Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dálkové ovládání světel
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mrkivka
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne září 21 2008, 20:39    Předmět: Dálkové ovládání světel Citovat

Ahoj, jsem víceméně amatér a tak se chci s vámi poradit jestli existuje nebo jak by bylo složité vyrobit osvětlení v pokoji na dálkové ovládání. Představoval bych si to asi takhle:
Bylo by složeno ze 2 částí:
-přenosný vysílač (na baterii)
-natrvalo připojený přijímač na stropě pod 230V

Mám 4 bodová halogenová světla a chtěl bych každé ovládat zlášť.
Na vysílači by byly 4 tlačítka na každé světlo. To si myslím není takový problém.
U přijímače nevím jak by se to muselo udělat. Aby při sepnutí nevznikalo velké teplo nebo jiskry, které by mohly způsobit vzplanutí. A vůbec jestli by nevznikalo nadměrné teplo při stálém připojení na 230V.
Sám si schéma dokupy nedám,ale podle schématu už dokážu součástky sehnat a vše udělat. Žádám vás prosím o jakoukoli radu.
Díky
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31860
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 21 2008, 20:54    Předmět: Citovat

Měl bych schéma na 12V halogeny, ale jsou použité obvody řady MV500 (vysílací kodér/přijímací dekodér), tak nevím, jaká je jejich dnešní dostupnost. Jinak zkus nějaké zásilkáče, myslím že www.flajzar.cz měl v nabídce takovou stavebnici. IR dálkové ovladače + patřičné senzorové vypínače pro adaptaci stávajícího osvětlovacího rozvodu na IR ovládání tuším nabízel i Džáblotron ( www.jablotron.cz ).
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: ne září 21 2008, 21:16    Předmět: Citovat

Tak na takové zapojení se už nějakou dobu chystám, taky bych si jej rád postavil, ale nějak není čas. Ledaže by někdo nabídnul nějaký stymul Wink , pro druhého člověka mě to donutí začít pracovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne září 21 2008, 21:20    Předmět: Citovat

Banda napsal(a):
Tak na takové zapojení se už nějakou dobu chystám, taky bych si jej rád postavil, ale nějak není čas. Ledaže by někdo nabídnul nějaký stymul Wink , pro druhého člověka mě to donutí začít pracovat Smile

Jo to ja delam taky...ke svetlum jeste pridavam ovladani 2 venkovnich zaluzii. Ve vyvinu to je uz cca pul roku, ale nejak neni cas(porad jeste nejsem linej zvednout tu prdel a zaluzie vytahnout rucne, pripadne rucne rozsvitit/zhasnout). Az to doplacam, tak to hodim na net, ale kdy to bude? Bude to s PICakama. Hotove to je ze 30% Confused

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po září 22 2008, 7:09    Předmět: Citovat

dálkový vypínač do instalační krabice se určitě prodává, nevím jestli přesně v konfiguraci jakou popisuješ ale kdyby ne, jistě se to dá zkombinovat. Umístění na strop (až ke svítidlům) se zbavíš možnosti v případě závady na ovladači/vybité baterie to manuálně rozsvítit tak snadno jako když ke každému světlu vede drát z krabice s vypínačem. Jestli jsou halogeny na 230V, svědčí jim pozvolný start, jinak rády odcházejí, jestli jsou na 12V je tam větší proud na který musí být dimenzované relé ve vyhodnocování. Vzplanutí u dobrého značkového výrobku by nemělo hrozit, kdo chce být king s chinským výrobkem holt musí počítat se vším... záleží co je nad sádrokartonem.
Ještě uvaž co to udělá když zakolísá napětí v síti, nebo když rozvoďáci vypnou/zapnou když jsi na dovolené a vyrobí falešné zapnutí. Já bych se kvůli vlastní lenosti do přehnané elektronizace nepouštěl. Na kvalitní by se mi nechtělo vydělávat a s chinskou je to docela risk. Skápne ti kondík na koberec a jsi bezdomovec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: po září 22 2008, 9:04    Předmět: Citovat

Já dělal něco podobného s obvody HOLTEK. Nabízel je Buček ( www.bucek.name ) Dneska bych se na to vykašlal, existuje spousta hotových řešení bez starosti viz.:

http://www.e-light.cz/svitidla/5490/
http://azpohony.cz/dalkove-ovladace-dalkove-ovladani-osvetleni-c-3_58.html
http://www.montazelektro.cz/montazelektro/article_info.php?articles_id=28&osCsid=01e3c4dc263c84a416235ba249e746ff
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: po září 22 2008, 16:19    Předmět: Citovat

Také jsem tak dlouho vymýšlel, kombinoval a prováděl analýzu rizik (FMEA-pro postižené ISO, TS a podobnými užitečnými nemocemi), až jsem v Lídlu koupil za 400,- 4 dálkové ovládané zásuvky s ovládačem, z toho jedna umí dokonce lineárně stmívat.
Za tyhle kačky a v profi provedení bych to na koleně nezvládl.
Záruka 5 let...

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mrkivka
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 22 2008, 19:41    Předmět: Citovat

K tomu všemu. Díval jsem se na odkazy co jste poslali, přečet si příspěvky. Na flajzaru je taková dost podobná věcička. Problém akorád v tom, že relé jsou doporučené na 50V a sepnou jen na krátkou dobu. Zároveň asi napájení přijímače nebude na 230V bohužel. Jinak je to přesně to co potřebuju. To že je to větších rozměrů by mi ani nevadilo. Teď to mám udělaný tak, že na jeden vypínač se zapnou všechna 4 světla. To bych chtěl nechat, že při zapnutí vypínače by se rozsvítili všechny + by se dálkové dalo každé světlo vypnout.
Návrat nahoru
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: po září 22 2008, 19:56    Předmět: Citovat

Nikde nevidím relé na 50 V. Zariadenie je na 12V a aj relé sú použité na 12 V. Okrem toho ten "impulzný" režim je iba ako doplnenie: doplnil jsem ještě jeden pracovní mód. Kromě klasického zapínání a vypínání
odpovídajícího relé můžete rozpojením propojky MOD používat výstupy v tzv. impulsním režimu. Po stlačení tlačítka na vysílači (
a v tomto případě je jedno jestli ON nebo OFF), sepne odpovídající relé v přijímači a za cca 0,8 sek. rozepne. Tento mód najde
využití v případech, kdy přijímačem ovládáme jiné zařízení.
Bez rozpojenej prepojky majú byť relé po aktivovaní trvale pritiahnuté.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mrkivka
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 22 2008, 20:31    Předmět: Citovat

jandu napsal(a):
Nikde nevidím relé na 50 V. Zariadenie je na 12V a aj relé sú použité na 12 V.
Myslím tohle: Na výstupech jsou relé s přepínacím kontaktem 50V / 3A (relé snese až 250V / 10A, ale z bezpečnostních důvodů doporučujeme pouze hranici 50V/3A).
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31860
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po září 22 2008, 21:25    Předmět: Citovat

No tak to relé vyhodíš mimo DPS, kde asi nejsou pro 230V dodržené potřebné bezpečnostní izolační vzdálenosti a ovládací cívku k desce připojíš drátama - a na patici relé už by izolační vzdálenosti měly být OK, pokud má dimenzování na 230V/50Hz.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mrkivka
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 24 2008, 19:11    Předmět: Citovat

To by šlo, relé vyhodit z DPS. Potvrdil mi to i technik z flajzaru, že je to kvůli izolační vzdálenosti. Teď ještě otázka jak tam sehnat 12V. Možnost vidím v nějakém adaptéru 12V/0,5A. Většina je ale do zásuvky a já bych potřeboval napojit to přímo na dráty 230V. Sad
Návrat nahoru
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: st září 24 2008, 20:53    Předmět: Citovat

Té součástce se říká " transformátor ".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mrkivka
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 24 2008, 21:28    Předmět: Citovat

Tak jsem zkoušel najít nějaký tranformátor na 12V a většinou jsem našel transformátory pro halogenová světla s napětím 11,5V například tento. Fungoval by přijímač spolehlivě i pod 11,5V? O týhle problematice jsem slyšel akorád na základce při fyzice a víc nevím fakt skoro nic.
Návrat nahoru
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 6:54    Předmět: Citovat

Ať si to ujasníme:
Halogenky máš na 230V, je tak?
Relé RAS1215 dokážou spínat 250V/10A.
Modul od Flajzara chce 9-15V.
Takže jediné co Ti chybí je zdroj 9-15V/300mA.
Pokud neholduješ pájení, kup někde hotovou konstrukci, nebo někoho popros, ať Ti zdroj vyrobí a Ty už jenom pomocí svorkovnic propojíš.
Pokud nemáš možnost nakupovat jinde než od Flajzara, tak kup toto:
Ale bez pájení se neobejdeš i když...
http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=1193&z=seznam
http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=1007&cat=524&open=2&z=galerie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund