Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jednočinný blokující měnič - návrh transformátoru
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jan16
Zablokován


Založen: Oct 04, 2008
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: so říjen 04 2008, 23:00    Předmět: Jednočinný blokující měnič - návrh transformátoru Citovat

Mohl by mi někdo prosím poradit, jak navrhnout transformátor pro jednočinný měnič?
Jde mi hlavně o počty závitů vinutí.
Díky, Honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: so říjen 04 2008, 23:03    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jan16
Zablokován


Založen: Oct 04, 2008
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: so říjen 04 2008, 23:16    Předmět: Citovat

Díky, nečekal jsem tak rychlou odpověď. Stránka je to pěkná, určitě jí budu používat.
Takže otevřej jsem si kalkulátor pro jednočinný blokující - bohužel je tam pár věcí, který nechápu: Ty dvě políčka propose, co se dají zaškrtnout. Tý haldě grafů co to pak vyplivne nerozumim Smile
Spočítá mi to potřebnou indukčnost primáru, a poměr závitů primár/sekundár - je to tak??
Ovšem nastává problém: Mám nějaký vykuchaný tráfko (jádro+kostřička) z ATX zdroje, otázka zní, jak zjistit, kolik závitů mám dát na primár, abych dostal požadovanou indukčnost primáru?
dík moc, Honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 0:00    Předmět: Citovat

Do 100 W výkonu tam je návrh s popisem "Single Transistor Forward Converter". Ten si třeba vyber a zadej minimální a maximální napájecí napětí. V dalším řádku zadáš výstupní napětí a proud a zmáčkneš "Calculate" Na obrázcích máš potom průběhy napětí na primáru a proud tranzistorem V další části obrázku máš potom výstupní napětí a proud. zaškrtávací políčka nech být a i hodnoty v nich napsané. To jsou předvolené hodnoty pro jádra Siemens. Ty stejně nevíš, jaké máš jádro, tak to nech být. Zmáčkni "Coil Data" a vyskočí na tebe tabulka s číslama a najdeš si zeleně vybarvený řádek, kde máš jádro pro tlumivku a počet závitů. Dál když zmáčkneš "Transformer Data", tak máš zeleně obarvené řádky pro vhodná jádra na transformátor včetně počtu závitů. Hnědé řádky jsou použitelné taky. Jinak používej hlavu a případně slovník. Vše co potřebuješ, tak najdeš na schematu a v tabulkách, které se ti ukážou. Procvič se v používání stránky a sleduj závislosti v dosažených údajích. Polovodiče si ovšem musíš navrhnout sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jan16
Zablokován


Založen: Oct 04, 2008
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 9:46    Předmět: Citovat

No tak jako vyplnit web formulář eště umim...
To že ty políčka se zaškrtávačem jsou předvolby siemensu, sem nikde napsaný neviděl, tak proto se ptám.

Druhý problém je ale v tom, že nevim z jakého materiálu jsou ty jádra feritový, co mám. Leda můžu tak změřit rozměry jádra, a spočítat Sj.

D9k, Honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 9:51    Předmět: Citovat

Tak leda změřit Al a odhadnou podle původního použití, co by to mohlo být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jan16
Zablokován


Založen: Oct 04, 2008
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 10:00    Předmět: Citovat

Změřit co? "Al"
Původní použití zjistim zcela jednoduše. Vim ze je to trafo z pomocneho zdroje (v ATX zdroji) 5V 1A. Střední sloupek má mezeru... asi půl milimetru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 10:02    Předmět: Citovat

I když to vyčteš z programu a z datasheetu dokonale, stejně pak člověk kouká jak vrána na průběhy na osciloskopu Sad
Provedení vinutí, rozptylové indukčnosti a reálné vlastnosti polovodičů a kondů atd., k těm hezkým učebnicovým průběhům se dá těžko dostat.

Jestli nechceš laborovat s feritama z čínských PC zdrojů, pořád se ještě dají koupit definovaná jádra z bývalého Prametu a nebo (citelně dražší) Amidon. K těm jsou údaje, ještě z civilizovaných časů.

na druhou stranu, při laborování se člověk mnohem líp vyškolí bojem Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 10:10    Předmět: Citovat

To chce napřed získat kupu trandů a dílů na experimenty. Po čase si třeba konečně postaví kopii toho, k čemu ťo trafo původně patřilo Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 10:16    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Po čase si třeba konečně postaví kopii toho, k čemu ťo trafo původně patřilo Twisted Evil

A proč ne? na 25 000 611 konzumentů standby PC zdrojů bude jeden, který ví co se ve stroji odehrává Wink
Kdysi si uměl každý aviatik vyvážit vrtuli, opravit díru v plátnu na výškovce a zalapovat sedla ventilů, dneska jsme v roli cvičených opic mačkajících puntíky na dálkáči Rolling Eyes

Ten návrhový program je pěkný, ale postupy výpočtu, jak byly (po předchozím výkladu principu) v AR před 10 lety, poskytly víc znalostí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jan16
Zablokován


Založen: Oct 04, 2008
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 12:04    Předmět: Citovat

Mě jde hlavně o to, že se snažím spínaným zdrojům porozumět, umět si sám nějaký zdorj vyrobit.
Spíš mi teďka poraďte, jak mám zjistit, kolik závitů na daný jádro (když nevim materiál jádra), abych dostal danou indukčnost vinutí.


--------------------------------------------
Trochu mimo - Mám polomůstek, dvojčinný propustný, střídu mám naplno, tj přibližně 50% každý tranzistor (- deadtime, cca 48%), měnič je bez zpětné vazby: o kolik % mi může klesnout napětí na sekundáru při zátěži? - na čem to závisí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 12:22    Předmět: Citovat

Jan16 napsal(a):
No tak jako vyplnit web formulář eště umim...

... ale analýza výsledků je už horší co? Jaký byl dotaz, taková byla odpověď. Že jsem se raději nepraštil kladivem po prstech, než něco psát. Je mi líto, že jsem ti neposkytl odpověď na tvoji jednoduchou otázku. Ty tisíce neznámých, které se v ní skrývají a o nichž nemáš ani potuchy, se opravdu nedá zopovědět jednou větou a dvěma, či čtyřmi čísly. Ještě jednou se omlouvám a příště asi sáhnu raději po kladivu, než po klávesnici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jan16
Zablokován


Založen: Oct 04, 2008
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 12:27    Předmět: Citovat

nechci rozpoutávat hádky, ale už v druhém mojem postu je dotaz, "jak zjistit, kolik závitů mám dát na primár, abych dostal požadovanou indukčnost primáru?", na který jsem zatím nezískal odpověď, pokud ano, tak se omlouvám. Nikde jsem se ale neptal, na co jsou ty grafy vpravo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 12:34    Předmět: Citovat

Jan16 napsal(a):
... Tý haldě grafů co to pak vyplivne nerozumim Smile

... a tohle se napsalo samo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2008, 12:37    Předmět: Citovat

Jan16 napsal(a):
nechci rozpoutávat hádky, ale už v druhém mojem postu je dotaz, "jak zjistit, kolik závitů mám dát na primár, abych dostal požadovanou indukčnost primáru?", na který jsem zatím nezískal odpověď, pokud ano, tak se omlouvám. Nikde jsem se ale neptal, na co jsou ty grafy vpravo.

K tomu ale nestaci udaj je to z nejakeho zdroje.Tady pomuze jak Ti psal Sendyx zmerit konstantu Al,take lze zkusmo namotat treba 100 zavitu,na kmitoctu pri kterem to bude pracovat zmerit indukcnost a z toho vyjit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund