Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ochrana komponent počítače před přepětím

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: ne listopad 06 2005, 14:56    Předmět: Ochrana komponent počítače před přepětím Citovat

V ARadiu 5/2004 vyšlo zapojení ochrany komponent počítače před přepětím. Chtěl bych si ji sestavit, ale GM (tam v listopadu budu objednávat součástky) nemají zde použité transily. Pro 5V jsou použity BZW04-5V8 nebo 1,5KE6V8A, pro 12V 1,5KE12A.

Čím tyto sočástky ze sortimentu GM nahradit?
A jaký je váš názor na užitečnost této ochrany?

Díky za rady, protože já přesnou funkci transilů neznám, tedy přesněji řečeno volbu jejich hodnoty podle "kolena", kdy začínají reagovat.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9774
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne listopad 06 2005, 20:48    Předmět: Citovat

nejjednodussi varianta je pouzit UPSku od kvalitniho vyrobce. jinak muzes pouzit takzvanou zkratovou ochranu pomoci dvou tyristoru (pro kazdou vetev jeden)

zenerku zvolis podle jisteneho napeti.
Je to nahrada za transily
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
brtnik



Založen: Oct 05, 2004
Příspěvky: 329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2005, 18:08    Předmět: Citovat

u "GM" je problém většinou v tom, že mnohdy mají něco jiného, než deklarují v katalogu. Pokud bude prodavač alespoň trochu v obraze, dokáže nabídnout relevantní náhradu. U transilu je rozhodující napětí kolena (podle značení by to mělo být 12V a 5,8 nebo 6,8V). "Omezovací" napětí transilu je velmi přesné, charakteristika je podobná zenerce, jen je podstatně strmější (do jmen. napětí tečou transilem mikroampéry, nad ním i ampéry, záleží na impedanci obvodu). Na rozdíl od zenerky je rychlejší a je schopen svést podstatně větší impulsní proud (energii).

Vlastní ochrana je ale poněkud problematická. Nemá význam chránit komponenty přímo na 12V, neexistuje snad obvod, kterému by vadilo napětí do cca 14V - i napětí ze zdroje má určitou toleranci, regulace je odvozena od 5V (u některých ATX zdrojů od 3,3V), takže ostatní napětí mírně plavou. Takto zapojená ochrana zdroj při přepětí přímo zkratuje (nemá žádné omezení proudu), takže u mírně rozhozeného zdroje nadělá spíše více škody, než užitku. Většině komponentů PC vadí spíše výpadek jednoho z napětí (a to tato "ochrana" svým působením zapříčiní) než mírná tolerance jednotlivých hladin. Ochrana by musela fungovat tak, že v případě přepětí na některém výstupu trvale odpojí zdroj jako celek (jako pojistka). Dražší zdroje mají tuto ochranu zabudovanou, u levnějších je otázkou, jak se při zapůsobení ochrany zachovají (např. přetížení pětivoltové větve zapůsobením transilu může zdroj donutit zvýšit výkon a ostatní napětí tak skokově narostou, spolehlivě se tak zničí většina zbývajících komponentů!).
Trvalé přepětí může způsobit závada zdroje (nejčastěji vyschlé elektrolyty v regulačních smyčkách). Tady pomůže občasná kontrola zdroje při preventivní údržbě, tato závada se neobjeví okamžitě, postupně se vyvíjí.
Jinak se chová zdroj v dynamických stavech (start, vypnutí, skoková změna zatížení), jinak reaguje na statická a impulsní přepětí ze sítě. Většina zdrojů je schopna pracovat od cca 160 do 250V bez vlivu na výstupní napětí. Impulsní přepětí (až jednotky kilovoltů po dobu jednotek mikrosekund) ze sítě se musí zachytit před zdrojem, jejich "filtrace" až u spotřebiče je neefektivní. UPSka s integrovaným síťovým filtrem může být jedním z žešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2005, 22:05    Předmět: Citovat

V původním článku píšou, že by to neměla být ochrana proti přepětí v síti, ale spíše proti proražení izolace mezi primárním a sekundárním vinutím trafa spínaného zdoje. A právě transil by měl toto přepětí svést a přepálit pojistku v PC zdroji (tak to tvrdí v onom článku), a tím chránit komponenty před zničením.
A vzhledem k tomu, že náklady na to jsou 20 Kč, já vlastním více jak 4 roky zdroj EuroCase, které nepatří zrovna mezi nejspolehlivějším, tak jsem o tom uvažoval.

Že bych mohl mít časem rozhozené hodnoty napětí, to mě ani nenapadlo, to budu muset preventivně překontrolovat. Díky za podnět. A to by pak ochrana mohla reagovat "zbytečně" a nadělat asi více škody než užitku. Takže se na to asi teda vykašlu.

Nebo máte na to ještě někdo jiný názor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2005, 22:15    Předmět: Citovat

Jo přijde mi že to co napsal brtnik je vcelku vyčerpávající.Já jsem raději koupil asi za 700kč kvalitní zdroj s 15cm větrákem,EMI filtrem a ochranou už integrovanou.Je to sice kapánek dražší řešení,ale jsem klidnější a HLAVNĚ mi kompl v noci nehučí jak meluzína!!!
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2005, 22:22    Předmět: Citovat

DjRix napsal(a):
Já jsem raději koupil asi za 700kč kvalitní zdroj s 15cm větrákem,EMI filtrem a ochranou už integrovanou....


Taky určitý řešení. Protože uvažuji o dalším disku, a podle odhadu budu v některých větvích napájení už asi u hranice max proudu. Jenže většinou znalci HW ale doporučují zdroje značek Nexus atd., který jsou dost drahý.

A jaký to máš typ zdroje , smím-li se zeptat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
anonym






PříspěvekZaslal: st listopad 09 2005, 22:27    Předmět: Citovat

Po chvíli pátrání jsem našel na krabici značku: K-MEX. Nevím jestli je to nějak zázračná značka,ale ten zdroj vypadá solidně,ve kšeftě mi tvrdili že z těch s aktivním chlazením je to v podstatě to nejlepší.Nevím jestli kecali,nejsem nějakej odborník na PC zdroje,ale je tichounkej,což byl hlavní důvod proč jsem jej kupoval.
Návrat nahoru
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2005, 22:29    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
Po chvíli pátrání jsem našel na krabici značku: K-MEX. Nevím jestli je to nějak zázračná značka,ale ten zdroj vypadá solidně,ve kšeftě mi tvrdili že z těch s aktivním chlazením je to v podstatě to nejlepší.Nevím jestli kecali,nejsem nějakej odborník na PC zdroje,ale je tichounkej,což byl hlavní důvod proč jsem jej kupoval.



To jsem byl já,akorát jsem se nějak zapoměl přihlásit... Sorry

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: čt listopad 10 2005, 21:20    Předmět: Citovat

Díky moc za informaci.
Zkusím o něm něco pohledat na internetu, popřemýšlím a případně koupím.

V každém případě až teď budu měnit ventilátor na grafice, tak pro jistotu změřím napětí stávajícího zdroje, jak psal brtnik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 10 2005, 21:33    Předmět: Citovat

Mrkni na www.tsbohemia.cz kupoval jsem ho u nich.
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund