Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zpomalená TESLA SM 261
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 15:30    Předmět: Citovat

Tak to mě třeba nenapadlo Very Happy Vyzkouším
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 15:44    Předmět: Citovat

Pokud se výstup nedostane do H, moc možností není. Zkontroloval bych napájecí napětí a to, je-li vytvářen impulz pro CL, což je obvod z D1,D2 a kondenzátoru 100n a na něj připojeného hradla 7403. Skoro bych podezíral ten kondenzátor. Po zmáčknutí tlačítka se musí na výstupu hradla objevit krátký impulz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 15:46    Předmět: Citovat

Tam jsem taky dospěl. Měřím stolním voltmetrem a žádnou změnu napětí po stisknutí tlačítka jsem nezaznamenal. Je tam pořád L. Proč ale po několika minutách převíjení funguje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 15:56    Předmět: Citovat

Asi je něco teplotně/napěťově závislé. Pokud se vůbec nezařadí funkce převíjení, tak je chyba hned okolo té 7475 a její bižuterie. Změřit ten impulz obyčejným voltmetrem nepůjde, to bude vidět jen osciloskopem.
Stabilizovaných 5V na modulu je? Je skoro 5V (H, logická 1) v klidu i na tlačítkách převíjení a tím i vstupech 7475? D1,D2 jsou OK? Je H na pinech 1,2 7403? Pokud je vše OK, zkusil bych vyměnit C5. Vadná 7475 mi přijde méně pravděpodobná, to by se asi nezařadilo ani play/pause.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 16:18    Předmět: Citovat

Ten problém s regulací otáček u zakladatele tématu se týká provedení desky, kde je MDA7770? Ty byly, pokud se dobře pamatuju, jen v náběhové sérii několika málo stovek kusů! Vůbec se neosvědčily hlavně kvůli MDAčkům, Pokd se do té desky zasadí TDA7770 od SGS Ates, tak to funguje a dokonce lépe a přesněji, než pozdější, inovované provedení s MA1458 a 4051. Jednu TDA7770 SGS bych byl ochoten obětovat.

Pravda je ta, že motory PRM33-1,5 jsou příšerné kurrvy. Je potřeba ten motorek nejlépe nahradit novým /v Polsku jsou prý zcela běžně k dostání, dokonce i varianta PRM33 s delší hřídelí a výkonnější pro účely převíjení.
Obvykle mají tyhle mizerné motorky buď zcela sedřené, doslova do díry prodřené sběrače a následkem toho je poškozený - nesymetricky opotřebený a vypálený- i kolektor motorku.
Potřebuju vědět, v jakém stavu máš motorek a pak budem pokračovat dál.
Kdyby v hodně blbým, tak je vysoce pravděpodobný, že zrovna u mě se nejméně jeden nový, nepoužitý docela jistě najde. Stejně tak nová, nepoužitá deska regulace i s čidly a clonou.

Co se týče těch poznámek:
Nejsem úplně nakloněn tomu, abych zde pro luxovače cizího knowhow za účelem zisku publikoval celou stránku A4 svých poznámek k SM260/261/SP210T. Můžem se domluvit, že Ti to třeba někam pošlu, nebo to step-by step vyřešíme tady a přes SZ.
Nejsem paranoik, to kurrva ani omylem, ale je fakt zbytečný tady předkládat různým fušerským lepičům - luxovačům instantní návody.
Prostě tomuhle nejsem principiálně nakloněn. Asi to bude starou školou, nebo spíš špatnými zkušenostmi z nedávné minulosti.
Tož se na mě prosím nezlobte, že Vám to zde, i Vám čestným, holt nevyvěsím v pdf.


Naposledy upravil sinclair dne pá duben 28 2017, 16:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 16:20    Předmět: Citovat

Napajecí napětí jsou OK. Napětí na pinech 1,2 je taky OK (4,1V). C5 je taky OK, diody taky. Na vstupu 7475 jsou v klidu jen 2V, pro převíjení vpřed. Na druhém vstupu pro převíjení zpět jsou 4V, to funguje líp. žádný impuls na výstupu hradla nevidím ani osciloskopem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 16:29    Předmět: Citovat

Leoši, ony měly SM260 někdy regulaci otáček pomocí MDA7770? MDA7770 je tam na desce DE jako mazací generátor a k řízení otáček se používal v SP210 a 210T. O jeho použití v SM260 k řízení motorku slyším poprvé. To tam jako byly dva, jeden na DE k mazaní a druhý na zvláštní desce pro motorek?

Mimochodem, mně tam buchla ta PROMka, od té doby deck stojí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 16:54    Předmět: Citovat

Co se týče té závady s převíjením:
V prvé řadě zkontrolovat stabilitu napětí 5V pro logiku. Skutečnost je taková, že některé typy obvodů jsou schopny a ochotny fungovat třeba i od 4V, ale některé prostě ne - dokud nap. napětí nedosáhne alespoň 4,8V, tak s nimi nehnete. V případě, že stabilizátor +5V drží jako přibitej, tak je problém -jak jinak- v bloku ovládání, konkrétně bych si dal majzla na svody na desce mikrotlačítek a pokud se nenajde nic tam, tak potom zkontrolovat tranzistory T16-T19. V prvních sériích SM261 se pořád ještě osazovaly typy KF.
Stává se, že proudovými šoky a špičkami z motoru ztrácejí betu a i jinak se chovají dost podivně. Já jsem je vždy měnil za tranzistory KC637 a KC638. SM261 měly sice předepsány KC635-636, ale ty se mi zdály se svými pouhými 40V taky zase moc kách. Bylo to jako na houpačce - když nebyly KC6xx, osazovali i do pozdějších sérií KFka. Po výměně za KC převíjení bez problémů, dokonce se mi zdálo, že stroj i rychleji převíjí. Namísto KF517B dát KC638, namísto KF506 dát KC637. Pozor ale na jejich betu - statická při Ib=10uA, jak se měří ve většině multimetrů, by měla být nejméně 80-100, lépe víc.
Ty tranzistory bývají "načaté" opravdu různými podivnými způsoby, jeví se jakoby v pořádku, ale mají něco s přechodem E-B, je to poznat proudovým ohmmetrem při větším proudu. Nejlíp rovnou vyměnit - československá KCčka pasují přímo místo KFek, zahraniční BC6xx bez křížení vývodů použít nelze. Mám tu ještě zapsáno, že na desce DO kontrolovat C1-C6, C8-C11. Ostatně těch Supermitových kurrev je tam na tom bloku jako nasráno, takže je o zábavu postaráno, další poznámka se týká elektrolytů C12, C14 a C15 - pro velký svod vyměnit.
Tak si to prosímtě všecko zkontroluj - to, co píšu, jsou poznámky z profesionální praxe v opravně Tesly Eltos, zapisoval jsem si na volný listy papíru, vložený v každém manuálu všecky špeky. Konkrétně u toho stáblu 5V s KD333 mám napsáno, že pokud má ten elyt, co visí na výstupu pod 20uF, tak ten stábl začne kmitat.
Tož tak. Přeju dobrou zábavu a hodně úspěchů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 17:06    Předmět: Citovat

Dekuju moc, sinclaire. Ted jsem si vsiml jeste jedne veci. Jak jsem psal, ze napeti je v klidovem stavu na obou tlacitkach previjeni ruzne, tak po tom zahrati se vyrovna na 2,1V. Pak prave to previjeni funguje vice mene pri prvim stisku obema smery. Predpokladam, ze muze byt chyba i tu. Tranzistory jsem kontroloval, mely by byt OK. Elyty promerim. Diky jeste jednou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 17:14    Předmět: Citovat

Samozřejmě, náběhovka měla tónový motor řízený MDA. Proč bych o tom jinak psal?
Servisní dokumentace se vždy dělá až podle běžných výrobních sérií, kde už jsou zachyceny všecky změny /teda skoro/.
Nebylo tam třeba zachyceno, že na deskách se 4051 a 1458 byly z výroby mezi sebou prohozený hodnoty odporů R6 a R8 - to se pozná podle toho, že je trimr na dorazu a nejde zvětšit otáčky. Tam byl takovej bordel, že být přeloučskýma, stydím se nahlas a dodneška.
Když si ale jeden usmyslel a obětoval tomu cca 50 pracovních hodin, byl z toho opravdu špičkový a spolehlivý stroj, jemuž se dobré, jednokazetové Technicsy se stejným nastavením, tedy jen Dolby B či bez, vůbec nemohly ani postavit. Ani přesností korekcí, ani zkreslením 3h přes pásek, ani odstupem - ničím.
Jednu takovou 261 mám "udělanou".
Jako úplně první je potřeba totálně překopat indikátory - ta hanebná parchantovina, co je tam z výroby, to není indikátor.
To už byly snad lepší budíky na SM260, když člověk počítal s jejich náběhem a budil o to méně, tak byly výsledky lepší.
U kazet, pásku 3,81mm a 4,76cm/s je potřeba víc, než kdekoli jinde sakra přesně hlídat to, co jde na pásek.
Mám Sony TC-D5M s počitadlem provozních hodin, ukazujícím kolem hodnoty 100. Tam je tak špicový limiter, že i při nějaké nepozornosti při záznamu muziky prostě tu přečnívající špičku, co by jinak zasykla, nebo zachrastila, uřízne bez dramaticky slyšitelných následků.
Proto píšu, že v prvé řadě je tam třeba vyrobit skutečnou špičkovou indikaci z toho polotovaru, co tam ve fabrice dali. Kokoti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 17:18    Předmět: Citovat

No a vstupy od tlačítek převíjení jsou blokované proti zemi čím?
Skurveným Supermitem 68n. Zkontrolovat na kapacitu a HLAVNĚ na svod, izolační odpor, na všecko. Na těchto pozicích používali napěťové typy Nn, tj. na 12,5V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
made001



Založen: Sep 14, 2008
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 18:50    Předmět: Citovat

Zitra se na to mrknu. Diky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2017, 23:16    Předmět: Citovat

made001 napsal(a):
Dekuju moc, sinclaire. Ted jsem si vsiml jeste jedne veci. Jak jsem psal, ze napeti je v klidovem stavu na obou tlacitkach previjeni ruzne, tak po tom zahrati se vyrovna na 2,1V. Pak prave to previjeni funguje vice mene pri prvim stisku obema smery. Predpokladam, ze muze byt chyba i tu. Tranzistory jsem kontroloval, mely by byt OK. Elyty promerim. Diky jeste jednou
To je ovšem špatně. Ze schématu je vidět, že ta tlačítka jsou přes diodu a odpor 1k připojena na 5V. Měla by tam být logická 1, což 2,1V není. I ve schématu je napsánou, že H >=2,4V, prakticky přes 3V. Jak píše sinclair, dá se čekat, že některý z těch keramických kondenzátorů bude mít svod. Pokud ne, pak by skutečně byla načatá 7475.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so duben 29 2017, 5:41    Předmět: Citovat

To som zvedavy na co pride. Tu dosku ovladanis som robil 2krat. Najpr s ttl tesla ze ich tam par pribudlo,kedze som nepouzil 74188 zazrak.
A druhykrat s PIC, s cut funkciou a automatickym spustenim prehravania pri najdeni pauzy.
A neviem ci to na 261 zmenili. Ale mam oba 260 aj 261.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: so duben 29 2017, 7:49    Předmět: Citovat

Já měl v SM260 vyhledávání pauzy i úpravu, aby po zařazení přetáčení s odposlechem toto zůstalo, dokud nezmáčknu stop. Stačilo mi na to naprogramovat 74188 se změnou asi 2 bitů proti originálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund