Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhrada Tesla VM2202
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jardik16



Založen: Feb 04, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 17:31    Předmět: Náhrada Tesla VM2202 Citovat

Dobrý den,mám gramofon Tesla NZC 160 s vložkou VM 2202 a chystám se ji vyměnit.Chtěl bych se zeptat,jestli do tohoto gramofonu(šasi HC 16)mohu použít vložku Ortofon OMB5E.Tu plastovou vážku na svislou sílu mám,takže vyvážení není problém.Jde mi o to,jestli ta přenoska snese toto levné šasi.Jestli jsem dobře pochopil,tak to není tak špatné šasi(řemínkový náhon,zvedáček),ale i tak,nebo mám použít vložku Ortofon OMB5?Děkuji za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 17:43    Předmět: Citovat

Bez problémů, můžeš ji použít.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 18:18    Předmět: Citovat

Klidně použij, OMB5 není zas takový zázrak Smile
I když je pravda, že VM2202 byla o dost tužší oproti ostatním magnetodynamickým přenoskám-to kvůli snížení citlivosti na hluk od pohonu. OMB5 mude tak napůl cesty mezi VM2202 a 2102.
Lepší přenoska je už OMB10, ale taky za jiný peníze, že..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 18:20    Předmět: Citovat

Když to jde v raménku z HC15, půjde to i u dalších. Jestli má v pořádku ložiska, bude asi vhodné dodělat jednoduchý antiskating, který ji bude jemně tahat zpět, ale to poznáš, až tam tu přenosku dáš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jardik16



Založen: Feb 04, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 20:20    Předmět: Citovat

Tak děkuji za rady,té OMB5E jsem se bál z toho důvodu,že snad je citlivější a může desku poškodit.Takže ji použiji.Původně tam byla VK4204,ale na té po dvou dnech používání odešel jeden kanál.Tak jsem sehnal starší použitou VM2202 a je to zatím v pořádku.Já stejně mám ve sbírce především desky od Supraphonu,takže nepotřebuju velký HIFI protože z těchto desek stejně mnoho vysokých tónů nevytáhnu.A mám pár desek od firmy AMIGA(NDR),a ty jsou na tom co se týče kvality zvuku mnohem lépe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 20:54    Předmět: Citovat

Abys nežil v omylu: mnoho světových firem si u nás dodnes nechává nejen lisovat vinylové desky, ale i řezat matrice. A dělalo se to tak i v dobách, kdy ještě lisovny po světě nestíhaly lisovat.
Desky z GZ (bez ohledu na to, co je na nich za etiketu, supraphonských ale bylo nejvíc) se dobře vyvážely. Dodnes najdeš v inzerátech poptávku po Czech vinylu.
Prostě desky Supraphon nejsou o nic horší, než desky jiných firem, často i lepší.
Taky pár Amig mám, ale že by byly lepší? To bych neřekl. Tehdy ani dnes. Možná to zkreslení výšek navozuje dojem, jako by jich bylo víc. A taky, samozřejmě, záleželo vždy a všude na zvukaři, jaký záznam pro řez připravil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jardik16



Založen: Feb 04, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 21:13    Předmět: Citovat

To s tím zvukařem bude asi pravda,a navíc já mám potenciometr hloubek a výšek téměř na maximu,tak to zkresluje,zkoušel jsem tu Amigu zapnout s potenciometry na středu a hrálo to jako supraphon,desky supraphonu si myslím mají delší životnost celkově,mám také několik desek od Balkantonu,a jedna z nich se už nedá poslouchat.No uvidím až tam dam tu ortofonku s eliptikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st únor 04 2009, 21:59    Předmět: Citovat

To bys musel posuzovat podle nových, ještě nehraných, desek. Jak tou drážkou projelo víckrát kdovíjak opotřebované kopyto, už se víc projeví vliv toho, jak dobře bylo to kopyto mazané sazemi v hmotě desky, jak velké plošky mělo vybroušené po stranách, jaký byl přítlak na to kopyto a jaká poddajnost systému. A na posouzení kvality desky můžeš zapomenout, protože výšky v drážce jsou zažehlené, došlo k plastické, tedy nevratné deformaci, aneb deska je ohraná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 0:00    Předmět: Citovat

Tak děkuji za rady,té OMB5E jsem se bál z toho důvodu,že snad je citlivější a může desku poškodit.Takže ji použiji.Původně tam byla VK4204,ale na té po dvou dnech používání odešel jeden kanál.Tak jsem sehnal starší použitou VM2202 a je to zatím v pořádku.Já stejně mám ve sbírce především desky od Supraphonu,takže nepotřebuju velký HIFI protože z těchto desek stejně mnoho vysokých tónů nevytáhnu.A mám pár desek od firmy AMIGA(NDR),a ty jsou na tom co se týče kvality zvuku mnohem lépe.

Je v tom nejakej "hokej" mluvi se zde o krystalove vlozce VK pak vymena za magnetodynamku VM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 0:08    Předmět: Citovat

Asi to vysvetluje to popisovane zkresleni po vymene,nejak mne tam chybi zminka o pouziti korekcniho zesilovace po osazeni magnetodynamickou vlozkou za krystalovou.Verim,ze Jardik 16 vi o cem pisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 7:50    Předmět: Citovat

Nějaký předzes tam má, kdyby dal magnetodynamiku jen tak na blind na místo krystalky, nehrálo by mu to takřka vůbec. Jestli se nemýlím, tak tyto gramofony byly vybaveny preampem s možností přepnutí na provoz jak s krystalovou/keramickou přenoskou, tak s magnetodynamikou.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 8:29    Předmět: Citovat

V prvom rade sa ubezpec, aka prenoska tam ma byt.
Podla mna krystalka.
Rozdiely medzi krystalkou a magnetodynamickou prenoskou su velmi velke a nemozes ich zamenit.
Uplne rozdielne urovne signalu!, uplne ina prenosova chrakteristika (preto magnetodynamicka prenoska musi mat predrosilnovac s charakteristikou RIAA!), a hlavne v konecnom dosledku uplne ina pritlacna sila ktora je dana uz samotnou konstrukciou grama.
To sa takmer neda poriesit.
Predzosilnovac tam moze mat (mozno na mikrofon, ale ten nema Riaa), ale pritlak neprepne!
Cela konstrukcia ramienka je primitivna, urcena pre krystalky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 8:48    Předmět: Citovat

Fero7, podle origo manuálu byl NZC160 osazován vložkou VM2202 - a to je MAGNETODYNAMIKA. Konstrukce ramínka umožňovala instalaci dvou typů hlavičky - jedné s bočními drážkami pro nasazení krystalky řady VK43xx, druhé s "půlpalcem" na 2 svislé šroubky k upevnění standartní magnetodynamiky. Šroubovací protizávaží pak doplňovalo sestavu. Ano, vyvážit rameno a nastavit potřebný přítlak pro VM přenosku chvíli trvalo, ale šlo to. Kvůli této variabilitě byla uzpůsobena i konstrukce preampu - měl přepínané zesílení, větší pro VM, menší pro VK. Ano, byla to silně kompromisní konstrukce, ale ve své době to řešilo hodně problémů.
Navíc Tvé tvrzení, že pouze magnetodynamika musí mít korekci podle RIAA je holý nesmysl - RIAA je typ korekce, používaný při nahrávání mástru pro tvorbu matric gramodesek, aby se vyrovnala výchylka rycího hrotu při basových tónech s výchylkou při vysokých tónech. Pokud by se ponechalo původní amplitudové rozložení, silné basy by zabraly moc místa na desce nebo by se drážky vzájemně prořízly; naopak výšky by nebyly vůbec reprodukovatelné, protože podle jednoho z pramenů by výchylka hrotu pro jejich zaznamenání a reprodukci byla srovnatelná s velikostí molekuly vinylu. Výšky se proto při záznamu zesilují, basy zeslabují - při reprodukci je korekce opačná. Vedlejším efektem je potlačení šumu obdobné systému Dolby B. Důležité ale je, že krystalové přenosky jsou vyráběny tak, že jejich mechanická konstrukce vinou rezonančních charakteristik celého systému přenosky udělá onu korekci z větší části mechanickou cestou, takže v předzesilovači je spíše zdůrazněna potřeba vysokého vstupního odporu, než nějaká extra elektronická korekce. Magnetodynamická přenoska pak z důvodu větší vlastní linearity v porovnání s keramickou/krystalovou přenoskou speciální korekční předzesilovač nutně potřebuje.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jardik16



Založen: Feb 04, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 9:51    Předmět: Citovat

Má to zesilovač pro krystalku a předzesilovač pro magnetodynamiku,na panelu se to přepíná několika tlačítky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 10:10    Předmět: Citovat

EKKAR: RIAA nie je nezmysel! Komu je to jedno, tak si kludne moze dosky prehravat aj cez plechovku.
... "vysokého vstupního odporu" - pozor! je to trochu inak.
VM... maju signal par mV. Zapajaju sa do vstupov s predzosilnovacom pre gramo. Tieto vstupy maju predzosilnovac s charakteristikou RIAA
(napr. http://www.avelmak.sk/index.php?lm=142&pg=det&article=6520 ,
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=729&pg=det&article=18060 )
VK... maju signal par stoviek mV. Pripajaju sa do linkovych vstupov.
Vstupny odpor je az druhorada zalezitost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund