Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prokluzující řemínky u mechanik magnetofonů
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 12:24    Předmět: Prokluzující řemínky u mechanik magnetofonů Citovat

Hezký den přeji všem. Laughing Snažím se zde ve vyhledávači najít nějaké téma o řemíncích, myslím že jsem to tady viděl, ale nedaří se mi nic najít, aspoň vyhledávač se mnou nekamarádí. Mám takový dotaz, začaly zlobit mechaniky ve věži Aiwa. Zjistil jsem prokluzující řemínky, tak jsem je vyndal a teď bych potřeboval vědět, jakou velikost mám shánět. Jestli můžu vyjít z velikosti naměřené ze starého řemínku, nebo ten nový má být menší, pokud menší, o kolik mm? Jeden teď má průměr 80 x1,1x1,1mm a druhý 90 1,1x1,1mm. Něco jsem objevil na http://www.tipa.eu/cz/kategorie/elektronika/reminky/pg-6/, tak bych potřeboval vědět, jakou tedy velikost můžu bez problémů použít. Question
Moc děkuji za odpovědi. Wink Laughing

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8978
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 14:26    Předmět: Citovat

Uz se to tu resilo, zrovna Aiwu jsem resil i ja. Koupil jsem proste nekolik rozmeru a zkousel kterej sedne dobre. Nejvetsi jsem koupil stejnej jako jsem nameril u toho staryho a pak asi dva, tri o neco mensi.
Kupoval jsem je v KTS-AME a Nedisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 14:40    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Uz se to tu resilo, zrovna Aiwu jsem resil i ja. Koupil jsem proste nekolik rozmeru a zkousel kterej sedne dobre. Nejvetsi jsem koupil stejnej jako jsem nameril u toho staryho a pak asi dva, tri o neco mensi.
Kupoval jsem je v KTS-AME a Nedisu.


Díky kouknu se tam. Já to tady zkoušel zadávat ve vyhledávači a když tam napíšu řemínky, řemínky pro pohon magnetofonů či jiné modifikace, nic mi to nenajde, ať zadám hledání jen textů či slov, ani ve všech dostupných fórech, prostě prý nic nenajde. Už jsem to po půl hodině hledání vzdal. Asi je ten vyhledávač náročný na zadání, nebo já jsem úplnej antitalent Rolling Eyes Wink

Myslel jsem si, že bych vzal stejný rozměr a k tomu několik menších, ale chtěl jsem vědět, jestli je na to nějaký osvědčený recept Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 14:50    Předmět: Citovat

První pomoc ti zopakuju, ať to nemusíš hledat - pokud není řemínek vytahaný tak, aby spadl, kápni na něj obyčejný saponát a nech ho rozleštit. Řemínek začne táhnout a ještě nějakou dobu vydrží.
Jinak je to věc geometrie - změř si řemenice a řemeničky, jaký mají průměr a rozteč středů, třeba si to i nakresli a spočítej obvod. Ten pak zmenši o nějakých 5% (celkem osvědčená hodnota u černých řemínků 1x1 mm, které pohánějí něco na osách s pevnou roztečí) až 10% (to je tam, kde není vzdálenost os konstantní). Poděl obvod Ludolfovým číslem a vyjde ti průměr řemínku, to je ta třetí (u kulatého průřezu druhá) hodnota, která se v katalogu uvádí. Najdi si v katalogu nejbližší menší a máš to.

Pozor na jednu věc - u řemínků 2x2 mm a silnějších musíš na ta procenta opatrněji, přílišný tah nemusí svědčit ložiskům ani řemínku, nehledě na větší zatížení motorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 15:02    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
První pomoc ti zopakuju, ať to nemusíš hledat - pokud není řemínek vytahaný tak, aby spadl, kápni na něj obyčejný saponát a nech ho rozleštit. Řemínek začne táhnout a ještě nějakou dobu vydrží.
Jinak je to věc geometrie - změř si řemenice a řemeničky, jaký mají průměr a rozteč středů, třeba si to i nakresli a spočítej obvod. Ten pak zmenši o nějakých 5% (celkem osvědčená hodnota u černých řemínků 1x1 mm, které pohánějí něco na osách s pevnou roztečí) až 10% (to je tam, kde není vzdálenost os konstantní). Poděl obvod Ludolfovým číslem a vyjde ti průměr řemínku, to je ta třetí (u kulatého průřezu druhá) hodnota, která se v katalogu uvádí. Najdi si v katalogu nejbližší menší a máš to.

Pozor na jednu věc - u řemínků 2x2 mm a silnějších musíš na ta procenta opatrněji, přílišný tah nemusí svědčit ložiskům ani řemínku, nehledě na větší zatížení motorů.


OK, velice děkuji za tvůj návod, to bych mohl vyzkoušet, než koupím nové. Ono totiž ten řemínek stojí nějakých 7-12Kč, ale to poštovné a balné asi 85Kč, což mi přijde dost drahé i když... Hledal jsem nějaký obchod s řemínky v Praze, ale nějak se nechytám. Rolling Eyes

Jinak co dělám špatně, když mně neposlouchá tady ten vyhledávač Cry Question Jak tedy mám zadat hledaný výraz Question To nestačí jen napsat třeba řemínky Question Děkuji za odpovědi.
Zajedu do gesu pro patice Vallovi Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 16:22    Předmět: Citovat

tam kde nejde o život, se dá řemínek rozříznout žiletkou nebo ulamovákem, zkrátit, a slepit kvalitním vteřinovým kyanoakrylátovým lepidlem. Chce to pevnou ruku a dobré oko, zato je to hned a bez poštovného.
Kdo se zabývá opravami videí atd. nějakou dobu, nashromáždí časem spoustu řemínků které se pak dají dál recyklovat v další elektronice. Docela nezničitelné řemínky se dají získat odříznutím okraje gumových rukavic, dokonce má kruhový průřez.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 17:53    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
tam kde nejde o život, se dá řemínek rozříznout žiletkou nebo ulamovákem, zkrátit, a slepit kvalitním vteřinovým kyanoakrylátovým lepidlem. Chce to pevnou ruku a dobré oko, zato je to hned a bez poštovného.
Kdo se zabývá opravami videí atd. nějakou dobu, nashromáždí časem spoustu řemínků které se pak dají dál recyklovat v další elektronice. Docela nezničitelné řemínky se dají získat odříznutím okraje gumových rukavic, dokonce má kruhový průřez.


Hm, to mě také napadlo to rozříznout a zkrátit, slepit vteřinovkou, ale tak chtěl jsem být lepší a dát tam nový řemínek, ale když uvážím tu cenu....tak asi zkusím nejdřív jen umýt a použít návod od Hilla a pak bych to zkusil zkrátit a slepit. Vím, že ty vteřińáky jsou dneska kvalitní Wink I tak díky za radu Very Happy

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5216
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 19:26    Předmět: Citovat

to lepenie by som neriesil!! ten lepeny spoj sa moze dost nepekne prejavit na prehravani pasok a dalej to pri behu moze vydavat pekne rusive zvuky...viem o tom svoje lebo mam v aiwe pouzitu skratenu gumicku na rotaciu menica...dalo mi dost prace ju vybrusit tak ze to nerobi az tak rusivy zvuk...radsej kupit nove gumicky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4213
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 19:59    Předmět: Citovat

Z pohledu lidí kteří dělají(li) spotřebku je tohle asi téma na pobavení protože mají vždycky z čeho vybírat, ale kdo to nikdy nepotřeboval, tak tápe nebo improvizuje. Sundáš starý, změříš průměr a a vybereš typ s nejbližší dodatelnou hodnotou o málo menší než je "vytahaný průměr". U těch 1x1mm se osvědčilo, že nový by měl tak akorát zapadnout do vnitřního průměru toho starého. Lepit bych je nelepil - to jen fakt v nouzi nejvyšší. Jinak nejen kroužky z gumových rukavic, ale taky z ochran jsou fajn..

Jenys: řemínky má GES (i v Praze)

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 20:15    Předmět: Citovat

Killroy napsal(a):
Z pohledu lidí kteří dělají(li) spotřebku je to asi téma na pobavení protože mají vždycky z čeho vybírat, ale kdo to nikdy nepotřeboval, tak tápe nebo improvizuje. Sundáš starý, změříš průměr a a vybereš typ s nejbližší dodatelnou hodnotou o málo menší než je "vytahaný průměr". U těch 1x1mm se osvědčilo, že nový by měl tak akorát zapadnout do vnitřního průměru toho starého. Lepit bych je nelepil - to jen fakt v nouzi nejvyšší. Jinak nejen kroužky z gumových rukavic, ale taky z ochran jsou fajn..

Killroy


Jo, to máš pravdu, já to nedělám denně, prostě nedávno mě zaskočilo to, že mi zůstala kazeta ve věži a nešla za nic osvobodit, tak nezbylo než věž rozebrat a ručně uvolnit pootočením hnacích koleček. Všiml jsem si, že se netočí při běhu, ač motorek běžel. Jednou jsem to vyřešil tím, že jsem na plastové řemeničce udělal škrábance a zdrsnil povrch a makalo to asi šest let bez problémů. Pak se kazeťáky nepoužívaly a teď to začalo blbnout. To už jsem ale tušil oč jde. No právě, že bych tam radši dal nové řemínky, ať to zase vydrží nějakou delší dobu. Ještě se musím podívat na typ laseru, také už nečte ani originál CD a vyčištění povrchu čočky nepomáhá, asi by to potřebovalo vyčistit i uvnitř, ale...Myslím že v AME bych to mohl sehnat, nuž podívám se dovnitř a zjistím typ a pak zauvažuji o investici, protože mám další dvě mechaniky na CD i DVD. Ale, ta věž by asi mohla fungovat celá, tak jí dopřeji i nový Laser. Jinak jsem s ní spokojenej. Wink Laughing

Jo a ty řemínky Ges má, ale jen silnější, 2mm a jen do průměru 85mm, já potřebuji průměr 80x1,1(1,2) a potom 90mm stejný, dneska jsem se na ně ptal.

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 20:34    Předmět: Citovat

S těmi řemínky začíná aspoň tady na ostravsku velké trápení. Dříve byly v prodeji v Elektroservisu Odra, na Kuřím rynku v prodejně Elmeco a v Tv službě Nova.
Prvé dva obchody, jak je v této době obvyklé, zanikly a zbyla jen ta Nova. Nyní ale už i tam doprodávají poslední zbytky řemínků (údajně ztratili dodavatele). Obyčejně jsem vzal dotyčný řemínek, připasoval k jejich vzorku a v drtivé většině případů to dobře sedělo. Bylo to rychle a bez poštovného. Nyní je třeba v nějakém zásilkovém obchodě objednat skutečně více příbuzných velikostí, zaplatit nemalé balné a poštovné, vydržet čekání na zásilku a pak teprve opravovat. Takový styl práce člověka už skutečně nebaví. Někdo tam zmiňoval GES, tak ten ostravský zkusím navštívit a zjistit co vlastně mají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 20:39    Předmět: Citovat

Koukám, že se možná dostaneme zpátky do půlky 50. let, kdy trh nenabízel skoro nic a kutilové si vyráběli všechno včetně praček nebo přenosek do gramofonu. V AR někdy okolo 1960 byl postup jak vyrábět řemínky ze surové gumy, dvě půlené misky s drážkama, tam se plát gumy zatlačil, miska se sešroubovala a pak se řemínek upekl v troubě.

Lepené řemínky od motoru k setrvačníku na řadě B7xx mi vydržely tak dlouho, že už ani nevím jak dlouho. U kazeťáků je situace jiná, jsou tam nepatrné tahy a malé poloměry, olemtaný a nepřesně sesazený řemínek je tam víc znát Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 20:40    Předmět: Citovat

Hifista napsal(a):
S těmi řemínky začíná aspoň tady na ostravsku velké trápení. Dříve byly v prodeji v Elektroservisu Odra, na Kuřím rynku v prodejně Elmeco a v Tv službě Nova.
Prvé dva obchody, jak je v této době obvyklé, zanikly a zbyla jen ta Nova. Nyní ale už i tam doprodávají poslední zbytky řemínků (údajně ztratili dodavatele). Obyčejně jsem vzal dotyčný řemínek, připasoval k jejich vzorku a v drtivé většině případů to dobře sedělo. Bylo to rychle a bez poštovného. Nyní je třeba v nějakém zásilkovém obchodě objednat skutečně více příbuzných velikostí, zaplatit nemalé balné a poštovné, vydržet čekání na zásilku a pak teprve opravovat. Takový styl práce člověka už skutečně nebaví. Někdo tam zmiňoval GES, tak ten ostravský zkusím navštívit a zjistit co vlastně mají.


Dobře jsou zásobeny v tipa.eu, ale je tam to poštovné a registrace. V gesu jak jsem psal mají jen do průměru 85mm Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
pavko3



Založen: Aug 31, 2007
Příspěvky: 91
Bydliště: Čáslavsko

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 21:01    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33946
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 21:36    Předmět: Citovat

Nedavno som to tu v nejakej Aiwe (dvojkazetak) riesil. Tam sa to nevytahalo, ale dva nejako zdegradovali, takze neboli skoro vobec pruzne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund