Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pár dotazů ohledně výroby záblesků
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 7:34    Předmět: Citovat

1/2 * 0.004 F * 400*400 V=320 Ws.

maximální napětí výbojky FT 218 jsem někde četl 450V.
O kvalitě a životnosti nechci spekulovat protože jsem ji nezkoušel, ale údaj 4 záblesky/min svědčí o tom, že toho má při udávané energii až nad hlavu. Většina ateliérních fotografů chce smažit jeden záblesk za druhým tak rychle, jak dokáže generátor nabíjet kondenzátor, běžně po 2 sec.
Vím že výbojky od Conrada (vypadaly dost jako tahle http://internetovy-obchod.msbox.cz/zableskova-vybojka-ve-tvaru-o/f-1-s-50-dp-53524/ ) odcházela jedna radost.
Využít naplno udávanou energii se dá s čistým svědomím jen u skutečně kvalitních špičkových výrobků - jinak radši počítat s čínským koeficientem - asi jako u reproduktorů Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 7:38    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Vzduchová tlumka se nepřesytí Smile. Je namontována třeba v blesku Metz 60B, a tam je kond tuším 1800 nebo 2500uF, taky žádný čajíček.


My používali 12 mF.
Nic proti vzduchovým tlumivkám, na vypnutí kvalitního rychlého tyristoru fakt asi stačí doby okolo 1-10 µs a na to stačí pár závitů vzdušného kabelu. Ale na podstatné zpoždění výboje tak, aby to zásadně ovlivnilo proud kondem, sotva, a navíc je to nežádoucí viz výše: není to pak blesk ale oblouček Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petezdara



Založen: Oct 04, 2005
Příspěvky: 52

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 13:19    Předmět: Citovat

Crifodo, děkuju moc za vysvětlení vzorečku,aspoň jsem teď schopen jakžtakž si to spočítat,takže při 3000uF/385V mi to vychází na nějakých 222Ws,tak při troše dobré vůle a s tím že nemíním práskat jeden snímek za druhým a jak to tak vidím tak většinu s nižším výkonem by to ta výbojka chvilku vydržet mohla (250Ws). Tak teď už jen hledat a hledat co nejlevnější zdroj kondíků při rozumné kvalitě.
Ještě mě napadá,narazil jsem někde na povídání o tom že síla záblesku nebyla regulována ani tak kapacitou kondenzátorů ale tím na kolik se nabil(napětím) znamená že bych mohl použít jeden s vyšší kapacitou a nabíjet ho třeba jen na 265V,což mi vychází při 3000uF na nějakých 105Ws? Je to tak? A kam až můžu vůbec s napětím slézt aby k výboji vůbec došlo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petezdara



Založen: Oct 04, 2005
Příspěvky: 52

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 13:29    Předmět: Citovat

To all: Nezlobte se na mě že se tak vyptávám,ale tohle je pro mě opravdu španělská vesnice,kdysi,zhruba tak 15let zpátky jsem občas něcu spáchal,nějaké to blikátko, zdroj ba i ten jednodušší zesilovač,ale od té doby jsem z toho celkem vyšel,spíš to byly jen takové věci v domácnosti,znáte to, vyměnit zásuvku nebo vypínač,podívat se proč ten vysavač odmítá dělat to k čemu byl stvořen atd.... Poslední dobou se věnuji spíš tomu cvakání snímků,ale bez trochu dobrých světel to za moc taky nestojí,tak bych chtěl něco zkusit stvořit a ještě jednou vám poděkovat za názory a připomínky!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 15:04    Předmět: Citovat

Minimální napětí závisí na typu výbojky, a taky na minimální kapacitě, protože výboj není obdélníkový impuls ale nějaké takové více-méně strmé rozhořívání, pak stabilní hoření (tedy klesající podle napětí kondu) a pak zánik výboje při příliš malém napětí. Když bude kapacita kondů úplně malá, nenastane ani minimální výboj protože kondy to vybije než vůbec výboj naplno začne. Při hodně malém napětí je pak taky důležité odečíst energii nespalitelnou která zůstane v kondech (změříš napětí kondu hned po záblesku a vypočítáš energii "nezáblesku" a odečteš od energie plného napětí).
Musíš laborovat.
Někdo kdysi tvrdil, že regulace napětím je nevhodná pro měnící se spektrum světla podle napětí, ale já to tak provozoval taky a pro moje účely jsem změny barevné teploty neregistroval. Ale tolik jsem toho zas nenafotil.
Klidně se ptej, od toho to tu máme Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 16:55    Předmět: Citovat

FT218 má dovoleno tuším 250Ws 4x za minutu. Kdysi byly dobré, vydržely i víc, ale tak před 5-7 lety jejich kvalita (v GME) značně klesla, chcíply třeba po 10-20 záblescích atd. Známý kdysi stavěl velký blesk s XOP35, bohužel ta trubice (tenkrát za 5400Kč) fungovala nespolehlivě. Nakonec obvody překopal a do té vany instaloval 12ks IFK120, každá svůj kond a zapalovací obvod. Vana měla matové plexi, tak to nevadí. Zatím tam má první sadu výbojek Smile a je to tak 8 let v provozu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 18:19    Předmět: Citovat

Sendyho pověstní známí Very Happy

Největší problém výbojek jsou mikrotrhlinky při tepelné dilataci a následné přisávání vzduchu. Zčernají a pak přestanou blýskat. Tady se pozná rozdíl mezi výbojkou a asijským póvlem.
Paradoxně jsem nejkvalitnější výbojky měl sice německé, ale výrobou v Singapore Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 19:43    Předmět: Citovat

Nojo, nemůžu hned napsat, že je to klient Very Happy

Kdyby někdo chtěl páchat monstrum s kupou IFK120, mám jich DOSTATEK Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 19:53    Předmět: Citovat

a já měl zas pocit, že ti vrozená plachost brání použít 1. os. j. č. Razz

IFK120 byly jedna z věcí, které se sovětskému Rusku povedly, o tom není sporu. Jejich místo bych ale viděl někde jinde, používat je 64x ve světelné vaně mi přijde jemně úchylné. Kamion se taky neosazuje baterií motorů ze zahradních sekaček, byť proti 125 ccm Husquarna nemám námitek.
Na "malývelký" mobilní blesk pro speleology, napájený 4Ah aku, by mohly být ideální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 20:00    Předmět: Citovat

Já bych je nepodceňoval. Vydrží hodně, máš jedno, jestli kondy spojíš dokupy, nebo jen na každou výbojku zvlášť, cena naroste jen o zapalovací obvody a odpory, chladicí plocha je úžasná a rozumné maximum vidím u 12-16ks. Ale jistě, dneska při možnosti koupit XOP trubice, je to trochu anachronismus.

Nedávno jsem viděl xenonku, tlustou jako klasická stará 40W zářivka, délka cca 700mm. To bych rád viděl v provozu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 20:13    Předmět: Citovat

No, kvalitní a spolehlivý zapalovací trasformátorek se neválí v Lidlu u pokladny. Problém je spíš v pracnosti a v provedení spousty odrazných ploch, jestli má být světelný tok nějak optimalizován. Takové ty leštěné krupičkové reflektory. Jestli s tím chci šlehat do bílé smaltované nebo plátěné difúzní vany, ta mi 40% světla sežere, na to pak nemusím stavět monstra s 2000Ws.

Ten výkonný blesk jsem viděl někdy před 30 lety na vrtulníku, nevím pro jaký účel kdo co fotil, ale v okolí hradu Lipnice bylo za dne pod vrtulníkem podle odrazu vidět, že bleská Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petezdara



Založen: Oct 04, 2005
Příspěvky: 52

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 20:59    Předmět: Citovat

To mi taky nepřijde jako špatný nápad použít třeba do jednoho světla 5x tu IFK120,akorát neznám parametry,odhaduji správně 120Ws? Jak by to vlastně bylo dál s výkonem? Sčítá se? 120 - 240 - 360Ws...? Přemýšlím nad tím jak bych to reguloval,jestli regulovat všechny nebo je odpojovat a pod 120Ws regulovat na nižší výkony jen jednu?
Sendyx, a copak by mě u Tebe asi stály?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 21:12    Předmět: Citovat

IFK120 nad 10ks 20Kč/ks Smile

Má to 120Ws na záblesk max., Pracovní napětí se dávalo 300-320V (jako strobo vydrží i dvojnásobek Very Happy ), Doba mezi záblesky 10s.

Rozhodně bych je nechal blýskat všechny, ať se nemění směrový diagram.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petezdara



Založen: Oct 04, 2005
Příspěvky: 52

PříspěvekZaslal: po září 01 2008, 21:36    Předmět: Citovat

To Sendyx: Ta cena se mi libí,copak o to,jenže neštěstí jsou pořád ty kondíky,když si spočítám ke každý jeden tak jsem na stejné a spíš ještě vyšší ceně než to co jsemchtěl stavět původně.Ale děkuji za rozumnou nabídku,kdyžtak Ti písnu. Děkuju
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petezdara



Založen: Oct 04, 2005
Příspěvky: 52

PříspěvekZaslal: út září 02 2008, 15:06    Předmět: Citovat

Děkuju všem za reakce a ponaučení!
Ještě malej dotázek ohledně toho radiového odpalování ext. blesku: Přemýšlím o jedné z těchto tří možností:
1) bezdrátový zvonek(prý nějaké zpoždění na probuzení kvůli šetření baterii??)

2) moduly od Flajzara(co jsem se díval tak jsou tam nějaké časy jako TURN ON TIME a WAKEUP TIMER,takže zřejmě taky nějaké zpoždění??)

3)Vysílač a přijímač z dětského autíčka s tím že bych použil jen jeden kanál?? Tam by snad žádná větší prodleva být nemusela?

Může mi někdo prosím říct svoje názory k tomuto? Popřípadě jiný nápad jakým by to šlo řešit. Děkuji moc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund