Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

žiaruvzdorná panvička z wolfrámových elektrod TIG
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wolfgram.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út listopad 18 2008, 10:58    Předmět: Citovat

Firma INKOSAS ponuka polotovary z wolfrámu, aj dosky Wink
Arrow http://www.inkosas.cz/templates/titan.php
Návrat nahoru
matal.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út listopad 18 2008, 14:01    Předmět: Citovat

Ak sa preklikáš lepšie danou stránkou je možné sa dozvedieť
V prípade zvárania wolfrámu, vbude zvar veľmi krehký a pravdepodobnosť vzniku rozvrstvenia a prasklín je značná.
Nitovanie je extremne náročné, pretože wolfram je krehký a môže byť uspešne použité len v prípadoch s minimalnym zaťažením.
Na druhú stranu je wolfrám opracovateľná. najme brúsením ( mám odskušané ) ale aj elektrotrieskovým obrábaním a dokonca vraj aj frezovaním Shocked
Ak by sa použil priemer 12 mm, bolo by to vhodné aj pre danykovu indukčnú pec. Akurat by bolo nutné vyhotoviť drážku kuželových tvarov, aby sa stuhnutá zliatina dala aj vybrať, bez nutnosti poškodenia formy Wink

Možno by stálo za to, zaslať im dotaz a možno budú schopný dodať aj niečo vhodnejšie Wink
Návrat nahoru
thorium
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2008, 14:09    Předmět: Citovat

Exclamation TO SNAĎ NIE, thorium obsiahnuté vo wolframových zváracich elektrodach je RADIOAKTIVNE Shocked
Arrow http://www.inkosas.cz/download/wolf_mat.pdf
Návrat nahoru
tavič
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 10:46    Předmět: Citovat

Objednal som si 14 mm-vu wolframovú elektrodu a potrebujem do nej vyhotoviť širokú, hlbokú podlhovastú drážku ( profil zrezaneho kužela, aby šlo material po schladnutí ľahšie vytiahnuť )
Spoliehal som sa na to, že použijem frézu, ale vraj to nie je najšťastnejšie riešenie.
Dostal som radu, že to mám skúsiť elektroerozívnym obrobením.
Vedel mi mi prosím niekto osvetliť ako toto elektroerozívne obrobenie prebieha, akou elektrodou alebo aspoň či sa na taketo práce špecializujú nejaké firmy.
ďakujem moc krát.
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 13:09    Předmět: Citovat

Dej si do Uja Googla heslo "Elektrojiskrové obrábění" a uvidíš. Pokud vím, je to mimo jiné jediný způsob, jak udělat díru na čep do kalené ložiskové kuličky, aby z ní šel udělat kulový čep pro modely - všecky jiné metody vyžadují kuličku nejdříve popustit, nemluvě o zničení případného chromování... Jinak doporučím rovnou hledat firmy, které se zabývají výrobou lisovacích forem - tam se elektroerozívní obrábění používá nejvíc. Princip je jednoduchý - k předmětu ponořenému do elektrolytu se přiblíží drátová elektroda - při dotyku se vybije kapacita kondenzátoru, připojeného mezi obrobek a elektrodu. Jiskra "vypálí" důlek do materiálu, elektrolyt chladí místo obrábění a odplavuje zbytky. Proces se opakuje, dokud není materiál obroben do žádaného tvaru.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tavič
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 13:54    Předmět: Citovat

To znie zaujimavo a hlavne jednoducho.
Na wiki som sa dozvedel, že elektroda je vlastne negatívom otvoru a otvor bude mať po vyhotovení dost veľkú drsnosť, čo by bránilo neskoršiemu vypadnutiu vychladenej taveniny, ale na druhú stranu dopracovanie vzniknuteho otvoru frezou by už bola oproti východzemu stavu malina.
Nie som si istý z čoho by mala byť elektroda, či to meď alebo grafit zvládne tak, aby si elektroda udržala tvar až do konca. Okrem ineho sa odporuča kompozit medi s wolfrámom, ale to je len ďalšia komplikácia.
Arrow http://sk.wikipedia.org/wiki/Elektroiskrov%C3%A9_obr%C3%A1banie
Arrow http://sk.wikipedia.org/wiki/Elektroeroz%C3%ADvne_obr%C3%A1banie


A potom je tu ešte trochu odlišné Anódomechanické obrábanie :
Arrow http://sk.wikipedia.org/wiki/An%C3%B3domechanick%C3%A9_obr%C3%A1banie
Arrow

Elektrokontaktné obrábanie
Arrow http://sk.wikipedia.org/wiki/Elektrokontaktn%C3%A9_obr%C3%A1banie

Elektrochemické obrábanie
Arrow http://sk.wikipedia.org/wiki/Elektrochemick%C3%A9_obr%C3%A1banie
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 14:10    Předmět: Citovat

Přímo výběr metody nechej na firmě, která to bude dělat - oni na to mají technology, kteří dovedou podle požadavků určit postup výroby, na Tobě bude jen navrhnout požadovaný tvar a pak už jen zaplatit...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tavič
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2008, 14:23    Předmět: Citovat

he tak to beriem, kým by som to doviedol do konca ubehlo by veľa vody a poriadne by mi to prevetralo peňaženku. Dúfam, že mi ostatný odpustia tento nebastliarsky prístup, ale tých panvičiek potrebujem zopár a rozrobených somo projektov už mam tak či tak dosť Smile Wink
ďakujem ti za konštruktívne nasmerovanie
Návrat nahoru
wolf.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2008, 11:44    Předmět: Citovat

Zostal mi kusok TIG wolframovej elektrody 3,2 x 40 mm.
Chcel som si overiť princíp odporoveho ohrevu, tavenia, kedže wolfrám zvládne teploty tisicky stupňov.
Vychádzam zo zapojenia mikrovlnky, kde má wolframová katoda magnetronu približne rovnaký rozmer, pričom napájanie tejto katody má tabuľkové hodnoty 3,3 voltu a 11 amperov - predpokladám, že katoda je žeravená do červena.

Zvolil som čo bolo po ruke, trafák s výkonom 200 VA s napätím na sekundáre 6 voltov.
Obvod pozostáva s elektrody umiestnenej v železných čelustiach s medenými prívodnymi vodičmi priemeru cca. 3,5 mm.
Ohmeter ukazuje odpor obvodu plus minus 0,4 ohmu a pri 6-ich voltoch ním prechádza prúd 10 amperov.

Obvod som zapol na 10 sekund. Novinový papier preložený cez elektrodu len trochu zčernal, ale trafák sa nadmerne zahrial. Ak by som ho nechal zapnutý dlhšie, asi by zhorel.

V čom môže byť tento neuspech.
6 voltov x 10 amperov je 60 watov, čo má do 200 VA ďaleko
A elektorčda nedokázala ani len zapaliť papier, pričom som si od toho sľuboval omnoho omnoho vätšiu teplotu, narozdiel od žeravenia samotneho trafa.
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31847
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2008, 14:04    Předmět: Citovat

To je divný. Pokud má obvod odpor 0,4 ohmu a napětí naprázdno 6V, poteče proud minimálně 15A - jinak bys tam musel mít další impedance, které by ten proud snížily. Asi to trafo bude mít nějakou vadu, tipuju mezizávitový zkrat - anebo je špatně složený magnetický obvod.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wolf.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2008, 11:05    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
To je divný. Pokud má obvod odpor 0,4 ohmu a napětí naprázdno 6V, poteče proud minimálně 15A - jinak bys tam musel mít další impedance, které by ten proud snížily. Asi to trafo bude mít nějakou vadu, tipuju mezizávitový zkrat - anebo je špatně složený magnetický obvod.


Trafo sa nezdá na vonok opotrebované, ale netuším čo už má za sebou, mám ho z druhej ruky.

Napadlo ma použiť ako zdroj oblukovu zváračku, ale kedže má na svorkách 50 voltov, asi by som to prehnal a zvaračka nie je moja, takže to asi nie.
Ale zaobstaral som si trafo z mikrovlnky, chcem odstrániť VN sekundár a namotať zopár závitov, asi ako tu
Arrow http://danyk.wz.cz/12vmot.html
Mikrovlnka má sama o sebe príkon cez 1000 watov, nie som si ale istý či z trafa tiež toľko vyžmýkam.
Asi aký hrubý vodič by som mal použiť a aký maximalny prúd by som mohol očakávať pri troch závitoch čiže niečo okolo 3 voltov, bez toho aby mi horeli vodiče.
To by bolo, aby som ani potom elektrodu nerozpáli do červena.
Ďakujem.
Návrat nahoru
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2008, 11:21    Předmět: Citovat

wolf. napsal(a):
Zvolil som čo bolo po ruke, trafák s výkonom 200 VA s napätím na sekundáre 6 voltov.

To trafo má jen jeden sekundár?

Pokud chceš rozžhavit 3,2mm elektrodu aniž by hřálo trafo, tak počítej se sekundárem o průřezu tak 40mm čtverečních, tj. třeba 2mm měděný plech 20mm široký.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wolf.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po prosinec 15 2008, 13:40    Předmět: Citovat

[quote="Andrea"]
To trafo má jen jeden sekundár?quote]

Asi predpokladámj správne, že obaja vieme o ktoré trafo ide.
Má nulák a tri ďalšie vývody 6V, 12 V 24 V.
Ale kedže tťak hrialo už pri 6 voltoch, nemal som chuť pokúšať vyššie napätie, tým pádom aj prúd.
Odskúšal som aj iný trafák, pre zmenu 500 VA 24 Voltov, a trvalo hodnú chvíľu kým vychladol.

Ten nápad s použitím pásika 2 x 20 mm sa mi vskutku pozdáva, je originalny.
Ohybanie 2 mm pásika sa ešte dá a nemusí byť snáď ani lakovaný, stačí papierový alebo teflonovy pásik ako medzi izolácia.
Ale kedže mám len medenné pásiky hrúbky 0,5 mm, budem musieť použiť štyri na závit a až potom izolovať.
Už to chce len overiť, aké bude napätie na závit.

Uvažujem tiež, že si zaobstarám niekoľko trafákov z mikrovlniek ( za tú cenu ) a budem postupne zapájať sekundáre do serie, čím sa mi podarí zvyšovať napätie, prúd a najmä zaťažitelný výkon.
Návrat nahoru
Tavič
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po prosinec 15 2008, 13:49    Předmět: Citovat

S firmou inkosas sa veľmi dobre komunikuje.
Prejavil som záujem aj o wolfrámovy plech, kedže je možné ich teplom ohýbať.

Prišla mi od nich odpoveď :
Arrow Prosím specifikujte plech, jež požadujete. Jakou by měl mít tloušťku a rozměry, kolik kusů. Vaše dotazy následně předám našemu partnerovi/výrobci.

Vedel by ste mi prosím niekto zo zúčastnených poradiť aj, akú hrúbku si objednať, aby to bolo nielelen odolné pri tavení, ale najmä aká by bola optimálna hrúbka, pre optimalne ohýbanie do rádiusu.
Zdá sa mi, že odporový ohrev by bol pri ohýbani vhodnejší, než acetylen - aby bol plech rozpálený kompletne
Ďakujem.
Návrat nahoru
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po prosinec 15 2008, 20:20    Předmět: Citovat

wolf. napsal(a):
Asi predpokladámj správne, že obaja vieme o ktoré trafo ide.
Má nulák a tri ďalšie vývody 6V, 12 V 24 V.

Netuším o jaké jde trafo, ale to že má výstupy 6V, 12V a 24V vysvětluje proč tak hřálo. Sice je 200VA, ale zjevně není dělané na to, aby dalo 200VA na 6V výstupu. Pokud jsou ty výstupy 6V a 12V jen odbočky na 24V vinutí, tak dá na 6V max. 50VA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund