Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oživovanie zosilnovacov
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pepe13
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st prosinec 17 2008, 21:56    Předmět: Oživovanie zosilnovacov Citovat

Dobry den,

neviete náhodou kde by som zohnal na všeobecné oživovanie tranzistorových zosilňovačov(AB)? Nič také som na internete nenašiel, alebo keby niekto skuseny napisal postup čo prv a tak.
Dakujem pekne

pepe13
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 8:44    Předmět: Citovat

většina lidí začínala na multivibrátorech (takové ty dvě žárovky, které střídavě blikají), pak si troufli třeba na krystalku pak si ke krystalce přihodili 50 mW zesík v B třídě, pak zkoušeli další a další zapojení. Až se něco naučili a koupili nějaké měřící zařízení (nemyslim multimetr), tak začali zkoušet televize a zesilovače a tunery a ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 9:38    Předmět: Citovat

Všeobecné oživovací návody pro AB zesilovače by měly podobnou platnost jako všeobecné návody na oživení ležícího člověka na ulici. Něco třeba vyřeší ale doktor se vzděláním a praxí a vybavením pomůže líp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pepe13
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 9:39    Předmět: Citovat

No teraz nejde o to s čím a jak začinať, to mam už za sebou, už aj NF zos. niake tie TDA, LM a tak, a tam toho nastavovania moc nebolo.
Ale čim začat pri oživovani tranzistoroveho sym. zosilnovaca, niekde som cital ze je lepšie vyskušať rozkmitovu časť a koncovy stupen až nakoniec, nastaviť kludovy prud, pri skuskach napajať cez rezistory, napriklad ake ak je napajanie +-24V, potom niaky vykonove testy so zaťažou- sin. obdlznik, neviem chyba mi tam ešte niečo? Mna by podrobnejšie zaujimalo ozivenie tej rozkmitovej časti.

pepe13
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 10:15    Předmět: Citovat

To je jako ovládat stavební stroje: jeřáb se ovládá jinak, než bagr a i ty se typ od typu liší. I závady se na každém z nich projevují, vyhledávají a odstraňují jinak.
Když právě postavený zesilovač nefunguje nebo nemá očekávané vlastnosti, nezbývá, než znát funkci každé součástky v něm a důvod, proč byla použita právě tato součástka a právě s těmito parametry. A umět si představit, "co to udělá, když...". A měřit, někdy i na dvou třech místech současně a umět správně vyhodnotit chování zesilovače z poslechu, omaku i naměřených hodnot.
Skutečně to chce praxi, mít vyzkoušená jednodušší zapojení, z nichž je jasné, co která součástka umí a co od ní tedy můžeš čekat. A pak taky je potřeba vědět něco o chování zesilovač jako celku.
Kuchařka, která by ti pomohla vyřešit potíže s oživováním jakéhokoli zesilovače, fakt není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pepe13
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 10:49    Předmět: Citovat

A existuje niaky všeobecný stručný návod, ako som napísal ja?
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 10:55    Předmět: Citovat

Návod ne. Ale, když to nechodí a je k dispozici schéma, dá se hodit dotaz, co ti nechodí správně, cos naměřil, a najde se tu pár lidí, co ti s tím budou ochotní poradit. Bez dostatku vstupních informací by to bylo jen věštění a zrovna pro tvou konstrukci by se třeba nevyvěštilo vůbec nic užitečného.

Začni tím, že trimr nastavení klidového proudu koncových tranzistorů nastavíš tak, aby byl klidový proud co nejmenší (bude to zkreslovat při malé hlasitosti, ale zatím to nevadí, nastaví se to později, napřed to musíš rozehrát).
Napájení připoj přes rychlé pojistky dimenzované na asi čtvrtinu maximálního výpočtového odběru. Přitom nezapomeň na nabíjecí prou kondíků za nimi, takže napájecí napětí by to chtělo regulovat a najíždět s ním od nuly.
A dál už uvidíš, co to udělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pepe13
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 11:59    Předmět: Citovat

Treba umiestniť vykon. tranzistory na chladič,Budiče, Konce a ten na nastavenie prudu? Stači mi odskusa funkčnosť, potom by sa dali na chladič.

pepe13
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 12:22    Předmět: Citovat

U hromady zapojení stačí ubrat ten klidový proud, abys nemusel výkonové tranzistory dávat na chladič, ale neplatí to vždy.
Napřed je na ten chladič připevni a taky přichyť případné další součástky (termistor, tranzistor), které mají ten klidový proud regulovat podle teploty na chladiči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepe13
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 13:48    Předmět: Citovat

a keby som chcel oživiť bez tých koncových tranzistorov tak ako mám postupovať, neosadiť konce a kam mám priložiť sondu osciloskopu a čo mám do zosilnovača pustit.


pepe13
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 15:48    Předmět: Citovat

Jak já mám vědět, jestli ti to bude bez konců chodit nebo ne?
Víš, kolik zapojení zesilovačů bez konců vůbec nenastavíš, či kolik jich chytne jasným plamenem?

Ze všeho nejdřív ti totiž musí sedět stejnosměrné pracovní body. Zkontroluješ multimetrem, případně dorovnáš.

Osciloskop se zapojuje na výstup. Napřed musíš zjistit stabilitu zesilovače bez signálu.
Vstup zatížíš jmenovitou impedancí a zkontroluješ, jak se chová při zapnutí a za chodu bez signálu. A průběh při vypnutí. Když zesilovač nebude samovolně kmitat, zatížíš výstup jmenovitou impedancí a zopakuješ to.

Ale už mě nebaví ti opakovat, že většina zesilovačů bezpodmínečně vyžaduje kompletní zapojení, tedy včetně koncáků, jinak naměříš nesmysly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 16:41    Předmět: Citovat

Dej si do serie s napájením malý automobilový žárovky 24V či 2x24V v serii. Když bude průšvih, posvítíš si.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
nxn



Založen: Apr 18, 2007
Příspěvky: 662
Bydliště: Turnov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 18:53    Předmět: Citovat

A když bude třeba průser v kondu tak to uslyšíš... Very Happy
_________________
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 19:54    Předmět: Citovat

pepe13 napsal(a):
a keby som chcel oživiť bez tých koncových tranzistorov tak ako mám postupovať, neosadiť konce a kam mám priložiť sondu osciloskopu a čo mám do zosilnovača pustit.
pepe13

To asi nepůjde!! Zpětná vazba nebude fungovat a tím se nedá nastavit ani kliďák.

_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 19 2008, 17:48    Předmět: Citovat

pepe13 napsal(a):
a keby som chcel oživiť bez tých koncových tranzistorov tak ako mám postupovať, neosadiť konce a kam mám priložiť sondu osciloskopu a čo mám do zosilnovača pustit.


pepe13


Podobně, jako se nastartuje auto s motorem bez hlavy. Tudíž ve většině případů nijak.

Jestli to dobře chápu, nejde vám o opravu vadného zesilovače, ale o oživení nově sestaveného.

- předpokládáme, že jste použil dobré, předem proměřené součástky
- překontrolujte pečlivě, že skutečné zapojení odpovídá schématu
- vstup zesilovače střídavě zkratujte - kondenzátorem
- trimr pro nastavení klidového proudu nastavte na minimální klidový proud, pokud tam tedy je
- připojte regulovatelný laboratorní zdroj napětí jako napájení zesilovače. Nastavte proudové omezení zdroje tak kolem 200 mA.
- pomalu zvyšujte napájecí napětí a kontrolujte odběr ze zdroje. Musí být tak maximálně desítky mA - pokud tam není výkonový budič nebo koncový stupeň ve třídě A. Předpokládáme klasickou AB třídu.
- pokud se začne proud neúměrně zvyšovat, je třeba zdroj odpojit a najít závadu
- po dosažení jmenovitého napájecího napětí nastavte předepsaný klidový proud
- na výstup připojte jmenovitou zátěž a milivoltmetr, případně osciloskop
- na vstup připojte generátor střídavého napětí v rozsahu asi tak 10Hz - 100 KHz
- vyzkoušejte zisk zesilovače, dosažitelný výstupní výkon, šířku pásma a zkreslení. Zkoušku výkonu již provádějte se skutečným napájecím zdrojem, který bude připojen v provozu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund