Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pulzní zdroj autozesíku Crunch
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: čt září 11 2008, 13:21    Předmět: Citovat

bu2520: mě to taky překvapilo, tak sem to několikrát kontroloval. Dám sem schéma toho konce a uvidíš sám jaká je vazba na ten dvojitej operák. Nic jinýho sem nenašel ani očima, ani měřením. Ty napětí všechny přeměřím a dáv vědět zítra. Teď sem v práci a zesík mám doma, kde nemám NET.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 11 2008, 13:27    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
no já si zarputile trvám na tom, že tam na tu jedničku musí být zpětná vazba ze sekundáru, jinak je to zapojení k ničemu, proto že tam nedojde ke stabilizaci a ty fety se upečou, jaké je napětí u TL na pinu 1, při vyndaných fetech?

Proč by se upekly? Je to dvojčinný měnič, klidně může běžet s (téměř) plnou střídou a nic se nestane. Zpětná vazba pro stabilizaci není potřeba, pokud je napájecí napětí dost tvrdé, je tvrdé i výstupní napětí. Normální síťové zdroje s trafem také nejsou stabilizované.

paveltl: Ta TL494 má napájení zvlášť, odkud je to normálně napájené a když Ti to strhávalo to napájení na 6V, tak jsi to napájel obojí z jednoho zdroje? Když není osciloskop, tak bych zkusila vyndat trafo, vzít 12V žárovku a dát ji místo jednoho primáru trafa a pak místo druhého. V obou případech musí svítit o poznání menším jasem než připojená přímo na 12V. Pak bych oba výstupy FETů (Drainy) spojila a žárovka by měla svítit naplno. Místo žárovky by šel použít i odpor a kontrolovat odběr ze zdroje.
Návrat nahoru
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: pá září 12 2008, 7:21    Předmět: Citovat

Tak jsem po odpojení FETů (G mám přizemněný 10R) naměřil na TL tohle:
1: 2,072V
2: 2,219V
3: 0,076V
4: po zapnutí plynule klesne na 0,153V - měkký náběh zdroje
5: 1,496V
6: 3,723V
7: 0,003V..... GND
8: 13,45V
9: 4,86V
10: 4,86V
11: 13,45V
12: 12,97V
13,14,15: 5,05V
16: 0,003V... GND.
na 9 a 10 naměřím proti GND 29,97 kHz.
mezi 9 a 10 naměřím 55,9 khz a 0,024V.

Při měření napětí jsem měl GND měřáku připojeno na GND zdroje. Odtud šel 1m kabelu, napájecí svorky,... proto ty 0,003V ztráty. Před měřením napětí jsem počkal 10s po zapnutí na ustálení hodnot.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá září 12 2008, 8:49    Předmět: Citovat

Pavle, prosímtě, přestaň do toho jebat a radši mi to pošli, já Ti to za pár šušňů spravím. Je to všecko na jedno brdo, ať je to Crunch, Magnat, Mac anebo Rodek. Než to dokurvíš ještě víc a třeba podpálíš trafák, to se pak řeší obrazek_cenzura špatně. Nemyslím to zle, ale na tohle bez zkušeností a nějakých přípravků nestačíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: pá září 12 2008, 9:38    Předmět: Citovat

Sinclaire: neznáš majitele - je to taková socka. Ty FETy tam měnil nějakej jeho kámoš kanibalizací jinýho zničenýho zesíku. Když to neopravil tak mi to kámoš dotáhl - je to oprava bez peněz. On občas udělá něco mě a já jindy jemu.
Už jsem mu říkal že si s tím nevím rady aby to dal nějakýmu opraváři, ale to on nechce, ať to ještě zkusím a v nejhorším to prý hodí do skříně.
Pro mě je to taková výzva, když se povede tak se zas něco přiučím. Je mi jasný že se ti nechce pouštět do světa pracně získaný zkušenosti.
Věřím že tam bude nějaká blbost, jen jí najít a toho nějak nejsem schopnej.

Proto jsem to napsal sem, jestli se někdo nechytí a nenapadne jej co s tím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so září 13 2008, 10:32    Předmět: Citovat

Trefil jsi to přesně-po sepsání rozsáhlé stati na téma měniče autozesilovačů /jak je u mě blbým zvykem všechno složitě roztahovat../ by do toho už pak hrabal kdejakej kokot, cpal tam bambus z GMu, zas by jim to hořelo a za blbce bych byl v konečném efektu já.
Takže si to radši s dovolením nechám pro sebe. Těch pár součástek ze štangle mě nezabije a jestli se dobře pamatuju, tak Tobě taky něco dlužím-neposílal jsi mi už náhodou něco darem?
Tak se s tím přestaň trápit a dej to sem. Nemám dvacet minut co dělat i s testy. Pokud jsi tam teda nestih obrazek_cenzura ještě něco navíc Smile

Á, vidím, že protisinclairovské filtry tu fungujou Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: ne září 14 2008, 9:31    Předmět: Citovat

Nevím jaký protisinclairovský fitry jsi myslel, ale já mám NET jenom v práci nebo u kámoše. Takže jsem se sem dřív nedostal.

Tvých rad si naopak velmi vážím, protože jsi vážně odborník. A že máš tendenci lidem nadávat k tobě patří. Kdo si o sobě myslí že je se mu nesmí nadávat tak má smůlu. Když něco zkoním tak k tomu vynadání patří, pokud se zároveň řekne i co se skonilo je to přínos. Ale k tématu.

Snažil jsem to nezničit ještě víc, proto sem na to šel dost citlivě. Jediná moje žávada (o který vím) je mírně odchlíplá pájecí ploška vývodu 9 u TL (po druhým vyndavání večer a trošku už sem nevěděl co hledat). Já na tom strávil dvě hodiny a nic sem nenašel, to je právě ten rozdíl nezi Tebou mnou (dá se říct kutilem?). Bohužel tím že ti to pošlu se zas nic nepřiučím, ale nic jinýho mi nezbyde, když nikdo nemá dobrou radu.

Zkusím přesvědčit majitele, měl by se někdy během týdne ukázat, že mu to opravíš za pár stováků. Nechci ti to posílat bez jeho vědomí a pak to vydávat za svou práci.
Pokud vím tak mi nic nedlužíš, sice jsem ti něco poslal ale to byla prkotina a kdopak mi předtím poradil?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne září 14 2008, 10:19    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Á, vidím, že protisinclairovské filtry tu fungujou Smile

Very Happy to nema s tebou nic spolecnyho(teda ma, pokud mluvis tak jak mluvis)...mame to tady uz minimalne rok, a rikame tomu cenzura Twisted Evil . Nektera sprosta slova to nahrazuje tim smajlikem. Zdenda se tim snazi dodrzet trochu slusnost projevu. Cekal jsem, kdy to na tebe zapusobi a ty se ozves, po tvych peprnych odpovedich na audiowebu Wink

Pokud ti nevyhovuje ten smajl, tak to slovo napis znovu a za nektere pismeno napis hvezdicku... obrazek_cenzura / z*urvit

sry za OT v tomhle vlakne

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: po září 15 2008, 13:56    Předmět: Citovat

Shocked Ako to zmažem Question No myslím že na tej cenzúre mali popracovať teda viac Wink Ak by chceli do databázy zaradiť šťavnaté írečité slovenské nadávky, tak s tým môžem pomôcť Very Happy

Naposledy upravil PeteBurns dne po září 15 2008, 16:30, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12509

PříspěvekZaslal: po září 15 2008, 16:14    Předmět: Citovat

Jako test je to přípustné jen na chvíli, potom je vhodné to smazat, ne? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: st září 17 2008, 12:56    Předmět: Citovat

Tohle se bez oscu dělá hůře, ale jde to.

1. Těch 6V je vždy z jakéhokoliv napětí, nebo ten v tom zkratu je polovina nezkratovaného?

2. Když odpojíš buzení těch GP v jedné NEBO druhé větvi, zkrat zmizí?

3. Když odpojíš buzení IRF, vemeš ledku (A;K)s ca. 0k8, svítí vždy poloviční intenzitou oproti VCC;GND:
GP4(E) ; GND
VCC; GP4(E) - nesvítí: nezavirá GP4
GP3(E);GND
VCC;GP3(E) - obdoba GP4
GP3(E);GP4(E)
GP4(E);GP3(E) - nesvítí ani v jednom směru: 494 jede v single, zkrat na desce atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: čt září 18 2008, 5:50    Předmět: Citovat

1. Pokud to napájím z laboratorního zdroje, tak je jedno jestli omezím jeho výstupní proud na 3A nebo 0,5A - napětí tohoto zdroje se sníží na 6V (při vypnutým zesíku mám nastaveno 13,8V).
2. - Určitě tam zkrat je, protože původně byla DP8 přerušena a tak se spínala jen jedna větev FETů. Druhá se jen odzemňovala a přizemňovala.
3. - s LED jsem to nezkoušel, ale měřákem na FETech naměřím na G 3V, tedy polovinu napájecího napětí.
4. - teď mám odpojeno buzení FETů, G přizemněny přes 10R a žádný skrat se nekoná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: pá září 19 2008, 22:39    Předmět: Citovat

1. Jde o to, jestli je to 6V ve zkratu, a to za podmínky nastaveného 10V až 14V, nebo je to ve zkratu VŽDY POLOVINA toho co nastavíš.

Je též dobré odpojit sekundár na tyhle testy, pokud vlivem pojistky v napájecím zdroji padne napětí, tak se asi zatížený zdroj zesíku nikdy nerozjede, pakliže je krátký softstart, platí to dvojnásob.
Někdo to tu už taky psal, že bys měl pro napájení řízení použít jiný zdroj, nebyla to poznámka do vzduchu.

2. větve odpojit jednotlivě, proto jsem psal NEBO.

3. Měřákem naměříš střídu 50% a pokud má ten metex měření frekvence, má i měření střídy, takže i tohle ukáže. To co jsem popsal vede k tomu, aby jsi zjistil správnost těch pulzů a posunutí.

4. což vypovídá že je buď přetížený sekundár, nebo jsou ty pulzy z nějakého důvodu ve fázi, viz předchozí body.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so září 20 2008, 7:41    Předmět: Citovat

Pavle, poslední laický test před tím, než to hodíš do kýblu, nebo pošleš mně Smile :
Nastav na tom zdroji 14V a na jeho výstupní svorky pověs co největší kýbl, co doma najdeš, minimálně 10G a víc. Pak zkus ten zesilovač sepnutím remotu nastartovat. Jestli nechytne, je tam opravdu krpa v buzení, na kterou bohužel sám asi nepřijdeš. Energie, akumulovaná v tom kýblu nijak není schopna IRFZ44-kám ublížit.
Odpojovat zátěž měniče je ta největší pí čovina, co lze napsat. Pokud by měnič v tomto režimu nastartoval /jako že některé vůbec/, tak bez přiměřené minimální zátěže usměrňovačů si koledujete o provalený dvojdiody a vystřelený kýble přepětím.
Dělám to téměř denně a v současnosti je skoro jedno, zda je to Magnat, Mac, Crunch, Rodek či cokoliv jiného, je to všechno na jedno brdo.
Alespoň pokud jde o analogové AB konce, dvojčinný zvyšovací nestabilizovaný měnič, ať už je v něm TL494 nebo SG3525.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: ne září 21 2008, 19:42    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Odpojovat zátěž měniče je ta největší pí čovina


Jo to je, psal jsem sekundár, ne zátěž.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund