Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ako skonštruovať magnetostrikčný menič

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
menič
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po prosinec 01 2008, 10:56    Předmět: Ako skonštruovať magnetostrikčný menič Citovat

Vedel by mi prosím niekto poradiť ako by sa dal takýto výkonny menič zhotoviť, trebars s použitím nerezovej ocelovej tyčky.
Arrow od akých parametrov závisí rezonančná frekvencia takéhoto meniča ( rýchlosť zvuku v oceli cca. 5000 m/s ).
Arrow čo rozhoduje o maximalnom vyžiarenom akustickom výkone ( napätie na cievke ... )
Pomohlo by ak by som na výstup 12 voltoveho zvukoveho generátora pripojil feritový transformátor s niekoľko násobným zvýšením napätia, čo by mi umožnilo navinúť na tyčku viacej závitov a preniesť tak viacej elektromagnetickej energie.
Ďakujem.
Návrat nahoru
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: po prosinec 01 2008, 14:21    Předmět: Citovat

Myslím si, že to bude chtít vyřešit 2 problémy - s prvním ti musí poradit někdo z oboru mechanických rezonančních kmitů těles, s tím druhým se možná na foru popereme. Něco mi ale říká, že k tomu účelu by se asi lépe hodil feritový materiál, ale rovnou říkám, že vařím z vody..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 01 2008, 14:57    Předmět: Citovat

Pokud se jedná o podélné kmity, počítal bych to jako stojaté vlnění, protože se jedná o vedení zvuku a tudíž o soustavu s rozloženými parametry. Uvažujme o volných, mechanicky nezatížených koncích a upevnění tyčky uprostřed. V tyčce vznikne stojaté vlnění, které bude mít uzel uprostřed a na krajích kmitny. Konce kmitají navzájem v opačném směru. Na délku L tyčky případne 1/2 vlnové délky λ:

L = λ/2
vlnová délka bude:
λ = c/f
a tedy:
f = c/λ = c/2L

Pokud by byl zdroj kmitavé síly umístěn poblíž jednoho upevněného konce, pak by na délku tyčky připadla jen λ/4 a frekvence by bylo poloviční.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
menič
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st prosinec 03 2008, 8:34    Předmět: Citovat

Nerez volím preto, že nie je problém zohnať akúkoľvek dlžku plus priemer zatial čo ferity nie, kedže sú u ních veľké dlžky zbytočné, navyše neviem akou rýchlosťou sa zvuk šíri vo feritovom materiale a ich mechanická odolnosť tiež nie je valná ( veď je to len lisovaný spekaný prášok - tiež sa mi práve podarilo ulomiť trafo z telky asi výrobna chyba, lom je rovný a hladký )

Taktiež som uvažoval týmto smerom, že dlžka sa bude rovnať jednému kmitu.
Takže, aky by bola rýchlosť zvuku v danom materialy 5000 m/s, tak 1 hertzový kmit ubehne 5 kilometrov za jednu sekundu.
Ak by som generoval 20 000 Hz, tak jeden kmit prebehne za 1 sekundu vzdialenosť cca. 25 centimetrov. Uberám sa správnym smerom.
Návrat nahoru
meničalovka
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st prosinec 03 2008, 9:18    Předmět: Citovat

Ako som si znova prečítal tvoj príspevok, asi som sa unáhlil, tak ma napadlo, aby tyčka vydala na konci zvuk, musí byť na konci tyčky maximalna výchylka takže nie konce kmitu, preto si písal o polovici Question
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st prosinec 03 2008, 9:28    Předmět: Citovat

meničalovka napsal(a):
Ako som si znova prečítal tvoj príspevok, asi som sa unáhlil, tak ma napadlo, aby tyčka vydala na konci zvuk, musí byť na konci tyčky maximalna výchylka takže nie konce kmitu, preto si písal o polovici Question

Jop...u prostredka uzel, na krajich kmitny, to je jedna pulvlna...takze polovina periody vlnove delky

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 03 2008, 14:04    Předmět: Citovat

menič napsal(a):

Pomohlo by ak by som na výstup 12 voltoveho zvukoveho generátora pripojil feritový transformátor s niekoľko násobným zvýšením napätia, čo by mi umožnilo navinúť na tyčku viacej závitov a preniesť tak viacej elektromagnetickej energie.
Ďakujem.


To nebude takové jednoduché. Pokud se nám jedná o maximální přenesený výkon do zátěže, pak by se měla výstupní impedance generátoru rovnat zatěžovací impedanci. V ideálním případě by měly mít obě impedance jen čistě reálnou složku. Co je ovšem zatěžovací impedance v našem případě? Jestliže uvažujeme bezeztrátovou cívku, potom zatěžovací impedance je určena ztrátami ve vnitřním třením v materiálu tyčky, ztrátami vířivými proudy a dále mechanickou impedancí okolního prostředí navázaného mechanicky na konce tyčky.

Vnitřní tření neovlivníte a těžko to spočítat bez odpovídajících parametrů, ztráty vířivými proudy budou, obávám se, dominantní. Navíc převod všech mechanických výkonů na elektrický opět nebude triviální. A nakonec je otázka, jaký výstup z generátoru vlastně budeme mít. Například generátor, zakončený něčím jako nf výkonový stupeň, těžko můžete ztěžovat impedací rovnou jeho vnitřnímu odporu.

Z těchto důvodů bych pro první přiblížení vyšel ze dvou bodů:

- zvolit průměr tyčky a dopočítat potřebný kmitočet tak, aby mechanická zatěžovací impedance nebyla jalová. Nebo naopak. Pro inspiraci bych nastudoval něco kolem akustiky, reprobeden a akustické impedanci prostředí. Tímto bodem by mělo bý zaručeno, že mechanický výkon přes tyčku se jakž-takž přenese do prostředí. Podle kmitočtu pak vypočítat délku tyčky.

- v druhém bodě by se měla navrhnout cívka. Výstup generátoru předpokládám napěťový s nějakou proudovou zatížitelností. Indukčnost cívka by měla být taková, že nebude překročen tento proud. Maximální možný proud potom vytvoří maximální možnou intenzitu mag.pole. Asi bych to nepočítal systémem jako trafo, protože přenos výkonu prostřednictvím magnetostrikce bude mizerný a nebude dominantním faktorem určujícím zatížení generátoru.

To je můj laický první náhled, bude to chtít mnoho laborování, pokud někde nenajdete hotové řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund