Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jednotka předděličky čítače BM526(BP5260) vs. BM640(BP6400)
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt listopad 13 2008, 13:59    Předmět: Jednotka předděličky čítače BM526(BP5260) vs. BM640(BP6400) Citovat

Ahojte.
Mám takový malý problémek:
Vlastním spokojeně čítač BM640, což je modernizovaný BM526.
V BM640 předděličku nemám a chci ho používat v UHF pásmu, v BM526 předděličku mám a nechci ho používat. Mám k tomu spoustu důvodů, mj. stáří -> spolehlivost, BM640 je jak nový, což se o BM526 říci nedá ani omylem.
Tedy stojím před problémem přehození předděličky z 526 do 640.
Mechanicky tam padne jako ulitá. Jenže nevím jak to bude elektricky, nemám schéma od BP5260, mám jen od BP6400.
Dalším problémem je vzhled předního panelu - BP5260 má černé písmo na bílém pozadí, u BP6400 je to přesně naopak. Tedy potřeboval bych bílou krytku místo původní předděličky do BM526 a černý (tmavošedý) přední panel k BP6400. To samozřejmě jen za předpokladu že to půjde přehodit.
Nějaké menší elektrické úpravě se určitě nebráním, pokud by byla nutná.
Byl by někdo schopen mi nějakým způsobem pomoci?
Díky JeF

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12337
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt listopad 13 2008, 14:24    Předmět: Citovat

Mám pocit, že předděličku k BM640 jsem kdesi viděl za nějakých 800Kč a jednu snad taky mám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt listopad 13 2008, 17:43    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Mám pocit, že předděličku k BM640 jsem kdesi viděl za nějakých 800Kč a jednu snad taky mám.

Tak záleží na tom co by jsi za ni chtěl, ale nepřekypuju nadšením kupovat druhou, když navíc tu BP5260 vlastním a je mi jinak v podstatě nanic.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Erny



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 410
Bydliště: Střední čechy

PříspěvekZaslal: so listopad 15 2008, 0:37    Předmět: Citovat

Myslim, že by to neměl být problém. Mám BM 526 i s předděličkou a dokumentaci také jen na BP 6400. Je to stejné, až na napájení digitronu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: so listopad 15 2008, 1:41    Předmět: Citovat

Jo to napájení digitronu vidím asi jako jediný problém. No uvidíme, zítra to asi zkusím.
_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 22:53    Předmět: Citovat

Tak jsem se s touhle škatulí pohl kus dopředu.
Sehnal jsem celý druhý čítač i se zásuvnými jednotkami (dík Sendy).
Jen tak náhodou jsem se jal porovnávat stabilitu kmitočtových normálů, a zjistil jsem zajímavou věc. U obou kusů BM640 co mám se normály chovají divně, v obou stejně. Při dosažení nastavené teploty topení jakoby "poskakuje", kontrolka poblikává, jindy se tváří stabilně. Při poklepu na normál buď začne na nějakou vteřinu topit naplno a pak se zase ustálí, nebo naopak přestane topit úplně a za okamžik zase začne tak "napůl" jen na udržení teploty. Je to jen při poklepu na krabičku s vlastním krystalem, v regulaci to tedy určitě není. Zkoušel jsem přijít na to proč je tomu tak, ale i při rozmontování do šroubku a důkladné kontrole všech spojů jak mechanických tak elektrických jsem neobjevil nic co by mohlo být v nepořádku.

Tato samotná věc by nebyla až tak hrozná, těmito výkyvy topení se teplota jen těžko může změnit tak, aby měřitelně ovlivnila kmitočet. To usuzuju z toho, jak velký a těžký masiv kovu (nejspíš stříbro) je vytápěn.

Mnohem horší je, že odběr topení způsobuje výkyvy napájecího napětí, řádově v desítkách mV. Napěťový stabilizátor (údajně reference) osazený MAA723, který je napájen ze stejného napětí je totiž pěkný mizera a má činitel stabilizace jen v řádu desítek. Proto výstupní napětí kolísá při topení naplno/netopení vůbec o nějakých 5mV. Potíž je v tom, že z tohoto napětí se napájí mimo jiné i soustava odporů s trimrem, ze které se bere napětí pro dodatečné nastavení kmitočtu (na varikapy). Myslím, že změna cca 2mV na ladicím napětí (za odpory) vyvolá už docela dobře měřitelnou změnu frekvence normálu.

Já jsem furt nemohl přijít na to, proč poskočí frekvence normálu (1 - 2 desetiny Hz) když nějak pohnu nebo klepnu s tím čítačem, případně záhadně "zablbne" ono topení. Nevím, jakou změnu kapacity vyvolá tato změna napětí na KA213, ale rozhodně se mi to nelíbí.

Rozhodl jsem se tedy postavit napěťovou referenci zvlášť jen pro ty varikapy. Myslím, že nebude nutné předělávat celý stabilizátor, troufal bych si tvrdit, že změna napájení obvodů normálu o těch 5mV frekvenci neovlivní.
Tak teď řeším co do té reference dát. Jako první mě napadla moje oblíbená TL431, ale nevím jak to bude s časovou a teplotní stabilitou tohoto stabíku s ohledem na kladené nároky.
Je dostupná nějaká lepší reference jak TL431?
Případně má někdo zkušenosti s takto extrémně přesnými referencemi?
Pokud by někdo chtěl, můžu sem naskenovat schéma normálu. Později naskenuju i celou dokumentaci, ale chvíli to potrvá.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12337
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 23:34    Předmět: Citovat

Koukám, že mrtvolka mého čítače aspoň pomohla k ověření problému s normálem Smile . Uživatelů těchto čítačů musí být dost, Hadex jich prodal prý kolem 100ks (akce za 2990), tak by mohl někdo vědět...

Co je tam za čidlo teploty ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 18 2008, 23:58    Předmět: Citovat

jef111 napsal(a):
Tak jsem se s touhle škatulí pohl kus dopředu.
Sehnal jsem celý druhý čítač i se zásuvnými jednotkami (dík Sendy).
Jen tak náhodou jsem se jal porovnávat stabilitu kmitočtových normálů, a zjistil jsem zajímavou věc. U obou kusů BM640 co mám se normály chovají divně, v obou stejně. Při dosažení nastavené teploty topení jakoby "poskakuje", kontrolka poblikává, jindy se tváří stabilně. Při poklepu na normál buď začne na nějakou vteřinu topit naplno a pak se zase ustálí, nebo naopak přestane topit úplně a za okamžik zase začne tak "napůl" jen na udržení teploty. Je to jen při poklepu na krabičku s vlastním krystalem, v regulaci to tedy určitě není. Zkoušel jsem přijít na to proč je tomu tak, ale i při rozmontování do šroubku a důkladné kontrole všech spojů jak mechanických tak elektrických jsem neobjevil nic co by mohlo být v nepořádku.

Tato samotná věc by nebyla až tak hrozná, těmito výkyvy topení se teplota jen těžko může změnit tak, aby měřitelně ovlivnila kmitočet. To usuzuju z toho, jak velký a těžký masiv kovu (nejspíš stříbro) je vytápěn.

Mnohem horší je, že odběr topení způsobuje výkyvy napájecího napětí, řádově v desítkách mV. Napěťový stabilizátor (údajně reference) osazený MAA723, který je napájen ze stejného napětí je totiž pěkný mizera a má činitel stabilizace jen v řádu desítek. Proto výstupní napětí kolísá při topení naplno/netopení vůbec o nějakých 5mV. Potíž je v tom, že z tohoto napětí se napájí mimo jiné i soustava odporů s trimrem, ze které se bere napětí pro dodatečné nastavení kmitočtu (na varikapy). Myslím, že změna cca 2mV na ladicím napětí (za odpory) vyvolá už docela dobře měřitelnou změnu frekvence normálu.



Podařilo se mi zachránit z jednoho vraku čítače tenhle normál (funkční), ale tohle mi rozhodně nedělá. Po zapnutí jede topení naplno a normál odebírá cca 1A, po natopení proud poklesne na asi 0,5A (žárovka pohasne - je připojená paralelně k topnému tělesu) a na této hodnotě se drží stále, na poklep to určitě nereaguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá prosinec 19 2008, 0:34    Předmět: Citovat

Hmm Radku tak to máš asi štěstí. Já mám chybu v obou stejnou a nevím moc co s tím. No myslím že s vylepšením té reference to nebude vadit pak.

Sendy - jsou v tom termistory 15k, klasický můstek - dva odpory pevné a dva termistory. Na dvou stranách proti sobě se můstek napájí a na zbylých dvou se snímá napěťový rozdíl operákem. Termistory jsou pevně zalité jakýmsi tmelem v kovovém masivu okolo krystalu. Mechanicky to drží naprosto perfektně, neodloupl jsem je ani když jsem se fakt hodně snažil.

Jinak tu mrtvolku jsem už částečně probudil k životu. Byla výrobní vada v násobiči 10MHz, odpor který nebyl na jedné straně dobře zasunutý v dírce. To že je vada v modulu jsem zjistil asi za 5 minut zkoumání, vadu na modulu jsem hledal tak 3 hodiny Confused
Ze strany součástek bylo všechno perfektní a ze strany spojů mi to furt nesedělo. Teprve až jsem se odhodlal ke kruté orbě tak jsem na to přišel, že jeden odpor najednou jaksi zaskočil do dírky Very Happy
Ještě je tam ale nějaká závada, Gate už sice spouští a všecko se tváří OK, ale na vstup nereaguje, ani na testy 10 a 100MHz. Přitom při zaplém ARC LEDky ukazují přítomnost dostatešného signálu. No pustím se do něj asi až dodělám ten svůj. Segmentovky jsem si už předělal Razz byly v paticích což mě mile překvapilo. Zato mě mírně nasraly spínací trandy pro multiplex, pískají na spínací frekvenci 1kHz. Originály Motorola nepískají (jeden jsem zkusil ale víc jich nemám) ale je tam polský bordel CEMI a to je šmejd k pohledání. Oni ti poláci fakt asi nic dobrýho jakživi nevyrobili...

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá prosinec 19 2008, 17:08    Předmět: Citovat

Včera ( nad ránem Very Happy ) se mi podařilo přijít na tu závadu v normálech a odstranit ji. Byl přechodový odpor na pájených spojích (pravděpodobně) postříbřených drátů co vedou z druhé strany vyhřívaného tělesa od druhého termistoru. Na pohled vypadaly spoje perfektně, ale ten drát asi na povrchu nějak nezadržitelně koroduje i pod cínem. Protavil jsem to pěčlivě a oba normály šlapou perfektně.

Teď se už jen zamýšlím nad tím, jestli teda dodělat tu lepší referenci pro varikapy nebo to nechat tak.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so prosinec 20 2008, 19:36    Předmět: Citovat

NAco to menit ked to fungujje....neryp do toh oked to ide Smile

Nadranom hej Very Happy odsrtanenie 5min a hladanie Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: so prosinec 20 2008, 22:36    Předmět: Citovat

No jenže já jsem perfekcionalista a říkám si že bych to tím třeba vylepšil. Jelikož docela dobře znám stabík 723 tak vím jaká je to potvora a ani se mi nechce věřit, že by mohl být tak stabilní aby mohl sloužit jako reference do takového normálu.
_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31903
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 20 2008, 23:03    Předmět: Citovat

Zkus dát do referenčního zdroje TL431 - má minimálně 5x lepší stabilitu než 723.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so prosinec 20 2008, 23:16    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Zkus dát do referenčního zdroje TL431 - má minimálně 5x lepší stabilitu než 723.

Nebo LP2951.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: ne prosinec 21 2008, 0:54    Předmět: Citovat

Ten LP2951(ACN) se mi líbí. Jen při porovnání katalogových údajů není znatelně lepší jak ta 723, ale tady bude asi největší problém v různosti měřících podmínek pro ty údaje stability.
Asi ho koupím a zkusím porovnat s tou 723, když budou výsledky výrazně lepší tak to předělám, respektive oddělím ta napětí.
Tento normál má tady výhodu v tom, že jde přímo na konektoru v čítači oddělit napájení sítě odporů pro vytvoření dolaďovacího napětí na varikapech a nemusím do něj dělat žádný zásah. V čítači přibyde modulek s referencí a tím to hasne. Cool

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund