Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Indikátor vybuzení
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne listopad 02 2008, 21:09    Předmět: Indikátor vybuzení Citovat

Ahoj,
potřebuji poměrně přesně indikovat dvě úrovně vybuzení zesilovače. Použil jsem poměrně známé zapojení, které jsem doplnil o vstupní obvod s velkým vstupním odporem. Mám ale problém s nastavením vyhodnocovacích úrovní. Podle polohy přepínače vyhodnocuji,na vstupu, úroveň 1,5V a 1,9V (spodní obvod s komparátory) a 5V a 5,6V (horní obvod s komparátory). Představa byla,že při dosažení úrovně 1,5V (5V) se rozsvítí první LEDka a při dosažení úrovně 1,9V (5,6V) se rozsvítí druhá LEDka. U napětí 1,5V a 1,9V je rozptyl takový, že první LEDka se začíná rozsvěcet už při napětí kolem 1V a plného svitu dosáhne při 1,7V, druhá se rozsvěcuje při 1,9V. Je to pro mně nepříjemné ale celkem bych to zkousnul.Horší je to při napětích 5V a 5,6V. Tady se začíná první LEDka rozsvěcet už při cca. 3,7V a plného svitu dosáhne při 5,2V a to už je nepřijatelné. Nejsem schopen nijak nastavit přesné úrovně. Poradí někdo? Čím to je? Špatný komparátor, špatné zapojení, špatné ... ?[/img]



Clip indicator var.1, rev.08.11.02.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Clip indicator var.1, rev.08.11.02.png
 Velikost:  6.59 kB
 Staženo:  175 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne listopad 02 2008, 21:54    Předmět: Citovat

Ta napětí jsou ss napětí na C214? Máte ověřeno, že se komparátory nezačínají rozkmitávat? Nejlépe osciloskopem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: po listopad 03 2008, 0:37    Předmět: Citovat

Zrušil bych stejnosměrnou vazbu mezi prvním a druhým stupněm, ta tam zanáší zbytečně chyby. Jinak komparátory bez hystereze pochopitelně mohoukmitat, což se projevuje jako postupné rozsvěcení LED. Možná by se sem hodil i jiný typ usměrňovače aby dával napětí bez stejnosměrného předpětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po listopad 03 2008, 9:05    Předmět: Citovat

Proč nepoužiješ budiče LED ? Jsou ve výprodejích za pár korun . Při použití bodového režimu použiješ první a druhou diodu a pro to vyšší napětí předposlední a poslední diodu a nemusíš nic přepínat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 03 2008, 10:56    Předmět: Citovat

Ty LM339 v podobných zapojeních (už to tady bylo psaný) parádně kmitají, výsledkem je plynulé rozsvěcování led místo skokového. Někdy je to spíš ku prospěchu věci, ovšem bez záruky. Můžeš zkusit přemostit kondíkem a vyrobit integrátor.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po listopad 03 2008, 13:26    Předmět: Citovat

mtajovský: ta napětí jsou sinusová napětí z generátoru f=1kHz, na vstupu zařízení, tj. na C211. Při prvním slabém rozsvícení LED (a těsně před tím) to zakmitává, jakmile se rozsvítí trochu více, tak už je tam pěkný obdélník, jehož střída roste se zvyšování svitu LEDky.

BOBOBO: to přepínání je tam záměrně, protože potřebuji zjišťovat úroveň vybuzení zesilovače ve dvou jeho režimech a dvojí indikace na předním panelu by byla matoucí. Musí svítit vždy pouze max. 2 diody. Budičům LED jsem se chtěl vyhnout pro nemožnost nastavit přesně rozhodovací napětí.

ZdenekHQ: Při konstrukci sloupcového indikátoru vybuzení, např. pro mixážní pulty, není postupné rozsvěcení LEDek až takový problém - je to spíše vítané, ale v mém případě to problém je. Všechny OZ jsou, přímo na nožičkách napájení, blokovány keramikou 100nF.

Jinak samozřejmě díky za nápady, budu laborovat dál. Pokud vás ještě cokoli napadne, sem s tím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 03 2008, 16:49    Předmět: Citovat

Nemyslel jsem blokovat napájení, ale dát kondík mezi výstup komparátoru a invertující vstup. Nicméně v tomhle případě je nejspíš lepší malá hystereze či drobná změna zapojení a jiný, pomalejší IO.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út listopad 04 2008, 23:00    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Nemyslel jsem blokovat napájení, ale dát kondík mezi výstup komparátoru a invertující vstup. Nicméně v tomhle případě je nejspíš lepší malá hystereze či drobná změna zapojení a jiný, pomalejší IO.


Tahle úprava celkem pomohla, kondenzátor musí být alespoň 10nF. Pro ta nižší vstupní napětí je to dokonalé i když je to trochu pomalejší. Pro ta vyšší vstupní napětí už to tak dobré není. Pořád se LEDky rozsvěcí postupně. Je to mnohem lepší ale ještě to nestačí. Zatím jsem neměl čas na tom víc laborovat ani se podívat osciloskopem, snad zítra.
V původním zapojení (bez kondenzátorů) je to velmi citlivé na frekvenci vstupního napětí. Všechno nastavuji při 1kHz. Když přepnu např. na 100Hz, reaguje to již při cca. 1/2 vstupním napětí, při 10kHz to naprosto nereaguje (ani při 4x vyšším napětí). S těmi dodatečnými kondenzátory je závislost na frekvenci mnohem nižší. Při 100Hz to reaguje při cca. 80 - 90% nastaveného napětí, při 10kHz rozsvítím alespoň první ledku - při asi 4 násobném napětí.
Začínám uvažovat o jiném zapojení.

to radekrt: nevíš o nějakém zapojení usměrňovače, který bude dávat výstupní napětí bez stejnosměrného předpětí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út listopad 04 2008, 23:39    Předmět: Citovat

pokud nezavedeš histerezi budeš mít problém vždy...
někdy se to takhle hodí osobně používám kamparátory bez histereze na snímání průtoku vody.
pod limitou ledka svítí červeně, nad limitou zeleně, v případě, že se to blíží limitě, tak přeblikává zelené s červenou, takže výsledná barva je oranžová, když zavedeš histerezi, tak s časovou konstantou, kterou máš v obvodu u dektoru max. hodnoty nebudeš mít žádný problém...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2008, 11:18    Předmět: Citovat

Já si myslím, že je moc malý C214. Zvětšil bych ho z 1uF na 50-100uF. To bude celý problém - ten RC článek stíhá sledovat vstupní signál. Ty LM339 bych nechal být, jak jsou ve schématu (žádné kondenzátory bych tam nedával).

Dál bych možná upravil umělou zem toho druhého 741CN. Ty ji tvoříš odpory R240 a R239. Místo toho bych ji natáhl od C213. Takhle ti to může přidat stejnosměrnou složku.

Kondenzátor C207 je tam podle mě spíš na škodu (proudově přetěžuje ty LM339 a svítivé diody). Dej ho paralelně k R218.

Nejsou ty odpory R238, R237 a R236 moc velké? Asi chceš mít velký vstupní odpor celého zařízení, ale neměly by být větší než vstupní odpor té 741. Teď z hlavy ale nevím, jaký ho má.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2008, 14:07    Předmět: Citovat

piitr napsal(a):
Já si myslím, že je moc malý C214. Zvětšil bych ho z 1uF na 50-100uF. To bude celý problém - ten RC článek stíhá sledovat vstupní signál.

To je ale záměr, potřebuji aby to sledovalo vstupní signál, je to indikátor vybuzení.
piitr napsal(a):
Ty LM339 bych nechal být, jak jsou ve schématu (žádné kondenzátory bych tam nedával).

Kondenzátory jsem už opustil, teď laboruji s hysterezí.
piitr napsal(a):
Dál bych možná upravil umělou zem toho druhého 741CN. Ty ji tvoříš odpory R240 a R239. Místo toho bych ji natáhl od C213. Takhle ti to může přidat stejnosměrnou složku.

Vyzkouším, uvidím.
piitr napsal(a):
Kondenzátor C207 je tam podle mě spíš na škodu (proudově přetěžuje ty LM339 a svítivé diody). Dej ho paralelně k R218.

Toto zapojení jsem převzal a je osvědčené. Jde o zdroj konstantního proudu pro LEDky. Tady problém nebude. Původně jsem měl výstupy z komparátorů připojeny přes odpor přímo na LEDky a fungovalo to taky (i se stejnými problémy).
piitr napsal(a):
Nejsou ty odpory R238, R237 a R236 moc velké? Asi chceš mít velký vstupní odpor celého zařízení, ale neměly by být větší než vstupní odpor té 741. Teď z hlavy ale nevím, jaký ho má.

Je to kvůli velkému vstupnímu odporu (zbytek prověřím). Ale neřekl bych, že je nějaký problém se vstupním zesilovačem a usměrňovačem. Celý problém je podle mně v těch komparátorech.

Momentálně experimentuji s hysterezí. Pro malá vstupní napětí to funguje naprosto spolehlivě. Jakmile ale potřebuji sledovat vstupní napětí 5V a více, jsou problémy. Potřebuji hysterezi tak 100mV (max. 200mV) ale zatím nejsem schopen ji pro Uvst=5V nastavit. Při tak vysokém napětí mi zpětnovazební odpor vychází v řádu několika Mohmů. Do cca. 1,5M je to v pohodě, ale hystereze je kolem 500mV, možná i více (teď to z hlavy nevím) jakmile jdu s odporem výš, zase se to při překlápění rozkmitá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2008, 9:11    Předmět: Citovat

Brudr napsal(a):
piitr napsal(a):
Já si myslím, že je moc malý C214. Zvětšil bych ho z 1uF na 50-100uF. To bude celý problém - ten RC článek stíhá sledovat vstupní signál.

To je ale záměr, potřebuji aby to sledovalo vstupní signál, je to indikátor vybuzení.
No jo, jenže takhle to stihne sledovat ty jednotlivé půlvlny a to je celý problém. Spočítal jsem si tedy přesně řešení té diferenciální rovnice. Když do toho tvého RC článku pustím půlvlny s amplitudou 1V a frekvencí 1kHz, tak na výstupu bude hodnota kolísat od 270,72mV do 367,72mV. Poměr mezi těmito hodnotami je 1,358. Takže pokud ledka začíná svítit při 3,7V, tak plného jasu dosáhne až při 3,7*1,358V, což je 5,03V. To odpovídá tvým měřením docela dobře, a tedy to bude asi tím. Prostě zvětši ten kondenzátor. Takhle máš časovou konstantu asi 2ms, to je stejně málo. Když bude stokrát větší (200ms), tak to stejně okem skoro nepoznáš. Zvětšil bych ho tak 50x.
Brudr napsal(a):
Kondenzátory jsem už opustil, teď laboruji s hysterezí.
Na hysterezi bych se asi vyprd taky.
Brudr napsal(a):

piitr napsal(a):
Kondenzátor C207 je tam podle mě spíš na škodu (proudově přetěžuje ty LM339 a svítivé diody). Dej ho paralelně k R218.

Toto zapojení jsem převzal a je osvědčené. Jde o zdroj konstantního proudu pro LEDky. Tady problém nebude. Původně jsem měl výstupy z komparátorů připojeny přes odpor přímo na LEDky a fungovalo to taky (i se stejnými problémy).
Já nemyslel, že kvůli tomu ti to blbne. Tohle asi ani okem nepoznáš. Jen to prostě těm součástkám nedělá dobře. Jak říkáš, má tam být zdroj proudu, ale ten kondenzátor funguje chvíli jako zdroj napětí, což je špatně protože ty operační zesilovače ho zkratujou.
Brudr napsal(a):

piitr napsal(a):
Nejsou ty odpory R238, R237 a R236 moc velké? Asi chceš mít velký vstupní odpor celého zařízení, ale neměly by být větší než vstupní odpor té 741. Teď z hlavy ale nevím, jaký ho má.

Je to kvůli velkému vstupnímu odporu (zbytek prověřím). Ale neřekl bych, že je nějaký problém se vstupním zesilovačem a usměrňovačem. Celý problém je podle mně v těch komparátorech.
Jasně, tím to asi není, ale opravit bys to asi měl. Já myslím, že 741 je to samé jako 1458, od které tu mám datasheet. A v něm se píše, za minimální vstupní odpor je 300kOhm. Takže bych všechny ty odpory zmenšil tak 300x. Pak to chce ale 300x zvětšit C211.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út listopad 11 2008, 14:54    Předmět: Citovat

Halooo! Tak co? Pomohl ten větší kondenzátor? Člověk se tu s tím počítá ... Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st listopad 12 2008, 16:05    Předmět: Citovat

piitr napsal(a):
Halooo! Tak co? Pomohl ten větší kondenzátor? Člověk se tu s tím počítá ... Sad

Sorry, byl jsem teď mimo domov, takže jsem se k tomu dřív nedostal.
Bohužel, musím Tě zklamat. Dělalo to to, co jsem čekal že to bude dělat. Ten velký kondík tak strašně prodloužil čas, že to nestíhalo překlopit komparátory. Než se stihl nabít, tak už byly špičky pryč a nic se nedělo. Jinak to pozvolné rozsvěcení diod to zrušilo, to ano, ale problém to transformovalo na pravidelné blikání LED (rychlost určovala velikost kondenzátoru) v tom přechodovém stavu, takže jsem dostával mylnou informaci. Tudy asi cestička nevede. Zkoušel jsem různé velikosti kondíku a ... nic.
Viděl bych to tak, že se teď zaměřím na usměrňovač bez stejnosměrného předpětí na výstupu. To by možná mohlo pomoci.
Pokud víte o nějakém funkčním zapojení, byl bych vám vděčen. Ušetřil bych čas při vymýšlení.
Kdo by si pomyslel, že takový jednoduchý obvod způsobí tolik trápení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: st listopad 12 2008, 16:25    Předmět: Citovat

Co takhle použít 2ks 556? Tam nehrozí, že by se výstup pomalu překlápěl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund