Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dotaz na impedanci repro - věž
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
renm
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 14:13    Předmět: Dotaz na impedanci repro - věž Citovat

Jedná se o mikrověž Philips Micro Hi-Fi System MC-M250 MP3 MC-M250/22 Chtěl bych se zeptat ohledně modelu uvedeného výše, zda mohu na věži provozovat repro s impedancí kolem 2 Ohmů (paralelně zapojená repra 6 Ohm + 3x 4 Ohm) - zda má věž nějakou pojistku nebo něco takového kvůli přetížení, protože výstup z věže je pro repro 8 Ohm. Mám to takhle připojený a zatím nepozoruju žádné větší problémy - např. že by se věž zahřívala. Popřípadě je nějaké řešení jak to bezpečně provozovat?
Návrat nahoru
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33933
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 14:17    Předmět: Citovat

Nie, nemozes. Impedancia musi byt rovnaka alebo vyssia, ako je tam napisane.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 14:30    Předmět: Citovat

Provozovat to muzes, ale na 99% to odpalis, protoze na to nekdo zapomene, ze tam jsou 2Ohm repro a ohuli to a shori ti to(problem je, ze pri otoceni volume doprava z te veze poleze sakra vic proudu do reproduktoru).

Kdyz z toho tahas jmenovity vystupni proud na 8Ohm, tak na 2Ohm z toho muzes tahat take maximalne jmenovity vystupni proud...z toho plyne, ze ti vystupni vykon klesne 4x oproti jmenovite impedanci. A jestli to provozujes na stejne vytocenou hlasitost, jako s temi 8Ohm repro, tak jses blazen(jeste musi byt splneno, to co je nize Wink ).

Dalsi vec...zalezi, co zvladne ten svab ve vezi, kristalovou kouli nemame, takze by sis to mel zjistit ty, do jakych impedanci repro umi pracovat. A ta kombinace reproduktoru...to je teda husty.

Take zalezi na citlivosti repro...pokud jsou tyhle "nove" repro citlivejsi, nez ty puvodni, tak to provozujes na nizsi hlasitost, nez puvodne, protoze ti staci mensi vykon na vybuzeni a nic se nemusi brzo stat. Ale postupne tu vez kurvis a casem ti odejde...jak brzo zalezi na mire prezetovani a prehrivani. Je to celkem komplikovany a zalezi na spouste faktoru. Vzhledem k tomu, ze jsi neudal skoro zadny parametry, tak uz ti vic nejsem schopen rict Wink

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
renm
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 14:43    Předmět: Citovat

Tohle je jeden ze dvou reproboxů...
z hlavy jen vím že ty vrchní maj 4 ohmy, výkon 1,5 W, průměr 10 cm, označení ARO 389 a středovej 4 ohmy, 5 W výkon, označení netuším, spodní je 6 ohm, waty nevím a průměr kolem 27 cm... Všechno jsou to ARO

A kondenzátor v těch boxech je tam tenhle - kond. krabicový TC 473 MP 8µF ± 10 % 160 V







Philips je tohle:
AMPLIFIER
Output power ....................................... 2 x 10 W RMS
............................................................ 20 W + 20 W MPO
Signal-to-noise ratio .......................... ≥ 65 dBA (IEC)
Frequency response ......... 40 – 20000 Hz, ± 3 dB
Input sensitivity AUX ....................... 0.5 V (max. 2 V)
Impedance loudspeakers ......................................... 8 Ω
Impedance headphones .................... 32 Ω -1000 Ω


Takže závěr prostě je, že těch 6 hodin co mě to hrálo jsem měl sakra štěstí že jsem nic nespálil a už to nemám připojovat jo? Proč třeba není ve věři nějaká pojistka...nebo nedá se tam nějaká přibastlit?
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 15:06    Předmět: Citovat

renm napsal(a):
Takže závěr prostě je, že těch 6 hodin co mě to hrálo jsem měl sakra štěstí že jsem nic nespálil a už to nemám připojovat jo?

Sakra stesti...proc? Si precti znovu, co jsem ti napsal. Pokud si tu vez nepretezoval a drzel si se pravdepodobne nevedomky Very Happy v mezich zatizeni toho koncovyho zesilovace ve vezi, tak nemas co znicit. Ale v momente, jak to prezenes se zatizenim veze ti to shori. Toto se ti nemuze stat s 8Ohm repro, at delas, co delas, neznicis to, protoze to je na tu impedanci staveny.
renm napsal(a):
Proč třeba není ve věři nějaká pojistka...nebo nedá se tam nějaká přibastlit?

Se nad tim zamysli. Jakou pojistku bys tam jako chtel a hlavne PROC? Vyrobce ti JASNE udava impedanci repro 8Ohm, tak tam nemas s*at repro s 2Ohm.

Kdyz chces hrat na 2Ohm bedny, tak si porid zesilovac, kterej ma ve specifikacich 2Ohm zatez.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
renm
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 15:12    Předmět: Citovat

no, hrál jsem to tak nějak s rozumem cca poloviční výkon než s origo bedničkama, páč jsem tušil že s těma odporama to není tak jednoduchý Laughing Ale i tak to hrálo kvalitněji než origo a proto jsem si to chtěl zrenovovat... Jen pořád nevím jakej že to teda má finální odpor.. Takže sehnat zesilovač? OK...zkusím se po něčem teda kouknout. Můžu to teda zatím beze strachu dál provozovat v rozumných (nízkých) mezích hlasitosti?
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 15:25    Předmět: Citovat

Tak vis, nebo nevis, jaky mas odpor ty bedny? Celou dobu tvrdis, ze 2Ohmy a ted ze nevis. Jak si to meril?

Beze strachu ne, ale provozovat se to da Wink

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33933
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 15:27    Předmět: Citovat

Na 2 ohmy vela domacich zosilnovacov nebude. Takze si kup zosilnovac aj s vhodnymi reprakmi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renm
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 15:53    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Tak vis, nebo nevis, jaky mas odpor ty bedny? Celou dobu tvrdis, ze 2Ohmy a ted ze nevis. Jak si to meril?

Beze strachu ne, ale provozovat se to da Wink

nemeril, nemam to cim merit, pravitkem se to asi nemeri co? Laughing Jsem stavař ne elektrikář Wink Odpory mám opsané z repra, nic víc, nic míň
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 16:38    Předmět: Citovat

renm napsal(a):
Tohle je jeden ze dvou reproboxů...
z hlavy jen vím že ty vrchní maj 4 ohmy, výkon 1,5 W, průměr 10 cm, označení ARO 389 a středovej 4 ohmy, 5 W výkon, označení netuším, spodní je 6 ohm, waty nevím a průměr kolem 27 cm... Všechno jsou to ARO

A kondenzátor v těch boxech je tam tenhle - kond. krabicový TC 473 MP 8µF ± 10 % 160 V


No tak když je tam ten kondík, nemusíš ty horní repráky počítat, protože do nich ten kondík pouští výšky až tak od 5kHz nahoru, jak tak koukám, což znamená, že o nich zesilovač normálně neví - výkon ve výškách je běžně 10x až 100x menší, než v basech.
Ten hrůzně zapojený střeďák bych připojil přes kondík 32uF, aby ho nepřetěžovaly basy, které stejně neumí vyzářit, a situace se výrazně zlepší.
Impedance bedny neklesne pod nějaké 4 ohmy, což už může při troše opatrnosti přežít i zesilovač určený pro zátěž osmiohmovou.

Ale jinak tyhle bedny jsou docela příšernost a jejich zvuk asi málokoho nadchne. Takhle udělat z nich něco pořádného s moderními reproduktory a výhybkou, to by už za pokus stálo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renm
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 16:58    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):


No tak když je tam ten kondík, nemusíš ty horní repráky počítat, protože do nich ten kondík pouští výšky až tak od 5kHz nahoru, jak tak koukám, což znamená, že o nich zesilovač normálně neví - výkon ve výškách je běžně 10x až 100x menší, než v basech.

Takže s těma si nemusím dělat extra starosti? Tak to by bylo fajn - čili místo nich hodím nějaké výškové repro
Hill napsal(a):

Ten hrůzně zapojený střeďák bych připojil přes kondík 32uF, aby ho nepřetěžovaly basy, které stejně neumí vyzářit, a situace se výrazně zlepší.

Ok, takže ten středovej mám zapojit podobně jak ty výškové přes kondenátor jo? Nemáte někdo odkaz kde bych to mohl kdyžtak objednat? Repro ještě oddělím od vnitřního prostoru bedny aby ho basák nějak neotravoval a mohl si hrát to svoje Laughing
Hill napsal(a):

Impedance bedny neklesne pod nějaké 4 ohmy, což už může při troše opatrnosti přežít i zesilovač určený pro zátěž osmiohmovou.

Takže když si k tomu pořídím zesík např.Tesla AZS217 který má výstup 4 Ohmy tak by to mohlo být v pohodě?
Hill napsal(a):
Ale jinak tyhle bedny jsou docela příšernost a jejich zvuk asi málokoho nadchne. Takhle udělat z nich něco pořádného s moderními reproduktory a výhybkou, to by už za pokus stálo...

No mě to právěže nadchlo, hraje to o 100% líp než origo v té micrověži
Laughing proto to chci zprovoznit a časem kdyžtak trochu překopat - hlavně si trochu pohrát jak píšeš s oddělením přes výhybky a trochu překopat ten box...
Návrat nahoru
durii



Založen: Nov 13, 2007
Příspěvky: 55
Bydliště: SR

PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 17:22    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 17 2009, 20:50    Předmět: Citovat

Už 2 dny ho na AVmánii přesvědčuju, že takhle zapojené repráky nemají 14 ohmů, ale bídné 2 ohmy a že bez výhybky, ať pasivní, nebo aktivní mu to nebude poslouchatelně hrát. Doporučil jsem mu aktivní repra - prostě vynechat konstrukci pasivní výhybky z kondíků a cívek, protože k těm ARO reprákům, co tam má, stejně těžko splaší nějaké parametry. A pokud použije DP, PP a HP s operákem a když nastaví rozumné dělicí kmitočty, bude mu to s TDA2030 hrát až neslušně obstojně - myslím, že s nějakými 15 až 18V napájecího napětí pro ně by to mohly ty letitý integráče zvládnout.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: st únor 18 2009, 3:11    Předmět: Citovat

Reproduktory použité v reproskříni, evidentně amatérské výroby, jsou pravděpodobně tyto:
Horní, co je použit místo výškáče: ARO 389... 150-15 000Hz/86db
Prostřední je : ARO 689... 60-10 000Hz/92db
Spodní "basový" by mohl být něco mezi KC 132 a novějším ARO 711... který měl rozsah 60 - 6 000Hz/94 db - 12W!

Pokud ještě vložíš do přívodu "středového" reproduktoru krabicový kondenzátor, jak Ti radí Hill, tak celková impedance nebude o mnoho pod 6 Ohmů a vzhledem k tomu, že použité rozhodující reproduktory mají citlivosti přes 90db, tak nebudeš muset vytáčet "volume" na víc než na polovinu a pokud na to budeš myslet, tak můžeš bez obav provizorně a hlavně "zadarmo" si užívat reproduktorů Tesla v panelákové hlasitosti.
Až Tě omrzí a zatoužíš po něčem lepším, tak dej vědět. Měl bych zájem o ten brokát, pokud není zepředu poničený.(Případně celé)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renm
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st únor 18 2009, 7:26    Předmět: Citovat

Quest napsal(a):
Reproduktory použité v reproskříni, evidentně amatérské výroby, jsou pravděpodobně tyto:
Horní, co je použit místo výškáče: ARO 389... 150-15 000Hz/86db
Prostřední je : ARO 689... 60-10 000Hz/92db
Spodní "basový" by mohl být něco mezi KC 132 a novějším ARO 711... který měl rozsah 60 - 6 000Hz/94 db - 12W!

Ten basový je ARO 711, v ostatních ses taky trefil Wink

Quest napsal(a):
Pokud ještě vložíš do přívodu "středového" reproduktoru krabicový kondenzátor, jak Ti radí Hill, tak celková impedance nebude o mnoho pod 6 Ohmů a vzhledem k tomu, že použité rozhodující reproduktory mají citlivosti přes 90db, tak nebudeš muset vytáčet "volume" na víc než na polovinu a pokud na to budeš myslet, tak můžeš bez obav provizorně a hlavně "zadarmo" si užívat reproduktorů Tesla v panelákové hlasitosti.

no v paneláku bych se to asi pustit neodvážil
Až Tě omrzí a zatoužíš po něčem lepším, tak dej vědět. Měl bych zájem o ten brokát, pokud není zepředu poničený.(Případně celé)[/quote]
jestli tím brokátem myslíš tu látku tak ti ji klidně pošlu, poničená není...je docela v poho, můžu ti to nafotit...Mám ji nachystanou na spálení...Už jsem to chtěl spálit v neděli ale zapomněl jsem na to
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund