Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava rozsahů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: út září 16 2008, 23:14    Předmět: Citovat

Ja mám tiež na ten PC veľkoobchod pekné spomienky.
Pred cca 10-timi rokmi som u nich kupoval 8MB EDO RAM, nechceli spoľahlivo fungovať, tak pri druhej reklamácii dali predo mňa veľkú krabicu s cca 15kg RAMiek, so slovami "vyberte si". Prebral som tie všetky china, morocco, taiwan a naspodu som našiel aj pár IBM. Tie potom prežili aj počítač. Wink

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: st září 24 2008, 17:40    Předmět: Citovat

Tak jsem zpět i s měřákama Very Happy

Nakonec jsem se nechal ukecat a v jedný aukci koupil pár starejch měřáků od metry, který měli dlouhej a těžkej život plnej amatérskejch úprav, takže na nich už neni co zkazit Smile

100 mA
první měřák má stupnici z rozsahy 10mA a 100mA. Čekal jsem, že tady nebude problém a rovnou ho použiju na 100mA, ale problém je. Zezadu má sice vstupy pro oba rozsahy, ale po rozebrání jsem zjistil, že 100mA není zapojenej a při zkoušení 10mA mi to naměřilo zhruba 6,15mA když teklo jen 1,2mA. To znamená, že plná výchylka je asi jen 2mA a já bych na něm potřeboval zprovoznit rozsah 100mA.

fotky (klikněte pro větší):


200V
další mam 3 měřáky, kde bych chtěl jeden nejvhodnější upravit na rozsah 200V. Dva z nich už maj dokonce papírovou stupnici. Ty první dva budou mít asi citlivost 100uA a u toho třetího netušim. Tady předpokládám, že asi bude třeba udělat předřadník?

fotečky:


díky za podnětné rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 9:01    Předmět: Citovat

cackler napsal(a):
Tak jsem zpět i s měřákama Very Happy

Nakonec jsem se nechal ukecat a v jedný aukci koupil pár starejch měřáků od metry, který měli dlouhej a těžkej život plnej amatérskejch úprav, takže na nich už neni co zkazit Smile

100 mA
první měřák má stupnici z rozsahy 10mA a 100mA. Čekal jsem, že tady nebude problém a rovnou ho použiju na 100mA, ale problém je. Zezadu má sice vstupy pro oba rozsahy, ale po rozebrání jsem zjistil, že 100mA není zapojenej a při zkoušení 10mA mi to naměřilo zhruba 6,15mA když teklo jen 1,2mA. To znamená, že plná výchylka je asi jen 2mA a já bych na něm potřeboval zprovoznit rozsah 100mA.
200V
další mam 3 měřáky, kde bych chtěl jeden nejvhodnější upravit na rozsah 200V. Dva z nich už maj dokonce papírovou stupnici. Ty první dva budou mít asi citlivost 100uA a u toho třetího netušim. Tady předpokládám, že asi bude třeba udělat předřadník?
díky za podnětné rady.

Tak teď ještě změřit vnitřní odpor a pak se dá vypočítat bočník/předřadník. Nebo se to dá odhadnout a pak doštelovat trimrem Smile
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 10:51    Předmět: Citovat

Napřed by to chtělo pomocí jednoduchého přípravku zkontrolovat, jestli chodí OK, tj. lineárně a nesekají se někde. Jedno mé trauma bylo, když jsem sehnal pěkný laboratorní měřák, udělal velmi pracně novou stupnici (byl původně k termočlánku) a pak zjistil, že má kleplý safír a nepravidelně drhne Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 11:15    Předmět: Citovat

ten na 100mA jsem odzkoušel, ten je v pořádku, jen mě zarazil ten divnej rozsah.

u těch dalších nevím jak "vygenerovat" 100uA a u toho třetího nevim ani na kolik ho testovat.

Jinak vnitřní odpory jsem měřil levnym multimetrem takže nevim jak se tomu dá věřit. Jsou následují v pořadí jak jsou za sebou na fotkách.

100mA - 111Ω
200V 1. - 111Ω
2. - 39Ω
3. - 108Ω

Trochu jsem studoval teorii, ale vždycy jsem při výpočtu narazil, že vlastně nevim co jsou ty měřidla ve skutečnosti zač. Asi by to chtělo nějak zkusit těch 100uA jestli to tak opravdu je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 11:21    Předmět: Citovat

cackler napsal(a):
ten na 100mA jsem odzkoušel, ten je v pořádku, jen mě zarazil ten divnej rozsah.

u těch dalších nevím jak "vygenerovat" 100uA

To vezmeš 100k odpor, dáš ho do série s měřákem a připojíš to na zdroj 10V Smile
Návrat nahoru
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 11:27    Předmět: Citovat

ah. nj ja vo všem přemejšlim moc složitě Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 12:22    Předmět: Citovat

OK takže měřil jsem ty 3 měřáčky ze kterejch chci udělat 200V.

první: překvapení 100uA ani náhodou.
při 85,6uA ukazuje 3 dílky a při 170uA zhruba 5,7 dílku na svojí papírový stupnici. jestli se dá věřit její linearitě tak plná výchylka odpovídá výpočtem 1426,66 uA při 85,6uA nebo 1491,23 uA při 170uA takže měřidlo bude pravděpodobně mít rozsah 1,5mA. Ještě jsem změřil plnou výchylku a ta byla ve skutečnosti na 1,57mA

druhej: opět ne 100uA Very Happy
při 85,6uA ukazuje 23 dílků a při 170uA přesně polovinu a při 350uA plná výchylka a opět papírová stupnice. Takže nevim jestli je problem ve stupnici nebo v měřidlu, ale moc lineární to neni.

třetí: při 170uA ukazuje 0,2 a při 887uA plná výchylka. tady už je plechová stupnice.

nevim nevim, dost divný výsledky. doufam ,že s těch měřáku něco pude udělat. stupnici si chci udělat hezkou sám, ale ta linearita je divná.

edit: ještě jsem oměřil ten na 100mA a ten vypadá nejlíp protože plná výchylka je na 2,03mA takže to odpovídá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 12:30    Předmět: Citovat

A extrahoval jsi z nich veškeré předřadníky a bočníky ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 12:34    Předmět: Citovat

do všech jsem se díval dovnitř a drátky jsou připojený přímo. u některejch je vidět, že tam bočník byl, ale už ho někdo vykuchal. Vypadá to, že je provozal s externí bočníkem/předřadníkem. ikdyž ten výsledek 887uA je dost divnej. asi se do toho měřáku podívam ještě jednou.
edit: aha tak ten dokonce byl jako jedinej ješte vzadu se zalitym jednim šroubkem a drátky vedou přímo. jedině že by předřadník/bočník dávali až za tu přepážku, ale to se mi nechce vyndavat to měřidlo, bych do určite rozbil Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 12:45    Předmět: Citovat

Tak odpoj jeden drátek od měřidla a změř to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 13:49    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Tak odpoj jeden drátek od měřidla a změř to.


zkusil jsem "vynechat" ten drátek co je vidět ze předu a žádná změna.

já bych těď zkusil udělat bočník pro těch 100mA a předřadník na 200V k jednomu z těch tří měřáků. kterej by byl teda asi nejvhodnější na těch 200V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 13:56    Předmět: Citovat

Odpoj drát od měřidla a změř ohmmetrem, jak se to chová mezi svorkama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 14:00    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Odpoj drát od měřidla a změř ohmmetrem, jak se to chová mezi svorkama.


nechápu. myslíš odpájet ten drátek co je vidět ze předu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 25 2008, 14:26    Předmět: Citovat

cackler napsal(a):
já bych těď zkusil udělat bočník pro těch 100mA a předřadník na 200V k jednomu z těch tří měřáků. kterej by byl teda asi nejvhodnější na těch 200V?

Vezmi ten druhý (350uA) a dej k němu do série 560k a 10k trimr a mělo by to jít dostavit na těch 200V.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund