Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Detektor pohybu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ITGuru
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 12:46    Předmět: Detektor pohybu Citovat

Zdravím! Chtěl bych si sestrojit levný detektor pohybu a nejsu ani trošku electroman Smile, tak bych potřeboval poradit a vůbec potvrdit jestli je to reálný požadavek. Mělo by to sloužit k velmi citlivému hlídání pohybu nějakého malého prostoru (třeba 1x1m) Čím víc, tím líp - ale se zachováním citlivosti.

Hledal jsem nějaké hotové řešení, ale to mělo následující problémy:
  • Vychloubali se v popisu, že to pozná člověka od zvířete a že člověka to detekuje a zvíře ignoruje. To je zásadní problém - já to chci na zvířata Smile (a to malý - klidně i hmyz).
  • Baterie - nevím jaký to má. Podle popisu jednoho zařízení to vypadalo, že jsou tam nějaké speciální. Potřeboval bych, aby to jelo na mikro/tužkové nabíjecí.
  • Zdá se mi, že ty za cca 300,- nemají takovou citlivost co potřebuju.
Požadavky:
  • Dosah minimálně 1 metr
  • Vysoká citlivost (malý i pomalý pohyb)
  • Plně funkční v naprosté tmě
  • Ideálně s možností regulace citlivosti
Celý by to mělo vypadat cca takto:
Nějaký panýlek kde by byla LED dioda, repráček (, popř. nastavení citlivosti) a nějaký čtyř-polohový přepínač nebo tak něco (popř. vypínač a tří-polohový přepínač). Byly by tam možnosti vypnuto/zapnuto(LED)/zapnuto(Bzz)/zapnuto(LED+Bzz) Smile Od tohoto panýlku by se pnul nějaký tenký (nejlíp aby se dal zavřít do tveří, okna atp.) dlouhý (třeba 10m) kabel, který by měl na druhém konci ten detektor (+ nějaký stativ aby se to dalo postavit nebo nějak upevnit).

Díky za cokoli a jestli je to možný, zkuste odpovídat s minimem elektro-zkratek Smile
Návrat nahoru
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 13:58    Předmět: Citovat

Člověče, to jsou dost zajímavý požadavky...

Pokud jsi někde u nějakého detektoru četl, že rozpozná zvíře od člověka, pak to asi byl takzvaný infra pasivní detektor (PIR) - takové se používají třeba v zabezpečovací technice nebo pro automatické rozsvěcení osvětlení apod.
Některé takové detektory mají výměnnou čočku, takže při montáži do správné výšky "nevidí" na prostor při zemi, kde se pohybuje třeba pes. Jiné dokážou zvíře od člověka opravdu rozpoznat, ale zaprvé to není stoprocentní (záleží na velikosti zvířete) a zadruhé, přesně jak píšeš, tobě jde spíš o ta zvířata, ale ten detektor by ti hlásil právě jen lidi.

S detekcí hmyzu budeš mít při použití PIR obecně problém. Pokud to zrovna nebude pětigramový čmelák, který se usadí přímo na detektor, asi ho nezachytíš.

Zkus specifikovat, o jaká zvířata tady jde. Možná by se dalo najít nějaké jiné řešení, co já vím, kapacitní snímač nebo tlakový spínač, infra- nebo laserová závora, ultrazvukový detektor přiblížení...

Píšeš, že chceš dosah minimálně 1 metr, což je dost malý prostor. U PIR detektorů, závor atd. se běžně můžeme bavit o x metrech. Může to "aspoň metr" třeba znamenat "stačí metr a půl"? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ITGuru
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 14:47    Předmět: Citovat

tomas001 napsal(a):
Člověče, to jsou dost zajímavý požadavky...
Já si to myslel Smile

tomas001 napsal(a):
Pokud jsi někde u nějakého detektoru četl, že rozpozná zvíře od člověka, pak to asi byl takzvaný infra pasivní detektor (PIR) - takové se používají třeba v zabezpečovací technice nebo pro automatické rozsvěcení osvětlení apod.
Některé takové detektory mají výměnnou čočku, takže při montáži do správné výšky "nevidí" na prostor při zemi, kde se pohybuje třeba pes. Jiné dokážou zvíře od člověka opravdu rozpoznat, ale zaprvé to není stoprocentní (záleží na velikosti zvířete) a zadruhé, přesně jak píšeš, tobě jde spíš o ta zvířata, ale ten detektor by ti hlásil právě jen lidi.
Jasně - proto jsem to dal do problémů - důvod proč nemůžu koupit hotovej kousek.

tomas001 napsal(a):
S detekcí hmyzu budeš mít při použití PIR obecně problém. Pokud to zrovna nebude pětigramový čmelák, který se usadí přímo na detektor, asi ho nezachytíš.
Zkus specifikovat, o jaká zvířata tady jde. Možná by se dalo najít nějaké jiné řešení, co já vím, kapacitní snímač nebo tlakový spínač, infra- nebo laserová závora, ultrazvukový detektor přiblížení...
Confused To je nemilé. No mělo by to řvát především na plazy a obojživelníky (malý žáby třeba, pohyb trávy atp., ale kdyby to poznalo větší hmyz, tak by to nebylo špatný). V těch ostatních udělátkách se nevyznám - takže kdyby to potřebovalo páet na tišťák nebo tak něco, tak su odvařenej. Leda něco jednoduchýho jako je teplotní čidlo Smile

tomas001 napsal(a):
Píšeš, že chceš dosah minimálně 1 metr, což je dost malý prostor. U PIR detektorů, závor atd. se běžně můžeme bavit o x metrech. Může to "aspoň metr" třeba znamenat "stačí metr a půl"? Smile
No když to bude detekovat na 200 metrů, tak mě to vadit nebude Smile Jde o to, že já potřebuju "hlídat" především malý prostory, a větší nepotřebuju (hodit by se to ale mohlo taky). A tuším, že čím blíž tím větší pravděpodobnost, že to chytne drobný pohyb, ne? Je blbost abych to dal 5 metrů od předpokládanýho zdroje pohybu a tam by ve větru lítala tráva a listí a detektor by řval jak protrženej Smile Proto bych to viděl na umístění třeba 20cm od předpokládanýho zdroje pohybu.
Návrat nahoru
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 14:51    Předmět: Citovat

No u plazu a obojzivelniku je to jeste spestreno tim, ze jsou to studenokrvni zivocichove a tak PIR detekce zalozena na rozdilu teploty tela a okoli neprichazi ani v uvahu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 15:04    Předmět: Citovat

Navíc pokud použiješ ultrazvukový detektor s aktivním režimem = něco jako parkovací "radary" na luxusních autech (pro pitomce, co musejí mít auto jako krávu, ale nemají cit v noze na spojce a neumějí zaparkovat pomocí zpětných zrcátek a druhořadě také pro blondýny), můžeš se dočkat toho, že Ti to některé druhy hmyzu "uslyší" také a budou se hlídanému prostoru vyhýbat. Zkusil bych něco s videem - malou čipovou kameru s viděním za veeelmi mizerných světelných podmínek, třeba i s přisvícením pomocí infraLED (používají se v tzv. domácích videofonech - tvář návštěvníka u vchodu je vidět na vnitřním čb monitoru i v úplné tmě, právě díky IR diodám kolem kamery), a něco jako jsou poplašné systémy založené na změně obrazu pohybem - existuje na to poměrně sofistikovaný SW, umožňující nastavit i několik oblastí v jinak statickém TV obraze, kde sebemenší změna vyvolaná pohybem (třeba nezvaným návštěvníkem v muzeu - u Tebe naopak vítaným hostem z říše zvířat) například zapne videorekordér k pořízení důkazního záznamu. Není nic jednoduššího, než tento signál použít třeba k probuzení osoby, která bude mít na starost odchyt hmyzího/šupinatého/chlupatého/opeřeného vetřelce a třeba jeho okroužkování (v extrémním případě klidně i rtěnkou... Laughing Laughing Laughing )
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ITGuru
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 15:13    Předmět: Citovat

No jestli to je založený na změně teploty, tak to je fakt na nic. A ty kamery - to je už dost extrém. Chtěl jsem něco cca do 500,- max litru Smile A hlavně příruční do terénu. Rozbalím, vymotám, nastražím, zapnu a jdu spat Wink
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 15:28    Předmět: Citovat

Tak za tuhle cenu už dneska pořídíš jenom klopýtací drát a pár plechovek od konzerv na jeho konec - a na detekci tvorů menších než cca metr neřkuli neteplokrevných můžeš rovnou zapomenout...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ITGuru
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 15:33    Předmět: Citovat

No ... škoda Sad Nedá se nic dělat.
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 15:35    Předmět: Citovat

Leda snad snímat prostor kamerou a vyhodnocovat změnu obsahu obrazu. V noci bys to musel nasvítit infra LED a při větru by to selhávalo. Napájení z baterií asi taky sotva.
Máš protichůdné požadavky Razz
Nebo zaměstnat někoho, kdo ti bude na ten monitor čučet. Napájení zaměstnance by sis musel už vyřešit Twisted Evil
Staré úsloví " z hovna bič..." a tak dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ITGuru
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 15:55    Předmět: Citovat

To už můžu rovnou zaplatit pivama někomu kdo u toho místa bude sedět Smile
Klíčový je to tepelný PIR - to mě rdousí Confused Chtěl jsem si hrát na "eletrikářa". Lákalo mě to a vy mě to takto poplivete. To si říkáte kamarádi? Wink

Takže nic krom optiky (tma) a PIR (ne-termo) není co by se dalo použít? Jak psal váš kolega: kapacitní snímač, tlakový spínač, infra nebo laserová závora, ultrazvukový detektor přiblížení).

A co je zač to udělátko jak je vysílač neviditelnáho paprsku a snímač kousek dál a když to něco přeruší tak je mela? Asi nepoužitelný, ale zajímá mě to - co to stojí? Ale to je optický, že?
Návrat nahoru
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 16:06    Předmět: Citovat

Světelná závora ti bude taky naprd, ten živočich by musel přejít po plošce 1x1 cm kam míří... Navíc je paprsek relativně tlustý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ITGuru
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 16:11    Předmět: Citovat

Tak mu přes ten paprsek postavím cestičku dom. Přece nepůjde vedle.. Smile
Návrat nahoru
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 16:16    Předmět: Citovat

Co tohle. http://www.danyk.wz.cz/detpoh.html
Nevím ale, jak dobře to funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ITGuru
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 16:24    Předmět: Citovat

To jsem našel už než jsem se tu zeptal. Ale zaprvé bych to nikdy nesestrojil a za trhudé nevím jestli by to fungovalo jak potřebuju.
Návrat nahoru
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: út září 02 2008, 7:47    Předmět: Citovat

To schéma kupodivu i přes svou jednoduchost opravdu funguje, ale určitě se nebude hodit na to, co chceš. Funguje jen na větší vodivé objekty.

Jak psal jardajar - na úplně malá zvířátka nebo hmyz infrazávora opravdu nejde, protože ten paprsek má určitou nezanedbatelnou tloušťku. Naopak laser by na to šel - u jednoduchých laserových závor se dokonce uvádí jako nevýhoda, že je může spustit i průlet hmyzu, ale nevím nevím, jak bys ta tvá zvířátka a hmyz donutil lézt nebo letět přesně přes ten tenoučký paprsek a nikudy jindy. Wink
http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=1900&cat=&open=&z=

Ten tvůj vysněný PIR by třeba u plazů mohl asi teoreticky někdy možná (...) zafungovat, kdyby se ti na sledovanou chladnější plochu připlazil had zahřátý od sluníčka, nebo kdyby se naopak na teplou plochu připlazil studený had, aby se vyhříval. Smile

Zmiňované kamerové systémy mají často poplachový výstup, takže bys ani nepotřeboval, aby u toho pořád někdo seděl. Smile Ale neobejdeš se bez zásuvky. Takový digitální videorekordér žere nějakých 20-40W. Vzhledem k tomu, na co to asi chceš, je to stejně krájení másla motorovou pilou. Twisted Evil Nehledě na cenu - za kameru dáš minimálně nějakých 800 a cena videorekordéru nebo něčeho takového začíná někde u 4000.

Tak se mi zdá, že nejblíž tvým požadavkům bude fakt ten klopýtací provázek a pár plechovek. Wink U všech řešení, která tu zazněla, by ses stejně neobešel bez návrhů dalších obvodů a bez plošného spoje a pájky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund