Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zes ve třídě D
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
maxmagor
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st říjen 26 2005, 0:17    Předmět: Zes ve třídě D Citovat

Zdravim všechny a ptám se nemáte někdo funkční schéma zesilovače ve třídě D (např.pro subwoofer)?? hledam na netu už delší dobu a nikde nic ... Sad
Návrat nahoru
bart1



Založen: Jul 12, 2004
Příspěvky: 132

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2005, 8:32    Předmět: Citovat

Zrovna včera tady byl tento odkaz. Je to třída H.

http://www.chrudim2000.cz/tuning/
Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
maxmagor
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st říjen 26 2005, 10:49    Předmět: 2 bart1 Citovat

Zesilovače ve třídě H z čipama TDA sou sice pěkný ale sou mi k ničemu protože z nich víc jak krátkodobě 100 w stejně nevytáhnu, navíc nejsem omezenej napájecím napětím (nestavim tubu do auta). Já potřebuju třídu D - to znamená pulzně-šířkovou modulaci. Tyhle mašinky sou trochu jinýho rázu, maj účinnost přes 90% (jako spínaný zdroje) a hoděj se pro velký výkony (já potřebuju něco okolo 2kW/8ohm)..
Na netu je všude prodávaj, dokonce někde tvrděj že zkreslení je menší než 0,1%, prej dokonce lepší než třída AB (to je podle mě blbost) různě to vychvalujou a chtěj za to horentní sumy..
Snad by nemělo bejt tak složitý to postavit, např.spínaný zdroje už sem stavěl ale na návrh schématu něčeho takovýho "naslepo" si netroufnu.
Tak se ptám: nemáte někdo hotový schéma zesíku ve třídě D?
je mi jedno jaký bude napájecí napětí, potřebuju jenom ten výkon a
horní frekvenci kolem 1kHz....
předem děkuju za odpovědi
Návrat nahoru
ypsi



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 401
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2005, 10:50    Předmět: Citovat

Mam taky pocit ze nieco bolo otlacene v nejakom cisle PE (myslim rok 2004). Cislo by som pozrel doma. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: čt říjen 27 2005, 9:28    Předmět: Citovat

Jeden je v PE 1/99 str.4, ale vzpomínám si, že v té konstrukci byly chyby takže potom vycházely opravy v dalších číslech...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt říjen 27 2005, 20:54    Předmět: zes D Citovat

Léta jsem opravoval frekvenční měniče /regulace otáček motorů/
V nich jsou všechny části zes D zastoupeny.Přesto bych se do toho
nepouštěl.Osciloskop který ukáže 20-50ns nemám.Tedy rychlý.
Součástky zes D musí být špičkové a to je za špičkové ceny.
Nevýkonové i výkonové součástky musí být rychlé. Jinak jsou ztráty.
Seřízení elektroniky náročné.V zařízení se 100 spoji čekej min
tři chyby.A oživuj s cechovaným šroubovákem.

Budeš li mít nějaký návod, můžu ti být teprve užitečný.Pošli ho.
Jaké zkreslení je přípustné?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
maxmagor
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út listopad 01 2005, 21:29    Předmět: Zes ve třídě D Citovat

Tak sem nad tim přemejšlel a něco sem navrhnul, je to tady: http://members.chello.cz/garbidgebox/zesilovacD_2.jpg
kdyžtak mi to zkritizujte - nejspíš si to představuju jako hurvínek válku...
Zkreslení by mělo bejt co nejmenší, ale předpokládám že na 1khz nějaký to procento THD snad vadit nebude (mělo by to dunět na nízkejch frekvencích)
Návrat nahoru
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2005, 7:25    Předmět: Citovat

No řeknu k tomu jen to, že kdyby byly ty zesy v D třídě levné a dobré, tak jsou mnohem více rozšířené-bohužel nejsou ani jedno-konstrukce je složitá, náročná na volbu a kvalitu součástek+návrh plošného spoje.
V nějakém amáru vyšly slavné Tripathy a tam se daly dočíst klady i zápory. Pak už to není totiž zesilovač ale celkem silný vysílač rušení,pokud nedodržíš všechny zásady pro tyto zesy.
Navíc, vem si jakýkoli dnešní zesák s fetama na konci, dej ho na osciloskop a pusť do něj několik kmitočtů najednou a budeš se divit, co se děje na výstupu-na 1KHz to vypadá skvěle!
Spínací tranzistory mají spínat a ne být v zesilovačích. Takový NAD,Marantz a jiní se drží AB konstrukce (případně A) a jak to hraje. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2005, 17:33    Předmět: Zes D Citovat

Maxmagore uveď nějaké parametry uváděného zesilovače.To je tak
jednoduché co jsi uvedl,že se mi to zdá podezřelé.V elektrice není nic
zadarmo.Chceš třeba výkon a min zkreslení.Jedno ti nevyjde a kus
života je pryč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
maxmagor
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st listopad 02 2005, 23:21    Předmět: Zes ve třídě D Citovat

To co sem navrhnul ber jako moji (chabou) představu...
Výkon potřebuju aspoň 1kW / 8ohm a zkreslení 1% na 1kHz (má to budit větší subwoofer)...
Všechny popsaný zdroje napětí k dispozici mám, chybí mi jenom součástky a vlastně uvažuju jenom o tom jestli to mám risknout postavit.
Jestli se vyznáš v pulzních střídačích tak mi můžeš doufám poradit jestli tam něco nedělám naprosto mimo mísu (třeba ten dvoutranzist. pilovej generátor).
Jinak v EWB z ideálníma součástkama to chodí (z pořádným zkreslením) i přes 10kHz...
Návrat nahoru
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2005, 7:02    Předmět: Citovat

Nevím, ale ani 5% zkreslení na basech uchem nepoznáš. Díval ses na stránky www.aldax.cz ? Dokončují zes 800W/4ohm a min. zkreslením. Napájení+-95V se všema ochranama atd. Záruka 3 roky a jsi vysmátý-když ti to bude málo, tak ti můžou poradit, jak z něj vydusit více. Je to lepší než pokusy v D třídě. Zkus si třeba navrhnout nějakých 10W a pak jdi do KW jinak ti to utrhne prdel. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2005, 11:06    Předmět: Zesil D Citovat

Je rozumnější pokud člověk nemá patřičné zkušenosti raději něco
převzít a eventualně upravit než dělat celý vývoj sám.Plný souhlas
s DENIS 15.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
maxmagor
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2005, 14:21    Předmět: Zes ve třídě D Citovat

Zesilovače ve třidě AB sem už navrhoval - mám doma sestavený dva o výkonu nějakých 1500W/4ohm (na konci je 8 bipolárů MJL) fungovaly na první pokus - topí to neuvěřitelně, mám ke každýmu chladící tunel a dva větráky...Zvukově sou perfektní ale...Doufal sem že když pro satelity postavim nějaký tranzistoráky tak 100W (ty už mám hotový,hrajou dobře a uchladí se pasivem) a ten 160l. subwoofer budu budit nějakym tim nespojitym, tak ušetřim na elektrice a nebudu muset při poslechu v tichých pasážích poslouchat hučení...
Ale asi máte pravdu že když se v tom nevyznám tak bych to měl radši někde sehnat - a nebo jak říkal Dennis15 zůstat věrný AB třídě.
Návrat nahoru
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2005, 19:12    Předmět: Citovat

Ale zkusit to můžeš-jen bych začal na menším výkonu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: pá listopad 04 2005, 0:20    Předmět: Citovat

někde jsem viděl H bridge ve třídě D ale byl to hnus fialovej jak na stavbu tak na seřízení, množství operáků atd,...

pokud bych to navrhoval tak bych skusil nějaký hezký io pro spínané zdroje + nějaké mohutné mosfety, SG3526 např,..
za h bridge tlumivky, které vygumujou ty obdelníky a ruchy které vznikají při spínání aby z toho nebyl vysílač.

z výstupu za tlumivkama zpětnou vazbu aby to bez buzení udržovalo pwm 1:1 a tim na repráku 0V.

takže h bridge každou půlku bridge by budil jeden SG3526 posílený nějakym zesilovačem pro rychlé otvírání fetů. Generátory pily obou SGček by byly synchronní buzený jedním extra oscilátorem.
Dead time na sgčkách nastavit na minimum jen tak aby se tranzistory nemohly potkat při sepnutí.
Zbětné vazby by udržovali v klidu na výstupu 0V. Zpětnou vazbu patřičně zpomalit aby nereagovala na užitečný signál.
pak do každé zpětné vazby přivést signál tak aby do jedné půlky šel normální a do druhé o 180st posunutý, aby půlky h bridge vyráběly napětí v protifázi. tohle mně teď napadlo takže mně nemlaťte jestli jsem na něco zapomněl,...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund