdřív počítám potřebnou indukčnost tlumivky podle požadavku na zdroj, pak předpokládanou indukčnost při daným Al jádra a potřebným počtu závitů, aby se mi to při daný frekvenci a napětí na cívce nepřesytilo (což vyjde výrazně víc, než potřebuju) a tou mezerou tu indukčnost stáhnu na požadovanou hodnotu. Předpokládám, že máš na tohle jistě fundovanější postup, byl bych za něj vděčný.

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 18:30    Předmět: Citovat

Někdy si zkus v nějaké teorii najít pojem substrátová dioda. Raději dřív, než se Andrea uvede do stavu fůrie... Cool
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 18:41    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Někdy si zkus v nějaké teorii najít pojem substrátová dioda. Raději dřív, než se Andrea uvede do stavu fůrie... Cool


Proto jsem to téma raději už zarazil, vím jak my servisáci, co s elektronikou pracujeme denně, koukáme na inženýry a podobně, kteří ze všeho dělaj děsnou vědu, např. jak deseti způsoby spočítat odpor v obvodu, když stačí vzít multimetr a je to. Nepochybuju o tom, že oni na nás zase koukaj jako na kdejaký dělníky od lopaty, kteří pracujou jen podle toho, co oni nám namalujou na papír.

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 18:47    Předmět: Citovat

kybler napsal(a):
ZdenekHQ napsal(a):
Někdy si zkus v nějaké teorii najít pojem substrátová dioda. Raději dřív, než se Andrea uvede do stavu fůrie... Cool


Proto jsem to téma raději už zarazil, vím jak my servisáci, co s elektronikou pracujeme denně, koukáme na inženýry a podobně, kteří ze všeho dělaj děsnou vědu, např. jak deseti způsoby spočítat odpor v obvodu, když stačí vzít multimetr a je to. Nepochybuju o tom, že oni na nás zase koukaj jako na kdejaký dělníky od lopaty, kteří pracujou jen podle toho, co oni nám namalujou na papír.

Máš zkreslené představy, už týden se hrabu ve vyjiskřovačce z roku 77 a snažím se ji zprovoznit, to má do teorie docela daleko a i jsem se u toho docela ušpinila. A není to dlouho co jsem oživovala CNC drátořez z roku 80. Ale když tě teorie nezajímá, tak nebude torie, to je jednoduché. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 19:09    Předmět: Citovat

Ty CNC mašinky daj zabrat, to ti věřím, v jedný nejmenovaný kalírně jsem poslední dobou pečenej vařenej a to skoro doslova, když se vyměňujou spálený kabely na peci za provozu.
Nejlepší je, když se v tom vrtá kupa lidí okolo, každej si zapojí něco, co potřebuje, překlene nějakou tu ochranu nebo relátko, který přestalo fungovat a když už se to po...e úplně, tak zavolaj servis. Noty jsou k tomu doslova jak na buben, všude visej dráty, páč někomu se to už nechtělo vracet zpátky do lišt a čert aby se v tom vyznal...

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 23:38    Předmět: Citovat

To je nič najlepšia je dokuntacia...a pečiatka skutocne prevedenie stavby. Skoda ze projetant nevysiel z kancelarie inac by to tam nebachol Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stevo59



Založen: Jun 16, 2007
Příspěvky: 470
Bydliště: pod Tatrami

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2009, 7:34    Předmět: Citovat

citace:
, koukáme na inženýry a podobně, kteří ze všeho dělaj děsnou vědu, např. jak deseti způsoby spočítat odpor v obvodu, když stačí vzít multimetr a je to.

Keď máš pár zhorených odporov, len s multimetrom bez sivej mozgovej kôry si neporadíš... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2009, 12:40    Předmět: Citovat

stevo59 napsal(a):
citace:
, koukáme na inženýry a podobně, kteří ze všeho dělaj děsnou vědu, např. jak deseti způsoby spočítat odpor v obvodu, když stačí vzít multimetr a je to.

Keď máš pár zhorených odporov, len s multimetrom bez sivej mozgovej kôry si neporadíš... Very Happy

A poradím, buď se seženou noty, nebo se tam něco natipuje podle součástek okolo a sleduje, jak se ta věc chová, případně se hodnoty podle potřeby trochu poupraví.

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt březen 05 2009, 13:01    Předmět: Citovat

Jen ještě jeden drobný dotaz, nebudu kvůli němu zakládat nový vlákno:
Nevíte, na jakým principu pracují měniče na základní desce v PC, noteboocích a další ty miniatury, který zvládaj velkej výkon? Slyšel jsem něco o tom, že běží na jednotkách MHz. Delší dobu tu bojuju s jedním měničem, který je popsán v tomto vláknu.

Požadavky:
vstup 11-15V
výstup 320V/50W
Účinnost >92%
Spotřeba naprázdno <1mA
Rozměry ne větší než 1 DIN jistič.

Noty jsou na první stránce tohoto vlákna, jen jsem to předělal na propustné zapojení, takže za výstupní diodou přibyla ještě jedna anodou na zem a za ně ještě tlumivka, pak teprve filtrační kondry, přibylo i vybíjecí vinutí, sekundár pochopitelně zapojen opačně, je i jiné trafo, tentokrát feritové 2,5cm bez mezery.

Problém je v tom, že buď měnič kloudně nechodí, nebo je moc velkej. Když to vyženu frekvencí na 200kHz, trafo se díky parazitním kapacitám nevybije, dokonce se ani napětí na primáru nestačí do dalšího sepnutí tranzistoru otočit do opačné polarity a jádro se přesytí, i když sekundár má jen jedinou vrstvu. Nemůžu tedy nastavit dobu sepnutí na víc, než 20%. Když snížím frekvenci na 40kHz, vychází zase výstupní tlumivka na cca 40mH, musí mít napěťovou pevnost větší než 1kV (špičkové napětí na sekundáru překročí 900V) a tuhle frekvenci bez problémů zvládnout, takže na malý rozměry můžu zapomenout.

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund