Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kolísavé napětí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5229

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2008, 21:51    Předmět: Citovat

Bztransformatorovy leda ve smyslu ne klasickeho trafa ale se spinanym menicem. Na 20kHz
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DolfiG



Založen: May 25, 2008
Příspěvky: 375
Bydliště: Prešporok

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2008, 22:10    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
Bztransformatorovy leda ve smyslu ne klasickeho trafa ale se spinanym menicem. Na 20kHz


Samozrejme, čosi to transformovať musí. No nemá to 5 kg ale je to malé a má to 0,5 kg ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DolfiG



Založen: May 25, 2008
Příspěvky: 375
Bydliště: Prešporok

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2008, 22:20    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
Na uploade je menic12na230.jpg.


Úplná malina ... Kuknem a nič "nevidím" ...

Vďaka za link.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2008, 14:30    Předmět: Citovat

Je to tam, úplne dole v zozname..otvoriť mi to ide..je to spínaný menič, pracuje na zhruba 50kHz..samozrejme trafáčik je malinký a výkon dosť veľký, ako na PC zdroji..aj to zapojenie je jednoduché, bez ochrán iba dva IO a pár súčiastok okolo..ja som ale zapojenie výstupného IO zmenil tak, aby pri väčšom zaťažení regulovalo šírku impulzov, takže sa trochu kompenzuje pokles napätia a stredná hodnota ostáva rovnaká..no stále je to iba modifikovaný sínus, ten sínusový menič nikde na inete nájsť nemôžem, akoby ho nikto neurobil Evil or Very Mad obdlžnikových je viac, od jednoduchých 50Hz až po takéto zložitejšie spínané..zatiaľ je tu iba koncepcia, bud urobiť sínusovú PWM reguláciu v samotnom meniči 12V/300V a výsledné napätie usmerniť a prepínať na výstup H-mostom na 50Hz, čo by bolo super pre výstupné mosfety, no zabijak pre mosfety na 12V strane..pri malej šírke impulzov a väčšom odbere trpia ako šľak..druhá verzia je urobiť obyčajný PWM menič 12V/300V ako tento na obrázku, no na výstupe ovládať H-most sínusovou PWM reguláciou..vtedy by mosfety na 12V strane išli v pohode, no zase tie v H-moste by vdaka vyššej spínacej frekvencii trpeli..no možno by iba 5kHz stačilo, vtedy by až toľko trpieť nemuseli..no každopádne je treba vyskúšať ktorá alternatíva je lepšia..no najhoršie to bude s tým vymyslením sínusovej PWM regulácie pokiaľ nechcem použiť jednočip..ale ani s tým by to nebolo o nič jednoduchšie si myslím Confused


menic12na230.GIF
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  menic12na230.GIF
 Velikost:  264.43 kB
 Staženo:  130 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DolfiG



Založen: May 25, 2008
Příspěvky: 375
Bydliště: Prešporok

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2008, 17:14    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
Je to tam, úplne dole v zozname.


Samozrejme, že som to tam našiel ... No po otvorení, v prvom momente, som na to pozeral, ako teľa na nové vráta ... (Myslel som si, že je to obvodársky jednoduchšie).

A ešte jedna otázka: Toto zapojenie je ideový návrh, alebo zapojenie nejakého konkrétneho meniča ?

Pre Basic: Ak máte menič podobnej koncepcie, tak najpravdepodobnejšie nedostatočne stabilizuje prvý stupeň napätie a to spôsobuje pokles výstupného napätia ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: st červenec 30 2008, 18:13    Předmět: Citovat

Je to schéma funkčného meniča, ktorý som opravil, z neho som zobral nejakú inšpiráciu..ja som ináč zapojil to ovládanie H-mostu na výstupe, ako som už spomínal, aby bolo napätie ešte stabilnejšie, aj ked už trafáčik nestíha..to sa zdá zložité iba preto, že v eagli sa mi dobre nekreslí, aj to vyzerá blbo..v skutočnosti, ako som písal, stačia iba dva kusy SG3525, zopár súčiastok okolo nich, mosfety, trafáčik a hotovo! tak mám urobený pokusne vlastný menič, so štyrmi trafáčikmi, dá zhruba 1.5kW výkonu na záťaži, rozbehne aj klímu s odberom 1.1kW počas fungovania, rozbehový príkon je až okolo 2kW..ako hovorím ak si odmyslíte tie somarinky okolo, sú to dva IO, pár súčiastok a menič šlape..len to chce použiť výstupné drivery ako napr. IR2111 alebo podobné, plus chcelo by to dokopať tú sínusovú PWM moduláciu a bude z toho super mašinka Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DolfiG



Založen: May 25, 2008
Příspěvky: 375
Bydliště: Prešporok

PříspěvekZaslal: st červenec 30 2008, 20:39    Předmět: Citovat

Vidím, že Vás to dosť zaujíma. Pekná téma ...

Ten sínusový priebeh sa generuje ako schodová funkcia, aproximujúca sínusovku ? Nepochopil som celkom predchádzajúci príspevok ...

Necítim sa dostatočne "fundovane", no láka ma kúpiť nejakú lacnú "beztransformátorovú" UPS, (trebárs Belkin Line Interactive UPS 800VA with AVR) a "donútiť ju" krátkodobo dodať výkon trebárs 2,2 kW. (Rozbeh zariadení ...).

Šlo by to ? A čo by bolo treba upraviť ? Zatiaľ vďaka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: čt červenec 31 2008, 13:02    Předmět: Citovat

Ono to bude zaujímavejšie ked sa to podarí spojazdniť Laughing Určite každý vie, aké sú sínusové meniče drahé Evil or Very Mad a aj tak väčšina z nich má malý výkon na to, aby stíhali rozbehnúť a utiahnuť napríklad už spomínanú klímu..čo sa týka UPS tak to veru neviem povedať, záleží to od toho ako funguje, pokiaľ by to bolo niečo ako v tej schéme tohoto meniča, tak aj pokiaľ je trafáčik slabší, predimenzovaním kondíkov na 300V strane sa dajú rozbehnúť aj výkonné spotrebiče, ako napr. tá klíma, no ten zvýšený odber musí byť krátkodobý, ináč je to na figu..preto je lepšie postaviť si to sám, trafáčiky z PC sú zadarmo, musia sa dať dva do série, aby výstupné napätie bolo 300V..potom sa k nim dá pripojiť viac takých dvojíc paralelne, výstupný výkon sa sčíta..čo sa týka toho sínusu, treba urobiť riadenie sínusovou PWM bud na 12V strane, vtedy by sa dalo H-mostom iba prepínať polaritu 50Hz na výstup, no vtedy by sa kondíky na 300V strane museli vypustiť, ináč by bol na výstupe obdlžnik, druhá možnosť, ktorá dúfam bude lepšia, je ovládať sínusovou PWM samotný H-most, čiže 12V strana je pôvodná plus na výstupe je možné dať veľkú kapacitu tých kondíkov..nevýhoda bude spínanie toho H-mostu podstatne vyššou frekvenciou ako 50Hz, aby sínusovka bola neskreslená..otázka je pri rozkmite napätia 0-300V a danej frekvencii, aké straty na tých mosfetoch budú..najťažšie bude urobiť tú sínusovú moduláciu, najskôr to skúsim urobiť normálnymi obvodmi, generátorom sínusovky 50Hz ktorá bude porovnávaná s výstupným napätím za integrátorom, aby to spätná väzba nejako regulovala..ak by tam boli nejaké nezvládnuteľné problémy, tak jediná možnosť bude tá, ako je to na kupovaných meničoch, riadených jednočipom..tam by sa to malo dať vyšpekulovaním softwaru zvládnuť..lebo zatiaľ netuším ako to bude pokračovať Confused dokonca som naďabil na informáciu, že použitím riadeného usmerňovača na 300V= použitím antiparalelne zapojených tranzistorov namiesto diód je možné pri indukčnej záťaži časť energie vrátiť naspäť do akumulátorov Shocked to by bola ešte len potom mašinka Wink ale zatiaľ by mi úplne stačilo keby sa podarilo úspešne zvládnuť tú sínusovú moduláciu..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červenec 31 2008, 13:34    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
...čo sa týka toho sínusu, treba urobiť riadenie sínusovou PWM bud na 12V strane, vtedy by sa dalo H-mostom iba prepínať polaritu 50Hz na výstup...

Mám dojem, že tato varianta by si vyžádala použití 50Hz trafa a ten H-most na výstupu by byl zbytečný, polarita se dá (musí) měnit už na primáru (12V).
Návrat nahoru
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: čt červenec 31 2008, 18:14    Předmět: Citovat

Práveže v tom by mala byť tá finta, menič by z 12V vyrábal vysokou frekvenciou usmernené napätie 300V, presne ako ten z obrázku, len by vlastne kolísalo od 0 to 300V po krivke sínusovky, samozrejme v jednej polarite obe polvlny, tým pádom by bolo treba každú druhú polvlnu otočiť v H-moste, aby na výstupe bol striedavý sínus..výhoda by mala byť nízka spínacia frekvencia tých napäťovo namáhaných mosfetov v H-moste, a teda aj oveľa nižšie spínacie straty..no teória je jedna vec a prax druhá Laughing ktovie ako to bude naozaj, teda pokiaľ sa to podarí zrealizovať Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund