Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Poškozená Základní Deska
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
agent000



Založen: Mar 28, 2006
Příspěvky: 50
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2008, 12:01    Předmět: Poškozená Základní Deska Citovat

Čau bastlíři,
před nedávnem jsem si odpálil desku tak, že jsem k ní připojil nekvalitní zdroj, grafika tento zdroj přetížila a ten se sám od sebe vypnul. Vypl jsem tedy zdroj síťovým vypínačem a po několika minutách znova zapnul. Deska se sama zapnula, ale odmítla jakkoliv komunikovat (neposílala video signál do grafiky, žádné zvukové kódy z PC speakru). S tou deskou jsem si několik dní hrál, ale usoudil jsem, že závada je nejspíš neopravitelná, tak jsem desku odložil.
...
Ovšem teď jsem četl nějaký článek o poruchách počítačů a zde jsem se dočetl že se může pokazit BIOS při špatném vypnutí (výpadek sítě, za běhu vypnutý síťovým vypínačem) a došlo mi, že ta deska nemusí být špatná celá, jen by stačilo přeporogramovat BIOS. Myslíte že by to takhle fungovalo? Má s tímto druhem přeprogramování BIOSu zkušenosti? Myslím přeprogramovat externě, vytáhnout čip přes programátor tam natáhnout nový BIOS a zase to vložit zpět do desky. Nebo se spíš vyplatilo zajít za zkušenou firmou? Osobně bych si to chtěl sám vyzkoušet, deska se mi tady stejně jen válí...
...
Tak to byl příběh a toto jsou technické údaje:
Deska je ABIT KT7A (socket A)
BIOS Phoenix
Na štítku BIOSu je napsáno:
------------
PhoenixBios
D686 BIOS
(c) PHOENIX 1998
023069971
------------
A celý BIOS je nahrán na paměti A290021T-70
ke které je zde dattasheet
kód:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/55591/AMICC/A290021T-70.html

na desce se nalézá v 32-pin DIP pouzdru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2008, 12:47    Předmět: Citovat

BIOS sa len tak sam od seba neprepise.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2008, 14:03    Předmět: Citovat

Hrat si muzes ale v tomto pripade si budes opravdu jen hrat
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2008, 18:03    Předmět: Citovat

Právě jsem doopravoval podobnej případ s vadným zdrojem - klekla grafika, zvukovka, narušily se data na HDD a ke všemu to bylo P-133Mhz Very Happy

Strávil jsem na tím 2 odpoledne, bo jsem to celý musel přeskládat a přeinstalovat. Větší šrot jsem snad nikdy neopravoval. Není nad charitu... Ale člověk někdy musí...

P.S. Jelikož jsem si nachladil záda a stejně po mě bylo prd, připadalo mě to rozumnější strávení času než se válet u televize.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2008, 18:56    Předmět: Citovat

Kazda produktivna cinnost je lepsia ako cumenie na bednu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2008, 20:22    Předmět: Citovat

Stane se to dost lehce při havarii zdroje, kdy napěťová špička paměť smaže, nebo i zničí. Při upgrade biosu a houpnutí sítě bez zálohování napájení UPSkou tě může potkat to samé. Nejsnadnější náprava je otestování paměti v programátoru, jestli jdou číst data, obsah eeprom si pro jistotu uložit a zkusit paměť vymazat a nahrát nějaká data, aby se zjistilo, jestli je paměť funkční. Pokud ano, tak sehnat buď obsah eepromky pro příslušnou desku u výrobce, nebo si od někoho paměť ze stejné desky vypůjčit a okopírovat obsah a nahrát do svojí eepromky. Za příslušný obolus to dělají i solidní servisy. Ty ale většinou dávají i novou paměť. Naprogramování eepromky přímo obsahem od výrobce ale nemusí být vždy úspěšné, protože na desce mohou být z výrobních důvodů překřížená data, nebo adresy, nebo obojí a potom to je průšvih. Procesor si data špatně interpretuje a start desky se nekoná. Obsahy eepromek od výrobce desky jsou pouze pro přepsání starého biosu novou verzí pouze u funkční desky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2008, 21:27    Předmět: Citovat

honza_jan napsal(a):
Stane se to dost lehce při havarii zdroje, kdy napěťová špička paměť smaže, nebo i zničí.

Raz sa mi stalo, ze som dostal dosku, ktora prestala fungovat po odpaleni zdroja a bola odpalena prave flash pamat - zohrievala sa, v programatore samozrejme uplne mrtva. Po vymene vsetko funkcne. Ale bola to totalna nahoda - pri odpaleni zdroja nikdy nevies, co napatova spicka znici. Casto sa prerazi len jeden IO a to potom ochrani vsetky ostatne - vacsinou je to super i/o.

citace:
Naprogramování eepromky přímo obsahem od výrobce ale nemusí být vždy úspěšné, protože na desce mohou být z výrobních důvodů překřížená data, nebo adresy, nebo obojí a potom to je průšvih. Procesor si data špatně interpretuje a start desky se nekoná.

Tak to som este nikdy nevidel a uz mi par dosiek rukami preslo. Jedine problemy, ktore takto mozu vzniknut, su s MAC adresami onboard sietoviek - niektore dosky ich maju prave vo flash (aby vyrobca usetril korunu za seriovu EEPROM). Vtedy treba pouzit bud spravnu utilitu (alebo v horsom pripade hex editor) a MAC adresu obnovit (spravidla byva nalepena na samolepke niekde na doske).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
agent000



Založen: Mar 28, 2006
Příspěvky: 50
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2008, 22:05    Předmět: Citovat

Než jsem se pustil do toho externího programování tak jsem si řekl že to ještě vyzkouším tak, jako flashnout normální BIOS, všechno jsem si připravil a po spuštění, trochu zahrabala disketovka a pak nic. No a najednou se z repráčku začalo něco ozývat. Nejdřív jsem si myslel že deska už konečně komunikuje přes beep kódy, jenže tento beep kód byl hrozně dlouhý a spíš připomínal jako když pouštíte náhodné obdelníky do reproduktorů.

Celé jsem si to nahrál na mobil takže originál je to v *.amr, ale převedl jsem část i do mp3.
kód:
http://uloz.to/593154/Beep.mp3
http://uloz.to/593155/Beep.amr


No sami si to poslechněte uvidíte...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2008, 22:07    Předmět: Citovat

Křížení adres, nebo dat je dost běžné, protože potom leckdy vychází jednodušší deska. Např. pin A1 paměti nemusí odpovídat pinu A1 na procesoru, ale třeba A7, když takováto topologie vychází přijatelněji. Dobrý programátor pamětí (obslužný soft) právě umožňuje takovéto křížení pinů. Když se data potom nahrají nekříženě a procesor to čte kříženě, což je dáno topologií desky, tak je výsledek v ... (až tam vzadu). Často se křížení používalo u různých konstrukcí s externí pamětí procesoru i na ztížení okopírování a zpětného překladu obsahu paměti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2008, 23:10    Předmět: Citovat

honza_jan napsal(a):
Křížení adres, nebo dat je dost běžné, protože potom leckdy vychází jednodušší deska. Např. pin A1 paměti nemusí odpovídat pinu A1 na procesoru, ale třeba A7, když takováto topologie vychází přijatelněji. Dobrý programátor pamětí (obslužný soft) právě umožňuje takovéto křížení pinů. Když se data potom nahrají nekříženě a procesor to čte kříženě, což je dáno topologií desky, tak je výsledek v ... (až tam vzadu). Často se křížení používalo u různých konstrukcí s externí pamětí procesoru i na ztížení okopírování a zpětného překladu obsahu paměti.
Kdyz snad stahnu bios ke konkretni verzi desky tak nic takoveho nehrozi Laughing Tedy z principu ani nemuze
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: po červenec 21 2008, 1:10    Předmět: Citovat

rezis: ... nehrozí, pokud si bude procesor desky sám načítat data ze souboru a zapisovat do paměti. Pokud ale neznám topologii spojů (možnost křížení pinů) a v externím programátoru nahraju data do eepromky aby šly 1:1, tak to právě hrozí. Proto jsem dříve psal, že nejjistější je stáhnout v programátoru data z dobré eepromky 1:1 a nahrát novou paměť zase 1:1. Potom se nic neděje i kdyby byly piny křížené, protože obsah obou pamětí bude fyzicky totožný. Proto jsem taky psal, že kopírovaná paměť musí být z naprosto shodné desky. Model může být shodný ale revize rozdílná a může být problém, protože se nikdo nedozví, jaké změny jsou na deskách s různými revizemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: po červenec 21 2008, 7:20    Předmět: Citovat

Kdyz preci programuji pamet tak ji neprogramuji podle nejakych pinu ale primo adresy. A podle tech zase ji oslovuje deska. Nebo tomu tak neni?
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 21 2008, 9:04    Předmět: Citovat

honza_jan napsal(a):
Křížení adres, nebo dat je dost běžné, protože potom leckdy vychází jednodušší deska. Např. pin A1 paměti nemusí odpovídat pinu A1 na procesoru, ale třeba A7, když takováto topologie vychází přijatelněji. Dobrý programátor pamětí (obslužný soft) právě umožňuje takovéto křížení pinů. Když se data potom nahrají nekříženě a procesor to čte kříženě, což je dáno topologií desky, tak je výsledek v ... (až tam vzadu). Často se křížení používalo u různých konstrukcí s externí pamětí procesoru i na ztížení okopírování a zpětného překladu obsahu paměti.

Pri PC zakladnych doskach som toto nikdy nevidel. Vyvody IO su robene tak, aby doska vychadzala co najjednoduchsie. Spravidla sa vsetko zapaja 1:1, aby sa v tom dalo aj vyznat.

BIOS samozrejme musi byt pre spravny typ dosky - treba pozriet na web vyrobcu. Niekedy je jeden BIOS na rozne dosky, niekedy naopak je viac verzii jednej dosky a na kazdu musi byt iny BIOS.

Inak tie zvuky su divne, asi to bude mrtve.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: po červenec 21 2008, 11:51    Předmět: Citovat

Já jsem nikde netvrdil, že data, nebo adresy jsou křížené, ale pouze upozornil, že MOHOU být. Jinak já bych se vzhledem k tomu, že patřím do kategorie OLD, která je doprovázená zhoršením zraku, neodvážil tvrdit, že tam nejsou přeházené (křížené) piny. Pro osvěžení a přiblížení problematiky přikládám obrázky patice paměti jedné desky a normálního rozložení pinů z datasheetu pro tuto paměť. Podle spojového obrazce soudím, že deska má víc jak 4 vrstvy a tam se už asi i s dobrým zrakem nic nepořídí dohledat a je dobré používat osvědčené postupy.


mem_dps.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mem_dps.jpg
 Velikost:  92.14 kB
 Staženo:  86 krát


memory.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  memory.jpg
 Velikost:  13.9 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 21 2008, 12:48    Předmět: Citovat

To je FWH, tam adresy/data nie su. Teda su, ale len pri programovani v programatore - v doske sa pouziva seriovy prenos.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund