Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak navrhnout cívku ?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 967
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2008, 17:17    Předmět: Jak navrhnout cívku ? Citovat

Postavil jsem si přístroj pro nízkofrekvenční pulsní magnetoterapii, problém je pro mě ale návrh potřebných cívek.
Měly by mít mag.indukci v rozsahu asi 20-100mT.
Indukčnost musí být taková, aby neomezovala tvar impulsů dlouhých 1 a 2ms a zároven aby nevznikaly žádné vf zákmity,
frekvence generátoru je nastavitelná na 7, 15 a 30hz. Napájecí napětí je 15V.
Potřebuji spočítat impedanci cívky, ale nevím jestli vycházet z frekvence, nebo spíš šířky impulsů.
Dále potřebuji přepočítat magnetický tok na mag.indukci, protože hodnota mag. toku sama mi nic neříká.
Proud cívkou jsem spočítal jen z činného odporu cívky, nemám čím bych změřil proud tak krátkých impulsů.

Takže : podle impedance spočítám skutečný proud cívkou, potom proud x indukčnost =mag.tok. Z toho nějak snad spočítám mag. indukci?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2008, 19:47    Předmět: Citovat

Vy nepotřebujete spočítat impedanci cívky, potřebujete spočítat její maximální indukčnost, protože předpokládám je prioritní tvar těch pulsů. Navíc, ale teď si nejsem jist, jestli nemáte zadáno příliš mnoho výchozích podmínek - indukci, napájecí napětí a ještě dobu, za kterou má proud dosáhnout své nominální úrovně, řekněme za 1/10 šířky pulsu. Chybí naopak údaje o tvaru mag. obvodu, což asi bude pevně dané, tedy jak je veliká vzduchová mezera a průřez mag. obvodu.

Postupoval bych asi tak, že z průřezu obvodu bych spočetl potřebný magnetický tok pro horní hranici mag. indukce. V našem případě 100 mT. Z velikosti vzduchové mezery pak potřebnou magnetomotorickou sílu. Ta se vybudí součinem proudu a počtu závitů, což je dvojice, kterou je třeba navrhnout tak, aby indukčnost nebyla příliš veliká, pak by totiž nestačil proud dosáhnout potřebné hodnoty při napájení 15V za 1/10 pulsu (při nejvyšší frekvenci) a ani aby proud nemusel být příliš velký při naopak malém počtu závitů, malé indukčnosti a tedy rychlém nárůstu proudu. Protože dominantním magnetickým odporem v mag. obvodu bude odpor vzduchové mezery, je cívku možno počítat jako vzduchovou. Nakonec se určí průřez drátu a zkontroluje přípustné ohřívání cívky. K tomu je možno zhruba použít tabulek pro výpočet ochlazování traf.

Celé to předpokládám napájet klíčovaným zdrojem konstatního proudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2008, 21:24    Předmět: Citovat

To Jade:Panu mtajovskému se zdálo že jsou parametry přeurčeny.Já si myslím že jeden z nejdůležitejších parametrů pro cívku je průměr.
Jiný rozměr bude pro léčení zápěstí,jiný pro koleno,další pro bederní
část páteře.
Navrhoval bych cvičně navinout cívku drát fí 1mm 25záv.Postupně odvíjet a až se začne pozorovat na osciloskopu mršení průběhu ukončit odvíjení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 967
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2008, 21:26    Předmět: Citovat

Cívky budou vzduchové, průměr podle použití na konkrétní partie těla.
Pro začátek budou dvě, jedna o průměru 18cm pro ošetření končetin, druhá o průměru 120cm-tahle nejlépe v "ohebném" provedení kolem trupu.
Důležité parametry jsou délka impulsu, frekvence a nastavitelná mag.indukce.
Impuls by měl mít příkrou náběžnou hranu, sestupná může být v horní části trochu skosená.

Generátor tvoří 555 astabil.multivibrátor, který spouští monostabilní obvod, také 555. Tím je řízen tranzistor irf640, v kolektoru bude zapojena právě ta cívka.
K cívce je paralelně v "protisměru" připojená dioda, která zkratuje nežádoucí indukovaný impuls.
Konstantní zdroj proudu jsem zatím neřešil, z regulací proudu ale počítám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 967
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2008, 21:41    Předmět: Citovat

FERYACT napsal(a):
.Já si myslím že jeden z nejdůležitejších parametrů pro cívku je průměr.
Jiný rozměr bude pro léčení zápěstí,jiný pro koleno,další pro bederní
část páteře.
Navrhoval bych cvičně navinout cívku drát fí 1mm 25záv.Postupně odvíjet a až se začne pozorovat na osciloskopu mršení průběhu ukončit odvíjení.


25závitů bude, si myslím, asi málo....
Kromě tvaru je důležitá intenzita mag.pole, právě v tom je problém, že nevím, jak spočítat mag.indukci.
Domníváte se tedy, že nejlepší spůsob by byl nejprve určit správnou indukčnost a poté pouze upravit proudem intenzitu pole?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 967
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2008, 21:52    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):

Postupoval bych asi tak, že z průřezu obvodu bych spočetl potřebný magnetický tok pro horní hranici mag. indukce. V našem případě 100 mT. Z velikosti vzduchové mezery pak potřebnou magnetomotorickou sílu. Ta se vybudí součinem proudu a počtu závitů, což je dvojice, kterou je třeba navrhnout tak, aby indukčnost nebyla příliš veliká, pak by totiž nestačil proud dosáhnout potřebné hodnoty při napájení 15V za 1/10 pulsu (při nejvyšší frekvenci) a ani aby proud nemusel být příliš velký při naopak malém počtu závitů, malé indukčnosti a tedy rychlém nárůstu proudu. Protože dominantním magnetickým odporem v mag. obvodu bude odpor vzduchové mezery, je cívku možno počítat jako vzduchovou. Nakonec se určí průřez drátu a zkontroluje přípustné ohřívání cívky. K tomu je možno zhruba použít tabulek pro výpočet ochlazování traf.


Mohl by jste uvést potřebné vzorce k výpočtům?
Případně nějaké zdroje...
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2008, 23:18    Předmět: Citovat

Můžu uvést obecné vzorce. Ale není to zbytečné? Určitě je znáte.

Ty cívky se nasouvají třeba kolem ruky jako kolem jádra? Původně jsem myslel, že tam bude nějaké železné jho a v mezeře bude umístěna partie těla.

Tak tedy:

magnetický tok
Φ = B x S

magnetomotorická síla:
Um = Rm x Φ

magnetický odpor:
Rm = L/(μ x S)
kde permeabilitu můžeme brát jako permeabilitu vaakua a délka siločáry L bude část bez železa

Přitom: Um = I x N

Pokud zanedbáme činý odpor cívky, tak časový průběh proudu cívkou po přiložení napětí U bude (předpokládám proudový zdroj):

I = (U x t)/L
U je maximální napětí, které proudový zdroj dodá - tedy 15V. Chceme-li tedy ustáleného proudu I dosáhnout nejpozději za čas T, musí být indukčnost cívky nejvýše:

L <= (U x T)/I

Přitom indukčnost válcové vzduchové cívky (např. http://www.belza.cz/knowhow/form.htm nebo http://tomas-nejedly.wz.cz/indukcnost.html):

L = (μ x N^2 x S)/l pro dlouhou cívku, kde je její délka větší než průměr

pro jiné typy cívek viz

http://members.chello.cz/mstrocka/indukcnost/Indukcnost.html

Pro cívku s železným jhem a mezerou platí první vzorec a délka je délka mezery.

Pro dané rozměry tedy můžete spočítat indukčnost a ověřit si, jestli nepřesahuje povolenou velikost. Jestliže ano, je třeba zmenšit počet závitů a zvýšit proud. Respektive je možno pro maximální povolenou indukčnost a daný tvar spočítat počet závitů a z Um dopočítat potřebný proud.

FERYACT << "Pan mtajovsky" Very Happy - to je přezdívka ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 967
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2008, 0:01    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):


Ty cívky se nasouvají třeba kolem ruky jako kolem jádra?

Ano ano, zrovna tak vypadají profesionální cívky používané v rehab. praxi.
Na internetu jsou nabízeny i cívky ve formě plošných podušek, uvnitř bude asi spousta malých plošných cívek.
Provedení s jádrem mě také napadlo, ale pro ošetření např. bederní páteře, aby se člověk vešel do mezery, by vycházelo jádro obrovské a těžké.

mtajovsky napsal(a):

Můžu uvést obecné vzorce. Ale není to zbytečné? Určitě je znáte.


Vzhledem k tomu, že se elektronikou zabývám jen amatérsky a mag. indukci jsem počítat nikdy dříve nepotřeboval, vaši pomoc s povděkem qituji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zouzel1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 363

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2008, 0:16    Předmět: Citovat

Já jsem se výrobou cívek vůbec nezabýval, použil jsem demagnetizační cívky z monitorů nebo televizorů a na potřebný průměr jsem je překroutil do osmičky a složil k sobě... žoužel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2008, 11:17    Předmět: Citovat

Máte někdo pozitivní zkušenost s magnetoterapií? Jaké je třeba dodržet zásady při stavbě přístroje? Má někdo z vás osvědčené schema? Z jakých pramenů jste vycházeli? Jeden jsem si postavil a výsledky nejsou znatelné a přitom bych to potřeboval jak soli. U ortopeda jsem utratil 2,5 tisíce za 5 tříminutových aplikací rázové vlny a taky nic. Tak už se chytám kde čeho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 764

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2008, 11:33    Předmět: Citovat

stasek napsal(a):
Máte někdo pozitivní zkušenost s magnetoterapií? Jaké je třeba dodržet zásady při stavbě přístroje? Má někdo z vás osvědčené schema? Z jakých pramenů jste vycházeli? Jeden jsem si postavil a výsledky nejsou znatelné a přitom bych to potřeboval jak soli. U ortopeda jsem utratil 2,5 tisíce za 5 tříminutových aplikací rázové vlny a taky nic. Tak už se chytám kde čeho.

Mě magnetoterapie pomohla se zády (teda možná, prokázat to nelze), ale již mám pár let klid. Přístroj jsem si postavil sám. Cívky používám demagnetizační z TV. Chce to každý den asi 20 minut po dobu 14 dní.
Jindra



Magnetoterapie.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Magnetoterapie.jpg
 Velikost:  69.52 kB
 Staženo:  1044 krát


PA280226.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  PA280226.jpg
 Velikost:  136.79 kB
 Staženo:  340 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6355
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2008, 12:22    Předmět: Citovat

no s tou magnetoterapií to nebude jen tak o použití nějaké cívky a vytvoření pulzů...
než bych se pustil do stavby, tak bych o tom nejdříve zjistil nějakou teorii
informace by vám určitě rád podal J. Kouba nebo P. Slovák, oba z FEL ČVUT

taky se používá několik metod
ta jednoduchá cívky, tam může být 50Hz odvozených ze sítě a nemusí se stavět žádný šílený oscilátor; hodnota B závisí na distanci od těla, tuším se používá Bmax=50 až 70 mT, distance od cívky 10 cm a víc

pokud to budete chtít na stimulaci hlubokých svalů, nebo snižování otoků (např na noze), tak se používají "interferenční proudy"; tj. dvě cívky křížem, v místě křížení mag. toků postižené místo; do jedné cívky se pustí zhruba 3 kHz a do druhé o 10 až 400 Hz více, deltaf=f1-f2 je ta léčivá
(pro starší pány: tímto se léčí i interkontinence)

prostě chce to vědět na co to konkrétně chcete a podle toho shánět informace...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6355
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2008, 12:37    Předmět: Citovat

našel jsem nějakou dokumentaci k tématu:
knížky týkající se problematiky jsou např:
* Chvojka, Jiří, MUDr.: "Magnetoterapie - její přednosti a úskalí" Nový Bydžov, Nemocnice s poliklinikou 1987.
* Chvojka, Jiří, MUDr.: "Magnetoterapie v klinické praxi" Městec Králové 1993.
* Jeřábek, Jiří, MUDr.: "Magnetoterapie" Nový Bydžov 1995.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2008, 12:52    Předmět: Citovat

Díky za reakce, já si na jaře při pádu odlomil kousek ramenního kloubu, srostlo to, ale bolí pořád, hlavně po práci a v noci. Tak zkouším ledacos. Je mi jasný, že ne pro každý případ se to musí hodit, ale kdyby to vyšlo, byl bych moc rád.
Navštívím knihovnu a pokusím se doporučenou literaturu sehnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 967
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2008, 17:09    Předmět: Citovat

Moje schematko je tady, kdyby si to někdo ale chtěl stavět, tak upozorňuji, že to teprve zkušební verze.
Jde tu konkrétně o pulsní nízkofrekvenční magnetoterapii, volby frekvence vycházejí ze studia různých zdrojů, které se zhodují v následujícím:
1-10Hz převládají efekty analgetické a myorelaxační
10-15Hz převládají efekty protizánětlivé, chronická a degenerativní onemocnění.
15-81Hz převládají efekty stimulační k podpoře hojení poúrazových stavů.

Délku impulsu uvádějí různé zdroje různou, některé uvádějí 1-5ms, jiné zase 5-15ms.
Přístroj umožňuje volbu zatím 1 a 2ms.
Frekvence jsou nastavitelné na 7, 15 a 30Hz.
Cívku mám zatím improvizovanou na špuli od drátu a má indukčnost 38mH. Záměrem byla sice cívka kolem asi 10mH, ale vyšlo to úplně jinak.
Hodnota je okoukaná z jiných zapojení, v týdnu musím spočítat optimální.Snad se to povede Laughing



Mag terapie.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Mag terapie.jpg
 Velikost:  54.22 kB
 Staženo:  1294 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund