Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava trafopájky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 6:19    Předmět: Citovat

Nevím , ale já jsem začínal se 75W , tedy neberu dobu , kdy pájel táta , měl specielní udělátko , dřevěnnou násadu , v ní Cu drát , tak průměr 3 mm a na konci keramické korálky a na nich ten odporový pásek , ze starých žehliček a k tomu trafo s přepínačem po voltu .Spirálka byla za provozu třešňově červená a lampáčům a amatérským konstrukcím to nevadilo . Jen se musel dávat pozor na TC18x . No a pokrok přišel s pistolkou 75W . Mám ji přes 30 let a jede . Jen jsem , kromě smyček , měnil ten spínací kontakt - prohořel , tak jsem tam přibastlil kontakty z relé a jede dodnes . Dnes mám celke 3 ks 75 W . S velkou slávou jsem si koupil 100W a ta leží ve skříni . Má prostě moc velký výkon . Jinak pro tu 75-ku dělám smyčky z Cu , ustálil jsem se na 1,2 mm průměru . Mám kliku , že mi po otci zbyly na cívkách Cu dráty ovinuté papírem , takže není problém s lakem . Dělal jsem z 1,0 , ale ty byly slabé . Když dělám SMD , tak dám 0,7 a jede to perfektně . V žádném případě nespouštím páječku dříve , než opřu hrot - dojde ke spálení cínu . Šedý spoj , není pro mne spoj . Jinak používám tvar , který je výše veden , vzniklá elmagpumpa pracuje perfekt a pokud mám vyměnit švába DIL 20 tak je venku do 20 sec a nikdo nepozná , že jsem ho měnil . Tedy jen podle nových pájecích bodů . co se týče citlivější techniky , tak mám místo podložky u smyčky faston . Na něj mám připravený kablík , ten připájím ke společnému vodiči v zařízení a jinak začínám pájet součástky od jejich "napájecích" přívodů . Jinak pájím starou pájkou , kterou mi dodává kolega , který s odsávačkou pracuje . Já ji regeneruji na prkénku , které posypu kalafunou a to odsáté "smetí" ohřívám klasickou páječkou a jezdím s cínem po prkénku a získám blyštivé valounky čisté pájky . No a tu pak používám k pájení . Jen na práci "v terénu " použiju nový trubičkáč s kalafunou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31798
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 7:35    Předmět: Citovat

Koukám, BOBOBO, že nejsem sám, kdo "recykluje" obsah odsávačky...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 10:13    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Někdo se s tou mikropájkou jen o přestávce drbe v nose či v uchu, někdo s ní letuje kolikrát i 8 hodin v tahu Very Happy

No jestli tímhle chceš omlouvat, že se k té pájce chováš jak dobytek tak prosím, ty jeden pracante. Pray Pray Pray
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 11:10    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):

Jinak tropikalizace byla obrovským hitem v CCCP technice sálových počítačů 80. let - ten lak byl cosi bakelitového a když už se povedlo ho rozrušit a dementní součástku odpájet, sloupla se většinou díky lokálnímu přehřátí i Cu fólie z té jejich sh.itové imitace kuprexkartu...


Jelikož jsem počátkem 80 let několik roků dělal technika na ruských minipočítačích řady SM, mám na to VELKÉ vzpomínky. Very Happy Ten lak byl normální epoxyd. Oni prostě celou desku ponořili do nádobky s epoxidem a nechali čouhat jen konektorové plošky, které byly na jedné straně. Z té doby mám i samodomo dělanou sondu s hrotem z šicí jehly. Běžné měřící hroty se prostě nechytaly. Jak dobře se hledaly studené spoje, zalepené epoxidem asi nemusím popisovat. Mrazící sprej a fén na vlasy byly běžné potřeby.

Jinak, na opravy se používala dusíková vyfoukávačka, která jediná dokázala nepoškodit spoje a přitom odstanit cín i s tím lakem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 11:24    Předmět: Citovat

Mám podobné vzpomínky na sálový ruský EC1045. Tam dokonce dodávali na opravy desek takovou malou ruční frézku, aby se ten epoxy odškrabal. Desky byly tuším desetivrstvé a raritou bylo, že se přerušuvaly plošné spoje ve vnitřních vrstvách, a to velmi často, zejména v těch prvních sériéch desek. IO se měnily po stovkách...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 11:35    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Koukám, BOBOBO, že nejsem sám, kdo "recykluje" obsah odsávačky...


I já jej "recykluji" a znovu používám.Je mi ho prostě líto jen tak vyhodit.Proto také mám stále zásobu cínu a nemusím kupovat.To kamarád se s tím takto ne..re,prostě odsaje a vyhodí a pak jde koupit nový.Jednou koupil špuli cínu a nějak mu nešlo s ním pájet,tak jej také vyhodil.Ale to je každého soukromá věc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2009, 11:49    Předmět: Citovat

Jo jednou koupili v jednom podniku v Kyšperku trubičkáč 3 a vyhodili ho do sběru . Mám nyní fajn zásobku na pájení plechů . V centru je salmiak . Děkuji .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: út únor 10 2009, 1:05    Předmět: Citovat

Osvedcily se mne hroty z Retonu pouzivam je vice jak patnact let.
http://www.reton.cz/crt/elektro.htm
Pri cisteni tohoto hrotu pouzivam kdysi prodavany kartacek na semis/mam zelezny/ bez toho, ze by hrotu ublizil.
Jako prakticka uprava co uz mne slouzi nekolik let ,je osazeni bile 5mm LED/lezela doma/ misto zarovky na prodlouzene kroucene "zvonkove"draty do blizkosti hrotu a mam pak nasvicene i pajene misto.Misto papirovedo drzaku objimky jsem doplnil maly plosak
s dvema seriove zapojenyma diodama v napajeni.
Pro pajeni pouzivam Fluitin 1532 Sn60Pb38Cu2 se 2,2% tavidla,kalafunu jsem nepouzil vic jak 10let ,ac jsem drive houslovou pouzival.
Pajku ,pokud to jde, pri osazovani nove soucastky vetsinou ano,pridavam "shrora"pak obsazene tavidlo vteka primo na prohrivany spoj a redukuje zoxidovane plochy pak se krasne pajka rozleje.
Nejsem pajkovy bohém, ale nekdy pajku z hrotu radeji odstriknu hrot ocistim zminenym kartackem a pridam cerstvou.
Bez problemu lze takto ocinovat levne konektory v mekkych plastech,co maji pajeci plosky leskle, bez mechanickeho oskrabani,ci pouziti extra tavidla.
Pro dlouhodobe pajeny s Wellery doporucuju pouziti aktivatoru ze sortimentu Weller / resp.Cooper hands tools/,vyrazne prodlouzi zivotnost hrotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weswe



Založen: Feb 04, 2009
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út únor 10 2009, 13:43    Předmět: Citovat

Konečné řešení - díry po vymačkaných závitech zality technickým stříbrem - tvrdé pájení. Pak nové díry a nové závity, tentokrát již do stříbrné pájky, která je tvrdší než původní měď. Tato tvrdá Ag pájka se taví při výrazně nižší teplotě než mosazná a tak povlak původních trámečků zůstal nepoškozený.
Dík za inspiraci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zajemce



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 304

PříspěvekZaslal: út únor 10 2009, 18:19    Předmět: Citovat

Někdy po roce 90 ,jsem sháněl věčné hroty (ty s tím navařeným odporovým drátem) a reagoval jsem na inzerát z Plzně.Po dodání jsem byl zklamaný,protože přišly z mého pohledu obyč.hroty za dost peněz.Dal jsem je bokem a první použití přišlo až za pár let.Jaké bylo překvapení,když se hroty ne a ne přepálit.Protože jsem s nimi byl více než spokojený pátral jsem,kde je sehnat (ona firma již neexistovala).Nepodařilo se,až nyní díky příspěvku od Kovky (nenapadlo mě,že Reton něco takového má,i když jsem od nich bral obrazovky).Takže díky Kovko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: st únor 11 2009, 0:34    Předmět: Citovat

Jak s tatou p.Vychodilem tak se synem byla vzdy v Retonu dobra spoluprace,zasoba se mne taky uz ztencila, tak se tam budu muset taky zastavit az se tam dostanu,jen na fajnovejsi veci RM 1,27mm beru mikropajku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zajemce



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 304

PříspěvekZaslal: st únor 11 2009, 15:08    Předmět: Citovat

Kovko,tak mi dnes p. Vychodil ml. sdělil,že ty hroty doprodali před půl rokem a už nebudou. Kdyby někdo věděl,kde je sehnat,byl bych moc vděčný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2488
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: st únor 11 2009, 16:08    Předmět: Citovat

Ja osobne som pouzival 100W oranzovu hranatu komunisticku pajecku asi od 10let, az donedavna, ked som si pred 2 rokmi kupil pajeci stanicu. Co sa tyka tych hrotov pouzivam 1.5 z elektroinstalacky, sem tam niekedy aj co je momentalne po ruke. Na pajke mi uz tiez dosluzili zavity, tak som to vyriesil takymi svorkami, byvaju v bakelitovych rameckoch a umiestnuju sa na listu pri elektroinstalacii. Akurat do nej vojdu slucky aj vyvody trafa pajecky.
Momentalne mam v praci obycajnu pajecku 75W taku sivu hranatu komunisticku, pajkuje sa s nou dobre, len som zvyknuty na 100W tak mam stale pocit ze pomaly nahrieva Smile

Co sa tyka cinu, nerecyklujem, ale chystam sa to zacat. Pouzivam komunisticky taky hruby asi 2mm a 1,5mm s kalafunou trubickovy, a potom novy asi 0.5 takisto s kalafunou, na narocnejsie s kyselinou, ci uz trubickovy, alebo s kalafunou a kyselinu mam v sklenicke.

K tej mikropajke mam toto http://www.schotter.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=5436&category_id=299&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26 a k nej 2 rucky, na jednej siroky hrot, na druhej spicaty. Zatial som znicil len 1 spicaty, a to pajkujem v podstate stale. Mam este nejake okruhle a ine divotvary ale zatial som to nepouzil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 20:14    Předmět: Citovat

zajemce napsal(a):
Kovko,tak mi dnes p. Vychodil ml. sdělil,že ty hroty doprodali před půl rokem a už nebudou. Kdyby někdo věděl,kde je sehnat,byl bych moc vděčný.


Tak to jsi me nepotesil,drive jsem je pratelum rozdaval a ted...
Sam mam malo Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 564
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: čt únor 12 2009, 20:22    Předmět: Citovat

To zdenoeddie
No vykon te stanice se mne zda na radu veci uz dnes malo /bezolovo/,jak to bude s prislusenstvim ,nahradnimi dily za 2-5 let to uz tezko hadat.
Dlouhodobe zkusenost potvrdi uzivatele stanic Weller,Ersa...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Další
Strana 4 z 11

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund