Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ještě jednou k propojení dvou telefonů...
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 21:54    Předmět: Ještě jednou k propojení dvou telefonů... Citovat

Stavěl jsem známému pojítko na dva telefony, http://mujweb.atlas.cz/www/hahahahahaha-elektronika/spojnice.htm Funguje výborně, ale známému vadí, že vyzvánění začne hned při zvednutí sluchátka - využívá historické telefony a často někdo ze zvědavosti nadzvedne sluchátko.
Napadlo mě k sepnutí vyzvánění využít zkratování linky při natažení číselníku. Jenomže při puštění číselníku se zase linka přerušuje.
Nenapadá Vás nějaké řešení?
Zásah do historických přístrojů je vyloučen - také mě napadlo přerušovací kontakty propojit uvnitř telefonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 23:08    Předmět: Citovat

Při natáhnutém číselníku jsem naměřil cca 200ohm na svorkách telefonu, jinak při zvednutém sluchátku 700ohm.
Přemýšlím o "samodržném" relátku někde v sérii se stávajícím relé, ještě v sérii s rezistorem asi 500ohm. Při natáhnutí číselníku o těch 500ohmů klesne odpor telefonu, relátko přitáhne a svými kontakty překlene svůj sériový rezistor. Druhým párem kontaktů by překlenulo i rezistor druhé větve linky. Po položení obou sluchátek by všechna relé odpadla.

Problémy:
1. Co s tím přerušením linky během puštění číselníku?
2. Jak moc se liší vnitřní odpor různých telefonů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 9:09    Předmět: Citovat

On už není v pořádku ani ten odpor při vyzvednutém mikrotelefonu a nataženém číselníku - měl by být takřka nulový. Navíc se odpor přístroje ve vyvěšeném stavu dost mění pode stavu mikrofonní uhlíkové vložky v závislosti na naklonění apod. Nemají náhodou telefony tzv. zemní tlačítko které by se dalo k zazvonění použít? Připojuje po stisknutí třetí drát (býval na straně ústředny uzemněný) k jednomu z linkových a užívalo se v pobočkových ústřednách k přepojování hovorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 10:13    Předmět: Citovat

DKL napsal(a):
On už není v pořádku ani ten odpor při vyzvednutém mikrotelefonu a nataženém číselníku - měl by být takřka nulový..
Odpor návěstní smyčky je u klasických telefonů T65, AS10, atd. cca 120 Ohmů - to má do nuly dost daleko.
DKL napsal(a):
Navíc se odpor přístroje ve vyvěšeném stavu dost mění pode stavu mikrofonní uhlíkové vložky v závislosti na naklonění apod ..
Tohle taky není pravda, jedině u "vysypaného mikrofonu" a taky to není až tak moc.
DKL napsal(a):
Nemají náhodou telefony tzv. zemní tlačítko které by se dalo k zazvonění použít? Připojuje po stisknutí třetí drát (býval na straně ústředny uzemněný) k jednomu z linkových a užívalo se v pobočkových ústřednách k přepojování hovorů.
Tahle tlačítka byla opravdu u některých telefonů používána, ale jako tzv. zpětný dotaz k přepojování hovorů. Zvonek je vyveden zvláš't na čtvrtém drátu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 10:50    Předmět: Citovat

Tlačítko má jen jeden z telefonů.
Při puštění číselníku jsem naměřil střídání stavů 200ohm-0-200-0-200-0 (zhruba, nevím, jak přesně to měřák stíhá sledovat) a po dotočení 700ohm. Nevím,v jakém poměru, kouknu se na to ještě osciloskopem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 11:06    Předmět: Citovat

Vaseks napsal(a):
DKL napsal(a):
On už není v pořádku ani ten odpor při vyzvednutém mikrotelefonu a nataženém číselníku - měl by být takřka nulový..
Odpor návěstní smyčky je u klasických telefonů T65, AS10, atd. cca 120 Ohmů - to má do nuly dost daleko.
DKL napsal(a):
Navíc se odpor přístroje ve vyvěšeném stavu dost mění pode stavu mikrofonní uhlíkové vložky v závislosti na naklonění apod ..
Tohle taky není pravda, jedině u "vysypaného mikrofonu" a taky to není až tak moc.
DKL napsal(a):
Nemají náhodou telefony tzv. zemní tlačítko které by se dalo k zazvonění použít? Připojuje po stisknutí třetí drát (býval na straně ústředny uzemněný) k jednomu z linkových a užívalo se v pobočkových ústřednách k přepojování hovorů.
Tahle tlačítka byla opravdu u některých telefonů používána, ale jako tzv. zpětný dotaz k přepojování hovorů. Zvonek je vyveden zvláš't na čtvrtém drátu.


Patrně jsi nepostřehl že popisuji stav vyvěšení za současného natažení číselníku. V tomto stavu je hovorový obvod vyzkratovaný kontaktem v číselnici. Těch 120 ohm patrně myslíš při pouhém vyvěšení.

V praxi jsem se setkal s mikrofony tak "vyklepanými" že někdy bylo nutné - proto aby ústředna vůbec poznala vyvěšení - zatřepat mikrotelefonem, ale uznávám že je to extrém. Chci jen naznačit že bude problém jen pomocí relé rozeznat na lince více stavů než vyvěšení/zavěšení.

K té třetí citaci - píšu snad něco jiného??? Pouze navrhuji že by tlačítka šlo po nějaké úpravě (nikoliv uvnitř telefonu) zapojení použít k zazvonění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 11:30    Předmět: Citovat

Což takhle udělat nějaké počítadlo impulsů, nebo rovnou malou pbu? Vidím, že jsi zastánce relátek, pokud by jsi měl, zájem můžu poskytnout několik čtvercových krokových voličů z P51.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 11:43    Předmět: Citovat

12ti voltových relátek mám plný šuplík Wink Chci je využít.
Co to jsou ty krokové voliče?
Počítadlo impulsů by nebyl problém, problém jsou další věci okolo.Jako kde vzít resetovací impuls, jak zajistit, aby se nepočítalo už zvednutí sluchátka a halda dalších věcí.
Měl jsem v úmyslu stavět tuto PBU http://www.electronics-lab.com/projects/telephone/018/index.html
ale pár věcí mi tam není jasných.
Například obvod Ring Trip Circuit není nijak popsaný, není patrné kam vedou D12, D13, D14 + D15 a přepínač u FF5 je mi též záhadou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 11:55    Předmět: Citovat

Když jsem ještě chodil na zš, učarovaly mi telefonní ústředny, tak jsem si nejdříve postavil takový(více méně model P51), protože se v té době tyto ústředny vyřazovali, tak nebyl zase tak velký problém sehnat nějaké díly, potom jsme dostal jednu čistě releovou PBU pro 10 poboček a teď o prázdninách jsem si navrhl svojí PBU s 89C51, ještě bych pár věcí vylepšil a hlavně by ji to chtělo přesunout z kontaktního pole na DPS, ale není čas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 12:08    Předmět: Citovat

Nemohl by jsi poskytnout schémátko něčeho jednoduššího ověřeného?
Stačí 4 pobočky, připojení ven není nutné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 12:11    Předmět: Citovat

Pokud možno bez PIC a s relátky! Mr. Green
Ten krokový volič je něco jako posuvný registr?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 13:00    Předmět: Citovat

Pokud chceš celou (relátkovou) ústřednu pro 10 účastníků, tak se mi už několik let válí ve skříni. Je zadarmo, akorát si pro ni musíš přijet do Ostravy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 13:46    Předmět: Citovat

Vaseks napsal(a):
Pokud chceš celou (relátkovou) ústřednu pro 10 účastníků, tak se mi už několik let válí ve skříni. Je zadarmo, akorát si pro ni musíš přijet do Ostravy.


Díky za nabídku, chci něco postavit, protože mě to baví. Hotové by to nebylo ono, kromě toho jsem z Brna, čili je to trochu z ruky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gadzo z Presova
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 14:21    Předmět: Citovat

prosim vas mal by som velky zaujem o zapojenie(schemu) pre 4 alebo viac telefonov, vlaju sa mi doma vsetky su OK a nechcem ich vyhodit a este som pri upratovani nasiel vcelku zaujimavy kusok od Tesly STROPKOV(typ neviem) je to oranzovo-hnedy telefon a ma jednu normalnu klavesnicu a jednu klavesnicu na ktorej su pismena a cisla(A1 a podobne) a nad tou klavesnicou su LEDky, v zadu su 2 DIN konektory(asi pre sluchatka a reprak) a z celeho ide hruby asi 1,5 cm kabel do hnedej krabicky, kde je svorkovnica, ak by ste vedeli co to je, bol by som vdacny za odpovede, zohnal som to davno ked to vyradovali a odvtedy mi to lezalo v skrini...
Návrat nahoru
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2008, 15:29    Předmět: Citovat

Haóó! Zmije, si tam? Schémátkóóó Pray
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund