Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Velikost Ig1
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út říjen 14 2008, 21:15    Předmět: Velikost Ig1 Citovat

Do měřiče elektronek chci zabudovat kontrolu vakua a to se dělá, jak jsem vypozoroval, pomocí kontroly proudu 1. mřížky. Nemám však představu, řádově o jaké velikosti proudu by mělo jít, čili jakou proudovou citlivost má mít měřidlo toho proudu. Nebo má někdo jinou metodu na kontrolu vakua? Podle Ig1 se někdy taky vybírají elektronky, třeba pro BM344 je jako první elektronka předepsána vybíraná na malý mřížkový proud - kvůli zkreslení signálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rip
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 6:13    Předmět: Citovat

Pokud cheš měřit proud, připrav si přístroj s rozsahem nA až mA. Ale je to těžký úkol. Doporučuju změnit úkol na "pokus o jakési vytřídění některých lamp".

A to zejména z těchto důvodů:
1. Proud kolísá s časem - měl by se sledovat delší dobu.
2. U kvalitních elektronek např. do předzesilovačů je proud malý a blbě se měří.
3. Nové lampy - jde těžko srovnávat, proud záleží na délce a způsobu zahoření.

Nové elekronky představují problém. Správně by se elektronka měla (nejlépe u výrobců, ti ale nemají čas) aspoň 24 hod. nechat zahořet. V průběhu těch 24 hod. dojde k aktivaci katody a getr absorbuje zbytky plynu. Určitá změna vlastností elektronky podle zkušeností pokračuje ještě tak týden. Následně je dobré ekektronku asi měsíc zapínat a vypínat = zahřívání/ochlazování. To přispívá k uvolnění tenze vzniklé při montáži.

Zhruba po pěti týdnech tedy máme elektronku zhruba stabilizovanou a můžeme přistoupit k měření parametrů. Při použití dobrých MP získáme vcelku reprezentativní výsledky a je vymalováno.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 8:23    Předmět: Citovat

Na malé elky mu nA stašit nebude, pokud chce měřit zodpovědně, a taky bude muset asi zajistit dost stabilní podmínky měření.

Čirou náhodou, nemá někdo šajn, kde byl článek od nějakého chlapa z Tesla (Rožnov, VUST..) cosi jako "Mřížkové svody skleněných přijímacích elektronek" a "Fluktuace mřížkových proudů" (to druhé bylo z ruštiny, tuším). Nějaká stará ST, nebo Elektrotechnický Obzor, nějaký sborník ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 8:38    Předmět: Citovat

Trochu se mi to ujasnilo. Nebudu tedy chtít změřit jakýkoliv proud první mřížky. Spíš indikovat , kdy je proud již příliš zvětšen. Proud řádu mA pravděpodobně indikuje vadnou elektronku, a měřit proudy pod 10 nA bude obtížné. Takže půjde o rozsahy 10 nA - 100 uA. Bude to ovšem chtít nějaké pokusy pro upřesnění. Zatím dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 11:13    Předmět: Citovat

100uA bude tak na lampu ve vysílači Very Happy . Já teď zvolna pracuji na novém zdroji pro tester, tam bude doufám měření pod 0,1nA.

O měřiči L3-3 píšou, že rozlišení je 2nA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 13:25    Předmět: Citovat

Napadlo mě použít nepřímou metodu - změřit v několika bodech závisost Ia na Ug. Potom vložit do mřížky velký odpor (třeba 22M) a připojit na konkrétní Ug. Protože vím, kolik byl Ia při tomto konkrétním Ug a kolik je po vložení R prod Ia nyní, zjistím z grafu, že této změně delta Ia musí příslušet změna delta Ug, čili delta Ug musí být R.Ig a Ig potom vypočítám.
Jestli je to hovadina, tak mi nenadávejte...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 13:32    Předmět: Citovat

Nápad je to dobrý. Člověče, zmenši ten odpor tuším na 1M a vynalezl jsi to, co je v BM215A Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 14:13    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Nápad je to dobrý. Člověče, zmenši ten odpor tuším na 1M a vynalezl jsi to, co je v BM215A Smile


No v tom velkém odporu já právě vidím to kouzlo - při 1M a proudu 10 nA to bude změna jen 10mV, to se blbě z převodní charakteristiky odečte, ale při 22M to už bude 220mV, tam se ta delta Ia už dá odečíst.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 14:33    Předmět: Citovat

Myslel jsem 10nA na plnou výchylku, čili jako základní rozsah. Vyšší rozsahy přepnutím. To by pak rozlišitelnost byla okolo 0,1 nA. To by mohlo stačit, co říkate?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 14:58    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
Sendyx napsal(a):
Nápad je to dobrý. Člověče, zmenši ten odpor tuším na 1M a vynalezl jsi to, co je v BM215A Smile


No v tom velkém odporu já právě vidím to kouzlo - při 1M a proudu 10 nA to bude změna jen 10mV, to se blbě z převodní charakteristiky odečte, ale při 22M to už bude 220mV, tam se ta delta Ia už dá odečíst.


Tak malý odpor v BM215 je asi proto, že jde o vyloučení elektronek s vyloženě špatným vaakuem kdy i odpor 1M už způsobí dostatečnou změnu předpětí.

Jinak nápad s odporem špatný není, ale já chci udělat cosi více, než jen "moje BM215". Bude tam několik plynule nastavitelných zdrojů, nezávislé měření napětí a proudu, aby se daly jednoduše sejmout charakteristiky. A tak už bych raději ten Ig1 měřil přímo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 15:04    Předmět: Citovat

Já pracuji na něčem podobném, zdroj Ua už víceméně mám Smile , Ještě mi chybí dořešit koncepci řídicího počítače a sběru dat. To měření Ig1 není tak jednoduché, chce to slušnou stabilitu, operák s malým ofsetem a ještě chci galvanické oddělení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 15:54    Předmět: Citovat

Řídící počítač - tak daleko jsem zase nechtěl jít, i když na druhou stranu, právě jsem si objednal FOX Board na pokusničení ...

Jak budete řešit žhavení? Je potřeba umět asi tak 0-60V a 0-4A, i když samozřejmě ne současně. Po několika odpálených spínacích stabilizátorech LM2576HVT-ADJ á 116 Kč jsem zbastlil spínací stabilizátor proudu s 555, CA311 a KUN21 - mám jich pytlík. Zdá se mi to odolnější při zkratech - ještě nic neodešlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 16:01    Předmět: Citovat

Taková sranda to nebude, chci mít pro jeden typ měření i střídavé žhavení Sad. Zatím inteligentní spínáky 36V 30A a doufám, že půjdou zregulovat, nebo se podaří koupit třeba XHR33-33.

To máš takovou potřebu měření a produktivity ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 15 2008, 19:43    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Po několika odpálených spínacích stabilizátorech LM2576HVT-ADJ á 116 Kč jsem zbastlil spínací stabilizátor proudu s 555, CA311 a KUN21 - mám jich pytlík.


Sorry za OT - ta 2576 je pěkná svině, stačí blbě blokovat vstup napájení a odejde i do pidizátěže. Tohle bych od takovýho švábu nečekal.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 16 2008, 0:11    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Taková sranda to nebude, chci mít pro jeden typ měření i střídavé žhavení Sad. Zatím inteligentní spínáky 36V 30A a doufám, že půjdou zregulovat, nebo se podaří koupit třeba XHR33-33.

To máš takovou potřebu měření a produktivity ?


Ale ne, v podstatě to nepotřebuju. Sbírám sem tam nějaké elektronkové měřáky, tak abych mohl ty elky kontrolovat. Dělám to pro zábavu a když už, tak aby to alespoň nějak slušně ukázalo vlastnosti elektronky a bylo to hezké na pohled zvenčí i zevnitř. Mám rád solidní věci. Na profi automat samozřejmě nepomýšlím.

Stejně jako ostatní zbytečnosti. Třeba teď dokončuji střídavý zdroj s regulákem - jsem zvědav, kolikrát to použiju, ale pokud se věc povede, je to radost, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund