Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Schema EF22 EBL21
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2009, 20:37    Předmět: Citovat

Ne, nechápu co to je impedance a nechápu ani základní vztahy...
Co bys měl ale chápat ty, koňská palice, je to, že kytarový snímač, aby neztratil napětí a hlavně barvu zvuku, může být zatížen maximálně desetinásobkem jeho jmenovité impedance, lépe dvacetinásobkem. Což vychází v případě moderních kytarových snímačů na vstupní impedanci nejméně 500kohm, zcela běžně mají kytarové zesilovače vstupní impedanci 1Mohm. Docela rád bych viděl trafo, které by mělo primární impedanci aspoň 500kohm a přitom malou rozptylovou indukčnost, aby chodilo aspoň do 10kHz, ty koňská hlavo.
A vyšší vstupní citlivost somorastik požadoval proto, že se k přístroji měl připojovat i mikrofon. Notabene je na vstupu celého zapojení potenciometr, kterým lze vyšší napětí kytarového snímače libovolně snížit.

Já vím, že stařecká demence je sviňa, i mě to brzo čeká, ale doufám budu ušetřen nutkání někomu valit blbý klíny do hlavy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 05 2009, 9:33    Předmět: Citovat

Vyskytly se případy, kdy se kmet dožil vysokého věku v dobrém duševním stavu, např. Adolf Branald nebo A.C. Clarke.
Spisovatel Oldřich Daněk používal místo termínu koňská hlava kančí hlavu.
Co způsobuje u moderních vysokoimpedančních snímačů ztrátu barvy zvuku? Nedostatek výšek nebo ztráta hlubších tónů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po leden 05 2009, 9:45    Předmět: Citovat

Při zatížení příliš nízkou vstupní impedancí zesilovače ztrátu hloubek a silné zvlnění charakteristiky, dolní struny nehrají, totéž dokáže vyvést i blbý, vysokokapacitní kabel, ale na výškách, rovněž spojeno se silným zvlněním charakteristiky.
Někdy dojde vlivem indukčnosti snímače a vysoké kapacity kabelu i ke vzniku rezonanční špičky, která je subjektivně vnímána jako "jedna struna silnější" a svádí se to pak na všechno možné, jen nikoho nenapadne vyměnit ten shitový kabel..
Proto mi přijde minimálně silně úsměvné, když nějaký dement chce do tohoto, již beztak otravného a náročného propojovacího procesu zamontovat ještě trafo a cosi přizpůsobovat.
Stejně dementní mi přijde věta ve stylu "to, že to nikdo nepoužívá ještě neznamená, že to nejde", to mluví samo za sebe...

Proto dnes většina kytaristů dává kvůli zvuku přednost dobrým, vysloveně kytarovým bezdrátovým systémům, kde vychází délka kabelu 50cm k vysílači, nemá to vliv na barvu, není nutné dokola kupovat kvalitní kabel za řádově tisíce korun, který se beztoho jen motá pod nohama a po deseti kšeftech je stejně po něm, je rozšlapaný.


Naposledy upravil sinclair dne po leden 05 2009, 10:01, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po leden 05 2009, 9:50    Předmět: Citovat

Klasický mag. snímač má vždy svoji rezonnční křivku, má nějakou kapacitu + indukčnost. Dá se na netu jistě měření najít, běžně se to neuvádí. Velká přídavná kapacita způsobí posun rezonančního kmitočtu a ztrátu barvy zvuku atd., obdobně se chová přetlumení.

Probůh, vždyť na netu je tolik, byť neúplných informací...
http://benedettopickups.com/products.htm
http://buildyourguitar.com/resources/lemme/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 05 2009, 10:03    Předmět: Citovat

OK, zas tolik kvalitních nástrojů jsem neotvíral abych rozpoznal cestu pravou. Ty kytary ze 70-80 let kde byly 3 snímače, dva potenciometry a svitkáče a přepínače s napruženým drátem mě nijak neohromily, řekl bych že si rezonance a propady vyráběly samy. Ale možná jsem se jen nikdy nesetkal s kvalitou. Ani co se týče muzikantů, poznal jsem spíš lokální dogmatiky a opilce kteří všechno leda zablili, zasypali popelem z cigaret, polili pivem a omotali Izolepou Twisted Evil
Je problém používat v kytaře výstupní sledovač na tři alkalické články a pohánět tak aparaturu třeba přes kabel od míchačky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po leden 05 2009, 10:21    Předmět: Citovat

Jistěže není a používá se to /i ve spojení s různými druhy ekvalizací/ , nicméně např. do Stratocastera to není kam dát a při každé výměně baterek rozšroubovávat kytaru za padesát litrů /po někom slavném/ by se ti asi nechtělo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 05 2009, 10:28    Předmět: Citovat

Třeba jednou přijde lidský génius na myšlenku, jak do kytary vložit LiIon baterku a vyvést jí napájení na konektor... Rolling Eyes
Nejsem si jist, jestli tu neslučujeme dvě úplně jiné kategorie nástrojů i uživatelů nástrojů, ti co používají špičku, nemají technické problémy protože na to mají prostředky i lidi (a asi taky posluchače co rozpoznají nuance ve zvuku mistrovského nástroje).
Obávám se, že tady jde spíš o výrobu rámusu a o první pokusy a adept si může dovolit do vybavení procenta nebo promile pořizovací ceny kvalitní aparatury Twisted Evil Jestli Satriani prošlape za týden deset kabelů, tady bychom z toho měsíc žili i s rodinou Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po leden 05 2009, 10:29    Předmět: Citovat

Nehledě na to, že baterky občas vytečou, každý preamp nějak mrší zvuk a porušila by se tím osudová linie snímač-kabel-zesilovač Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 05 2009, 12:12    Předmět: Citovat

Používá někdo v praxi snímače na jiném než elektromagnetickém a vysokoimpedančním principu? (nemyslím akustické piezo).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po leden 05 2009, 12:18    Předmět: Citovat

Občas jsem viděl snímače s mnohem menší impedancí, prostě mnohem tlustší drát a zbytek honila elektronika. Taky se u nějakých experimentálnějších nástrojů bere struna v mag. poli jako snímač (to jsem naživo neviděl).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pakosan



Založen: Feb 02, 2014
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 17:54    Předmět: Citovat

somorastik napsal(a):
Ako prisposobit tuto schemu na vyzsiu citlivost? Mikrofon, gitara okol 4mV?


pánové,
zapojil jsem podle schématu na začátku tématu. Výsledek:
funguje, při volume naplno bez signálu nechrčí, nepatrný brum, při signálu chrastí jako prase. Lampy jsem zkoušel postupně měnit za jiné stejně staré a výsledek v případě funkční lampy stále stejný. Žhavení jsem zkoušel i ss z baterie a stále stejné,
čím to? staré lampy? Nebo nějaké svody? Kondenzátory jsou kvalitní PP a tantaly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4039

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 18:05    Předmět: Citovat

Jaký signál do toho pouštíš a z čeho?
Napětí na elektronkách jsou přibližně správná?

_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pakosan



Založen: Feb 02, 2014
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 18:10    Předmět: Citovat

Napětí jsem srovnal a vcelku sedí, připojenou mám kytaru. Když nebrnknu, ze to pěkně tiché. Až když brnknu chrčí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4039

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 18:13    Předmět: Citovat

Chtělo by to nějaký standardní zdroj signálu, typicky 1kHz sinus, což asi nemáš, tak tam připoj nějaký hudební výstup z něčeho - v rozumně malé amplitudě.
Chrastí i když stáhneš vstup tím R24? - není to jen přebuzené? Nevím kolik dá kytara.

_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pakosan



Založen: Feb 02, 2014
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 18:19    Předmět: Citovat

mám generátor, takovej na h.... digitální osciloskop, jen zrovna nevím kde, asi někde v garáži. Budu muset pohledat.
Zvuk je podle sluchu zkreslenej jen nepatrně. Skoro čistej. Trimr nemá vliv.- přijde mi to jako třeba mikrofonní efekt u vstupních lamp, na poklep to však nemá vliv. Staré jsou napájecí kondenzátory, ale to by snad nebyl takový problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund