Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Signalizační doutnavka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 20:16    Předmět: Citovat

Hill pokud vím tomuto odbočení OT k EMC v tomhle vláknu požehnal Wink

S majiteli koncesí nového typu kteří prasí bych neměl žádný soucit, buď občanský bonz nebo partyzánská odveta Evil or Very Mad

S těmi DV je to jinak, ve světě (míněno civilizovanější část) se oprašuje AM pro účely DRM a už zmíněné vysílače korekcí pro GPS atd.
Když se podíváš na tabulky používaných AM frekvencí ve 3 nejvyspěljších zemích EU (D, GB, F) uvidíš že Kocourkov s tím jak AM po 1990 prudce zabalil byl zase jednou papežštější než papež. Odezdikezdi.
Nejde jen o DV ale o celou oblast citlivou na rušení technicky zprasenými spotřebiči, je to obyčejný střet zájmů a někdy ani ne střet "veřejného zájmu" s jedním komerčním chrapounem, ale i o střety více komerčních zájmů. Např: PRE se svou snahou šířit web po energetické síti a vedle toho komerční snahy prodejců hodin s DCF. Střet zájmů.
V ochotě dodržovat EMC je problém DV jen dílčí problém. Až se problémy kumulujou, skončí to střetem většího kalibru, asi jako budoucí ložiska plynu v Arktidě Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 21:43    Předmět: Citovat

No tyhle tabulky neznám, ale souhlasím s tím, že tehdejší odklon od AM nebyl tou zrovna nejšťastnější volbou. Právě z uvedených důvodů. Ale i tohle všechno je dneska o penězích. Každý se snaží prosadit a prezentuje tedy svojí technologii jako tu nejlepší aby ji prodal a tím vydělal. Spotřebitel se řádně zmasíruje reklamou a půl úspěchu je doma. Následek je někde až vzadu a není ho hned vidět. Dokud nás trh bude zasycovat levnou spotřebkou původem bůhví odkud a tihle její výrobci budou formálně "plnit" normy pro EMC jen na papíře aby se ušetřilo, tak to opravdu jednou skončí jedním velkým šumem. Ale jak z toho ven? Já vím, napíšeš "vyndej si rušičku z vypínače a jdi příkladem", ale víme oba že tímhle se to nenapraví. To asi jedině všechno vypnout a pak ten návrat do jeskyně. Myslím ale, že přijde doba (a není daleko) kdy nezbyde nic jiného než na tyhle věci opravdu důsledně dbát a bez ohledů na komerční zájmy. Nebo už si nikdy nic neposlechneme, nikam se pořádně nedovoláme a nakonec v tom všem zajdeme vlastní blbostí a touhou po laciných užitkových výrobcích..

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so září 20 2008, 9:51    Předmět: Citovat

AMEN!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2008, 19:57    Předmět: Citovat

Překvapili jste mne soudruzi že pár diod se studenou diodou je vysílač.Budu to muset vbrzku změřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2008, 17:40    Předmět: Citovat

Souhlasím s Crifodo. Existuje celá skupina nadšenců DX, kteří chtějí poslouchat i na DV a extra DV - www.dx.cz . Jsou snad zájmy těchto lidí méně oprávněné jen proto, že zde existuje obecná lenost dělat věci pořádně, v tomto případě nerušící? Telekomunikační zákon snad platí pořád, a takové řeči jako ... kdo tam vůbec poslouchá? ... vždyť stejne ruší kde co ... a tak dále - takový přístup je pravá příčina tohoto stavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2008, 9:04    Předmět: Citovat

Zatím jsem zjistil že mi ruší tyto prodávané a zkušebnou schválené výrobky:
televisor PANASONIK,video FUNAI,všechny osvětlovací žárovky/výbojky/.
Nikdo se nepokusil o stínění těchto výrobků přestože jejich výkony jdou
do desítek watů.
K meritu věci.Zapojil jsem žárovku 6V 0.5A do serie s žárovkou 220V 0.4A
100W.Po zapnutí šla malá žárovka k čertu/a třikrát/.Proud při zapnutí byl 4A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2008, 10:09    Předmět: Citovat

Je pravdou, že ja som tieto kontrolky robil k žiarovkám 40 a 60W. V tomto prípade by možno pomohlo ku kontrolke paralelne pridať dve antisériovo zapojené zenerky 6V8/5W, ktoré by mali prúdovú špičku pri zapnutí zachytiť (snáď) bez úhony. Za prevádzky sa neuplatnia, lebo napätie na kontrolke bude pod 6V. Vhodné zenerky by mohli byť tu:
http://www.tme.eu/sk/katalog/index.phtml#id_category%3D100254%26cleanParameters%3D1
Nevyskúšal som to, ale mohlo by to fungovať.

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2008, 18:31    Předmět: Citovat

To helios: Dát dvě zenerky a žárovku do mého vypínače je nemožné.
Navíc pokud diody z ledkou vysílají pak se zenerkami taktéž.
Já jsem tento problém řešil pomocí malé doutnavky použité u žehliček
a M1 odpor.Dělal jsem to hlavně jako noční orientaci a aby každý našel
vypínač.Pokud mám podezření že ve dne byl vypnutý proud stačí
pohled na nejbližší vypínač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2008, 23:07    Předmět: Citovat

Zenerky rušiť nebudú, lebo zachytia len špičku prúdu pri zapnutí a za prevádzky na nich bude nižšie napätie ako zenerove.
Dútnavka s odporom je fajn, len indikuje práve vypnutý vypínač, a pôvodný dotaz bol na indikáciu zapnutého stavu, čo sa bez privedenia stredného vodiča ťažko realizuje.

P.S.: Teraz som schválne "očuchal" meračom poľa zapnutú dútnavku, aj rádiom na SV, ruší tiež, aj keď nie veľa... Confused

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
img_rbk



Založen: Sep 20, 2007
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 1:35    Předmět: Citovat

A co tak pustit to radio na AM paralelne so ziarovkou WC a tema suhlasi.
Aj signalizacia aj radia. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1527
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: čt říjen 30 2008, 20:55    Předmět: Citovat

Marie Fůrie napsal(a):
Crifodo napsal(a):
Marie Fůrie napsal(a):
Na to ale potřebuješ ten třetí drát.
když máš vlhký zdivo, tak ani ne...
Zatlučeš hřebík a hned je nulák pro doutnavku, taky mě to napadlo, ale ono by to zdivo za chvíli možná vyschlo Smile

Ten hřebík musí jít až na železný futro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
murpa



Založen: Feb 23, 2010
Příspěvky: 8
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne duben 04 2010, 23:40    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
....
Mohl by mi někdo objasnit vznik rušení na tom kontrolním světýlku s diodama?


Tedy pánové já žasnu ... konečně vlákno (teda kromě tohoto http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=191040#191040 už druhé), které přesně odpovídá na mojí otázku. Už druhý den sedím (nejen) u EB a hledám něco, co dokáže signalizovat 2 rozsvícené 100W žárovky (samozřejmě ... aby to nebylo jednoduché ... signalizaci je potřeba umístit ve schodišťovém vypínači). K vypínači mi sice 3 dráty vedou, ale vzhledem k tomu, že se jedná o schodišťák, je mi to celkem nap*d ... stejně jako ty 2 dráty u vypínače normálního. Takže jsem si vymyslel v podstatě stejné schéma jako na začátku tohoto vlákna 18.9.2008 navrhuje Marie Fůrie a později je nakreslené ve vlákně, na nějž mám odkaz výše v závorce (jen bych paralelně k R+LED zapojil ještě C pro kontinuálnější svit) a začal jsem pátrat, jestli někdo nemá něco jiného a vyzkoušeného, případně nějaké zkušenosti, proč takto ne. Ale pořád jen samé LED žárovky a "náhrady doutnavek".
A vida, tady jsem se dokonce od kontrolky dostal k EMC. Jsem hrozně rád, že jste to tu na nás všechno vysypali. Spousta nářků, jak to nikdo neumí a staví vysílače rušení na AM, pak taky jestli tohle pásmo vůbec ještě k něčemu je, nebo ne, další různé chytrosti...
Člověk to 2 až 3 hodiny pročítá (a rád), protože se pořád dozvídá něco nového (ale to myslím vážně! fakt spousta věcí, které jsou zajímavé ... jen by nemusely nutně prodlužovat tuto debatu) ... ale ten román má stále jen zápletku ... pořád tady nevidím to řešení, abych věděl, jak to účinně odrušit (nebo třeba jestli to vůbec odrušit jde...).
Jo ... Crifodo se zmiňuje o indukčnosti a kapacitě ... ale když jsi tak na prášky z toho rušení, tak proč nás (LAMY) nevzděláš(te) nějakým zaručeným filtrem na odrušení tohoto zapojení v pásmu DV (případně i jiných, ačkoliv vyšší harmonické už musí být zanedbatelné ... i z hlediska šíření, ne?!)?
Mnohokrát předem děkuji za další poznání!
BTW: Lukáše jsem citoval, abych naznačil, že jsme tu minimálně 2, které ta EMC taky trochu trápí(la) (lépe řečeno, kteří chceme tohoto rušení vytvářet alespoň o trochu míň), protože taky nemám rád pruhy v obraze, nebo kostičkovaný obličeje, případně jiný abstraktní jevy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po duben 05 2010, 6:08    Předmět: Citovat

Je to sice skoro dva roky starý tema ale hlavně že ti pomohlo.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: po duben 05 2010, 6:54    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Crifodo napsal(a):
Marie Fůrie napsal(a):
Tak sériově tři křemíkové diody, paralelně obrácená čtvrtá a k tomu ještě paralelně LED + odpůrek
tohle ruší příjem na DV Sad
Jenže kdo dneska ještě poslouchá Radiožurnál na 270khz? Nic jiného se v tom pásmu už nechytne... A Radiožurnál je kvalitnější na FM...

ja a taky nic jineho nechytam... a taky nenaladim... na lampach koncim u vkv a to chytnu jen impuls na 72MHz

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19562
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po duben 05 2010, 8:44    Předmět: Citovat

Z Černé hory vysílá Impuls na 92,1, to jen pro upřesnění.

Ale, jak ubývá vysílačů v pásmech AM, o to víc jakékoli rušivé vyzařování vadí. Bohužel, pro těch pár lovců DX stanic ae tím nebude zřejmě nikdo chtít vážně zabývat...
Pokud jde o vypínání vysílačů AM: s tím začali třeba v Rakousku 5.9.1977 vypnutím sítě Österreich Regional, protože bylo levnější regionální programy šířit malými vysílači v pásmu FM. Pak došlo ke zrušení dalších celostátních vysílačů, některé zase byly obnovené, protože se žádalo vysílání do zemí používajících pro FM pásmo OIRT, například do Polska a Maďarska (u nás na to Tesla reagovala sice se zpožděním, ale přece jen dělala přijímače s oběma VKV pásmy, podobně Videoton, zatím, co v jiných zemích to nechali plavat, od nich to bylo pro FM moc daleko).
Oficiálně skončil provoz na SV v lednu 1995. Sice v devadesátých letech zase některé vysílače spustili, ale to bylo kvůli válce v Jugoslávii, vysílalo se pro Bosnu.
Středovlnné vysílání velkým výkonem bylo zastaveno k 31.12.2008. Letos v únoru odstřelili velké antény na Bisambergu u Vídně, na malé vysílače vypsali výběrové řízení pro soukromé stanice.
(info http://members.aon.at/wabweb/frames/telegraf.htm )
Podobně se k SV a DV zachovali i v jiných zemích před námi.
TEDY NAŠI KOCOURKOVŠTÍ ANI ZDALEKA NEBYLI PRVNÍ !!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund