Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

koncový zesilovač EZK
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Premekapac



Založen: Nov 06, 2008
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2008, 19:34    Předmět: koncový zesilovač EZK Citovat

Ahoj,

jal jsem se po letech zprovoznit vyhořelý modul koncového zesilovače (stavebnice EZK) 2x125W. Symetrické napájení, buzení IO TDA7250, koncové tranzistory 2x TIP142 a TIP147. Stavebnici jsem kdysi postavil narychlo na silvestrovskou party. Zesilovač však fungoval pouze pár hodin. Potom došlo k vystřelení koncových tranzistorů a odpálení reprosoustav. Pořídíl jsem k němu tenkrát napájecí trafo 2x41V/400VA. Neznalý principů jsem netušil, že po usměrnění a filtraci se napájecí napětí zvedne na cca +-55V. Doporučené napájení je +-45V. Chtěl bych koncák zrekonstruovat a využít (mám i náhradní tranzistory), ale vyhnout se možným opětovným problémům. Jak snížit napájecí napětí? Napadlo mě dát do serie několik diod - na každé bude úbytek 0,6V? Samozřejmě jsem do bedny na vstupy nedal ani žádný RC člen. Jaké mají být hodnoty jeho součástek a zapojení (odpor - kondenzátor)? Rád bych do problematiky trochu hlouběji proniknul.

Díky všem za případnou radu

Přemek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2491
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2008, 20:20    Předmět: Citovat

Hmm, tie diody by sa aj dali, ale ja osobne by som skor asi nieco postavil stabilizovane, aj ked na 40V, dalo by sa (LM723 a podopriet tranzistorami). Neviem no mozno nieco lepsie poradia skusenejsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2008, 20:26    Předmět: Citovat

Zdárec,
snížení napětí těma diodama je pěkná bejkovina, na každou!!! větev by jsi potřeboval 10až 25 diod - upozorňuju, že výkonových a na každou větev - takže celkem 20 - 50 ks (úbytek diod bývá 0,4 - 1V - záleží na typu a na velikosti procházejícího proudu)! při větších proudech by jsi měl malý radiátorek! Pokud nemáš toroidní trafo se zalitým středem, pokusil bych se odmotat z těchto vinutí potřebné závity. Jinak dalším možným řešením by bylo sehnat nové trafo, či poohlídnout se po jiné konstrukci koncového zesilovače, což by bylo v tvém případě nejmoudřejší - vzhledem asi k ceně trafa. Doporučuji ti mrknout na http://www.aldax.cz. Mají konstrukce i s vyšším max. napětím, než máš ty na tom trafu, a hodilo by se k nim. Toť z mé strany vše, s těma repro ti neporadím, nevím, zkus Googla.

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2008, 20:31    Předmět: Citovat

zdenoeddie napsal(a):
Hmm, tie diody by sa aj dali, ale ja osobne by som skor asi nieco postavil stabilizovane, aj ked na 40V, dalo by sa (LM723 a podopriet tranzistorami). Neviem no mozno nieco lepsie poradia skusenejsi.

Srazet minimalne 20V diodama, spis 30V, aby byla rezerva protoze to TDA je kram. Jste se zblaznili chlapi? Vis jak to tvoje zarizeni s LM723 bude topit? Nehlede nato, ze tam bude muset byt 2x.

Premotat trafo, nebo sehnat jine vhodne, aby byla rezerva v napajeni.

Osobni nazor? Ten zesilovac zahodit!, je to kram, dej si tady do vyhledavani TDA7250 a nebudes se stacit divit, treba tady:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10701&start=0

Problematika zesilovacu je celkem obsahla, proniknout do ni trochu znamena troufam si rict mesice studovani a znalost zakladu a samozrejme bastleni a overovani poznatku v praxi. Co to je RC clen na vstupu bedny? Upresni to.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...


Naposledy upravil stepa dne po prosinec 08 2008, 20:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2491
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2008, 20:34    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
zdenoeddie napsal(a):
Hmm, tie diody by sa aj dali, ale ja osobne by som skor asi nieco postavil stabilizovane, aj ked na 40V, dalo by sa (LM723 a podopriet tranzistorami). Neviem no mozno nieco lepsie poradia skusenejsi.

Srazet minimalne 20V diodama, spis 30V, aby byla rezerva protoze to TDA je kram. Jste se zblaznili chlapi? Vis jak to tvoje zarizeni s LM723 bude topit? Nehlede nato, ze tam bude muset byt 2x.

Premotat trafo, nebo sehnat jine vhodne, aby byla rezerva v napajeni.

Osobni nazor? Ten zesilovac zahodit!, je to kram, dej si tady do vyhledavani TDA7250 a nebudes se stacit divit, treba tady:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10701&start=0
topi netopi, neverim ze by shanel druhy trafo, a previnout ani tolik

Problematika zesilovacu je celkem obsahla, proniknout do ni znamena troufam si rict mesice studovani a znalost zakladu a samozrejme bastleni a overovani poznatku v praxi. Co to je RC clen na vstupu bedny? upresni to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2008, 20:35    Předmět: Citovat

Zdeno, dopln neco k te citaci, jinak to postrada smysl Wink
_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zdenoeddie666
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2008, 20:46    Předmět: Citovat

Nejak som si to nevsimol ze mi nevzalo prispevok Shocked
no pisal som tam ze pochybujem ze bude zhanat nove trafo, a previjat ani tolko. Topi netopi, len nejaky stablik Blyawn
Návrat nahoru
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33931
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2008, 21:16    Předmět: Citovat

Trafo nechaj (kedze je dobre) a postav iny zosilnovac (ten je odpaleny).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 6:47    Předmět: Citovat

Skutečně, o 7250 se napsalo ze zkušeností už tolik špatného, že bych myšlenku na resuscitaci tohoto projektu raději opustil.

Pokud trafo, které máš, opravdu za něco stojí, tak se odpíchni právě od něj a vygoogluj si k němu nějaký zesák. A můžeš se rozhodnout, zda bude s bipolárními koncáky, nebo mosfet.
Mimochodem, EZK nenabízí jen ty shity se 7250, ale i jiné, koukni na jejich nabídku.

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 8:39    Předmět: Citovat

Kolega z práce měl BOHUŹEL taky několik těhhle zesilovačů.

Takže poslechni dobrý rady a tu atrapu zesilovače zahoď a pořiď si něco normálního k tvýmu trafu. Věř že tím ušetříš jak peníze tak vlastní nervy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 8:43    Předmět: Citovat

Jak sám píšeš neznalý problému . Tranzistorové zesíky s napájením 110V , vzhledem k výkonu a cenám součástek , bývají problémem i pro znalejší . Pro Tebe nejschůdnější , vyměň trafo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Premekapac



Založen: Nov 06, 2008
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 13:13    Předmět: Citovat

Díky pánové za odpovědi. Moc jste mě tedy nepotěšili, ale tak trochu jsem to tušil. S tím zesilovačem byly od začátku problémy. Trafo nové kupovat nebudu, už tenkrát stálo myslím 1200,-. Jiný zesilovač teď asi také stavět nebudu, jen jsem chtěl využít toho co mám doma a do čeho jsem kdysi vrazil pár tisíc a vlastně nikdy nevyužil. Koupil jsem tenkrát i nové koncové tranzistory (asi 300CZK) , takže opravě zdánlivě nestálo nic v cestě. Celé to zřejmě opět odložím na dobu neurčitou Smile. Tou bednou jsem myslel bednu zesilovače Smile a v ní RC členy na vstupech... Smile

Přemek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 13:29    Předmět: Citovat

Navíc jak Ti potvrdí třeba Sinclair, tranzistory TIP 142/147 jsou spíš spínací než lineární - i když jsou to Darlingtony. O budiči TDA 7250 nemá cenu hovořit, to je odkecaný typ. Pokud nechceš nic jiného měnit, použij LM3886 v katalogovém zapojení - budeš překvapený, co "pouhý integráč" umí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 13:51    Předmět: Citovat

to Premekapac: to je ale neresitelna situace, co s tim chces delat. Zbav se toho vseho, treba na aukru po castech...jestli to trafo je toroid, tak ho tam za par stovek prodas a muzes tam koupit rovnou na nizsi napeti a k tomu jiz zminena LMka.

Pokud ty LMka, tak se zmene trafa stejne nevyhnes.

Tady je krasne videt, jak sis tim dal "pres hubu"...priste uz budes alespon vedet, ze je dobre si o tom neco zjistit a bezhlave nekupovat co mi vleze pod ruku Wink

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 14:07    Předmět: Citovat

Stepo, LMka "sblafnou" bez problémů i vyšší napětí, nemusí nic dalšího kupovat... Hlavně to TDA7250 bych na místě Přemka vyhodil co nejdříve a co nejdál...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund