Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Signalizační doutnavka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 18 2008, 21:46    Předmět: Citovat

řešila, ale bezohledně s ohledem na EMC Wink
můžeš to Hille, když už jdeš kolem, od skleněné tyčky dále odmáznout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19563
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 7:45    Předmět: Citovat

Tentokrát mazat nebudu, ono to tak úplně OT není.
EMC podobných udělátek, od kterých obvykle málokdo očekává, že budou rušit, by si zasloužila samostatné téma.

Na to, že případné rušení nebude nikomu vadit, bych moc nespoléhal, ono se po síti dokáže dostat poměrně daleko.
Kdysi jsem tu s někým řešil putující pásy v TV obrazu. A jestli ne tady, tak na elwebu, už to přesně nevím. Ale byly to také nějaké LED kontrolky přímo v obvodu sítě. Ty jsme identifikovali jako zdroj rušení asi na třetí doplňující dotaz, ale:
rušilo to nepochopitelně stejně na všech pásmech, i po výměně zdroje napájení anténního zesilovače za 12V akumulátorek... kdyby tazatel napsal hned, že mu to dělá v suterénu, kde má anténu se zesilovačem uvnitř u okna těsně nad úrovní zahrady, mohli jsme si dost času ušetřit. Na druhou stranu se mi to hodilo nedávno při hledání příčiny kostičkování digitálu v určitou hodinu. To zase dělal stmívač v jiném pokoji.
Jsou případy, kdy to rušení je v jinak celkem neškodné úrovni, ale uživatel mu pomůže tím, že anténu umístí tak, aby líp brala to rušení, než užitečný signál. A ještě si to zesílí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4053
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 13:41    Předmět: Citovat

Co třeba zapojit do série se žárovkou odpor a paralelně k němu malou žárovičku jako indikaci.
Mohl by mi někdo objasnit vznik rušení na tom kontrolním světýlku s diodama? Omlouvám se za OT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 13:58    Předmět: Citovat

Moc to komplikujete. Do série so žiarovkou dať malú žiarovku do vypínača ako indikáciu. Kontrolku dimenzovať podľa výkonu (prúdu) hlavnej žiarovky, napr.: pri 60W žiarovke 60 : 230 = 0,26A najbližšia bežná kontrolná žiarovka je 6V/300mA. V prípade 100W žiarovky zasa 6V/500mA používaná v bicykloch.
Žiadne emisie EMC spínaním diód, žiadne rušivé blikanie LED.

Niekedy sú najlepšie riešenia tie najjednoduchšie...

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 14:04    Předmět: Citovat

Ja tohle resim tak, ze ve vypinaci provrtnu malou dirku a paralelne k zarovce pripojim zelenou doutnavku a strcim do dirky.
_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 16:14    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Ja tohle resim tak, ze ve vypinaci provrtnu malou dirku a paralelne k zarovce pripojim zelenou doutnavku a strcim do dirky.

Na to ale potřebuješ ten třetí drát.
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 16:21    Předmět: Citovat

když máš vlhký zdivo, tak ani ne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 16:29    Předmět: Citovat

Marie Fůrie napsal(a):
Na to ale potřebuješ ten třetí drát.

Jo vidis to, ani jsem to nebral v potaz, protoze to mame tazeny skoro vsude. A to tazatel vlastne nechtel...priste radsi vic premyslet Smile

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 16:30    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Marie Fůrie napsal(a):
Na to ale potřebuješ ten třetí drát.
když máš vlhký zdivo, tak ani ne...
Zatlučeš hřebík a hned je nulák pro doutnavku, taky mě to napadlo, ale ono by to zdivo za chvíli možná vyschlo Smile
Návrat nahoru
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 17:07    Předmět: Citovat

V nějakém AR vyšla před lety indikace s ledkou zapojená sériově s vypínačem. Triak, rezistor, dioda, to je všechno i se 2pin svorkovnicí na malé DPS 13x25mm. Na dno instalační krabičky se to snadno vejde, LED je vyvedená do víčka vypínače. Používám to s úspěchem již mnoho let.

Killroy


Naposledy upravil Killroy dne pá září 19 2008, 17:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 17:10    Předmět: Citovat

Killroy napsal(a):
V nějakém AR vyšla před časem indikace s ledkou zapojená sériově s vypínačem. Triak, rezistor, dioda, to je všechno i se 2pin svorkovnicí na malé DPS 13x25mm. Na dno instalační krabičky se to snadno vejde, LED je vyvedená do víčka vypínače. Používám to s úspěchem již mnoho let.

Killroy

To je přesně ten prasící vysílač v pásmu DV Sad
tlumivka, odrušovací kond nikde... zato o anténu je postaráno Grcek
S těmito bastly se jděte soudruzi vyfotit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 17:47    Předmět: Citovat

Crifodo nesmíš bejt takovej dinosaurus. Proboha komu tohle dneska vadí. Rozhlídni se kolem sebe v jakým elektrosmogu žijeme, kolik máš kolem sebe spínaných sr*aček a podobných věcí kde je namísto garance EMC jen čínská nálepka a musíš uznat že tohle je nepodstatná prkotina. Od souseda jsem dost daleko a ty si to doma nedělej když brouzdáš po DV a věříš že zrovna tohle je to co je ruší. Co bys dělal kdybys měl za rohem rádiovku který každý večer zaklíčuje do "topení" tak že ruší půl ulice?

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 18:17    Předmět: Citovat

Killroji, právě že jsem dinosaurus Razz
Otázka je, jestli byla napřed elektronická prasata a pak elektrosmog nebo naopak. Jako dinosaurus jsem byl vychován v triakových stmívačích s filtrem na vstupu i na výstupu a ještě s kabeláží tahanou v pocínovaných stínicích košilkách Wink mohls vedle nich chytat OMA na 50 kHz.
Amatér/bastlíř obyčejně nemá na profesionála množstvím technologií, měřicí aparaturou a tak, ale není důvod proč by zaostával znalostmi nebo rezignoval na technické principy a vědomě vyráběl prasečiny.
Svým dětem říkáš, ať si nemejou ruce, stejně je všude svrabu plno a smažky v šervůdu před Hlavákem mají stejně žloutenku?
Na elektrosmog hřešíš, ale ten pravý smog se řeší katalyzátorama a emisními limity a celkem ochotně se každý podřídí.
S těma rádiovkama, co zaklíčujou a ruší tě: bývalo, že právě vysílači propagovali EMC a technickou způsobilost (na řídké výjimky s koncesí a nižším IQ). Nevím jak je to teď, třeba už i tam to ovládají prasata, ale stav, kdy koncesionář zaklíčuje kilowatt na 14 MHz a sousedovi se rozskočí televize porotože má na střeše síto UHF s polským předzesilovačem - je důkazem toho, že to síto nesplňuje EMC Wink
Kdyby mě otravovala rádiovka s harmonikama kde nemá co dělat, asi bych za ním napřed zašel a upozornil ho, až potom bych volal radiokomunikace: pro ten účel si je platím v měsíčním poplatku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6332
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 18:33    Předmět: Citovat

já poslouchám DV a dost mě sere, když mi to jeden den píská a druhý den bzučí - souhlasím (i když výjimečně Smile s Crifodo)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 20:00    Předmět: Citovat

Crifodo: já chápu tvoje rozhořčení. Ani já už nejsem zase tak mladej abych si nepamatoval časy kdy se leccos ještě dělalo jinak a problémy tohoto rázu nebyly. Ani své děti už dávno ruce mýt neučím.Very Happy Ano, můžu amatérsky bastlit a dělat to pořádně a vědecky, anebo taky ne a můžu být zedník který umí líp štukovat než pájet. Myslím že takových bastlířů je mnohem víc než těch kteří dokonale ovládají principy věci. Já jsem taky kdysi dávno stavěl krystalky, v noci poslouchal i na drátěnku od postele a vystačil jsem si při tom minimem z malého Edisona. Dneska už to asi takhle primitivně nikdo nedělá, zrovna tak jako moc lidí už neposlouchá na DV. Vývoj a trend zájmů prostě jdou jinou cestou a lepší to nebude - naopak čím dál horší a nemůžeš s tím nic dělat. To bys bojoval sám proti větrným mlýnům a možná i proti všem ostatním kteří to dnešní žerou. Je přetechnizováno a nezbývá nic jiného než se nějak přizpůsobit, anebo to obejít tím že si udělám pazourkovej nůž a odstěhuju se smolnou větví do jeskyně na okraji civilizace...
Co se týče tématu rádiovky=koncese=ohledy, tak to nebudu raději moc komentovat. Protože dřív to bylo výhradou radioamatérů-konstruktérů s velkým R, ale dneska fakt vysílá každý kdo má v řiti díru a k tomu dost na to aby si koupil Yaesu nebo Kenwooda za 100litrů. Trpké zkušenosti, vypěstovaná nesnášenlivost a pracovní problémy s touhle kastou. Děkuji, jde na mne dávení... Ale dost blábolení a raději zpět k tématu. Nebo nás Hill vymete koštětem..

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund