Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava rozsahů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 0:21    Předmět: Citovat

max 200V při 100mA. trochu jsem přemejšlel a ten 0,1mm drát asi stačit nebude, ale když dám víc drátů vedle sebe tak se budou chovat jako paralelně zapojený odpory takže to zase bude muset bejt delší?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 8:14    Předmět: Citovat

cackler napsal(a):
max 200V při 100mA. trochu jsem přemejšlel a ten 0,1mm drát asi stačit nebude, ale když dám víc drátů vedle sebe tak se budou chovat jako paralelně zapojený odpory takže to zase bude muset bejt delší?

Šmankote čoveče přemejšli, jak může být na 2.26 ohmu při 100mA 200V úbytek?
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 8:15    Předmět: Citovat

Já poslední dobou noviny nečtu, poslanci už hlasovali o novele Ohmova zákona ? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 8:19    Předmět: Citovat

Pořád mi chybí (nebo jsem to někde přehlídl) celková koncepce zdroje, jak má řešeno snímání proudu pro omezení na těch 10A. Tam bude rozhodující, jaký bočník použiješ a k tomu se už vždycky dá vybrat měřidlo které na to pověsíš. Neřeš problémy od konce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 8:41    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Pořád mi chybí (nebo jsem to někde přehlídl) celková koncepce zdroje, jak má řešeno snímání proudu pro omezení na těch 10A. Tam bude rozhodující, jaký bočník použiješ a k tomu se už vždycky dá vybrat měřidlo které na to pověsíš. Neřeš problémy od konce.

10A Shocked cackler nestaví 2kW zdroj. Tu pojistku řešil tady.
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 8:55    Předmět: Citovat

Marie Fůrie napsal(a):
Crifodo napsal(a):
Pořád mi chybí (nebo jsem to někde přehlídl) celková koncepce zdroje, jak má řešeno snímání proudu pro omezení na těch 10A. Tam bude rozhodující, jaký bočník použiješ a k tomu se už vždycky dá vybrat měřidlo které na to pověsíš. Neřeš problémy od konce.

10A Shocked cackler nestaví 2kW zdroj. Tu pojistku řešil tady.


Jo, už to vidím, nestačím tak pružně sledovat nedělní konstruktéry, kteří svoje problémy trousí po x vláknech.
stejně pořád nevím, co vlastně platí, jednou je to
"Je to zdroj 180VDC kde max vidim proud 100mA."
pak zase
"Potřebuji upravit dva měřáky na rozsahy 10mA a 200V obojí DC".
Spletlo mě na začátku se všude píše sháním měřák na 10A
"hm to vychází skoro přesně, ale přece jenom je to bočník kde může bejt až 20W..."
Chtělo by to nějak sloučit a zakončit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 9:47    Předmět: Citovat

au to bolelo. hold se tim neživim a ani jsem to nestudoval a právě se to učim tady na foru, nj je to těžký. může mi aspon někdo podvrdit, že ten výpočet mam dobře, abych měl na čem dál stavět?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 9:50    Předmět: Citovat

klidně ti to podvrdím, ale plácni sem nějaké schéma které tedy platí a hodnoty U, I a vlastnosti měřáků které hodláš použít, nemíním to hledat v několika tématech Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 10:17    Předmět: Citovat

ok takže rychlá sumarizace.
dole je schéma zdroje, zatim jen nejjednodušší, možná později přidám ten omezovač proudu. tady si jen nejsem jistej jestli dát voltmetr před nebo za ampermetr.

měřáky všechny co mám k dispozici jsou na straně 3 včetně naměřenejch hodnot.

vydiskutoval jsem tady, že na voltmetr (200V) použiju měřák s rozsahem 350uA a s předřadníkem 571K43

na ampérmetr (100mA) bych rád použil měřidlo s rozsahem 2mA kde teď řešim bočník.

snad to takhle stačí.



schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.jpg
 Velikost:  32.91 kB
 Staženo:  60 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 10:36    Předmět: Citovat

cackler napsal(a):
ok takže rychlá sumarizace.
dole je schéma zdroje, zatim jen nejjednodušší, možná později přidám ten omezovač proudu. tady si jen nejsem jistej jestli dát voltmetr před nebo za ampermetr.

Když dáš voltmetr za ampérmetr (jak je to na obrázku), bude A-metr ukazovat proud zátěží + proud V-metrem. Proud V-metrem je 350uA při 200V, to představuje chybu 0,35% z rozsahu A-metru. Když dáš V-metr před A-metr, bude V-metr ukazovat napětí na zátěži + napětí na A-metru. Napětí na A-metru bude 0,222V při 100mA (nikoliv 200V Smile ), to představuje chybu 0,11% z rozsahu V-metru. Která varianta je lepší?
cackler napsal(a):

měřáky všechny co mám k dispozici jsou na straně 3 včetně naměřenejch hodnot.

vydiskutoval jsem tady, že na voltmetr (200V) použiju měřák s rozsahem 350uA a s předřadníkem 571K43

na ampérmetr (100mA) bych rád použil měřidlo s rozsahem 2mA kde teď řešim bočník.

snad to takhle stačí.

Když ten zdroj neude mít proudové omezení a při 200V uděláš náhodou na výstupu zkrat, tak se 100mA A-metru namotá rafička na zarážku.
Návrat nahoru
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 10:52    Předmět: Citovat

Marie Fůrie napsal(a):
Když dáš voltmetr za ampérmetr (jak je to na obrázku), bude A-metr ukazovat proud zátěží + proud V-metrem. Proud V-metrem je 350uA při 200V, to představuje chybu 0,35% z rozsahu A-metru. Když dáš V-metr před A-metr, bude V-metr ukazovat napětí na zátěži + napětí na A-metru. Napětí na A-metru bude 0,222V při 100mA (nikoliv 200V Smile ), to představuje chybu 0,11% z rozsahu V-metru. Která varianta je lepší?

Když ten zdroj neude mít proudové omezení a při 200V uděláš náhodou na výstupu zkrat, tak se 100mA A-metru namotá rafička na zarážku.


ah díky. Já tušil, že to je nějak takhle jen jsem si to neuměl takhle hezky rozepsat Smile ok takže voltmetr dam přad amermetr.

S tim bočníkem teda je to tak, že tam bude 0,02W to znamená, že obyčejný odpory i trimr to zvládnou s přehledem? já jsem vycházel z toho, že bočníky co jsem zatim viděl byly dost masivní, jasný byly třeba na 100A, ale řikal jsem, že i v tomhle případě bude třeba něco masivnějšího Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 12:02    Předmět: Citovat

Hlavně by ten bočník měl aspoň trochu přežít zkrat. Blbovzdorné je raději bočník spočítat na půl voltu, měřák zapojit jako půlvoltový voltmetr a diodama omezit napětí na něm pod hranici destrukce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 12:07    Předmět: Citovat

Madonna mia, 70 příspěvků kvůli takový jednoduchý k*k*tině Shocked

já myslel, že konstruuješ nějaký nastavitelný stabilizovaný zdroj s proudovým omezením a měřáky mají být jeho součástí, co chceš tady měřit? a pak budeš znova vymýšlet a počítat bočníky pro proudové omezení?
nebudu se zase přehrabávat na straně 3 který měřák drhne víc a který má jakou stupnici, vnitřní odpor a výchylku, tady máš postup pro výpočet bočníku z RK 1956, od té doby to minimálně 1x za 2 roky vycházelo v AR apod., AR tu někde jsou na uploadu ke stažení. Z toho vyplývá že pro ampérmetr se nejlíp hodí tvůj měřák č. 2. (nejmenší úbytek napětí).
Odpory pro hodnoty větší než asi 0,1 Ohm a proud menší než asi 5A je výhodnější složit z vyráběných výkonových odporů, buď vyjde přesně hodnota složením stejných nebo složíš větší hodnotu a k ní pak trimr pro přesné doladění hodnoty.
Co píše Fúrie o přetížení a zničení měřicího systému při zkratu je pravda, dá se tomu předejít ochranou systému nějakým prvkem který přepětí svede. Např. sériovým řazením tolika diod, které při napětí pro plnou výchylku ještě nevedou, ale při 2-3 násobku se už otevřou. Trojnásobek plné výchylky ještě měřák nezničí.
Samozřejmě dioda musí být s rychlým náběhem v propustné části charakteristiky Wink



bocniky_1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  bocniky_1.JPG
 Velikost:  267.15 kB
 Staženo:  78 krát


bocniky_2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  bocniky_2.JPG
 Velikost:  270.97 kB
 Staženo:  76 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 12:11    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Hlavně by ten bočník měl aspoň trochu přežít zkrat. Blbovzdorné je raději bočník spočítat na půl voltu, měřák zapojit jako půlvoltový voltmetr a diodama omezit napětí na něm pod hranici destrukce.

Velmi správně, psali to už v AR7/1962 Wink



pretizeni_meraku.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  pretizeni_meraku.JPG
 Velikost:  255.93 kB
 Staženo:  99 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá září 26 2008, 12:22    Předmět: Citovat

Já to zažil v praxi i se selénem a kuprovým oxidem Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund