Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka AKU Pb
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pisarcik



Založen: Dec 15, 2004
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: po září 08 2008, 15:10    Předmět: Citovat

Nabijacka - schema
Takze slubena schema.
Co na to poviete. Vsak je to jednoduche.
100% odskusane a desiatky spokojnych uzivatelov.



Nabijacka autobaterii.jpg
 Komentář:
Nabijacka - schema

Stáhnout
 Soubor:  Nabijacka autobaterii.jpg
 Velikost:  193.25 kB
 Staženo:  498 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31940
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po září 08 2008, 16:09    Předmět: Citovat

Jenom tolik, že trafo bude hezky topit a budeš muset předimenzovat jádro - tím Tvým regulátorem je stejnosměrně sycené a funguje vlastně jen do 50% - líp bys udělal, kdybys ten tyristor (s celou regulací) dal do úhlopříčky diodového můstku a teprve to celé do série s trafem - tak bude možné regulovat obě půlvlny a regulace bude možná od 100% dolů do asi 15% výkonu trafa - a trafo se navíc nebude nadměrně hřát.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jano2



Založen: Dec 28, 2006
Příspěvky: 1753
Bydliště: Orava,sever

PříspěvekZaslal: po září 08 2008, 17:48    Předmět: Citovat

http://elektroworld.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=85564#85564 Tu maš odskušane,overene,doporučujem,škoda špekulovat..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po září 08 2008, 20:33    Předmět: Citovat

jano2 napsal(a):
http://elektroworld.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=85564#85564 Tu maš odskušane,overene,doporučujem,škoda špekulovat..

Taky jsem kdysi takovou vyrobil, nebyl jsem však schopen zjistit, jaký proud teče do akumulátoru. Použil jsem deprés měřák s bočníkem a ukazovalo to podstatně míň, než tam teklo. Nabíjel jsem s tím akumulátor 100Ah, nastavil proud 10A a držák autopojistky 20A se za chvíli vyžíhal, jak topily pérové kontakty. Když jsem ho vyměnil, za chvíli se opakovalo totéž. Tak nevím, co to vlastně ukazovalo a co tam ve skutečnosti teklo. Rozhodně to bylo sakra víc, jak 10A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31940
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 11:58    Předmět: Citovat

Protože deprézský systém měří korektně jen harmonický průběh - je cejchovaný v efektivní hodnotě procházejícího proudu. Když tam tyristorem sekáš sinusovku na kusy, bude samozřejmě ukazovat nesmysly, protože impulsní proud, dosahující mžikově klidně 20-25A dá efektivní hodnotu mnohem nižší. Jediná cesta je přecejchování s pomocí osciloskopu a náhradní zátěže - nebo s pomocí elektrochemického měření (měří se množství vyloučené látky při elektrolýze).
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 13:24    Předmět: Citovat

EKKAR, to je hezký, jenže do ohmický zátěže to takový psí kusy nedělalo, jen do akumulátoru. Dělalo to na mě dojem, že do ohmický zátěže tekl podstatně menší proud než do baterky při stejný výchylce měřáku. Elektrochemické měření si bastlíři asi nezmáknou, alespoň já tedy nevím, jak bych je prováděl. Tak podle čeho se řídit, aby baterky nebyly přebíjený. Zmiňovaný zapojení je dost běžně používaný, tak by mě zajímalo, jak to s ním řeší druzí, jak vlastně proud měří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12505

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 18:30    Předmět: Citovat

citace:
EKKAR, to je hezký, jenže do ohmický zátěže to takový psí kusy nedělalo, jen do akumulátoru.

Pochopitelně. Akumulátor je vlastně protinapětí na výstupu jednocestného usměrňovače, takže proud začne protékat až po jeho překročení, což se děje blízko vrcholu sinusovky, takže proud je dodáván jen v podobě krátkých impulzů. Tyto impulzy jsou tyristorem ještě dále zkracovány (kvůli regulaci), takže se nakonec jedná jen o úzké proudové impulzy. Stejnosměrný ampérmetr (magnetoelektrický systém) ukazuje stř. hodnotu proudu, která je při odporové zátěži (bez protinapětí) rovna 31,8% špičkové hodnoty proudu, přičemž jeho efektivní hodnota je 50% špičkové hodnoty. Již zde tedy naměříme rozdíl. Při použití protinapětí a regulace tyristorem se tento rozdíl ještě podstatně zvětší. Wink



průběhy.png
 Komentář:
Průběh při plně otevřeném tyristoru.

Stáhnout
 Soubor:  průběhy.png
 Velikost:  5.18 kB
 Staženo:  122 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31940
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 20:54    Předmět: Citovat

Každopádně ty impulsy jsou extrémně silné - jsou definované rozdílem napětí na sinusovce a "protinapětí" na akumulátoru a vnitřním odporem soustavy trafo - usměrňovač - řídicí prvek (tyristor) - akumulátor. Pak stačí i minimální přechoďák a teplo se na něm uvolní podle vzorce výkon = odpor x proud na druhou. Pojistkový držák je pro přechoďáky ideální místo k vzniku... Do sekundáru takového nabíječe bych stejně žádnou pojistku nedával - tyristor vzal čert, kleště si dám bacha abych nevyzkratoval a trafo mi ochrání pojistka v primáru. Rozhodně bych ale pamatoval na to, že tyristor propouští jen jednu půlvlnu, takže patří do diagonály diodového můstku, aby trafo netrpělo stejnosměrným sycením. A to ať je ten tyristor v primáru, nebo v sekundáru trafa.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5024
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 21:16    Předmět: Citovat

EKKARe , KT774 je triak. S tyristorem by to opravdu dlouho neběželo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5024
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 21:28    Předmět: Citovat

stasek napsal:
citace:
Taky jsem kdysi takovou vyrobil, nebyl jsem však schopen zjistit, jaký proud teče do akumulátoru. Použil jsem deprés měřák s bočníkem a ukazovalo to podstatně míň, než tam teklo. Nabíjel jsem s tím akumulátor 100Ah, nastavil proud 10A a držák autopojistky 20A se za chvíli vyžíhal, jak topily pérové kontakty. Když jsem ho vyměnil, za chvíli se opakovalo totéž. Tak nevím, co to vlastně ukazovalo a co tam ve skutečnosti teklo. Rozhodně to bylo sakra víc, jak 10A.
Ukazovalo to 10A a tekl tam proud o střední hodnotě 10A. To je proud, který se uplatňuje při nabíjení a odpovídá dodanému náboji. Takže z hlediska nabíjení je to žádoucí hodnota, protože z ní můžeš např. vypočítat, kdy přibližně bude baterka nabitá.
To, že to přepálilo pojistku je proto, že tam tekl proud, jehož efektivní hodnota je mnohem vyšší, než je "středních" 10A. Efektivní proud může mít hodnotu třeba 50A, ale dodaný náboj může být nízký - to když jsou to vysoké a úzké pulzy.
Kromě toho si myslím, že mít u nabíječky měřák co měří efektivní hodnotu je nepraktické, řekl bych nežádoucí, pokud je tedy nabíječka dobře navržena a tepelné účinky efektivního proudu snese.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31940
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 21:34    Předmět: Citovat

2 PavelFF: Jenže na schématu je značka tyristoru - na stará schémata koukám jako na obrázky bez hodnot, s nutností nahrazovat všecko moderní součástkovou základnou. Dnešní bastlíř - NEPAMĚTNÍK bude jen těžko dohledávat, že KT774 byl triak v kulatém kovovém pouzdře se 6hrannou základnou a šroubem k upevnění - uvidí značku tyristoru a bude tam cpát tyristor v pouzdře TO220... Takhle jsem se na to podíval i já a nekoukl jsem se, co tam je napsané. Prostě jeden trojúhelníček je tyristor - a dál nepátrám. Pokud autor udělal chybu a nenakreslil to správně - čí je to chyba? Moje snad - já nenosím v hlavě teslácký katalog (a kdo jo?), abych na pohled věděl, že ta konkrétní značka je blbost? Krom toho tady v celém vlákně slovo TRIAK jsi použil poprvé až Ty, PavleFF, celou dobu se tu mele o TYRISTORU...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5024
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 21:39    Předmět: Citovat

Tak potom si myslím, že tak drasticky stejnosměrně sycené trafo(tohoto výkonu) by nebylo schopno funkce vůbec.
Že by "jen topilo" , jak říkáš ty mi připadlo silně nepravděpodobné a taky je to v rozporu s tvrzením , že je "100% odskusane a desiatky spokojnych uzivatelov. " Tudíž jsem usoudil, že to musí být triak. Že má jinou značku ani nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19547
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 21:40    Předmět: Citovat

Automatika hlídající plynovací napětí s tyristorem je například tady: http://upload.ebastlirna.cz - jde o obyčejnou nabíječku trafo - usměrňovač - omezovací odpor. Že je tam navíc tyristor, nehraje roli, až do nabití akumulátoru je naplno otevřený.
Ale to je vlastně vše i s popisem funkce v http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9577 .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 21:47    Předmět: Citovat

Pánové, díky moc za vysvětlení, já jsem s teorií na štíru. Byl bych nerad, abych tady rozpoutal nějakou hádku. Ještě ale dotaz, budu se ptát jak blb. Jak mám tedy měřit proud tekoucí do akumulátoru při nabíjení, když je to vlastně měrná jednotka. Abych osvětlil situaci, svého času jsem dělal kamarádovi nabíječku, on má přívěsný elektromotor na loď. Má baterku stovku a chtěl ji mít vždycky přes noc nabitou. Hodilo by se používat trakční, ale ty jsou drahý, takže běžný akumulátor. No a vybije ho vždycky, ne tedy úplně, ale na přípustnou mez. A zdlouhavé nabíjení bez nějaké veličiny, která je vidět na budíku si nedovedu dost dobře představit. Běžně se uvádí nabíjecí proud pro příslušnou kapacitu baterky. Pro stovku je to max. těch 10A. Takže čím vlastně ten proud měřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5024
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 09 2008, 21:56    Předmět: Citovat

to stasek: Měřit musíš na sekundáru magnetoelektrickým (depréz) přístrojem pro stejnosměrný proud. Bude ukazovat ten proud, který zadáváš do výpočtu dodaného náboje(kapacity): Q=I x t .

Představ si proud o amplitudě 1A trvající 10hod. Dodá do baterky náboj 10Ah.
Potom proud o amplitudě 10A trvající 1hodinu. Dodá do baterky náboj taky 10Ah.

Střední hodnota proudů je stejná v obou případech (vztaženo k době 10 hodin), ale efektivní je naprosto rozdílná. Takže je taky jasné, že v prvním případě pojistka na 1A vyhoví, zatímco v druhém případě ne. Baterka ale bude nabita (zhruba) stejně.

Tvrdím, že znalost efektivního proudu nemá valný význam při nabíjení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund