Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava rozsahů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 14:35    Předmět: Citovat

Prostě bezpečně a zaručeně odpoj měřící ústrojí, abys ověřil, že mezi svorkama v tom bakelitovém krytu něco není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 15:00    Předmět: Citovat

Marie Fůrie napsal(a):
cackler napsal(a):
já bych těď zkusil udělat bočník pro těch 100mA a předřadník na 200V k jednomu z těch tří měřáků. kterej by byl teda asi nejvhodnější na těch 200V?

Vezmi ten druhý (350uA) a dej k němu do série 560k a 10k trimr a mělo by to jít dostavit na těch 200V.


zkoušel jsem to počítat podle vzorců podle kterejch se má správně předřadník počítat, vycházely mi blbosti, tak jsem si pro ten první (1,57mA) trojčlenkou dopočítal, že by to mělo bejt 127,4kOhm a funguje to skvěle Smile přesnost asi nebude nic moc, ale to doladim.

ješte k tomu volmetru základní dotaz Smile chápu dobře základní princip zapojení, že když z toho zdroje budu odebírat až těch 100mA při max 200V, tak to mi přes ten voltmetr nepoteče? takže se nemusim bát o ten trimr, že by byl přetíženej?


a teď ješte vyřešit bočník na těch 100mA. měřidlo má základní rozsah 2mA a odpor 111Ohm. tady to bude horší protože co jsem čet tak bejvá hodně malej odpor. Bylo by vhodný ho vyrobit z odporovýho drátu co maj v GESu z konstantanu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 15:09    Předmět: Citovat

Jak správně říká Sendyx, ověření linearity je dost důležité. Některé měřáky pro to měly magnetické bočníky pro nastavení. Jinak ovšem pro jeden kus není problém změřit cejchovní křivku a pak vyrobit stupnici na míru. Je to ale pracnější než nasázet stupnici v Corelu kopírováním úhlu 2°60x Wink
Napěťovou odolnost trimru bych neřešil, je totiž blbost do trimru pouštět celý úbytek. 90% hodnoty můžou být pevné odpory a trimr pak jako bočník k malému z nich, i pro časovou stabilitu. Nebo vůbec nasázet paralení hodnotu 2-3 odporů po nastavení. Předpokládá se, že budeš laborovat s použitím přesného aspoň 1% multimetru...
Tím si i změříš proud pro ověřování, ne že vezmeš 10V, 10k odpor v sérii s měřicím ústrojím a budeš myslet, že ti tam teče jmenovitý proud, jak tu někdo "vtipně" radil Rolling Eyes
Myslím že pro laboratorní zdroj je blbost měřit výstupní proud dalším bočníkem kterým protéká celý proud. Stačí měřit napětí na snímacím odporu který zdroj používá pro omezení nadproudu. Měl by ale být s malým součinitelem, aby měření necestovalo s dobou ohřevu bočníku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 15:19    Předmět: Citovat

cackler napsal(a):
zkoušel jsem to počítat podle vzorců podle kterejch se má správně předřadník počítat, vycházely mi blbosti, tak jsem si pro ten první (1,57mA) trojčlenkou dopočítal, že by to mělo bejt 127,4kOhm a funguje to skvěle Smile přesnost asi nebude nic moc, ale to doladim.

ješte k tomu volmetru základní dotaz Smile chápu dobře základní princip zapojení, že když z toho zdroje budu odebírat až těch 100mA při max 200V, tak to mi přes ten voltmetr nepoteče? takže se nemusim bát o ten trimr, že by byl přetíženej?

Odpor voltmetru má být co největší a ampérmetru co nejmenší, aby co nejméně ovlivňovaly měřené veličiny. Proto se na voltmetr hodí nejvíc ten 350uA měřák, protože k němu přijde největší odpor a bude nejmíň topit. Když ho tím předřadníkem upravíš na rozsah 200V, tak přes něj při 200V poteče 350uA. Je to jako když spočítáš, že na 10V musíš připojit 10k odpor, aby tam tekl 1mA a pak by ses bál, aby skrz něj při 10V neteklo víc.
Návrat nahoru
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 15:23    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Jak správně říká Sendyx, ověření linearity je dost důležité. Některé měřáky pro to měly magnetické bočníky pro nastavení. Jinak ovšem pro jeden kus není problém změřit cejchovní křivku a pak vyrobit stupnici na míru. Je to ale pracnější než nasázet stupnici v Corelu kopírováním úhlu 2°60x Wink
Napěťovou odolnost trimru bych neřešil, je totiž blbost do trimru pouštět celý úbytek. 90% hodnoty můžou být pevné odpory a trimr pak jako bočník k malému z nich, i pro časovou stabilitu. Nebo vůbec nasázet paralení hodnotu 2-3 odporů po nastavení. Předpokládá se, že budeš laborovat s použitím přesného aspoň 1% multimetru...
Tím si i změříš proud pro ověřování, ne že vezmeš 10V, 10k odpor v sérii s měřicím ústrojím a budeš myslet, že ti tam teče jmenovitý proud, jak tu někdo "vtipně" radil Rolling Eyes
Myslím že pro laboratorní zdroj je blbost měřit výstupní proud dalším bočníkem kterým protéká celý proud. Stačí měřit napětí na snímacím odporu který zdroj používá pro omezení nadproudu. Měl by ale být s malým součinitelem, aby měření necestovalo s dobou ohřevu bočníku.


Abych pravdu řekl, moc jsem toho nepochopil co jsi napsal Very Happy

co se týče linearity, tak nevim jak bočník nebo cokoliv uvnitř by jí mohlo ovlivnit? to ovlivní spíš celkovej rozsah, ale linearitu ne? Nechce se mi do těch měřidel ještě víc hrabat, už těď je div, že ještě neco ukazujou.

s tim trimrem jsem to myslel tak, že základní princip zapojení je ten, že voltmetr je zapojenej vlastne paralelně se spotřebičem, takže ideálně přes něj neteče žádněj proud - to znamená ani přes předřadník - tzn ani přes trimr?

metoda 10V a 100K odpor se osvědčila. kde je problem?

zdroj není moc laboratorní, je primitivní a jednoúčelovej a žádnej odpor pro omezení nadproudu neni Smile takže bočník musim udělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 15:23    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Tím si i změříš proud pro ověřování, ne že vezmeš 10V, 10k odpor v sérii s měřicím ústrojím a budeš myslet, že ti tam teče jmenovitý proud, jak tu někdo "vtipně" radil Rolling Eyes

To myslíš zase mě? Včem je problém, když vezmu měřák s odporem 111 ohmů, do séri k němu dám 100kiloohmů a připojím to na 10V tak tam nepoteče (téměř přesně) 100uA?
Návrat nahoru
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 15:26    Předmět: Citovat

Marie Fůrie napsal(a):
Odpor voltmetru má být co největší a ampérmetru co nejmenší, aby co nejméně ovlivňovaly měřené veličiny. Proto se na voltmetr hodí nejvíc ten 350uA měřák, protože k němu přijde největší odpor a bude nejmíň topit. Když ho tím předřadníkem upravíš na rozsah 200V, tak přes něj při 200V poteče 350uA. Je to jako když spočítáš, že na 10V musíš připojit 10k odpor, aby tam tekl 1mA a pak by ses bál, aby skrz něj při 10V neteklo víc.


jo už mi došlo co jsem napsal za blbost Very Happy takže zkusim to udělat z toho 350uA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 15:31    Předmět: Citovat

Marie Fůrie napsal(a):
To myslíš zase mě? Včem je problém, když vezmu měřák s odporem 111 ohmů, do séri k němu dám 100kiloohmů a připojím to na 10V tak tam nepoteče (téměř přesně) 100uA?

jé, tos byla zase ty? Rolling Eyes já nerad Wink

Je v tom problém, jednak 1) tazatel stěží bude mít odpor aspoň 0,5% třídy přesnosti aby si nezhoršoval třídu přesnosti dost obstojného měřidla (1,5%),
2)jednak běžný ohmmetr měří s dost velku chybou i kdyby si odpor ověřil
3) takovým stylem práce si může podvědomě vytvořit myšlenkovou zkratku že napětí zdroje/odpor odporu= proud měřákem, přičemž na úbytek na měřáku se můžeme ******. Dostatečně jsi adeptu nezdůraznila, že se to může zanedbat jen tady, kdy je poměr odporů 1:1000 tudíž na to ....... nedbáme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 15:44    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Marie Fůrie napsal(a):
To myslíš zase mě? Včem je problém, když vezmu měřák s odporem 111 ohmů, do séri k němu dám 100kiloohmů a připojím to na 10V tak tam nepoteče (téměř přesně) 100uA?

jé, tos byla zase ty? Rolling Eyes já nerad Wink

Je v tom problém, jednak 1) tazatel stěží bude mít odpor aspoň 0,5% třídy přesnosti aby si nezhoršoval třídu přesnosti dost obstojného měřidla (1,5%),
2)jednak běžný ohmmetr měří s dost velku chybou i kdyby si odpor ověřil
3) takovým stylem práce si může podvědomě vytvořit myšlenkovou zkratku že napětí zdroje/odpor odporu= proud měřákem, přičemž na úbytek na měřáku se můžeme ******. Dostatečně jsi adeptu nezdůraznila, že se to může zanedbat jen tady, kdy je poměr odporů 1:1000 tudíž na to ....... nedbáme.


já jsem tady nemusíš o mě mluvit jako, že tu nejsem Razz
ok takže kdy na poměr odporů dbáme? abych věděl do budoucna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 15:50    Předmět: Citovat

no přece tehdy, když by byl odpor měřáku srovnatelný s odporem předřadníku Wink
Jestli chceš to kalibrování/nastavování dělat aspoň pro měřák s 2% přesností, tak bys neměl zanedbat nic co má větší než 1% vliv na přesnost nastavování.
Běžné odpory mají 5 nebo 10% chybu, staré z E6 i 20%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 16:09    Předmět: Citovat

dobře tak předřadníky jsem už snad pochopil teoreticky a prakticky. teď bych potřeboval dát dohromady ten bočník. Nejřív asi bude třeba spočítat potřebný odpor a podle toho se vybere průměr drátu? A taky jak je nejlepší vyřešit proudovou odolnost odporovýho drátu? Jestli stačí jen jeden nebo jich dát víc paralelně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 19:46    Předmět: Citovat

tak jsem něco zkoušel počítat:
Rb = Rm/(I/Im)-1
Rb = 111/(0,1/0,002)-1
Rb = 2.2653 Ohm

jestli je to správně, tak budu potřebovat drát s docela velkym odporem na metr protože třeba konstantan 0,2mm má na metr 18,5 Ohmu to znamená, že bych potřeboval skoro 12cm drátu. Největší odpor na metr jsem našel u manganinu 0,1mm a to 55,4 Ohmu - to by byly asi 4cm což už je reálný. rád bych zejtra koupil tak mi prosim někdo potrďte jestli to tak bude fungovat nebo nějaký lepší řešení Smile

drát je to tento: http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&ipp=12&lang=cz&cur=CZK&gcat=XEAD4&of=1&inc=detail&gesid=GES06914586
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6324
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 21:01    Předmět: Citovat

a co tak koupit 3 rezistory 6,8 Ohm a dát je paralelně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 21:31    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
a co tak koupit 3 rezistory 6,8 Ohm a dát je paralelně?

hm to vychází skoro přesně, ale přece jenom je to bočník kde může bejt až 20W...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6324
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 21:39    Předmět: Citovat

aha pardon já to celé nečetl, co na nich bude za napětí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund