Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zvýšení napětí svářecího trafa.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: čt srpen 14 2008, 16:41    Předmět: Zvýšení napětí svářecího trafa. Citovat

Dobrý den, neví někdo jak rozdělat trafo ze svářečky na fotkách? Rád bych přimotal pár závitů na sekundár. Jádro je ze dvou dílů a problém mi dělá vydolovat regulační pohyblivou část. Díky


DSCF2942.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSCF2942.JPG
 Velikost:  81 kB
 Staženo:  117 krát


DSCF2946.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSCF2946.JPG
 Velikost:  89.55 kB
 Staženo:  104 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5228

PříspěvekZaslal: čt srpen 14 2008, 17:28    Předmět: Citovat

Totot je nerozebiratelné. Z boku je to svareno. Ale vsak tm na par zavitu je mista dost takze bych volil moznost prostrkat to. I kdyz nevim zda to k necemu bude Wink
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zouzel1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 363

PříspěvekZaslal: čt srpen 14 2008, 21:38    Předmět: Citovat

Co to je za svářečku, to trafko mi připadá malé a ten sekundár taky má nějaký nedostatečný průřez... žoužel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 15 2008, 7:05    Předmět: Citovat

Jsem téhož názoru . Dovinout prostrkáním . Ale ty dovinuté závity je třeba upevnit lakem nebo lepidlem . Nedosáhne se tím zvýšení výkonu , ale zlepší se zapalování oblouku při malých proudech . Pozor nepřilepit regulační člen ! bobobo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 456

PříspěvekZaslal: pá srpen 15 2008, 8:17    Předmět: Citovat

Táto "zváračka" potrebuje skôr ventilátor, ak ho už výrobca neosadil. Keď sa mne taká dostane do rúk, tak vyrobím nový zadný diel z hliníkového plechu a osadím doň 120 mm ventilátor na 230 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxe



Založen: Sep 12, 2005
Příspěvky: 2340
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: pá srpen 15 2008, 8:26    Předmět: Citovat

yakl napsal(a):
Táto "zváračka" potrebuje skôr ventilátor, ak ho už výrobca neosadil. Keď sa mne taká dostane do rúk, tak vyrobím nový zadný diel z hliníkového plechu a osadím doň 120 mm ventilátor na 230 V.


Ten ventloš je potřeba,mám ji doma taky a po 10 minutách sváření sepne teplotní ochrana a pak musím asi 20 minut čekat než vystydne. Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ACDC



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 509
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

PříspěvekZaslal: pá srpen 15 2008, 12:53    Předmět: Citovat

Zdravím, tak podobné trafo ze svářečky jsem zhruba před dvěma měsíci rozebíral, trafo jsem v místě svaru rozřezal úhlovou bruskou s tenkým řezným kotoučem (1mm) do hloubky asi 5 mm a pak rozebral. Původní upálený hliníkový drát na sekundáru jsem vymotal a namotal místo něj měď z jiné nefunkční svářečky a zalil zalévací hmotou.Pak jsem vše složil zpět a v místě řezu jsem ty plechy v pár místech pobodoval klasickou elektrodou.Svářečka funguje bez problému. Jo a pokud jde o tu regulační část, tak ta se dá vytáhnout až po rozebrání trafa, musí stačit sundání regulačního knoflíku z hřídelky, pod krytkou je matička.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá srpen 15 2008, 14:30    Předmět: Citovat

Jádro trafa není svařené, je složené ze dvou částí, jejichž plechy jsou snýtovány a tyto dvě části jsou do sebe zasunuty v jakési rybině, nebo prizmatu, je to trochu vidět na první fotce. Bohužel to nejde vysunout. Násilí jsem nechtěl použít. Primár i sekundár jsou hliníkové dráty kulatého průřezu, průměry jsou 2 a 4 mm. Je to takovej levnej šmejd. Musel jsem to prostrkávat, vzhledově to je hnus, ale zvedl jsem napětí sekundáru z 47V na 55V. Oblouk se zapaluje podstatně líp a řekl bych, že hoří i plynuleji. Je to poddimenzovaný, průřez sloupku je kolem 28 cm2 a je to namotaný tak, že vychází 1Z/V. Vecpal jsem tam takovej menší ventilátor, (o něco větší jak z počítačovýho zdroje), tak doufám, že to aspoň trochu pomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út srpen 19 2008, 6:10    Předmět: Citovat

Určitě to bude lepší a v tomto případě na velikosti záleží ! Tedy toho větráku . A ještě si otevřete www.svarforum.cz a tam najdete možné další úpravy , včetně usměrňovače .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eduardo



Založen: Jan 11, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po leden 26 2009, 22:07    Předmět: Citovat

Ahoj, prosím Vás mam toto isté trafo a tak isto si tam chcem navinúť par závitov naviac, len neviem ako napojiť ten 4mm Al drôt s cca. 3,5mm Cu drôtom. Najlepšie tak aby to bol čo najplynulejší spoj. Rozmýšľal som o navlečení nejakej tenunkej Cu trubky a poriadne stlačiť. Potom nakoniec ešte nejak spájkovať lenže neviem akým cínom keďže sa jedna o Al a Cu.

Ak mate nejaký lepší návrh dajte mi vedieť prosím.

Ďakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sqad



Založen: Sep 23, 2007
Příspěvky: 153

PříspěvekZaslal: po leden 26 2009, 22:37    Předmět: Citovat

spájkovať by to nemal byť problém s použitím spájkovacej kvapaliny na hliník
http://www.gme.sk/cz/index.php?page=product&detail=745-004
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po leden 26 2009, 22:47    Předmět: Citovat

Já to vyřešil tak, že konec sekundáru,který je z hliníku je nalisován na Cu kabel, který vede ke kleštím. Tak jsem odstřihl konec i s kouskem Cu kabelu a na ten Cu samozřejmě pájet jde, zaizoloval a přimotával co tam vlezlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eduardo



Založen: Jan 11, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po leden 26 2009, 23:14    Předmět: Citovat

stasek napsal(a):
Já to vyřešil tak, že konec sekundáru,který je z hliníku je nalisován na Cu kabel, který vede ke kleštím. Tak jsem odstřihl konec i s kouskem Cu kabelu a na ten Cu samozřejmě pájet jde, zaizoloval a přimotával co tam vlezlo.


Prosím Ťa a ten Cu kábel je ale omnoho hrubší nie? Nevadilo to potom pri namotávaní toho drôtu? Neviem ako presne sa musí dodržať tá poloha vinutia. Aby to potom nejak neodstávalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: út leden 27 2009, 0:20    Předmět: Citovat

citace:
Já to vyřešil tak, že konec sekundáru,který je z hliníku je nalisován na Cu kabel, který vede ke kleštím.

Hliník a měď k sobě zásadně nepatří,pouze za určitých podmínek.Když tyto dva rozdílné materíály k sobě připevníme,vzniká mezi něma elektrické napětí,které roste se zvýšující vlhkostí.Tudíž tento spoj oxiduje,vzniká přechodový odpor se kterým roste teplota spoje.
Pro takovéto spojování existoval plátovaný hliník s mědi.Tyto dva materiály byly k sobě slisovány vysokým tlakem,čímž mezi ně se nedostal vzduch,vlhkost.Byla to prakticky speciální podložka.Na měď se dal vodič z mědi,na hliník hliníkový a řádně se to stáhlo.
V dnešní době různých pájecích materiálu,bych spíše použil,jak už psal"sqad"pajecí kapalinu na hliník(měď není problém),pocínoval bych připravené konce,které chci k sobě spojit.Pak bych použil tenkostěnnou trubičku,ale raději bych vzal pásek plíšku předem pocínovaného,ovinul konce a pořádně propájel.
Tchánovi dělal jeho švagr svářečku,přitom je elektrikář a spojil bez úprav měď a hliník.Ale to už je dávno už tu byla.Spoj po čase hořel,buďto
lepila nebo pálila,regulace na 3.14ču.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út leden 27 2009, 6:48    Předmět: Citovat

Nemusíš se bát ten "cucek" se spojem nechat trčet z trafa a tu měď zase přiblížit k cívce a motat . Ale lépe by bylo ten konec hliníku pěkně opucovat nožem!!! ne smirkem a ocínovat . Pakliže bude drát pěkně dokola ocínovaný , není problém dráty k sobě přiložit , ovinout tenkým NENALAKOVANÝM Cu drátkem a pěkně propájet . Specielně tenkostěnná trubička je nanic , jelikož veškerý proud jde tím tenkým průřezem trubičky . A pakliže budeš mít ten hliník pěkně ocínovaný , tak vznikne opět vodo i plynotěsný spoj , který dá pokoj . Pro klid duše a profesionalitu ho můžeš zalakovat . Ale jako vždy u pájení pucovat , pucovat , pucovat a nepřepálit pájku !!
P.S. Určitě bych dělal s trafem vymontovaným ven . Už právě pro to pucování !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund