Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pulzní zdroj autozesíku Crunch
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 7:03    Předmět: Pulzní zdroj autozesíku Crunch Citovat

Zdravím, už si vážně nevím rady s následujícím problémem, ale třeba někdo z vás bude vědět.
V auto zesíku mám vadný zdroj, konce jsem přezkoušel na jiném zdroji a jsou OK.
Zdroj se s připojenými konci vypíná a po vytažení koncových trandů a zatížení rezistory 280Ohm neběží. Zdroj nemá stabilizaci výstupního napětí, jen ochranu na přehřátí a ochranu proti ss napětí na výstupu zesilovačů.
Na výstupu zdroje nenaměřím žádné napětí, ale po jeho připojení na laboratorní zdroj strhává napájecí napětí napětí z 13,2V na 6V. Je jedno jestli na lab.zdroji omezím výstupní proud na 3A, nebo 0,5A, vždycky po zapnutí spín.zdroje klesne na 6V. FETy jsem vyndal a přezkoušel (mám na to udělátko co simuluje spínaný zdroj, jen se žárovkou a tlačítkem). a jsou OK, všechny rezistory jsem přeměřil, dokonce jsem vyměnil i TL494.
TL kmitá na 28,5 kHz, celý výstupní obvod spíná a rozpíná.
Mám za to že se TL díky nízkému napájecímu napětí přepne z dvojčinného měniče na jednočinný (obě větve pak spínají spolu místo střídavě) a proto nedává nic na výstup. Otázkou je co při rozběhu způsobí prvotní zkrat napájení a díky němu omezení napájení z laboratorního zdroje.
Měl jsem už vícero i silnějších autozesíků a žádný neměl problém se rozběhnout na laboratorním zdroji, přípdaně na něm i potichu hrát.
Netroufám si to v tomhle stavu připojit na tvrdý zdroj 12V/20A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 10:36    Předmět: Citovat

O "striedanie budenia" sa stará IO 494 - jeho vývody 8 a 11. Od nich sú budené výkonové tranzistory - sú buˇbipolárne alebo Fet-y. Odpoj ich báze a ak máš osciloskop, skontroluj priebehy na týchto pin-och. Ak sú v poriadku, hľadaj závadu v tranzistoroch. Bývajú zapojené 2-3 paralelne pre každú vetvu. Ak sú v poriadku závada bude na sek. strane transformátora meniča. /Prerazená dioda, skratovaný ellyt a pod./.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 10:59    Předmět: Citovat

může to dělat měký zdroj, některé zesáky, nemají dobře navržený soft start, a na start potřebují vyšší proud , pokud ho nedostanou, zařízení cykluje. vyletoval bych výkoňáky ze zesilovače, zkontroloval usměrňovací diody . A zkrat metrem napětí na sekundárních elytech a pak to dal na zdroj bez omezení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: st září 10 2008, 6:29    Předmět: Citovat

bu2520: FETy jsem vyzkoušel (na činnost ne měřením), usměrňovací diody taky (zdrojem 12V a žárovkou 21W), kondíky jsou OK (konce běží při symetrických 20V).
Teď mám usměrnění odpojeno a Odporovou zátěž připojenou přímo na sekundáru trafa. Tak to zkusím dát na tvrdý zdroj, snad dřív povolí pojistky než ty čtveřice IRFZ44, pokud je tam něco špatně. Ale všechno sem už proměřil.
Jo a ještě jsem zapoměl - původní závada byla přerušená dioda v buzení jedný tý čtveřice FETů, takže se trafo špatně sytilo. Ale trafo vypadá OK, mezizáviťák nezměřím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st září 10 2008, 7:32    Předmět: Citovat

určitě bych tam nechal ty kondíky a nedával zátěž není potřeba. Pokud byla vadná dioda v obvodu buzení fetů, bývají tam ještě tranzistory pro rychlé zavření fetů i ty je potřeba zkontrolovat, těch 20v není moc většinou to bývá 27 a výš. to by mohl způsobovat CT kondenzátor na 5 pinu často mu ucestuje hodnota. Trafo sice může mít mezizáviťák ale pokud s ním pokýveš odstraníš ho na chvilku , častěji to způsobují otřesy za provozu, pak se musí ponořit do laku. Není to moc častá závada tak asi jedno na sto zesáků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: st září 10 2008, 8:17    Předmět: Citovat

Těch 20V jsem tam pustil z externího zdroje, jen abych vyzkoušel konce že jsou 100% OK. Nevím kolik má dávat zdroj, tak raději míň.
Vše ohledně buzení FETů (dva rezistory, dioda a tranzistor na rychlý zavření) jsem přeměřil a je to OK. Můžu ještě pro jistotu ty trazistory na rychlý zavření přezkoušet v měřícím obvodu, ale jsou změřený.
Ještě se mi nestalo že by trafo mělo mezizáviťák, ale nevylučuju nic.
Já ten usměrňovač od kondíků odpojil na zkoušní až potom co jsem zjistil že tam není snímání výstupního napětí a zdroj běží trvale naplno. Tak aby mi konce nehoupali se zdrojem. Projistotu sem místo nich připojil tu zátěž.
Docela mě překvapilo že tan není hlídání a stabilizace výstupního napětí. TL494 je místo toho připojena na dvojitý operák. Půlka vyhodnocuje vadu konců (bere napětí z emotorovýho odporu jednoho koncovýho tranzistoru- jsou tam dva páry) a druhá půlka zas teplotu chladiče. Ale nikde se nebere výstupní napětí.
Vyzkouším to pustit na tvrdým zdroji a uvidím. Kdyžtak překleslím a upnu schéma toho zdroje, zatím je mám na šmíráku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st září 10 2008, 9:35    Předmět: Citovat

no a to základní, pokud odpojíš zdrojové fety máš na G S buzení? a Zpětná vazba tam určitě je , většinou z kladné větve přes nějaký rezistor na vstup komparátoru pin 1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 10 2008, 9:49    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
no a to základní, pokud odpojíš zdrojové fety máš na G S buzení? a Zpětná vazba tam určitě je , většinou z kladné větve přes nějaký rezistor na vstup komparátoru pin 1

Jen poznámka, aby to bylo čisté, na pinu 1 je chybový zesilovač, nikoliv komparátor, ten je až za ním.
Návrat nahoru
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st září 10 2008, 11:04    Předmět: Citovat

budiž Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: čt září 11 2008, 7:47    Předmět: Citovat

Tak tady je schéma:

Nikde tam vazbu od výstupního napětí nevidím, na ten vývod na ochrany konců jde přes tranzistor snímání z emitorových odporů koncových trandů.
Jsou tam namontovaný IRFZ44, v pytlíku byly přiložený 4ks IRFZ34. Bohužel to už někdo zkoušel opravit a nespěl, tak mi to kánoš donesl. Prý je tam vadný to TL, tak jsem jej napřed přeměřil a naššel vadnou tu DP7. Ale když to stále zlobilo, tak jsem vyndal TL, do přívodu k trafu připojil žárovku a přezkoušel FETy a rovnou tam dal nový TL. Ale stále to zlobí.
Mám vyndaný QP3, QP4, DP7, DP8 a na R19, R20 naměřím 28,5kHz.
Bohužel tu nemám škopek, jen poctivej měřák (metex) s čítačem.

Včera jsem to cvičně napojil na tvrdej zdroj - jen mám odpojený koncový tranzistory zesíku a umělou zátěž 180R na každý větvi. Trhlo to pojistku T5A. Takže je tam někde stále ještě chyba, ale kde???

edit: Pokud to mám na laboratorním zdroji (napájecí napětí klesne na 6V) tak přímo na G-S naměřím nějaký 3V (netuším jak ten metex převádí pulzy na napětí). Takže bych je tam měl mít dostatečně silný, když FETy otevírají.
Pokud máš zájem moje skype (jen pro psaní) je pavelvtra. ICQ 283-837-125..... bude to rychlejší se na něčem dohodnout. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 11 2008, 8:16    Předmět: Citovat

paveltl napsal(a):

edit: Pokud to mám na laboratorním zdroji (napájecí napětí klesne na 6V) tak přímo na G-S naměřím nějaký 3V (netuším jak ten metex převádí pulzy na napětí). Takže bych je tam měl mít dostatečně silný, když FETy otevírají.

Jak můžou spínat FETy když máš vyndané QP3, QP4, DP7 a DP8?
Multimetry mají většinou integrační převodník, takže na ss rozsahu měří střední hodnotu. Pokud jede měnič naplno, tak by na RP19 a R20 mělo být o něco méně než půlka napájecího napětí. Lepší by byl ale ten osciloskop.
Návrat nahoru
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: čt září 11 2008, 9:06    Předmět: Citovat

Vývody 8,9,10,11 na IO 494 máš nakreslené zle omylom, alebo je to to fakt tak zapojené?
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: čt září 11 2008, 9:57    Předmět: Citovat

Marie: Ty jsem vyndal až po tom abych mohl měřit při normálním napětí. Když tam byli zapojený tak to dělá zkrat na 6V (je jedno jestli omezím na 0,5A nebo 3A - pořád lab.zdroj dává 6V). Špatně jsem to napsal.

Jandu: co se ti na tom nezdá? 8 a 11 jsou kolektory výstupních NPN tranzistorů TL. Ty jsou připojený na +. 9 a 10 jsou emitory - z těch se pak bere výstupní signál pro spínání FETů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt září 11 2008, 11:12    Předmět: Citovat

no já si zarputile trvám na tom, že tam na tu jedničku musí být zpětná vazba ze sekundáru, jinak je to zapojení k ničemu, proto že tam nedojde ke stabilizaci a ty fety se upečou, jaké je napětí u TL na pinu 1, při vyndaných fetech?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: čt září 11 2008, 11:31    Předmět: Citovat

Iba to som mal na mysli, že sa tam dochádza k otáčaniu fáze signálu. Rovnako som si nevšimol, že za nimi sú budiace tranzistory PNP. To pozerám až teraz.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund