Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

jak tlustý kabel na elekrorozvod
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 20:53    Předmět: Citovat

Nesmysl: dnes už musí být chránič na celý dům, existuje pouze výjimka pro spotřebiče typu mražák či server, kde by náhodný výpadek chrániče při týdenní nepřítomnosti mohl znamenat značnou škodu.
Požaduje se chránič s reziduálním proudem do 30mA.
Na druhou stranu - dnes už jsou chrániče natolik domakané, že samy od sebe nějakou náhodnou špičkou v síti nevypadnou, takže bych se nebál použít chránič i pro mražák.
Ale každý takový případ stejně je na rozhodnutí projektanta.

Aby se mohly dělat i zásuvkové rozvody "jedna pětkou", prodávají se jističe 13A, které tomuto průřezu vyhovují při většině způsobů uložení kabelu. V určitých případech může stačit, jistič 13/B při nadproudu 19A může držet ještě 20 minut, než vypadne.
Šestnáctka jistič už je na "jednapětku" trochu moc. Posoudit jiné řešení může jen projektant a, po proměření parametrů sítě, revizní technik, ten v tomto ohledu má poslední slovo.

A, jestli si pořád někdo myslí, že to zvládne sám i bez projektu a revize, je blb.
Už bychom si měli zvyknout na to, že elektrická síť představuje permanentní skryté nebezpečí a má ji navrhovat, dělat a revidovat vždy jen člověk, který je si tohoto nebezpečí vědom a dokáže kvalifikovaně posoudit a rozhodnout, jaké řešení je lepší, ovšem nikdy nezapomíná na bezpečnost.
Snad se dožiju doby, kdy si lidi přestanou koledovat jen proto, aby na drahém zařízení ušetřili celkem bezvýznamné procento na odborníka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 22:16    Předmět: Citovat

Tak nechcem sa hadat,ale myslim,ze nemas pravdu..

Prudovy chranic norma vyzaduje pouzivat v urcitych priestoroch z hladiska bezpecnosti.Napr.vonkajsie zasuvky,kupelnove rozvody...

Neviem kedy sa naposledy menila CSN,ale pokial sa prisposobuje normam EU,tak urcite nie je povinne pouzivat prudovy chranic vsade.

Hoci osobne by som bol za to,aby sa chranic pouzival ako hlavny ochranny prvok na privode do rodinneho domu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 22:21    Předmět: Citovat

dudo02 napsal(a):
Tak nechcem sa hadat,ale myslim,ze nemas pravdu..

Prudovy chranic norma vyzaduje pouzivat v urcitych priestoroch z hladiska bezpecnosti.Napr.vonkajsie zasuvky,kupelnove rozvody...

Neviem kedy sa naposledy menila CSN,ale pokial sa prisposobuje normam EU,tak urcite nie je povinne pouzivat prudovy chranic vsade.

Hoci osobne by som bol za to,aby sa chranic pouzival ako hlavny ochranny prvok na privode do rodinneho domu.

Ja bych rekl ze ty...ted od unora(mozna brezna) u nas vstoupili v platnost upravy dle EU, tzn. chranic na cely barak. Takze nove schvalene novostavby uz mit musi.

Dale se menila klasifikace dovoleneho napeti v nebezpecnych a zvlaste nebezpecnych prostorach. Nic dalsiho mi v hlave neuvizlo, mozna plati jeste neco navic.

Snad jsem to nejak extra nezmotal Wink

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
diplomat



Založen: Feb 04, 2009
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 22:37    Předmět: Citovat

No tak ted nove normy neznam,ale vim ze driv platilo ze se mohlo delat zasuvky kdyz byla instalace ve zdi i 1,5CU a jistit 16A.Ale ted opravdu nevim.

A stim FI na cely barak jsem to nemyslel tak ze to musi byt,ale takže by to bylo nejvhodnejsi.Aspon podle me.

jako vim ze nejhlavnejsi misto kde pouzit FI je koupelna,v bazenech kdyz je tam pouzita elektrika a u zasuvek pouzivanych venku.nepouzit v techto mistech Fi,tak bych tam radsi nic ani nepoustel a chodil okolo velikym obloukem.

A v koupelnach se musi také dbat na pripojeni vsech nezivych casti na stejny potencial (vana,atd.) NE?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 22:37    Předmět: Citovat

diplomat napsal(a):
No tak ted nove normy neznam,ale vim ze driv platilo ze se mohlo delat zasuvky kdyz byla instalace ve zdi i 1,5CU a jistit 16A.Ale ted opravdu nevim.

Co myslis tim driv? Kolik roku zpatky? Ja se v tomhle oboru pohybuju zatim jeste s jednocifernym poctem let a 1,5ku nepamatuju. A v rodinnym domku(1988) co stavel tata mame taky tahanou 2,5ku.
diplomat napsal(a):
A v koupelnach se musi také dbat na pripojeni vsech nezivych casti na stejny potencial (vana,atd.) NE?

Jasny, vsechno na HOP.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
diplomat



Založen: Feb 04, 2009
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 22:39    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
diplomat napsal(a):
No tak ted nove normy neznam,ale vim ze driv platilo ze se mohlo delat zasuvky kdyz byla instalace ve zdi i 1,5CU a jistit 16A.Ale ted opravdu nevim.

Co myslis tim driv? Kolik roku zpatky? Ja se v tomhle oboru pohybuju zatim jeste s jednocifernym poctem let a 1,5ku nepamatuju. A v rodinnym domku(1988) co stavel tata mame taky tahanou 2,5ku.


No jsem 2 roky po vyučení,a tam nas to tak ucili.Ale nikde jsem to nedelal.vzdycky jsem tahal na zasuvky 2,5CU
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 22:46    Předmět: Citovat

diplomat napsal(a):
No jsem 2 roky po vyučení,a tam nas to tak ucili.Ale nikde jsem to nedelal.vzdycky jsem tahal na zasuvky 2,5CU

Jo tak to jde, ale musis jistit 10A jisticem-kdyz se nad tim zamyslim, tak to je i celkem logicky...pouzity prurezy zavisi na jisticich prvcich. Ale pry se to moc nedava.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
diplomat



Založen: Feb 04, 2009
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 22:52    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
diplomat napsal(a):
No jsem 2 roky po vyučení,a tam nas to tak ucili.Ale nikde jsem to nedelal.vzdycky jsem tahal na zasuvky 2,5CU

Jo tak to jde, ale musis jistit 10A jisticem-kdyz se nad tim zamyslim, tak to je i celkem logicky...pouzity prurezy zavisi na jisticich prvcich. Ale pry se to moc nedava.


mate pravdu.ja davam vzdycky na zasuvky 2,5CU a jistim 16A a je to.jednou chtěl po mě nejakej chlpaik abych se mu podival na zasuvky.ze se mu z ni vzdycky nejak blejska kdyz do ni neco zapne, a pak ze by chtel dve pridelat.V ty zasuvce byla povolena faze.Ale ty dalsi jsem mu nepridelaval protoze nemel vubec zadnej FI na baraku a kdyz jsem mu ho vnucoval at si ho koupi,ze ho to chrani proti urazu el.proudem a požárem,tak mi řek že to je zbytečný a že to nepotřebuje.Tak jsem šel pryč.Protože toto si na triko nevezmu


Naposledy upravil diplomat dne čt únor 12 2009, 22:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 22:52    Předmět: Citovat

Neplatí. Jedině v případě, že by to bylo v projektu výpočtem doloženo, že je to bezpečné (což může vyjít pro krátký kabel určitého typu a způsobu uložení, ale nevyjde to vždy), aby to revizní technik akceptoval. Jinak to neuzná a nezkolauduješ.
Projdi si diskusi na www.elektrika.cz, tam odpovídají hlavně ti, kdo s těmi zákony, normami a jinými předpisy pracují denně a nemohou si dovolit prošvihnout, že se něco změnilo. A zjistíš, že to, co tu uvádím, není ani špička toho ledovce, co se na nás v rámci harmonizace evropských norem už pár let valí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
diplomat



Založen: Feb 04, 2009
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 22:54    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Neplatí. Jedině v případě, že by to bylo v projektu výpočtem doloženo, že je to bezpečné (což může vyjít pro krátký kabel určitého typu a způsobu uložení, ale nevyjde to vždy), aby to revizní technik akceptoval. Jinak to neuzná a nezkolauduješ.
Projdi si diskusi na www.elektrika.cz, tam odpovídají hlavně ti, kdo s těmi zákony, normami a jinými předpisy pracují denně a nemohou si dovolit prošvihnout, že se něco změnilo. A zjistíš, že to, co tu uvádím, není ani špička toho ledovce, co se na nás v rámci harmonizace evropských norem už pár let valí.


diky zkouknuto u tohohle oboru je nejhorší to,že snad každým dnem se mění normy a na žádnou se nesmí zapomenout
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá únor 13 2009, 6:42    Předmět: Citovat

Chlapi nevím, ale asi ke všemu se musí přistupovat s rozumem. Sami si tak odhadněte, kolik lidí je za rok mrtvejch na silnici, udusí se spalinami od kotle, zavraždí a kolik jich sejde elproudem. Z toho ještě oddělte VN a venku připojené míchačky a svářečky. Rád bych viděl, reálně, kolik lidí odejde z důvodu, že je dvouvodičový rozvod nebo že byla 1,5 jištěna 16-kou. Zanechte prosím hysterie a nenapadejte mne z ignorantství. Jen si vemte to barevné značení. To jsem taky jednou měl prodloužit silnější přívod asi 25Al na 16Cu v tkalcovně ze škatule v podlaze. A byly tam myslím černej, červenej , zelenej a žlutej. No tak jsem hvízdnul zelenej na žlutozelenej a šel to do rozvodny zapnout. To byl rána. No a zpět k bytu. Stále je možno provozovat "staré" dvouvodičové rozvody. Když si někdo ode mne nechá prodloužit vedení kolem postele pro zásuvku na lampičku, tak ani nemrknu a dvoužilově mu ji tam prodloužím. Jsem citlivý jen na koupelnu. Tam beru chránič i třívodič a pospojení. Celou dobu nehovořím o nových projektech a nových instalacích. No máti je přes osmdesát a v baráku jsou rozvody hadrovejma skoročernejma drátama, které jsou zkrouceny, myslím tím spoje. Jsou tam jen tři nové přívody, k pračce, ke konvici a ke sporáku a to ještě z doby dvouvodiče. Jinak myslím, že to tam zůstane až do demolice baráku. Viděl jsem i rozvody v Rakousku. Čtyřpokoják v bývalé olympijské vesnici 1fáze 3 porcelánky 20,25,32 A a hotovo. No a na stodole nahoře, motor odhaduji 1940, pěkne ten otevřený s těmi nálitky na ložiska, skoro celý v seně. Hučel celý den, když jsme uskladňovali seno. Rok 1993. Ano, neschvaluji samoinstalaci lidmi, kteří vědí jen to , že proud jde dráty. To ano .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 13 2009, 7:26    Předmět: Citovat

Samozřejmě, i u bytové instalace, která už běhá nějaký ten rok, je sice nepovinná, ale neškodí, občasná kontrola izolačního stavu, impedance vypínací smyčky a kvality ochranného pospojování. A taky ověření, jak dobře "sedí nulák na zemi".
A podle toho zvolit vhodný způsob údržby - převážně jde o dotažení spojů v hliníkových rozvodech (ale nejednou jsem na volné svorky narazil i u měděných).
Jak se do instalace sáhne, už je potřeba vědět, na co si dát pozor, aby nově připojené rozvody nezvyšovaly míru dosavadního rizika.
Je však vhodné ty nové rozvody udělat podle nových norem, aby se při pozdější rekonstrukci nemusely předělávat znovu.
Vždy to lze realizovat dvěma způsoby: dobře a špatně. A špatně to zrovna může být, i když je nová část instalace podle nových předpisů, ale je blbě napojená na starou instalaci. Ono to pět let nemusí udělat nic, ale pak se třeba nestačíš divit. To přizvání odborníka, ať už znám nové normy nebo ani nemám tušení, že by existovaly, bych stejně vřele doporučil.
Vlastně nejde ani o statisticky vyjádřenou pravděpodobnost úrazu, tam se vedou jen případy, kdy to nešťastník nepřežil. Kolikrát kdo koupil ránu, se asi nedovíme, protože do statistiky hlásí úraz elektrickým proudem vždy někdo jiný, protože oběť druhou šanci nedostala. Komu se povedlo oklepat, málokdy to někde napráší, i když by měl alespoň k lékaři na kontrolu následků.

A ještě k chráničům: on takový chránič také omezuje pod 50% riziko vzniku požáru - uhelnatějící izolace na kabelech se stává vodivou a vzniklá vodivá dráha má odpor dostatečně malý k tomu, aby chránič vypadl. Nemusí se čekat na úplný zkrat, aby vypnul jistič. To už může kolem kabelu něco hořet. Dnešní kabely jsou zpravidla už samozhášecí, což nemusí platit pro jejich bezprostřední okolí. Neznamená to tedy, že kabel odolný proti šíření plamene nemůže něco zapálit, znamená to jen tolik, že prostě sám nevydrží hořet.

Skutečně, jak konstatuješ, BOBOBO: vzít rozum do hrsti a, když je na vlastní ta hrst zbytečně velká, nechat si aspoň dosypat rozumu někoho jiného. Jsou věci, které tady na dálku neposoudíme, protože to chce vidět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so únor 14 2009, 10:51    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Chlapi nevím, ale asi ke všemu se musí přistupovat s rozumem. Sami si tak odhadněte, kolik lidí je za rok mrtvejch na silnici, udusí se spalinami od kotle, zavraždí a kolik jich sejde elproudem. Z toho ještě oddělte VN a venku připojené míchačky a svářečky. Rád bych viděl, reálně, kolik lidí odejde z důvodu, že je dvouvodičový rozvod nebo že byla 1,5 jištěna 16-kou.

Ta statistika by se blbě uplatňovala na vlastní rodině nebo na blízkých, nemyslíš? Vystačil bys s argumentací, že to bylo jednou za 33 let, takže na co ta hysterie? V okruhu příbuzenstva se nerozpakuju štípat "prodlužky" z 2x0,75 bílé dvoulinky, když to nejde jiank tak s poukázáním na děti. On nikdo nevyloučí, že tu prodlužku která leží pod babiččinou postelí a je jen pro dřevěnou stolní lampu, za pár let nějaký vůl použije v garáži nabo pro filtr k nafukovacímu bazénu.
Je fakt, že dostupné statistiky neuvádějí detaily, ale ve spisech (hlavně pojišťoven) by se podrobnosti zjistit daly.
Jak říká Hill, nejde jen o úmrtí natvrdo, ale i o požáry (tam se hlavně uplatní ten ošizený průřez) no a podle sebe vím, že i rána kterou přežiju mi za dvouvodičový ošiz nestojí... není pravda, že čím víc jsem jich dostal, tím jsem zvyklejší. Prdlajs. Každá další mi připadá horší a nepříjemnější, z poslední mi bylo špatně do večera. Když najdeš vypálenou vidlici nebo naseknutý kabel a příslušný spotřebič/stroj na místě odpojíš, není to asi úplně podle pravomocí a dotyčný pracovník řve, ale jeho šéfovi se to obyčejně dá vysvětlit rychle, stačí poukázat na možnost, že dělník to podle statistik nesjpíš přežije, ale s dobrým právníkem se může soudit o náhradu za to, že do konce života chodí na neurologii a stěžuje si na potíže Rolling Eyes
S tou harmonizací norem je potíž, bohužel se do toho schová spousta byrokracie a další problém je, že podle výchozí revize je všechno OK ale vinou strašně nízké kvality použitých komponentů je instalace stejně brzo na zabití nebo zahoření. Ty polské zásuvky, čínské pětipsy, italské konvice, humus. Někdy se divím, jak to mohlo projít zkušebnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marli



Založen: Mar 15, 2007
Příspěvky: 173

PříspěvekZaslal: so únor 14 2009, 17:06    Předmět: Citovat

Mě trošku dostává jak tady všichni říkají jak zásuvky tahám 2.5 Cu a odjistím to 16A, světla 1.5 Cu a odjistím to 10A a žádná věda... Ono to jasně že v 99,5 procentech v normálních bytovejch instalacích tak platí, ale jinak jištění se od jaktěživa určuje od použitejch materiálů vedení, uložení a délky kabelu. provozní teploty no a samozřejmně od toho průřezu... takže kategoricky říct od pasu velikost jističe není vždycky the best... Jinak ale plně souhlasím s BOBOBO, je potřeba rozum řádně používat ke svýmu účelu:)... ono někdy mi přijde že i pánové na elektrika.cz se těch norem drží až moc... viz lampička:)...

PS: ten chránič na celej barák, teď někdy vstoupila v platnost norma říkající, že chránič má bejt všude kde je veřejně přístupnej prostor... alepodrobnosti je potřeba dohledat, třeba právě na elektrice...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 14 2009, 19:06    Předmět: Citovat

Co je ti platný, když ti někde vyjde pro jednapětku proud 14A - šestnáctka je moc, když ji tam soudní znalec najde, budeš muset doložit, že výpočtově (důsledně podle normy) ses do ní vešel. Zpravidla po takovém požáru budeš mít problém sehnat všechny podklady a pojišťovna na tebe hodí kabel.
I když se později zjistí, žen ti dům někdo úmyslně zapálil, pojišťovna ti pokrátí plnění, protože nemá doloženo, že ta šestnáctka jistič pro jednapětku drát právě v tomto místě vyhovoval. Bez ohledu na to, že to nebylo příčinou požáru.

Ať si o normách myslíme, co chceme, jsou tu pro zajištění maximální míry bezpečnosti, nebo, chceš-li, k omezení všech rizik na akceptovatelnou míru.
Jak ji podkročíš, hned se to v případě, že by měl někdo nahradit škodu nebo si zodpovědět způsobený úraz až smrt, hodí. Od toho jsou tu právníci, kteří umí už tak dost zkroucené paragrafy ještě líp překroutit. Zkus argumentovat, že norma není zákon, že je nezávazná, nebude ti to nic platné. Zákony o splnění požadavků norem jasně hovoří a pojišťovnám jde o peníze samozřejmě až v první řadě, jak prý říkává náš pan president.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund