Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

velikost bočníku pro dig. ampermetr

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2005, 12:31    Předmět: velikost bočníku pro dig. ampermetr Citovat

Prosím o radu. Jelikož jsem už moooc dlouho pryč ze školy, a elektroniku už dělám jen vyjímečně, potřeboval bych znát velikost bočníku a kde ho sehnat.

Na proudovém zdroji cca 24V/DC max 10A bych potřeboval měřit hodnotu protékaného proudu a to nejlépe pořád. Uvažuji použít "digi modul" s GM, cca 120Kč, který má max vstupní rozsah 199,9mV/DC (panel Led metr HD 3129)

Prosím Vás mohl by mi někdo říct velikost toho bočníku a s čeho ho udělat , případně kde ho koupit ? (vím, že se dělá z drátu/kovu a ma minimální odpor. Takže výroba v mých podmínkách je takřka asi nemožná)

Ještě jeden dotaz, modul bude napájen se stéjného zdroje , jen bych tam dal stabilizátor na 9V. Je toto možné, nebo budu muset udělat další kompletní zdroj včetně trafa pro napájení modulu.

Moc děkuji za pomoc a radu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 764

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2005, 13:04    Předmět: Citovat

Pro 10A potřebuješ úbytek na bočníku 100 mV, pak ti bude zobrazovat
voltmetr hodnotu 100. Pak už je to ohmův zákon. R=0,1/10=0,01 ohmu.
Zhotovit bočník můžeš klidně z měděného drátu o průřezu 1 mm2, nebo 1,5 mm2 a vhodné délky. Délka jde taky spočítat z měrného odporu mědi, nebo z tabulek elektroinstalčního materiálu. Možná někdo namítne, že měď není vhodná na přesné bočníky, ale je nejdostupnější a v praxi
stačí.
Jindra
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2005, 13:13    Předmět: Citovat

Nevím jestli semnou budou ostatní souhlasit,ale já bych koupil ručičkovej 0-10A,je v něm už bočník hotovej a za stejný peníze bez práce s přesností 2,5% což je dobré.Jinak bočník se dělá třeba z odporovýho drátu který lze koupit nebo paralerním řezením malých odporů stejné hodnoty,tak aby to stačilo pro odběr těch 10A.Výpočet z hlavy nevím,já to vždy odzkoušel prakticky a pak ocejchoval.,protože nemám měřák malých odporů.Pro ten stabilizátor bych udělal vinutí vzlášt,asi by dost topil kdyby měl srazit napětí z 24V na 9V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2005, 14:15    Předmět: ampérmetr Citovat

nejjednodušší je opravdu ručkový měřák, ale digi vypadá líp. Udělal bych to tak že bych do toho zdroje dal kus drátu jako bočník , používal jsem třeba odporovou spirálu z vařiče, ale tady je to tak malý odpor, že stačí kus obyčejného drátu zapájet do tišťáku. nastavil bych to odhadem tak aby to třeba při 1A mělo ubytek 15mV. Potom paralelně k tomuto odporu dám potenciometrický trimr cca 1kohm a mezi - vývod a běžec zapojim měřák a nastavím přesnou hodnotu.
Tento snímací odpor bych dal do - větve, mezi - zdířku a usměrňovač. Pokud je zdroj nastavitelný nebo stabilizovaný zpětnou vazbou musí být odpor uvnitř zpětné vazby. Poku používáš trojsvorkový monolit tak mezi -usměrňovače a zemí stabilizátoru. Jinak se o těch 0,1V zhorší stabilita zdroje.
Napájení lze z trafa, protože udávají spotřebu 60 ma , řekněme 100 při 25 V to bude 2,5W a to se dá kouskem chladiče rozptýlit. Jiný problém je se zemí. V manuálu píše GM o dvou verzích , s odděleným napájením a společnou zemí. Oddělené napájení je v pohodě, ale pokud by byla společná zem musíš to zapojit tak jak jsem napsal pak by to mělo chodit. Ale radši nad tím před zapnutím přemýšlet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2005, 14:24    Předmět: Citovat

Tak s tím bocnikem to neni zase takovy problem, mas nekolik moznosti. Muzes ho udelat z mosazi, ktera ma vic nez 4x vyssi odpor nez med, nebo muzes pouzit transformatorove plechy. U obou si muzes bocnik "ladit" brousenim, vrtanim a pod. Nejlepsi by byl Kanthal. Jinak se daji bocniky koupit, popripade muzes kuchnout nejaky stary ruckovy merak. Jinak pokud koupis ty LCD moduly, tak Te chci upozornit, ze jestli jsou na bazi 7106, tak budes muset mit napajeni oddelene. Staci si to dovinout na ten transformator, jestli tam teda mas prostor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2005, 16:04    Předmět: Citovat

Na bočník použij konstantan, mají ho v GESu, má malý teplotní součinitel odporu (0,05). Např. měď má součinitel 4,3, to znamená, že při zahřívání poroste odpor a bude to ukazovat nesmysly, zvlášť při trvalém zatížení.
Použití hotového bočníku z ručkového měřáku je možné pouze v případě, že na něm bude při proudu 10A úbytek minimálně 100mV, jinak bys musel oželet 1 číslici na displeji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2005, 22:59    Předmět: Citovat

Děkuji za náměty, nějak se stím skusím poprat. To napájení udělám samostatně, trafiček mám plno, a místa je taky dost. Vím, že kdysi jsem měl s podobnou aplikací problém a nakonec jsem musel taky dodat další zdroj. Ta přesnost měření nemusí být nijak velká jde jen asi o orientační údaj. Ideální by byl ten ručkový A. ale nevím kde ho sehnat. Při cenách za poštovné a dobírky to není tak jednoduché. Jako bočník asi použiju mosazný drát na svařování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2005, 13:07    Předmět: Citovat

No vždyt píšeš že ten digitalní chceš koupit v GMe,tak se zeptej i na ten ručkovej.V nabídce je za 97Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2005, 23:30    Předmět: Citovat

Kocur napsal(a):
No vždyt píšeš že ten digitalní chceš koupit v GMe,tak se zeptej i na ten ručkovej.V nabídce je za 97Kč.


Dík za tip, já našel jen digitální a teď když jsem to začal hledat na www, tak jsem zjistil, že je stejně neposílají na dobírku a dokonce nemají ani ten modul co jsem chtěl. Takže jsem se díval na GES a tam je mají taky , takže koupím vše v gesu. Nějak mě nenapadlo že se dají koupit ručkové měřidla, holt už nemám přehled Cry .
bude to pro mě jednodušší stím ručkovým měřákem, mají tam 10A/DC za 146Kč. A to se vyplatí Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund