Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lepidlo na plast
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dvorak



Založen: Apr 25, 2013
Příspěvky: 2015
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 11:13    Předmět: Lepidlo na plast Citovat

Poradí mi někdo, jaké je nejlepší lepidlo pro slepování termoplastů a termosetů ? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33967
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 11:23    Předmět: Citovat

Plastov je vela a maju velmi odlisne vlasnosti. Napr. polypropylen (PP) sa neda lepit takmer vobec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 547
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 11:41    Předmět: Citovat

Záleží i na tom, jestli jde o lepení hran nebo ploch. Na měkčené plasty se dal použít FATRACEL pro lepení spojů, na plochy bych použil asi silikon. Termosety by měly jít lepit vteřinovým lepidlem, nebo epoxydem (třeba bakelit), větší plochy bych asi zkusil Chemoprenem. A ten lze použít i na PVC na plochy. Existují i celé řady lepidel na různé plasty a kombinace materiálů, např. UHU.
Záleží tedy spíš na konkrétní situaci, odpovědět takto obecně moc nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kovka



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 566
Bydliště: Brumovice

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 14:24    Předmět: Citovat

Na řadu aplikací lze využít Mamut, ale záleží na konkrétním případě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1644
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 15:13    Předmět: Citovat

Máte někdo zkušenosti s lepidly na bázi MS polymeru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2831

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 15:43    Předmět: Citovat

Ano, třeba s Mamutem (to je MS polymer), pozitivní. Lepil jsem s ním např. obvodové podlahové lišty z tvrdého PVC na penetrovanou štukovanou zeď (bez malby) nebo přechodovou lištu (opět z tvrdého PVC) k pracovní desce na kuchyňské lince (HPL laminát).

To je ovšem oboje víceméně plošné lepení bez nějakých extrémních nároků na pevnost.

Na druhou stranu jsem kdysi zkoušel nějaký jiný MS polymer, který byl přímo určený k lepení na asfaltové střešní pásy - řešil jsem tam nějaké detaily. I přes pečlivou přípravu povrchu následně vůbec nedržel...

Obecně řečeno: jak už je výše uvedeno, neexistuje univerzální lepidlo na všechno a pro všechny účely, přičemž některé materiály (typicky třeba polyolefiny, PTFE atd.) vůbec nejdou lepit bez předchozí speciální přípravy povrchu.

Samozřejmostí při jakémkoliv lepení je striktní dodržování technologické kázně (čistota, postupy, časy, teploty atd.). Prostě žádné hospodské kecy a přístupy typu "to bude dobrý, mně to drží".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17823
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 16:15    Předmět: Citovat

Potřeboval bych lepit čirý Macrolon plný, 4 mm tloušťka. Svařovat trubky a zaslepovat je deskama na zrcadlech jde perfektně ale já potřebuju lepit tvary podobný krabičkám. Z plexiskla to nejde dělat, není samozhášivý jako Macrolon. Zkusil jsem čirý silikon na akvárka, kyanoakrylát s aktivátorem, metylénchlorid co rozleptá vše kromě teflonu a igelitu a ani jedno nedrží podle mých představ. Kupovat nějakou průmyslovou dvousložkovou půlkilovku za kupu peněz s nejistým výsledkem, to se mě moc nechce...
Nemáte prosím někdo něco odzkoušenýho?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4031
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 17:28    Předmět: Citovat

A co transparentní chemoprén.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2831

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 17:55    Předmět: Citovat

Makrolon (s "K") je obchodní název tuším BASFu pro polykarbonát (PC), čili hledej tam.

Lepit PC není úplně snadné (i kvůli jeho značné chemické odolnosti, čili obvyklá rozpouštědlová lepidla nemají schopnost naleptat jeho povrchovou vrstvu a udělat pevný spoj). Epoxid se na to taky nehodí, nakonec stejně jako na naprostou většinu termoplastů.

Na polykarbonát existuje speciální silikon, ale nebude to pevnostní spoj. Třeba to ale nevadí - neposkytl jsi žádné informace ohledně zatěžování spoje, prostředí, teplot, požadované transparentnosti atd.

K tomu prstolepu: zkusil bych pružný typ (obvykle se uvádí jako vhodný pro lepení gumy, viz třeba https://www.peckamodel.cz/tar1006-peckalep-gummi-kyanoakrylatove-lepidlo-20-g) a předtím primer, např. 3M AC77 (https://www.advasro.cz/3m-ac77-scotch-weld-primer-pro-obtizne-lepitelne-povrchy-20-ml-1. Lepené povrchy bych předtím zdrsnil a samozřejmě odmastil.

Makrolon s UV odolností údajně má na povrchu nějakou spec. vrstvu (filtr), to může taky být problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17823
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 18:30    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem Loctite 401 (klasika na všecko), Loctite 403 a Loctite 406 což je gumák na o-kroužky. Aktivátor Bolt Up. Zkoušel jsem spoj zdrsnit čtyřstovkou autolakýrovou houbičkou a moc to nedrželo. Ale kupodivu, nezdrsněný, jen umytý lihem to drží. Ono u těch Loctite je psáno, že čím je slabší vrstva lepidla, tím to víc drží. A je zajímavý, že pokud jsem spoj kladivem urazil, (v ruce ani náhodou) vždy to ulítlo na straně na kterou jsem dal lepidlo ale nikdy na straně co byla stříknutá aktivátorem.
Taky jsem vyzkoušel lepit 401-čkou PET-G z 3D tiskárny. Zase obě hladký plochy co byly na skle tiskový desky. To nepovolí ani náhodou, spíš se to PET-G kladivem rozmlátí na vrstvy.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2831

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 18:37    Předmět: Citovat

Koukám, že ten Bolt Up je spíš urychlovač. 3M AC77 je vysloveně primer, který zajistí lepší adhezi k povrchu na molekulární úrovni.

Loctite (Henkel) je nabízí taky: https://duckduckgo.com/?q=loctite+cyanoacrylate+primer&t=h_&ia=web
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 19:39    Předmět: Citovat

acmeplastics.com doporučuje na polycarbonát použít Methyl-methakrylát (MMA).
(Přestože jinak je to látka, ze které se vyrábí PMMA.)

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2831

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 19:48    Předmět: Citovat

Ten odkaz na acmeplastics jsem našel a měl otevřený krátce před svojí první odpovědí, ale nakonec jsem se rozhodl ho sem nedat, i když lepení PC prostřednictvím MMA doporučovalo víc stránek. Já si přesto nejsem jistý, zda to je ta pravá cesta...

Proč? Protože jde o tzv. rozpouštědlové lepení (zde myšleno rozpouštědlo lepeného materiálu), kdy rozpouštědlo zůstává ve spoji ze dvou nepropustných materiálů velmi dlouho a spoj tak nemá požadovanou pevnost, čili se s ním ani nedá pořádně manipulovat. Oním "velmi dlouho" mám na mysli mnoho dní, někdy i týdny, v případě spoje s velkou plochou klidně ještě výrazně déle.

Nicméně zkusit by se to asi dalo - pokud se nepletu, tak MMA je hlavní součást tekuté složky různých Dentacrylů, Duracrylů a podobných odvozenin.


Naposledy upravil JirkaZ dne so srpen 20 2022, 20:18, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17823
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 19:56    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
acmeplastics.com doporučuje na polycarbonát použít Methyl-methakrylát (MMA).

Což jest pokud se nepletu vodička pro Dentakryl.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so srpen 20 2022, 20:15    Předmět: Citovat

To jsem nevěděl...

Teď když to vím, tak to zároveň znamená, že se dá snadno koupit, a budu to moct vyzkoušet.
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund