Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aramis 4244U
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: st květen 09 2018, 17:11    Předmět: Citovat

Taky v řadě Dukla a dál býval na modulu ještě odpor 10k z báze koncového tranzistoru na zem. Tam to bylo spíš kvůli odpojení konektoru, ale i blbý potenciometr mohl udělat to samé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: so květen 12 2018, 19:22    Předmět: Citovat

Takže ARAMIS už chodí. Chyba (ta poslední) byla v R137. Ten jsem sice již předtím měnil společně s BF257, neboť byl vyhořelý, ale špatně jsem ho na jedné straně zapájel - neměl kontakt. Myslím, že tohle "výklopné" šasi museli všichni opraváři milovat. To snad jedině tu televizi dát na bok, aby se s tím dalo rozumně pracovat...
Nejhorší je, když se člověk "zacyklí" v závadách, které si vytvoří sám během opravy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12336

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 0:03    Předmět: Citovat

Aby byl R137 "vyhořelý", musel by být proražený T10 i D16 současně. A pokud jde o výklopné šasi, bylo to podle mne řešení, o kterém se opravářům jiných značek mohlo jen zdát. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 19:47    Předmět: Citovat

Ano, jak jsem psal v jednom z příspěvků, původně byl přerušený drátový 6K8 (R133), vadný T10 a dioda D16 mi zůstala v ruce (její vývody byly uhnilé, neměřil jsem ji). Na to, že jsem i s T10 měnil vyhořelý R137 jsem si při psaní toho prvního příspěvku nevzpomněl.

Úplně si teď nevzpomínám na všechny výrobce v té době, ale na ty co si vzpomínám je podle mne tohle řešení nejméně dobré. Nemožnost dostat normálním způsobem šasi alespoň do svislé polohy předurčuje hodně velkou složitost při pájení. Na ty co si vzpomínám můžu např. vychválit ty ruské, co se otevíraly do strany (akorát hrozilo riziko, že díky tomu transformátoru se to celé převrhne, maďarský VIDEOTON byl taky ve svislé poloze, nebo polská Lilie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt listopad 07 2019, 7:16    Předmět: Citovat

Budu pokračovat v tomto vláknu, neboť se to týká této řady. Řeším následující vadu - po zapnutí a nažhavení PCL86 se ozve šum a zdá se, že bude vše v pořádku - po rozběhu VN ale šup postupně zmizí a nahradí ho téměř ticho, na obrazovce jen bílo, bez reakce na jakýkoliv signál. Zřejmě se to rozkmitá, i napětí AVC díky tomu začne pozvolna klesat. Pokud VN zneprovozním, k rozkmitání nedojde, TV dál šumí (ale signál jsem stejně nenaladil). Myslel jsem, že to bude nějakým poklesem napětí vlivem zatížení od VN, ale vzhledem k tomu, že celá MF je tranzistorová 24V napájená v napětí jsem rozdíl s/bez VN nenašel. Tak nějak bych potřeboval postrčit, kterým směrem se vydat.

Přikládám schema z Kottka (který jsem stáhnul na oldradio, dle popisku bylo převzato od www.radiojurnal.cz)



Aramis1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  275.08 kB
 Zobrazeno:  99 krát

Aramis1.jpg



Aramis 2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  288.78 kB
 Zobrazeno:  90 krát

Aramis 2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt listopad 07 2019, 7:37    Předmět: Citovat

Spíš bych to viděl na zablokované AVC než kmitající MF. To lze kontrolovat podle ss napětí - pokud sedí u videozesilovače za detektorem, tak to bude přímo v AVC obvodu. Hovňák C153 se svodem, který přivádí impulzy z rozkladu, nebo ztráta kapacity C152 by mohly být dobrým kandidátem. AVC lze zablokovat a nastavit zisk ručně přivedením napětí právě na C152.
Pokud by to přecijen kmitalo, tak zkontrolovat blokovací kondenzátory v MF. Ale kmitající zesilovač by měl něco vybudit za detektorem, takže by obraz spíš šel do černa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12336

PříspěvekZaslal: čt listopad 07 2019, 9:52    Předmět: Citovat

Taky to nevidím na kmitání. Pro začátek vyřaď AVC odpojením C153. Tv signál musíš mít z nějakého modulátoru, jinak samozřejmě dnes nic nenaladíš. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt listopad 07 2019, 9:56    Předmět: Citovat

Dík za radu, to by mohlo být. Téhle vazby z rozkladu jsem si nevšimnul, příliš jsem se upnul prvotní teorii, že snižování napětí AVC je až následek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: so listopad 09 2019, 21:48    Předmět: Citovat

Takže TV už chodí. Nebylo to tím kondenzátorem 10nF (on to ani není svitkový hovňák, ale polštářek), vada byla v trimru co je v bázi T17 - jezdec neměl kontakt a při první manipulaci se rozpadnul - takové tam pak byly ještě další dva.
Děkuji za nasměrování správným směrem, budu muset opět vzít do ruky chytrou knihu. Princip té vazby z řádkového rozkladu jsem úplně nepochopil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so listopad 09 2019, 22:10    Předmět: Citovat

Řádkovým impulsem přes C153 se klíčuje AVC tak, aby reagovalo na výšku řádkového impulsu v přijímaném signálu, protože jen ta může poskytnout informaci o síle přijímaného signálu. Je totiž nezávislá na amplitudě videosignálu potažmo na obsahu obrazu.
Kdyby AVC reagovalo na celkovou amplitudu videosignálu, citlivost přijímače by se s obsahem obrazu měnila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: so listopad 09 2019, 22:12    Předmět: Citovat

Princip je jednoduchý. Protože TV používá modulaci s částečně potlačenou nosnou a modulační signál má ss složku, nelze úroveň nosné využít pro AVC jako u AM rádia. Úroveň signálu v řádku se mění podle vysílaného obsahu, takže tu také nelze použít, to by AVC reagovalo na obraz. Stálá je ale úroveň zatemňovacích a synchronizačních impulzů. Proto AVC pracuje pouze v tuto dobu a impulzy zpětného běhu slouží k otevření obvodu. Po zbytek doby je porovnávací obvod AVC uzavřen a MF + tuner jsou řízeny napětím uloženým na integračním kondenzátoru na výstupu - zde C152. Proto se tomu říká klíčované AVC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund