Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

6AU6 nebo EF86?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2008, 14:17    Předmět: 6AU6 nebo EF86? Citovat

Zdravím vás,

dostal se mi do rukou gramofon DUAL 750 s přenoskou DN251S. Bohužel ho nemám kam připojit, protože můj zesilovač nemá příslušný vstup. Napadlo mě tedy postavit si nějaký jednoduchý phono předzesilovač s elektronkami. Pro začátek jsem zvolil celkem jednoduché zapojení se strmými (původně VF) triodami E88CC a pasivní RIAA korekcí dle tohoto schématu:

http://www.geocities.com/rjm003.geo/rjmaudio/diy_pho3.html

Zpočátku jsem měl při zpracování tak malých úrovní signálu trochu problém s brumem, vše se ale podařilo postupně odstranit. Samozřejmě je třeba uzemnit všechny součástky kolem jedné elektronky do jednoho bodu a odsud na šasi, usměrnit a řádně vyfiltrovat žhavení, jeden pól žhavení pak uzemnit u vstupní elektronky, kam se přizemní i gramošasi atd. Elektronky vybrat s ohledem na co nejmenší šum. Kondenzátory jsem použil WIMA nebo VISHAY, pro dosažení přesných kapacit do RIAA korektoru jsem je vybíral měřením a doplňoval malými paralelními kondenzátory.

Zvukem jsem byl velmi příjemně překvapen. Zejména u zahraničních vinylů z 80. let od nahrávacích společností EMI a PARLOPHONE. Ty měly velmi měkký, příjemný zvuk, naproti tomu zvuk mnoha desek SUPRAPHON mi připadal velmi ostrý.

Jenomže ale-hraje to slabě. Zesílení je malé, linkový vstup mého zesilovače (také s elektronkami) má stejnou citlivost jako vstup pro CD nebo magnetofon a při poslechu gramofonu musím otočit Volume minimálně o třetinu doprava pro dosažení stejné hlasitosti.

Tak mě napadlo předzesilovač předělat a zkusit použít do prvního stupně přece jenom pentodu. Vždyť právě pro tyto účely se vyráběla (a stále vyrábí) EF86. Také se používala původně VF pentoda 6AU6. Kterou použít? Zlatý věk elektronek bohužel nepamatuju, ale starší kolega mi kdysi vyprávěl, že v 50.-60.letech se 6AU6 špatně sháněly a pašovaly dokonce z ciziny na vstupní zesilovače pro mikrofony, magnetofony apod. Vzhledem k jejich nízké mikrofonii, malému šumu a velkému zesílení. Všiml jsem si, že firma SONY vyrábí studiové kondenzátorové mikrofony, kde přímo v těle mikrofonu je stupeň osazený touto elektronkou. Snad se to vyrábí dodnes!
Naproti tomu EF86 byla vyrobena přímo jako NF vstupní pentoda pro audio aplikace (má ji např. i Sonet Duo jako snímací zesilovač). Mám několik vojenských 6AU6W od GENERAL ELECTRIC, stejně tak i EF806S TESLA. Takže kterou? 6AU6 nebo EF86? Asi začnu opět experimentovat, ale byl bych rád, kdyby se našel nějaký nadšenec, který by se chtěl podělit o zkušenosti.
Předem moc díky za každou odpověď.


Naposledy upravil Dratak dne so srpen 16 2008, 16:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2008, 15:37    Předmět: Citovat

S pentodama jsem to jednomu kolegovi měřil, extra vybírané EF806S. Nakonec utekl k nějakým vysokostrmým triodám v novalu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2008, 16:55    Předmět: Citovat

Kvůli třetinovému rozdílu v hlasitosti překopávat preamp? Stojí to za to?
Ty pentody jsi využil napěťově co to jde?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2008, 20:06    Předmět: Citovat

To už jsem právě vyzkoušel. Nejdřív jsem postavil jen první stupeň a pustil do něj z generátoru 1mV/1kHz. Pak jsem zkoušel měnit pracovní bod elky při současném sledování anodového proudu a měření úrovně na výstupu. Vyšší zesílení už z toho stupně opravdu nedostanu. Předělávat právě zatím není co, preamp mám postavený jen na zkušebním šasi. Já to nejdřív zkouším dokonce v kontaktním poli. Mám adaptéry, kde je na jedné straně novalová či heptalová objímka a na druhé straně zástrčka do pole. Tu jsem udělal z rozřezané precizní patice DIL. Uřízl jsem rovnou lištu se 7 nebo 9 piny dle potřeby. Vývody patice vytvaruji tak, aby alespoň dva dosáhly na příslušné zdířky lišty a tak je připájím. To proto, aby adaptér byl kompaktní a držel pohromadě. Zbylé vývody propojím krátkými dráty. Pájet se musí rychle, aby se lišta z DILky neroztavila. No a původní kolíčky, které jsou u precizních patic mnohem pevnější než u normálních, slouží nyní jako zástrčka do kontaktního pole.
Na poli mám rozvod žhavicího a anodového napětí. Dobré je kovovou desku pole uzemnit zespodu na zdířku minusu anodového napětí-pomůže to stínění a omezí brum. Zatím se mi nestalo že by se mi cokoli v poli prorazilo. Samozřejmě výkonové elky tam nedám, ani EL84 ne. S těmi už dělám na zkušebním šasi.
No a odzkoušené zapojení z pole postavím na zkušebním šasi a vyzkouším v provozu. A když mi vyhovuje, pustím se teprve do stavby definitivního výrobku. V tomto případě bych chtěl vzhledem k potřebě kvalitního stínění a krátké signálové cestě stavět na plošném spoji, který teprve budu navrhovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund