Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj symetrického napětí se dvěma transformátory - nouzovka
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Pro symetrický zdroj spojit vinutí před nebo až za usměrňovačem?
Před usměrněním - usměrňovat jedním můstkem, střed vinutí spojit se středem na stejnosměrné straně.
81%
 81%  [ 13 ]
Po usměrnění - usměrňovat dvěma můstky, střed vinutí nevytvářet.
18%
 18%  [ 3 ]
Celkem hlasů : 16

Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 21:03    Předmět: Zdroj symetrického napětí se dvěma transformátory - nouzovka Citovat

Mám otázku k fóru:
Potřebuju zdroj symetrického napájení +/-15V, zatížitelnost kolem 50mA každá větev. Zalité trafo jsem momentálně nesehnal, je objednané, ale dodací lhůta neurčitá - minimálně 2 týdny. Nemůžu tak dlouho čekat, odzkoušet se to musí co nejdříve, takže zapojím 2 trafa do kontrolek TAH-2 (220V/24V) na primáru paralelně a sekundáry - a tady chci znát názor fóra. Je mi jasné, že mám 2 možnosti - buď ty sekundáry usměrnit a vyhladit každý zvlášť, pak budu potřebovat celkem 8 diod a 8 kondíků (na překlemování diod kvůli komutačním špičkám) a do symetrického zdroje je zapojit až v místě sběrných elytů, nebo si pohlídat fázování a spojit je do série přímo a pak mi budou stačit jen 4 diody do Graetzu + 4 odrušovací kondíky - a společný bod sběrných elytů budu mít společný s tím středem traf. Stabilizaci i totální vyhlazení už mám vyřešené (integrované stabily + za nimi kapacitní násobiče). Pro jednoduchost úvah lze 2 transformátory nahradit 2 oddělenými vinutími na stejném jádru (tak to bude řešeno i ve finálním provedení).
Protože jde o audiofilské zařízení, zajímá mne, jak se projeví zmíněné možnosti zapojení na přenosu případného rušení - tedy kterou možnost byste mi doporučili. Odběr by měl být shodný z obou polarit.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 21:26    Předmět: Citovat

Co to je sběrný elyt? něco jako sběrný dvůr?
Pro 50 mA bych nevymýšlel žádný opruz, ale použil jedno vinutí a dva jednocestné usměrňovače, jestli máš elyty aspoň 1000 µF, stabilizátor to ustabilizuje. Audiofily bych nechal za plentou poznat, kdy zní hudba jednotrafová a kdy dvougraetzová a ten, kdo by to ihned nepoznal, by propadl hrdlem Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 21:26    Předmět: Citovat

Na doplnění - bude to napájet tohle: (a kdopak to pozná...???)

Pro Crifoda: Sběrný elyt je první elyt za usměrňovačem - aspoň v některé literatuře se mu tak říká.



P9261095.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P9261095.JPG
 Velikost:  28.63 kB
 Staženo:  131 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 21:40    Předmět: Citovat

Zvuku to bude asi jedno, záleží co máš za trafo. Jestli s oddělenými vinutími nebo dvě trafa, tak tam dva můstky dej a zem spoj až na stejnosměrné straně. Asi by stačilo i jednocestné usměrnění, ale můstek je můstek.
Pokud máš vyvedený střed vinutí, dej tam jeden můstek a z něj plus a mínus, střed budeš mít na trafu.
Pro tak malý odběr to je podle mne totiž jedno. když navíc do každé z napájecích větví dáš násobič kapacity, zvlnění bude minimální. Daleko víc bych sledoval rušení spínáním diod a použil na jejich vývody aspoň feritové perly a přemostil je kondenzátory různých kapacit.


Naposledy upravil Hill dne pá září 26 2008, 21:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zouzel1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 363

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 21:48    Předmět: Citovat

Jelikož se jedná o provizorku, přikláním se k názoru Crifoda - v jednoduchosti je genialita. Pro tak nepatrný odběr je zbytečné každé složitější řešení... žoužel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 21:51    Předmět: Citovat

Opravdový, rituální, pravověrný audiofil pohrdá tou naší zarušenou sítí a zařízení napájí stejnosměrně z akumulátorů. Kdysi měla něco takového v nabídce i nedávno propíraná AuRa. Před poslechem je třeba akumulátor vykouřit myrtou, nabít, otřít hedvábným šátkem napuštěným propolisem (odstraní povrchový náboj a linearizuje molekuly plastového pouzdra akumulátoru, které by mohly nepříznivě interferovat s elmag. polem blízkých FM vysílačů a zanášet do zvuku šum).
Na předzesilovač by mohly stačit akumulátory válcového typu velikosti "A" v provedení NiCd, tam rituál potírání propolisem odpadá, stačí jen propájet svorky stříbrnou pájkou a pak odmagnetovat uložením v severojižním směru a několikerým hlasitým opakováním magického iniciačního popěvku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 22:31    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Opravdový, rituální, pravověrný audiofil pohrdá tou naší zarušenou sítí a zařízení napájí stejnosměrně z akumulátorů. Kdysi měla něco takového v nabídce i nedávno propíraná AuRa. Před poslechem je třeba akumulátor vykouřit myrtou, nabít, otřít hedvábným šátkem napuštěným propolisem (odstraní povrchový náboj a linearizuje molekuly plastového pouzdra akumulátoru, které by mohly nepříznivě interferovat s elmag. polem blízkých FM vysílačů a zanášet do zvuku šum).
Na předzesilovač by mohly stačit akumulátory válcového typu velikosti "A" v provedení NiCd, tam rituál potírání propolisem odpadá, stačí jen propájet svorky stříbrnou pájkou a pak odmagnetovat uložením v severojižním směru a několikerým hlasitým opakováním magického iniciačního popěvku.

Zařízení by ještě mělo být zabudováno do masivní stínící krabice (nejlépe včetně obsluhy/posluchače - co taková bezodrazová absorpční stíněná komora?) aby se k němu nedostalo žádné rádiové rušení. Použít do toho součástky typu "military" v hermetických pouzdrech, na pozlaceném plošném spoji z duroidu. To musí v každém audiofilovi vyvolat nejvyšší opojení. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: so září 27 2008, 4:18    Předmět: Citovat

Zdárec, upravil bych tohle a basta.


Napájení předzes.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Napájení předzes.jpg
 Velikost:  62.02 kB
 Staženo:  231 krát


_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so září 27 2008, 19:32    Předmět: Citovat

Já osobně bych takový zdroj nějak zvlášť nekomplikoval. při tom proudu jsou solidní výsledky i při jednocestném usměrnění a pokud se použije ke stabilizaci polovodičová tlumivka s dostatečnou hloubkou ořezání,tak na konci ani nepoznáš,jestli jde o dvoucestné usměrnění nebo jednocestné. Klidně bych použil zdvojovač napětí a máš i střed,teda samozřejmě záleží jaké máš k dispozici trafo.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: ne září 28 2008, 12:07    Předmět: Citovat

Trafo uvádí TAH-2 (220V/24V)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 28 2008, 14:18    Předmět: Citovat

Tak jsem si asi naivně myslel, že to tady nechám do pondělka v klidu vykvasit, ale zatím se diskuse ubírá směrem, který se mi nehodí - napsal jsem, že použiju 2ks transformátorků TAH-2 neboli 2VA signálková tráfka 230V/24V - ty 2VA znamenají nominální proud zhruba 83mA.
Zatím tady většina doporučila jednocestné usměrnění (nebo dokonce zdvojovače) - pro to ale nemám při zhruba 50-60mA odběru a 83mA zdroji "dost páry". Navíc bych tam dostal 50Hz zvlnění, které se hůř odstraňuje než 100Hz z dvoucestného usměrňovače. Chci se co nejvíc přiblížit ke stavu, který bude finální - zalité trafo se dvěma sekundáry 6 nebo 10VA a polovodičová stabilizace/filtrace podobná té, kterou navrhuje Gepard - jen (hlavně kvůli šumu) mám stabily před násobiči kapacity. Kvůli úbytku napětí na těch násobičích také počítám s "podložením" stabilíků diodou. Když se odkážu na Gepardovo schéma, můj dotaz se vlastně týká jen části před kondíky C131/132 (na obrázku vlevo od nich) - zda samostatná 2 sekundární vinutí transformátoru také samostatně usměrnit a až pak zapojit do symetrie, nebo nejdříve spojit do symetrického sekundáru s vyvedeným středem a usměrňovat až pak. Viz téma hlasování. Kondíky přemosťující každou diodu jsou samozřejmě v plánu. Jediná opravdu pozitivní rada přišla zatím od Hilla - feritové perličky na vývodech diod - zatím jsem plánoval jen ty klemovací keramkondy.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 28 2008, 15:56    Předmět: Citovat

Ekkare, to je mnoho teorie a čekání. Věnoval jsem ti cca 15-20 minut měření. Použil jsem trafíčko TAH2 220/24V (nevím ani jestli se TAH2 z Elektropřístroje vyráběly už na 230V nového euronapětí).
Trafíčko má při 230V vstupních 32V~ naprázdno. Při zatížení odběrem 50mA z výstupu MA7815 padne sekundární napětí na 25V~.
Sběrný kond 400µF, při usměrnění graetzem napětí na něm 27V, zvlnění 0,7V 10ms pila. Na výstupu 7815 jen šum stabilizátoru asi 2 mV šš kmitočet při časovce nastavené na síť nerozlišitelně vysoký (ne pozůstatky 100 Hz).
Při usměrnění jednocestně diodou KY130/80, sběrný kond stejný 400 µF, zvlnění asi 1,6V šš, šum na výstupu stejný (žádné zbytky 50Hz rozpoznatelné v šumu stabilizátoru.
Tahle malá trafa mají velký vnitřní odpor primáru a chovají se proto jako měkkoň, pro zadané parametry to ale s přehledem vyhoví.
Jestli chceš, můžu ti nasnímat fotky z oscilu.
Odkud sháníš ta zalitá trafa 14 dní? Trafa Hahn mívá běžně Hadex, GES, GME i Štastný v Kolíně, kde jsi vlakem z ČTř asi za 1,5h spánku... Wink
Perličky na vývodech jsou dobrá věc, ale často jsou na vývodech tranzistorů z hmoty typu N-pramet, což slouží dobře pro zatlumení parazitů na UHF, ale pro spektrum rušení na DV by to chtělo spíš něco "nízkofrekvenčního" z hmoty Hxx.
Při použití TAH2 a stabilů 7815 pozor na max. napětí naprázdno, katalogově 30V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 28 2008, 16:10    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
...Odkud sháníš ta zalitá trafa 14 dní? Trafa Hahn mívá běžně Hadex, GES, GME i Štastný v Kolíně, kde jsi vlakem z ČTř asi za 1,5h spánku... Wink...

Kupuju si je v Lanškrouně, kam dojedu za 15 minut autem, jen mmntálně ho nemají, zboží přijde po neděli, ale já se tam pro něj dostanu až nejdřív za týden - a jezdit pro něj 1,5hodiny vlakem do Kolína, autem do GESu v Hradci Králové nebo si je nechávat posílat ze zásilkovky by znamenalo za takové trafo zaplatit (zbytečně) dvojnásobek jeho skutečné ceny... Laughing Laughing Laughing Já to jen potřebuju vyzkoušet a na trafo klidně počkám. Jen nechci zasí*at napájení z provizorního zdroje zbytečným brumem/šumem/rušením. Bohužel, ve Třebové není krám, kde by se dalo takové trafo momentálně koupit - a ve 12km vzdáleném Ústí n. Orlicí mají stejný prd...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 28 2008, 16:35    Předmět: Citovat

Musíš vědět ty, jestli pro tebe má větší hodnotu čas, jízdné nebo hotový výrobek, případně provedená služba Wink Jsou i tací, kteří rádi počkají půlrok, až pojede kolem forman na výroční jarmark Very Happy četl jsem o nich v literatuře typu F.L.Věk.

Osobně bych pro takový účel asi dal přednost jednoduchému paralelnímu stabilizátoru nebo i Zenerce, míň šumí a má méně záludné přechodové jevy a je i odolnější než podepřený 7815 vůči takovým akcím jako je zavysílání blízkého radioamatéra nebo třeba taxislužby. Zkoušet EMC na odolnosti osazených drahých OZ už může být dost drahé. Na konec bych dal hodně a dobrých kapacit, aby se zdroj co nejvíc blížil vlastnostem bateriového napájení stylu AuRa blahé paměti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33946
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne září 28 2008, 17:03    Předmět: Citovat

Nebolo by lepsie nepodopierat 78xx diodami a pouzit LM317? Okrem toho vraj aj menej sumi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund