Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

plastové díly
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Petris
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po červenec 28 2008, 16:24    Předmět: plastové díly Citovat

Předem se omlouvám za možná nevhodnou rubriku, ale snad už jste někdo řešil podobný problém. Chtěl bych rozjet menší zákazkovou výrobu a potřebuji své elektronické zařízení dát do obalu "na míru" a k tomu ještě potřebuji několik jednoduchých plastových dílů. Ty UNI krabičky mi nevyhovují ani jedna a to jsem prošel snad všechny, co existují. Měl bych proto dotaz, nezná někdo náhodou firmu, která by byla ochotna vyrobit dle dokumentace i malé série těchto plastových dílů? Oslovil jsem několik firem a naprosto bez úspěchů. Jenom forma by na úplně primitivní díl stála desítky tisíc kč. Nechce se mi věřit, že i v dnešní době je to takový problém a finančně náročné vyrobit naprosto jednoduché plastové díly, které bych při nejhorším zvládnul i na koleně, akorát dělat jich několik desítek bych asi nedal Confused
Snad už někdo řešil tento problém.
Návrat nahoru
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2008, 17:23    Předmět: Citovat

Plastove vyrobky se v malych seriich levne vyrobit nedaji. Je to proste fakt dany vlastnostmi materialu a technologii vyroby a nic s tim nenadelas. Existuji metody 3D tisku (hledej Rapid Prototyping) ale cena se ti asi taky nebude libit. Nektere veci se daji vyresit klasickym triskovym obrabenim, ale u drobnych vyrobku z plastu to byva problematicke.
Hledej spis rezervy v navrhu tveho zarizeni. Neni problem navrhnout pristroj se spoustou specialnich, obtizne vyrobitelnych dilu, ale za takovy navrh ti nidko nepodekuje. Pouzij seriovou krabicku, vyrabi se jich opravdu velke mnozstvi, pripadne se ji snaz modifikovat za pouziti technologii vhodnejsich pro maloseriovou vyrobu jako napr. laserem vypalovane dily, zinkove odlitky, triskove obrabeni... a nebo zvys mnozstvi vyrabenych vyrobku. Pokud si nechas vyrobit krabicek treba 10000 bude cena uplne jina nez u 100ks
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
galjo



Založen: Jul 15, 2005
Příspěvky: 1352
Bydliště: záp.slovensko

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2008, 19:48    Předmět: Citovat

Petris napsal(a):
Předem se omlouvám za možná nevhodnou rubriku, ale snad už jste někdo řešil podobný problém. Chtěl bych rozjet menší zákazkovou výrobu a potřebuji své elektronické zařízení dát do obalu "na míru" a k tomu ještě potřebuji několik jednoduchých plastových dílů. Ty UNI krabičky mi nevyhovují ani jedna a to jsem prošel snad všechny, co existují. Měl bych proto dotaz, nezná někdo náhodou firmu, která by byla ochotna vyrobit dle dokumentace i malé série těchto plastových dílů? Oslovil jsem několik firem a naprosto bez úspěchů. Jenom forma by na úplně primitivní díl stála desítky tisíc kč. Nechce se mi věřit, že i v dnešní době je to takový problém a finančně náročné vyrobit naprosto jednoduché plastové díly, které bych při nejhorším zvládnul i na koleně, akorát dělat jich několik desítek bych asi nedal Confused
Snad už někdo řešil tento problém.
No asi bude jednoduchšie , ked im tu formu vyrobíš a prinesieš, vtedy to budeš mať o tu formu lacnejšie a náklady nebudú vysoké.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ragnol



Založen: Nov 09, 2005
Příspěvky: 232

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2008, 20:09    Předmět: Citovat

řešil jsem podobnej problém a plastem jsem to nevyřešil . Nejlevnější variatna pak byla nechat si na lazeru vyřezat z duralu obal a nechat si to na stroji naohejbat. Rohy povařit a hodit celou krabičku do matnýho komaxitu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: po červenec 28 2008, 21:09    Předmět: Citovat

Bopla i Fischer ti vyfrézují do krabic co chceš, ale za peníze..
Návrat nahoru
Josif



Založen: Mar 23, 2008
Příspěvky: 30
Bydliště: Galanta-SR

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2008, 21:38    Předmět: Citovat

U nás vo firme si vyrábame formy pre vlastnú potrebu na (CNC) fréze+sústruženie,brúsenie na gulato a na plocho.Viem kolko roboty obnáša vyrobiť hoci aj jednoduchú formu,ale aj tak sú tie ceny nehorázne.Na malý počet kusov(väčšinou len na odskúšanie tvaru)sa použije na výrobu základných dosiek formy dural.Obrábanie ide tým pádom omnoho rýchlejšie,ale aj tak krabička bude drahá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Chenzee



Založen: Jun 26, 2007
Příspěvky: 464
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2008, 5:16    Předmět: Citovat

Předem upozorňuji, že to co napíši nemám podložené, pouze mi to říkal kolega. Údajně se dá nechat vyrobit nějaká forma z "gumy". Postup je prý asi tento - vyrobí se kus z kovu, ten se zalije do té hmoty a tím vznikne "forma" na díly. Prý se jedná o formy s životností cca 1000ks. Prý je to v nějakém točítku a odstředivou silou se zajišťuje zatečení mat. do všech míst. Nevím, zda to funguje i na plasty (spíše ne, on se zajímal o barevné kovy) a zda je to vůbec pravda nebo do jaké míry je to pravda. Ale za pokus by to stát mohlo. Víc o tom nevím. Hodně štěstí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2008, 7:16    Předmět: Citovat

Plasty se vstřikují pod tlakem,takže gumová forma asi to pravé ořechové nebude. Rolling Eyes
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petris
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út červenec 29 2008, 8:17    Předmět: Citovat

Díky všem za reakce na můj dotaz.
Tak jsem nakonec z doprošování se "plastových baronů" rezignoval. Použiju jednu UNI plastovou krabičku a trochu ji upravím. Sice jeden díl budu muset vyrobit, tak či tak, ale jak jsem zjistil, co je pro ty firmy všechno problém, tak se divím, co všechno může být dneska z plastu Very Happy
Už tak jednoduchý díl jsem ještě více zjednodušil a nakonec si ho vyrobím i sám, akorát bych potřeboval někde splašit plastový polotovar, tj. kulatinu o průměru 3 až 4mm o délce aspoň 20cm na jeden ks. Udělám si formu a podle té to jenom tepelně naohýbám. Nevíte někdo, kde by se takové tenké plastové kulatiny daly splašit?
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12347
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2008, 8:19    Předmět: Citovat

Třeba Řempo....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12530

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2008, 8:56    Předmět: Citovat

Je až s podivem, že podobný problém, který byl za komoušů běžný, se vyskytuje i dnes. Kdysi jsme pro vlastní konstrukci, na kterou se krabička typu B5 nebo B6 (pamětníci vědí) nehodila, museli vyrábět krabičku vlastní konstrukce. Výběr byl zůžen na PVC (Novodur) nejčastěji v "masové" barvě a rázuvzdorný polystyren (Krasten). Koupili jsme ho v Řempu a nebo Chemoplastu, ale napřed jsme ho museli telefonicky "sehnat" a pak si pro něj zajet do jinýho města (Břeclav, Senetářov atd.), ale v maloobchodě se téměř sehnat nedal.
Nejprve jsme vyzkoušeli Novodur. Dobře se ohýbá po nahřátí topným páskem, lepí se lepidlem pro instalatéry (teď si zrovna nevzpomenu na jméno - L20, L22?). Nevýhodu má v tom, že se dá barvit až po zmatnění povrchu, jinak barva špatně drží. Také má tvarovou paměť; stalo se nám, že krabička v zimě v blízkosti kamen "rozkvetla" do tvarů, které si pamatovala z výroby. Proto jsme si zvolili nakonec Krasten. Ohýbání je stejně snadné pomocí tenkého topného pásku, dobře se lepí, barví.
Dnes je trh plný plastových polotovarů, stačí zagooglit.
Pro ohýbání větší plochy polystyrenu je nutné rovnoměrné prohřátí materiálu a poměrně přesné určení teploty. Ale na to člověk příjde sám po prvních neúspěšných pokusech.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2008, 19:49    Předmět: Citovat

Chenzee napsal(a):
Předem upozorňuji, že to co napíši nemám podložené, pouze mi to říkal kolega. Údajně se dá nechat vyrobit nějaká forma z "gumy". Postup je prý asi tento - vyrobí se kus z kovu, ten se zalije do té hmoty a tím vznikne "forma" na díly. Prý se jedná o formy s životností cca 1000ks. Prý je to v nějakém točítku a odstředivou silou se zajišťuje zatečení mat. do všech míst. Nevím, zda to funguje i na plasty (spíše ne, on se zajímal o barevné kovy) a zda je to vůbec pravda nebo do jaké míry je to pravda. Ale za pokus by to stát mohlo. Víc o tom nevím. Hodně štěstí.



Rika se tomu odstredive liti, odleva se to jak uz jsem psal vyse ze zinkovych slitin. Na plasty je to zcela nepouzitelne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2008, 19:57    Předmět: Citovat

Petris napsal(a):
Díky všem za reakce na můj dotaz.
Tak jsem nakonec z doprošování se "plastových baronů" rezignoval. Použiju jednu UNI plastovou krabičku a trochu ji upravím. Sice jeden díl budu muset vyrobit, tak či tak, ale jak jsem zjistil, co je pro ty firmy všechno problém, tak se divím, co všechno může být dneska z plastu Very Happy
Už tak jednoduchý díl jsem ještě více zjednodušil a nakonec si ho vyrobím i sám, akorát bych potřeboval někde splašit plastový polotovar, tj. kulatinu o průměru 3 až 4mm o délce aspoň 20cm na jeden ks. Udělám si formu a podle té to jenom tepelně naohýbám. Nevíte někdo, kde by se takové tenké plastové kulatiny daly splašit?


Pro ne neni problem to vyrobit, problem je, ze ty jim to nezaplatis.
Z jakeho plastu by ona kulatina mela byt?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2008, 20:01    Předmět: Citovat

galjo napsal(a):
Petris napsal(a):
Předem se omlouvám za možná nevhodnou rubriku, ale snad už jste někdo řešil podobný problém. Chtěl bych rozjet menší zákazkovou výrobu a potřebuji své elektronické zařízení dát do obalu "na míru" a k tomu ještě potřebuji několik jednoduchých plastových dílů. Ty UNI krabičky mi nevyhovují ani jedna a to jsem prošel snad všechny, co existují. Měl bych proto dotaz, nezná někdo náhodou firmu, která by byla ochotna vyrobit dle dokumentace i malé série těchto plastových dílů? Oslovil jsem několik firem a naprosto bez úspěchů. Jenom forma by na úplně primitivní díl stála desítky tisíc kč. Nechce se mi věřit, že i v dnešní době je to takový problém a finančně náročné vyrobit naprosto jednoduché plastové díly, které bych při nejhorším zvládnul i na koleně, akorát dělat jich několik desítek bych asi nedal Confused
Snad už někdo řešil tento problém.
No asi bude jednoduchšie , ked im tu formu vyrobíš a prinesieš, vtedy to budeš mať o tu formu lacnejšie a náklady nebudú vysoké.


Forma na dil 20cm dlouhy bude mit hmotnost v radu stovek kg. Nic takoveho doma rozhodne nevyrobis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petris
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út červenec 29 2008, 23:57    Předmět: Citovat

Tak jsem dneska úspěšně vyrobil cvičně 1ks onoho dílu za cca. 20 minut. Jinak aby to nebylo s tím polotovarem tak jednoduché, tak ony kulatiny (tyče) se standardně dělají až od 6mm více.
Polotovar jsem nakonec sehnal za pár kč v jedné lisovně plastu, kde jsem naštěstí trefil na velmi ochotné a schopné lidi a dobře mi poradili. Ohýbat to jde krásně i za studena a drží to tvar jakobych to ohnul za tepla, ani po zahřátí se to nemá tendenci narovnávat. Předčilo to veškerá má očekávání, prostě to nemá chybu Very Happy S takovou mě to vyjde na pár kč a vypadá to jako od těch vydřiduchů z lisoven plastů a jako bonus navíc má ten plast i certifikaci pro použití ve zdravotnictví a potravinářském průmyslu Wink

citace:
Pro ne neni problem to vyrobit, problem je, ze ty jim to nezaplatis.

To máš pravdu, nejvíce mě pobavil jeden týpek, co uvedl, že jenom forma by stála kolem 100 000kč a jeden díl by vyšel na 25 000kč a pak, že to nejsou vydřiduši. Teď si to jsem schopen vyrobit ve stejné kvalitě do 50kč / 1ks tak, že nepoznáš rozdíl Wink

citace:
Forma na dil 20cm dlouhy bude mit hmotnost v radu stovek kg. Nic takoveho doma rozhodne nevyrobis.

Neblázni, já jsem chtěl díl do 20cm a ne 2 metrů Very Happy
Ale vyrobím, už se stalo, je to jednoduchý díl, sic pro mechanický pohyb, takže žádná složitá krabička, to jsem vyřešil úpravou jedné UNI krabičky, sice je to pracnější, ale nesrovnatelně levnější.

Díky všem za nápady a reakce na můj dotaz, nakonec jsem jej úspěšně vyřešil.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund