Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zpomalená TESLA SM 261
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: so duben 29 2017, 11:06    Předmět: Citovat

Tak jsem vyměnil ty blokovací kondenzátory (C1, C2) a převíjení funguje na první stisk! Měřil jsem je, jeden měl skoro dvojnásobnou kapacitu a odpor 2Mohm. Takže všem moc díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 29 2017, 17:41    Předmět: Citovat

Není zač - všichni zúčastnění očekávali podobně dramatické rozuzlení Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: so duben 29 2017, 18:44    Předmět: Citovat

made001 napsal(a):
Měřil jsem je, jeden měl skoro dvojnásobnou kapacitu a odpor 2Mohm.
Ani jedno by fakticky nevadilo, vzhledem k tomu, že odpory okolo jsou v jednotkách kΩ. Jenže pod napětím ty kondenzátory mají ještě horší hodnoty. Při větších napětích a tvrdém zdroji ty "nejlepší kousky" občas odhořely Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: so duben 29 2017, 21:07    Předmět: Citovat

To jsem netusil Very Happy Ty kondenzatory jsem vymenil v podstate preventivne. Jevily se, ze jsou OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rds-eon



Založen: May 03, 2005
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po květen 01 2017, 13:24    Předmět: Citovat

Pro Hilla: Ube je jen 0,55V, protože ho IO1 nebudí. Zkusil jsem přivést z externího zdroje 7V na vstup +(5) a konec pracuje, jak má. Znamená to, že na C5 nemám potřebných 7V, viz. screen1 (A- je výstup z tvarovače(1), B- je průběh na C5). Nevím pořád, jak se získává ta regulační odchylka, dle popisu má předávat náboj z C4 na C5 a to se tady asi úplně nekoná, viz. screen2 (A- je výstup z tvarovače(1), B- je průběh na C4). Navíc jsou v okolí 4051 nějaké úpravy zapojení z továrny, které neodpovídají schématu. Tak teď už vážně nevím... Rolling Eyes[/b]


scr_2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  scr_2.jpg
 Velikost:  184.88 kB
 Staženo:  161 krát


scr_1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  scr_1.jpg
 Velikost:  180.4 kB
 Staženo:  115 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po květen 01 2017, 18:41    Předmět: Citovat

Ake su tam kondenzatory? Raz som menil aj ledku v optozavore, daval som ciru cervenu,povodna asi slabo svietila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rds-eon



Založen: May 03, 2005
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt květen 04 2017, 18:22    Předmět: Citovat

Pro Atlana: nevím, které kondenzátory máš na mysli. LEDkou to ale nebude...všimni si průběhu A, jaké z tvarovače lezou krásné pravé úhle...
Jinak nikdo nemá žádný další nápad nebo zkušenost? Jestli ne, tak jde tahle TESLA, co nikdy nehrála, rovnou do šrotu. Splní tak můj časem získaný poznatek - jen velmi velmi málo výrobků se jim povedlo. Tomuhle jsem chtěl dát šanci... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: čt květen 04 2017, 18:44    Předmět: Citovat

A máš kompletní servisku? Třeba bys nějaký návod našel v popisu závad. Jinak do šrotu bych nic neházel, vždycky můžeš prodat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt květen 04 2017, 19:29    Předmět: Citovat

Celý princip toho zázraku je, že po dobu, kdy není impulz z LED, se nabíjí C4 přes R9. To zjevně funguje. Pak, když přijde impulz, se vygenerují logické jedna pro A a B vstup 4051. Ty jsou vzájemně posunuté pomocí zpoždění, které dělá C3. Nejdřív se přenese náboj na C5 a pak se C4 resetuje. Z toho průběhu na C5 to vypadá, že zde je něco špatně, náboj C4 rychle klesá, na C5 je přenesena sotva poloviční hodnota. Zkontroloval bych C3, je to asi keramika. Dál bych ověřil svod a zatížení (OZ) C5, vybíjení mi přijde docela rychlé, vzhledem k tomu, že je připojena jen do vstupu OZ. (Při odpojení OZ na ní musí být konstantní napětí). Pokud to nepomůže, je třeba se osciloskopem podívat na vzájemné průběhy v A a B 4051.
Dokumentace je tady:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wdocu/0000277
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rds-eon



Založen: May 03, 2005
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 15:13    Předmět: Citovat

Díky XSC a díky i ostatním...taky mě to mohlo hned napadnout, když na C5 tak rychle padalo napětí - byl vadný C5 (keramika), měl svod. Po výměně hraje stroj jako nový. A taky díky za osvětlení principu...celá stabilita smyčky je určená časovou konstantou R9-C4. Pořád se mám co učit Rolling Eyes
Ještě bych potřeboval jednu radu - jaký má být kmitočet na výstupu IO1/1 (= otáčky motoru)? Já nastavil poslechem na 32,00Hz, ale jistý si nejsem. O měřiči rychlosti nebo měřící kazetě jsem samozřejmě četl v odborné literatuře, ale to je tak všechno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 23:48    Předmět: Citovat

Nemyslím si, že by ta frekvence byla definována. Podle mě se to standardně nastavovalo měřící kazetou. Nejjednodušší je najít nějaký spolehlivý magneťák a takovou kazetu si vyrobit - nahrát třeba 1kHz, případně nějaký časový úsek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 09 2017, 7:32    Předmět: Citovat

Alebo zobrat nejaku originalnu kazetu a rovnaku skladbu si pustit z CD alebo z PC a zosynchronizovat, aby hrali presne spolu. Po niekolkych sekundach zistis, co sa predbieha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2725
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: út květen 09 2017, 12:54    Předmět: Citovat

Úplně nejjednodušší, když už kazetu, tak si můžeš v patřičné délce naměřit pásek a pak změřit čas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út květen 09 2017, 13:23    Předmět: Citovat

Měřit v delším časovém úseku sice udělá krásný rychlostní průměr (hlavně za nějakých 100 nebo 200 sekund se dá doměřit doba průchodu pásku dost přesně), jen se v něm ztratí krátkodobé kolísání, které ztěžuje měření referenční kazetou s nahrávkou tónu 3150 Hz: kolísající hodnota se na čítači blbě čte.
A také může během této doby rychlost ovlivnit nějaká teplotní závislost regulátoru nebo i motoru.
Na hudbě to je také markantní: zatímco si většina lidí nevšimne změny rychlosti o ±5 % podle výšky tónu, to totiž dělá necelý půltón dolů a stejně i nahoru, na tempu a rytmu už poznají chybu pod ±2 % i ti nejotrlejší.

Já vím, ono to vypadá, jako žádný rozdíl, co to je 1 % na 100 s? Kvůli 1 s zrychlení nebo zpoždění má smysl dělat dusno?
Má. Ostatně s CD současně přehrávaná továrně nahraná kazeta je slyšet daleko dřív, jestli a jak moc se časově rozchází. Netvrdím samozřejmě, že všechny továrně nahrané kazety jsou nahrané přesnou rychlostí, vesměs však jsou velmi blízko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: út květen 09 2017, 15:03    Předmět: Citovat

A přitom při přehrávání filmu v PAL TV se zrychluje o 4% - z 24fps na 25fps. Dokud se to dělalo analogově, tak se měnila i výška tónu. Dnes tón zůstává a mění se jen tempo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund