Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

trafo v zdroji bzuci
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: po listopad 27 2017, 9:38    Předmět: Citovat

A teď jinou: mě neustále vrčí manželka, vrážení klínku nepomohlo, ekvivalentní kus na výměnu není. Co s tím?? A teď vážně: také se přikláním k tomu sloupku plechů/jádru v kostřičce vinutí. Tam je ten ten klínek výborné a jednoduché, leč účinné řešení. Vyzkoušeno mockrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po listopad 27 2017, 10:13    Předmět: Citovat

Nejprve přes festovní, tlustý a rovný kus plochého železa dorazit z obou stran plechy co nejvíc k sobě, poté stáhnout a pokud nepřestane vrčet, tak do cívky vrazit klínek - podle šířky středního sloupku uříznout pásek 1-1.5mm dobrého laminátu /cuprextit bez mědi/ a jednu stranu jednoho konce zabrousit pozvolně až do ostra, aby tam dobře zajela.
Dorazit až do celé hloubky cívky, při dorážení až na hranu čela cívky si lze pomoci páskem stejně silného, pevného plechu.
Jde to udělat i u tzv. bezkostrově vinutých traf, postup je stejný - trafo nemá jen bočnice cívky, ale kostru jako takovou má.
Tímto způsobem jsem utišil i bez napouštění plechů úplně všechna trafa včetně zahraničních a včetně těch, co měly v jednom či dvou rozích plechy svařené. Pitomá móda traf na jedno použití..
Vždy mezi vnitřní stěnou dutiny cívky a plechama vznikne po velkém stažení nějaká mezera a pak stačí odchlípnutý střed jednoho E plechu a řve to jako kráva. Vražený klínek tomu spolehlivě zabrání - dělalo se to i v průmyslové výrobě, klínkovala pertinaxem ZVS Dubnica, ZPA Prešov, Mechanika i Elektrokov Znojmo. Klínkovaly se i "obyčejné" 24V bezpečnostní rozvaděčové transformátory.
Nedávno jsem přemotával sekundár na jednom 35VA dubnickém trafu EI25x25. Cívka byla sice impregnovaná voskem T100, ale plechy ne, ty byly jen na bocích přetřené hustou, matnou černou barvou.
Po vyražení cca 0,5 mm silného laminátového klínku to šlo jako po másle, všecka dubnická trafa byla vždy tichá.

Ještě bych dodal, že závity jako takové mohou vrčet pouze na sekundáru a to při obrovských odběrech, nebo při závitu nakrátko či tvrdém zkratu. Ale taková trafa obvykle nejdou ani zapnout, okamžitě to vyrazí primární pojistku. Že vrčelo pár závitů souběžně vinutého a málo utaženého 1.8mm drátu už se mi taky stalo. Bez odběru se nechvěly, ale jakmile jsem začal brát přes deset ampérů, drnčely. To je mimochodem nebezpečný stav, kdy se na drátu může mlácením závitu o vedlejší závit omlátit smalt a je závit dokrátka jako vyšitý. Ale i z tohoto stavu je pomoc - celá cívka bez plechů do vakuové impregnačky, udělají Vám to v kdejaké navijárně motorů. Ale pozor na deformace papírových /ne pertinaxových či laminátových/ koster. Obyčejná, třeba i silná papírová lepenka, co jinak zasucha drží tvar, se vakuovým "napitím" lakem opravdu nachlastá, 2x ztloustne a do takto impregnované, původně papírové cívky už pak nedostanete ani plech.
Papírové kostry z papírové neimpregnované lepenky měla skoro výhradně jen trafa ze SSSR, Bulharska a např. i RFT síťák Stradivari 3 má kostru z podobného papíru. Jinak ale trafa ze SSSR mají všechna vynikající plechy - zvláště pak výstupáky zvuku, snímkového rozkladu a dokonce i velké anodové tlumivky z čb Rubínů. Mají plechové třmeny, červený potisk s uvedením účelu, počtu závitů a průměru drátu. Nemají díry v plechách a musí se stahovat buď původními třmeny, nebo nově vyrobenými příložkami se šrouby vně plechů. Ale kvůli kvalitě plechů to za to stojí. Všechny moje lepší výstupáky měly ruské plechy...

Stalo se mi to u papírové kostry původně síťového trafa z Rubína 102. Pracně jsem na kostru ručně namotal, kvalitně proložil i zaizoloval vývody celkem 13 sekcí výstupáku pro 200W zesilovač se 4xEL51 a hrdě jsem dílo zanesl vakuově impregnovat do navijárny.
Po vychladnutí /po "vypečení"/ se mi chtělo brečet. Čela kostry rozšklebená, závity propadlé zkrze vrstvy a ani bych do toho původní, špicové ruské plechy už nedostal.
Takže jsem celý týden po chvílích rozkresloval a rýsoval na 1,5 a 2mm laminát z orvaného cuprextitu. Poté v potu tváře lupenkami vyřezával /hrozně se na laminátu tupí i pilky na kov/ a dopilovával na tyto atypické ruské plechy tzv. skládací kostru podle vzoru NTN z knížky "Typizované napájecí transformátory a tlumivky". Pak znova všech 13 sekcí vinutí a do impegnačky už jsem šel bez obav.
To jsem neměl, neboť impregnační lak je sviňa. Jeho tvrdé kapky a přetoky se všechny musely odpilovat, neboť to bylo zaprvé hnusné a zadruhé byl střední sloupek plechů až moc nafest - právě nárůstem o ten lak. Vinul jsem opět ručně, při tolika sekcích to není žádná hrůza. Zesilovač fungoval dobré čtvrtstoletí na velkém fotbalovém hřišti, než ho zrušili, postavili tam hypáč a nové hřiště až za pět let a jinde. Tak teď ho mám kdesi v rohu v garáži a stejně do něj nemám EL51, neboť je někdo ze zesilovače ukradl, když bylo po posledním zápasu a bylo jasné, že všecko půjde pryč. Někdo si dal i práci se sundaváním osmi sloupů ARS503. Některým se hodí všecko...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund