Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TESLA 4131U ORAVA 131
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: po leden 31 2011, 20:07    Předmět: Citovat

U jiných tv se stejným šasím se mi ty pruhy v horní části obrazu nezobrazují, třeba u Oravy 237, přitom jsem tam žádné úpravy v oddělovači synchronizační směsi neprováděl.Může to být tím, že u některých tv byl z výroby nastaven jiný pracovní bod elektronky PCH200?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: po leden 31 2011, 20:20    Předmět: Citovat

Pokud je stejné schéma zapojení, tak určitě je i stejný pracovní bod. Pokud máš možnost, ověř si to měřením napětí na elektrodách.
Jinak musím upozornit, že kromě pracovního bodu oddělovače má na jeho správnou činnost velký vliv také velikost a kvalita (zkreslení) obrazového signálu, vstupujícího do oddělovače. To znamená, že je-li signál v některém místě vf-, mf- zesilovače a obrazového zesilovače omezen (přebuzení, výroba a nastavení klíčovaného AVC), budou omezeny nebo zkresleny hlavně vrcholy synchronizačních impulzů a problém je na světě.
Když máš možnost měřit na fungujícím šasi osciloskopem, porovnej tedy i kvalitu obrazového signálu na mřížce a anodě PCL84. Wink

p.s....o prohození elektronek nemluvě...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: út únor 01 2011, 14:00    Předmět: Citovat

jen tak pro zajímavost uvedu, že u této Oravy 131 mám ve snímkovém rozkladu tesláckou elektronku PCL805, jinak jsem ji nikdy neviděl, asi se jich moc nevyrobilo.Elektronka je funkční.Na skladě mám nejvíc elektronek PCL805 značky Polam, ale ani jedna z nich není 100%, zkoušel jsem je.U většiny občas obraz vypadne ze synchronizace nebo se chvěje, přitom některé jsou nepoužité a přesto nejsou 100%
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: st únor 02 2011, 12:08    Předmět: Citovat

na stránkách radiohistoria.sk jsem našel článek o postupu renovace u televizoru Pallas: http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wdocu/0000785
před finálním stavem je text, ve kterém uvádí, že viditelné pruhy v horní části obrazu - teletext se nám pravděpodobně nepodaří odstranit, ale na fotce nejsou ty pruhy vidět, tak nevím, jak přesně vypadají, jestli jsou podobné jako u té mojí Oravy 131 nebo jiné
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 14:00    Předmět: Citovat

u té Oravy 131 jde zvuk, ale je slyšet brum ve zvuku a je závislý na regulaci hlasitosti - snižuje se nebo zvyšuje jeho hlasitost společně s hlasitostí reprodukce.Zjistil jsem, že po zapnutí televize se začne z repráku ozývat brum ještě dříve, než se objeví zvuk naladěného programu.Když na DVB-T přijímači vypnu zvuk, brum z repráku televize je slyšet neustále.S DVB-T přijímačem to nebude mít nic společného, brum je slyšet i při příjmu analogu.Poradíte, na které součástky ve zvukové části se mám zaměřit?Podle mě to může být způsobeno ztrátou kapacity elytů ve zvukové části nebo špatnými spoji, např. ukostřením
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 15:26    Předmět: Citovat

Brum ve zvuku může mít více příčin. Základním postupem je zjištění, jestli se brum (jeho hlasitost a charakter) mění s obsahem modulace obrazu(při změně jasu a kontrastu scény). Pokud ano, je třeba hledat chybu v součástkách poměrového detektoru a jeho nastavení.
Pokud ne (amplituda se s obrazem nemění), je původcem brumu zvlnění napájecích napětí v signálové cestě nebo pronikání síťového kmitočtu do nf obvodů.
Takže po bližším určení závady začni konat. Studené spoje a vyschlé elyty jsou samozřejmě pravděpodobné. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: po březen 14 2011, 17:30    Předmět: Citovat

k té Oravě 131 jsem se dostal až teď.Zjistil jsem, že charakter brumu ve zvuku se mění a obsahem modulace obrazu, např. když spustím na DVB-T přijímači EPG, které se zobrazí na obrazovce, změní se charakter brumu ve zvuku a po zmizení EPG má brum původní charakter, takže to nejspíš bude poměrovým detektorem.Chtěl bych se zeptat, jaký je postup při nastavování toho poměrového detektoru u této řady televizorů, nikdy jsem ho nenastavoval.Díky za radu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: po březen 14 2011, 18:59    Předmět: Citovat

Bez měřících přístrojů (rozmítač, vf signální generátor, osciloskop) není radno zasahovat do těchto obvodů. Víc se tím pokazí než napraví. Pokud není PD příliš rozladěn neodbornými zásahy, lze i bez přístrojů doladit sekundární obvod PD nastavením jeho jádra na minimální brum ve zvuku. Toto minimum je velmi "ostré" (několik úhlových °).
Pokud máš ale brum v reproduktoru i bez tv signálu, je jeho původce jinde. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: čt březen 17 2011, 21:30    Předmět: Citovat

včera mi ta Orava 131 ještě normálně fungovala a dnes hned po zapnutí naběhl zdeformovaný obraz, viz první fotka a za několik vteřin začalo v televizi jakoby křupat, obraz se rozhodil a zhasl.Po otevření jsem zjistil, že po zapnutí a nažhavení elektronek začne jiskřit VN trafo, viz druhá fotka, zřejmě to jiskří z místa, ve kterém je vinutí, které je napojeno na hliníkovou objímku elektronky DY87 a je také cítit zápach po spálené izolaci.Myslíte, že to VN trafo má zkrat mezi závity?Znamená to, že ta televize musela být skladována ve vlhkém prostředí a proto došlo k poškození VN trafa nebo je to běžná závada vznikající stářím a běžným opotřebením VN trafa?


Tesla Orava 131.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Tesla Orava 131.jpg
 Velikost:  256.41 kB
 Staženo:  95 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: čt březen 17 2011, 21:31    Předmět: Citovat

druhé foto


Tesla Orava 131 2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Tesla Orava 131 2.jpg
 Velikost:  299.78 kB
 Staženo:  157 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt březen 17 2011, 22:47    Předmět: Citovat

Běžná závada běžně staré televize s běžně opotřebovaným běžným VN trafem. Běžně vyměň celé běžné trafo nebo cívku. Mě už z toho m..ne!!!! Cry Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33853
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt březen 17 2011, 22:55    Předmět: Citovat

Vyhod to cele do zberneho dvora, aspon tu bude klud Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá březen 18 2011, 8:02    Předmět: Citovat

Souhlasím s rnbw, stačí se podívat na foto, když se něco snažím zprovoznit, tak to nejprve vyčistím od prachu, hlavně kobku VN, aby tam nedocházelo k přeskokům a pak ke shoření .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12404

PříspěvekZaslal: pá březen 18 2011, 9:22    Předmět: Citovat

Je to směs diletantství, anarchie, provokace a nějakého dalšího postižení. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oberleutnant



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 414

PříspěvekZaslal: pá březen 18 2011, 20:14    Předmět: Citovat

tu televizi jsem celou čistil od prachu, jenže se tam znovu usadil, nemám jinou možnost než to skladovat v prašnějším prostředí, tak se není čemu divit.Jak mohlo to VN trafo začít takhle jiskřit?Asi se přepálilo vinutí, ale jak se mohla propálit ta hmota, ve které je zalito vinutí, že to takhle jiskří?Není to tím, že ta jiskra uvnitř od přepáleného vinutí tu hmotu zahřála na vysokou teplotu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 6 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund