Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

jak tlustý kabel na elekrorozvod
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: ne únor 15 2009, 16:50    Předmět: Citovat

Ja bych se chtel zeptat ohledne toho chranice pro cely dum. Nam mistr na skole rikal, ze pouzivat chranit pro cely dum je nesmysl. Protoze treba takove zdroje od pocitacu(pokud jejich vic) a podobne spotrebice tech 30mA ztratu muzou klidne udelat a pak bude vypadavat chranic bez priciny. Ale uz je to nekolik let, treba se od te doby neco zmenilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 15 2009, 17:47    Předmět: Citovat

Přečti si tohle vlákno ještě jednou, koukni na odkazy v něm, a zjistíš, že se toho změnilo jen za poslední rok dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6067
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so únor 21 2009, 2:03    Předmět: Citovat

dracekvo napsal(a):
Ja bych se chtel zeptat ohledne toho chranice pro cely dum. Nam mistr na skole rikal, ze pouzivat chranit pro cely dum je nesmysl. Protoze treba takove zdroje od pocitacu(pokud jejich vic) a podobne spotrebice tech 30mA ztratu muzou klidne udelat a pak bude vypadavat chranic bez priciny. Ale uz je to nekolik let, treba se od te doby neco zmenilo.


Není zrovna moudré použít jen jeden chránič pro celý dům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 13:40    Předmět: Citovat

Nedávno jsem doma měřil proud přes PE v rozvodně a naměřil jsem nějakých 2.5mA. Pravda, bez bojleru a čerpadla ve studni. Někdy to změřím celý...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6067
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po únor 23 2009, 19:23    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Nedávno jsem doma měřil proud přes PE v rozvodně a naměřil jsem nějakých 2.5mA. Pravda, bez bojleru a čerpadla ve studni. Někdy to změřím celý...


Když on se u třífázové soustavy i ten unikající proud z jednotlivých fází navzájem kompenzuje, a při dokonale symetrické zátěži je nulový Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 22:10    Předmět: Citovat

Tady na té šikovné stránce jsem si vypočítal průřezy vodičů:

http://elektrika.cz/jisteni-kabelu

Vícežilové kabely ve zdivu (způsob C), měď, 2 zatížené vodiče, izolace PVC, průřez vodiče 1,5mm2.
Výsledek: zatížitelnost 19,5A, tedy je možné jištění 16A.
Tentýž případ, jen pro 3 zatížené vodiče (3F, doma typicky např. pro varnou desku): zatížitelnost 17A, tedy jištění opět 16A.

Přišel elektrikář a řekl - CYKY 1,5mm2 se odjakživa používá "jen na světla". Takže jestli to nechcete rozkopávat a vyměňovat všude kabely za 2,5mm2, musíte dát všude jističe max. 10A.

A v kuchyni se mu nelíbilo, že je málo okruhů - jeden pro troubu, jeden pro MW, jeden pro zásuvky (malé ruční spotřebiče), jeden pro myčku společně s ledničkou. Tedy jen pro kuchyň celkem 4 jističe. Prý by měla být myčka zvlášť a lednička zvlášť. Ale nakonec mi aspoň tohle prošlo...

Teď, kdo z toho má být moudrý...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33919
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 22:21    Předmět: Citovat

No ak ma ta umyvacka samotna odber 10A, tak je celkom zrejme, preco by nemala byt s dalsimi spotrebicmi na tom jednom 10A istici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: st březen 04 2009, 8:35    Předmět: Citovat

Asi jsem se špatně vyjádřil - elektrikář tvrdil že "myčka s ledničkou se dohromady nedává" - bez ohledu na to, jestli tam je jistič 16A nebo 10A.

Mně by ale spíš zajímalo, co si ostatní myslí o té kalkulačce zatížtelnosti vodičů na Elektrice, která má vycházet z ČSN 33 2000-5-523 a podle které je kabel 3x1,5 uložený ve zdi zatížitelný na 19,5A a může být jištěn na 16A.
Mimochodem, taky jsem se bavil s jiným elektrikářem a ten poněkud zjednodušeně prohlásil: "1,5mm ve zdi je na 16A, 2,5mm ve zdi je na 25A. Ale jak dáš 1,5mm do trubky, musíš dát jistič 13A. To ví přece každý."

Tak fakt nevím - podle normy má 1,5mm údajně bohatě stačit na 16A a 2,5mm opravdu na 25A, ale každý elektrikář a revizák na to má jiný názor. Určitě souhlasím s tím, že je lepší mít vodiče raději předimenzované, ale asi by vás k tomu neměl nikdo nutit - to je, jako by vás zastavil na silnici policajt a dal vám pokutu za rychlou jízdu, protože podle značky tady na tom úseku můžete jet sice 70, ale on si myslí, že byste spíš měli jet jen 65. To je podobné, ne? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st březen 04 2009, 9:13    Předmět: Citovat

Měl jsem na toto tema rozhovor s elektrikářem tady , má i revizáka , ale na zařízení . A ten mi to vysvětloval nějak tak , že sice dojdeš k číslu , že by jsi mohl dát na jednapětku 15A , ale ono se pak musí použít nějaký koeficient , název mi nezůstal v hlavě , a výsledek dělíš cca 1,4 . No a potom dvapětka 16A a pro 25A jedině čtyřka . Když montují 63 zásuky , tahají desítku .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st březen 04 2009, 9:25    Předmět: Citovat

Celé se to motá kolem chlazení vodiče - pokud je kabel přímo ve zdivu, neboli jak se dříve dělalo, vysekané "šlice" a kabel upevněný sponkami a sádrou, následně zaházený pod omítku - má daleko lepší přenos tepla do okolí, než když je ve zdi jen trubka čili husí krk a do ní je kabel víceméně volně protažen. To jsou ty koeficienty, pomocí kterých se upravují vypočtené hodnoty průřezu - takže přímo ve zdivu 1,5mm2 Cu v pohodě 16A jištění, v trubce nanejvýš těch výše zmíněných 13A, raději jen 10A. A tak dále průřez po průřezu.
Navíc jsou jiné tabulky a koeficienty pro průmysl (kabely na lávkách nebo v kanálech) a pro bytovou i nebytovou výstavbu - tohle všecko dělá v normách guláš...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st březen 04 2009, 9:34    Předmět: Citovat

tomas001 napsal(a):
Asi jsem se špatně vyjádřil - elektrikář tvrdil že "myčka s ledničkou se dohromady nedává" - bez ohledu na to, jestli tam je jistič 16A nebo 10A.

Mycka se opravdu jistiva samostatne, vetsinou vsechny spotrebice nad 2kW(mycky se pohybuji +- okolo teto hranice, neni vsak podminkou, jsou i mene zravejsi) by mely byt jistene samostatne. Mas to psane i na elektrice. Navic mas v manualu kazde mycky psano, jake maji mit jisteni, tak si to precti. U vetsiny byva psano prave 10A jistic. Chranic potrebny neni.
tomas001 napsal(a):
Mně by ale spíš zajímalo, co si ostatní myslí o té kalkulačce zatížtelnosti vodičů na Elektrice, která má vycházet z ČSN 33 2000-5-523 a podle které je kabel 3x1,5 uložený ve zdi zatížitelný na 19,5A a může být jištěn na 16A.
Mimochodem, taky jsem se bavil s jiným elektrikářem a ten poněkud zjednodušeně prohlásil: "1,5mm ve zdi je na 16A, 2,5mm ve zdi je na 25A. Ale jak dáš 1,5mm do trubky, musíš dát jistič 13A. To ví přece každý."

To mas tezky...co mas v projektovy dokumentaci? Jaky predepsany prurezy vodicu? Drzel ses toho, nebo to je instalace na vlastni pest? Nedavno jsme to tady resili, zatizitelnost "jedenapulky" a jeji ulozeni, tak si to zkus najit.
tomas001 napsal(a):

Tak fakt nevím - podle normy má 1,5mm údajně bohatě stačit na 16A a 2,5mm opravdu na 25A, ale každý elektrikář a revizák na to má jiný názor. Určitě souhlasím s tím, že je lepší mít vodiče raději předimenzované, ale asi by vás k tomu neměl nikdo nutit - to je, jako by vás zastavil na silnici policajt a dal vám pokutu za rychlou jízdu, protože podle značky tady na tom úseku můžete jet sice 70, ale on si myslí, že byste spíš měli jet jen 65. To je podobné, ne? Smile

Moc podobne to neni, kdyz se v tom aute pri 80ti zabijes, tak policajta po soudech tahat nebudou. Ale kdyz nebude sedet instalace a neco se stane, prvni to odnese revizak a pojistovna te roznese na kopytech. Moc bych si s timhle nezahraval. Kabely jsou dneska strasne levny, vubec bych prurezy dneska neresil a cpal vsude 2,5. Ale to uz ti je asi prd platny Wink

Jeste k te kalkulacce, asi zapominas na to, ze to je kalkulacka MOZNEHO ZATIZENI KABELU a na jisticich mas uvadeny JMENOVITY PROUD, to ale neni proud pri kterem to vyhodi! Namatkou jsem ti vyhledal vypinaci doby jisticu fy. Tracon:
pro zatizeni 1,13 I jmen to je vice jak hodina a pro zatizeni 1,45 I jmen je to do hodiny.

Ted si vezmi, kdyz ti tam potece 16A jisticem proud 1,4x vetsi proud nez je jmenovity. To mame cca 22,5A a to tam muze tect desitky minut, ne-li tu hodinu. Ted si vezmi co pretizeni udela s tou 1,5kou na 19,5A ve zdi. Podle me to nelze.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...


Naposledy upravil stepa dne st březen 04 2009, 9:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st březen 04 2009, 9:35    Předmět: Citovat

A jedno z nejpikantnějších . Přívod ke stroji máš 5x1,5 , pospojení se už nevyžaduje , ale spojení od svorky PE musíš mít na kostřící svorku minimálně čtyřkou ! Jinak ten koeficient mi vysvětloval tak , že je to teplo vzniklé ne při provozním proudu , ale při zkratovém a tepelné odolnosti izolace . Nakonec postupné snižování tloušťky izolace během 30 let na cca třetinu , je realitou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 04 2009, 10:06    Předmět: Citovat

tomas001 napsal(a):
Asi jsem se špatně vyjádřil - elektrikář tvrdil že "myčka s ledničkou se dohromady nedává" - bez ohledu na to, jestli tam je jistič 16A nebo 10A.

Mně by ale spíš zajímalo, co si ostatní myslí o té kalkulačce zatížtelnosti vodičů na Elektrice, která má vycházet z ČSN 33 2000-5-523 a podle které je kabel 3x1,5 uložený ve zdi zatížitelný na 19,5A a může být jištěn na 16A.
Mimochodem, taky jsem se bavil s jiným elektrikářem a ten poněkud zjednodušeně prohlásil: "1,5mm ve zdi je na 16A, 2,5mm ve zdi je na 25A. Ale jak dáš 1,5mm do trubky, musíš dát jistič 13A. To ví přece každý."

Tak fakt nevím - podle normy má 1,5mm údajně bohatě stačit na 16A a 2,5mm opravdu na 25A, ale každý elektrikář a revizák na to má jiný názor. Určitě souhlasím s tím, že je lepší mít vodiče raději předimenzované, ale asi by vás k tomu neměl nikdo nutit - to je, jako by vás zastavil na silnici policajt a dal vám pokutu za rychlou jízdu, protože podle značky tady na tom úseku můžete jet sice 70, ale on si myslí, že byste spíš měli jet jen 65. To je podobné, ne? Smile



Někde doma mám takovou tabulku, kde přesně píší to co jsi našel na té Elektro stránce. Zatížitelnost kabelů je tam podle uložení, tedy možnosti jeho chlazení. Někde doma mám ještě prodlužovačku se třemi zásuvkami, kde je nalepená cedulka Max 10A a přůřez vodičů je 1mm2. Pračky mají většinou přívodní šnůry 0,75 průřez a odběry měly někdy kolem 14A a jištění pro ně 16A. Když jsem před 23 lety přistavoval patro, využíval jsem kabely co jsem kde sehnal a na zásuvky dával 1,5průřez s tím, že jističe jsou 10A. Revizák neměl problémy, jedině co mu trochu vadilo, byla barva u některých vodičů(nebyla to červená ani zelená). Dneska bych to už dělal vše tak jak se tu správně píše. Zásuvky 2,5 průřez a světla 1,5 průřez a jištěním 16A pro zásuvky a 10A pro světla. Ale jinak za dvacetři let s 1,5kou nebyly žádné problémy a to se celé patro využívá dostatečně, co se spotřeby týká. Jasně, že kuchyň a koupelna je jištěná tehdy ještě starým černým 15A jističem, (každá zvlášť) a světla 6A, což úplně stačí. Přívod do patra mám 4x2,5 přůřez s jištěním původně 16A, ale při případném vyhození jističe nahoře spadl i dole v rozvaděči, tak jsem jej nahradil 20A. Možná tam stačilo dát pomalejší 16A, ale dával jsem tam co dům dal, doba byla těžká Laughing Wink

Jen tak otázka na okraj.....budu dole v baráku předělávat elektriku, je to tam něco úplně starého a zbytek různě zflikovaný. No a jen jestli mám správnou úvahu. Ze spodního rozvaděče, kde je hlavní jistič 25A bych chtěl vyvést kabel 5x4mm2, (pětižilák jako rezervu, abych jednou nemusel měnit kabel)jištěný 16A (C) nebo 20A na chodbu, kde bych dal plastový rozvaděč a tam udělal rozjištění celého spodku baráku. Na koupelnu chránič, případně i do jiných místností(je to starý barák) a vše tahat třížilovými 2,5 a 1,5 kabely, jističe 16a a 10A. Nechce se mi dávat na celý rozvaděč chránič, ale pokud by to bylo lepší, můžu to udělat, s tím, že bych vynechal zásuvky pro PC a pro lednice.
Tak jen bych se chtěl ujistit, že je má úvaha správná. Děkuji všem za případnou odpověď a hlavně Hillovi Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st březen 04 2009, 10:08    Předmět: Citovat

Je fakt, že posudek revizáka je vždycky částečně autoritativní a individuální, jako ledaskde jinde. Každý má jiný přístup, někdo je předes*aný třeba proto, že už měl malér, jiný napíše klidně zprávu na základě korespondenční revize. To jsou opravdu odvážní kozáci, zvlášť v provozech s těžším prostředím.
Kromě předpisu od projektanta revize od revizáka stejně zůstávají nepostižitelné faktory, viz připomínka výš o postupně kurvené izolaci jednotlivých žil - nedávno jsem zjistil, že kabel už vůbec nevydrží uchopení do čelistí zapojovaček za izolaci, ihned se prosekává a shrnuje. 3x1,5 a 3x2,5 CYKY, tenoučká barvená slupka a pod ní tenoučká bílá "izolace". Nakonec v průběhu revize kabel bouchl v nepřístupném místě: podepsali se na něm sádrokartonáři při jejich manipulaci, takže sekání a předělávání.
Míříme do moderní doby, na jednu stranu humusácký materiál, na druhou stranu normalizované a harmonizované předpisy v gigabajtech úřadování.
Zatím nevím, co soudobé kabely udělají v důsledku tepelného přetěžování jako staré CYKY a AYKY které se na strojích daly po 25 letech lámat jako slaný tyčinky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1525
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st březen 04 2009, 22:07    Předmět: Citovat

Budˇ rád, že ty CYKY sem ještě nevozí z Číny. Možná i toho se dočkáme, to uvidíš teprve co je to slabá izolace. Pak se z toho teprve pos*rem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund