Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dynamo 28.9 V 6.5 kW jako svářečka
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radekv



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: čt září 29 2005, 15:26    Předmět: Dynamo 28.9 V 6.5 kW jako svářečka Citovat

Prosím poraďte se zapojením jako svářečka.
Pravďepodobně je to dynamo z tanku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopein



Založen: Jul 07, 2005
Příspěvky: 413
Bydliště: Kostelec na Hané

PříspěvekZaslal: pá září 30 2005, 14:06    Předmět: Citovat

Tudy bych asi nešel, máš k tomu motor? Odhadem jenom vinutí bude vážit 50 kg x 50,- Kč ve sběrně za měď. Very Happy
Svářečky pro domácí dílnu se dají koupit už za nějakých 2500.- Kč
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: so říjen 01 2005, 5:52    Předmět: Citovat

To je sice fakt ze se da koupit lacino ale dle nazoru svarecu neni to srovnatelne s dynamem.A to zapojeni neni nic sloziteho jen to bude potebovat vyresit vhodne buzeni dynama a tim i regulaci proudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jopein



Založen: Jul 07, 2005
Příspěvky: 413
Bydliště: Kostelec na Hané

PříspěvekZaslal: so říjen 01 2005, 6:35    Předmět: Citovat

Maskot napsal(a):
To je sice fakt ze se da koupit lacino ale dle nazoru svarecu neni to srovnatelne s dynamem.A to zapojeni neni nic sloziteho jen to bude potebovat vyresit vhodne buzeni dynama a tim i regulaci proudu.

Něco na tom pravdy je , triodyna je celkem blbovzdorná, ale dělá pěknej rámus a ta účinnost - mizerná.
Pro dynamo z tanku nevím ani jaké otáčky zvolit. Kdoví jak to tam s tím buzením je , jestli se na to vinutí vůbec dostaneš. A jestli tam vůbec je.
Co se týká životnosti takového stroje, ani nemluvím.(pokud to není z tanku Německého Very Happy )
Nevím opravdu, jestli má smysl ztrácet s tím čas. To se musí radekv rozhodnout sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kocur



Založen: Mar 27, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Loštice

PříspěvekZaslal: so říjen 01 2005, 12:38    Předmět: Citovat

Takže nějakej návod je v AR B rok91/2 str.65.Nevím jak je to moc podrobně vysvětleno,ale uvidíš.Jestli to nemáš,tak dej vědět a on ti to někdo,nebo já pošleme.Budeš tam muset dát trochu silnější motor.Jak to dynamo zatížíš,tak bude klást velkej odpor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: po říjen 03 2005, 21:18    Předmět: Citovat

Dynamo svářečka je velice hezké zařízení a zatim jsem neviděl nic co by svářelo lépe než dynamo.
K takovému dynamu je potřeba sehnat alespoň 10kW motor. 7kW už má problémy, ale nechá se... otáčky asi 2800, 1200 otáček je málo. Dynamo a motor umístit na MASIVNÍ konstrukci,..

Pak vhodně spojit rotory motoru a dynama,... většina spojek to asi nerozchodí, takže velké řemenice s třemi tlustými řemeny,.. Výhoda řemenu je v tom, že kompenzuje rázy při zapalování oblouku.

Buzení dynama: Trafo 24V 150W minimálně,.. usměrňovač... a krmit tim buzení dynama samozřejmě přes reostat, ten se dá sehnat například vyhozený od nějaké triodyny nebo použít tranzistor pro zesílení proudu,...
Zas tak velký proud tam neteče max. asi 5A.
Regulace pomocí PWM je sice možná, ale dynamo je hloupé a chová se při tom dost nenormálně, má dva stavy buď je nabuzené a krmí co dá a nebo je nenabuzené a krmí málo, oblast mezi těmito stavy je dost malá a blbě se to reguluje.

Při prvních pokusech je potřeba udělat jeden test kdy nabudíme dynamo naplno a necháme ho běžet naprázdno bez zátěže, a koukáme co dělají uhlíky s komutátorem,.. Někdy se stává, že tam vzniká tak velké napětí, že přes komutátor létají oblouky,.. takže pokud se to stane tak je nutné zatížit dynamo např žárovkou 120V 100W. Aby se nestalo že zůstane bez zátěže a shoří komutátor.

Další věc která je NUTNÁ je tlumivka.
Někdo sice tvrdí že z dynama jde stejnosměrný proud, ale když na to kouknete na osciloskopu je to docela bordel.
Tlumivka slouží k lehkému zapálení a udržení oblouku hlavně při použití malých proudů, kdy buzení dynama je slabé a nestačí se na výstupních svorkách dynama vyrobit dostatečně velké napětí. Navíc filtruje ten bordel co leze z dynama.

Jako tlumivka je vhodné nějaké trafo o výkonu kolem 800W až 2kW musí mít samozřejmě dostatečně tlusté vinutí. Není nutné do jádra toho trafa vkládat papír pro vzduchovou mezeru,..

Ještě jednou upozorňuju musí to být celé na veliké masivní konstrukci,...

To dynamo je totiž schopné při plném nabuzení a vyskratování zastavit ten veliký motor,.. Twisted Evil

Takováto svářečka je velká, hlučná, těžká, žravá, ale sváří tak jako nic jiného,.

Například jsem s ní odpařoval různé železné svorníky z hliníkových bloků motorů určených do sběru,..
Nebo jsem s tim vařil 1mm tlusté plechy,.. prostě paráda, ten rozsah, ta energie ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radios



Založen: May 11, 2006
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: st leden 10 2007, 23:51    Předmět: dynamo Citovat

Já osobně jsem si takovou svářečku postavil, nedá se nic namítat na kvalitu svaru. Na to tvoje svařováni by stačil 5,5 KW motor na 2800 otáček. Postavi jsem zvláštní zdroj pro buzení, které je regulované integráky a výkonovými tranzistory. Regulce je vyvedena přímo na držák svařovacích kleští. Regulace od 0 až po 200 A. Musel bych se mrknout po výkresu, který jsem vypracoval kvůli opravě svářečky. Ještě k životnosti svářečky, funguje bez poruchy dvacet let a svařil jsem s tí už nějaký ten kotel na ústřední topení a další práce v dílně, například hlinikové vany nerezové výfuky atd. A myslím si, že bude ještě dlouho odolávat těm kvalitním křemikáčum, které mimochodem stojí za h ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1804
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2007, 9:23    Předmět: Citovat

V nejakom veeeeeelmi starom cisle casopisu Udelej/Urob si sam bol navod na zvaracku z autobusoveho dynama. Kedysi sme to skusali este s otcom "na stole", ale nedoslo k praktickej realizacii, no vysledky boli slubne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: čt leden 11 2007, 9:50    Předmět: Citovat

Dobře udělaná trafosvářečka s usměrňovačem předčí dynamo téměř ve všech směrech, má strmější dynamickou charakteristiku, není potřeba téměř žádná údržba.
Dynamo pro svářečku musí mít určité specifické vlastnosti, podle toho, jak je zapojené - sériové, derivační, kompoudní.
Tak třeba sériové dynamo musí mít pro dosažení strmé charakteristiky posunuté kartáče proti směru točení atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: pá září 21 2007, 22:11    Předmět: Citovat

Zdravím. Chystám se stavět svářečku z dynama (24V/800-1000W) a motoru. Zajímalo by mě, jak nejlépe vyřešit regulaci buzení dynama (=svařovacího proudu). Našel jsem různé zapojení.
Jedno je z ARB 2/91-str.65 - tam je použit transformátor (220/45V) s usměrňovačem a za ním buď silný reostat nebo potenciometr s výkonovým tranzistorem.
Druhé je z nějakého starého časopisu UUS (Urob si sám). Tam se napětí bere přímo z dynama a má to i zpětnou vazbu.
Podle mě by bylo nejlepší brát napětí pro budící vinutí z trafa, ale zároveň by to mělo mít zpětnou vazbu (snímání napětí na nějakém bočníku).
Máte s tímto někdo zkušenosti nebo máte máte ověřené nějaké jiné zapojení?

Děkuji za jakoukoliv radu.



svarecka_ARB.JPG
 Komentář:
1) ARB 2/91

Stáhnout
 Soubor:  svarecka_ARB.JPG
 Velikost:  130.38 kB
 Staženo:  498 krát


svarecka_UUS.JPG
 Komentář:
2)

Stáhnout
 Soubor:  svarecka_UUS.JPG
 Velikost:  165.56 kB
 Staženo:  465 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 12:16    Předmět: Citovat

zpětnou vazbu to chce, snáze to zapaluje oblouk při malých proudech kdy je bez zp.vazby dynamo nedostatečně nabuzeno.. Ale chce to udělat tu regulaci čistě analogově a nebo impulzní zdroj proudu. Dynamo nerado pulzní buzení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 14:27    Předmět: Citovat

OK, taky jsem pro zpětnou vazbu. To zapojení z USS zpětnou vazbu má, ale je napájené přímo z dynama. V článku se píše o nějakém leteckém dynamu. Já bych to raději napájel z trafa.
Napadlo mě použít nějaký operační zesilovač (na neinvertujícím vstupu by byl signál z potenciometru a invertujícím napětí vzniklé na bočníku, to by ovládalo přes tranzistor buzení dynama). Do toho se mi ale moc nechce. (složitost, poruchovost - něco takového bylo v KSkách).
Ještě mě napadlo upravit nějak to zapojení z USS tak aby bylo napájené z trafa.
Máte ještě nějaký další nápad, jak tu regulaci vyřešit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 19:22    Předmět: Citovat

No co na tom jako řešit ? Prostě snímat proud bočníkem úbytek zesílit tranzistorem a tim tranzistorem přivřít nějaký výkonový kousek který se drží trvale otevřen třeba přes odpor.

Prostě pokud bude na bočníku přes nastavovací potenciometr napětí dostatečné k otevření tranzistoru tak ten tranzistor začne otvírat a tim ubere proud do báze nějakého výkonového tranzistoru který se tim bude přivírat,...

Bude to dost tepelně závislé, takže tvoje řešení s oz je jistě lepší. A nebo využít nějaký hezký obvod třeba TL494 který má v sobě referenci, operáky, je na to stavěný a tim obvodem udělat jednoduchý snižující regulátor. Tak aby při nasnímání určitého proudu začal zvětšovat deadtime a tim se zmenšil proud dodávaný do buzení,...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: ne září 23 2007, 20:02    Předmět: Citovat

Díky za radu. Asi si pohraju s těma tranzistorama. Moc se mi do toho nechce cpát integráče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5228

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2007, 22:15    Předmět: Citovat

Radix napsal(a):
Dobře udělaná trafosvářečka s usměrňovačem předčí dynamo téměř ve všech směrech, má strmější dynamickou charakteristiku, není potřeba téměř žádná údržba.
Dynamo pro svářečku musí mít určité specifické vlastnosti, podle toho, jak je zapojené - sériové, derivační, kompoudní.
Tak třeba sériové dynamo musí mít pro dosažení strmé charakteristiky posunuté kartáče proti směru točení atd.
Nevím jestli jsi varil nekdy dtriodynou ale zatim se ni nechytaji ani invertory. Proste tam jde citit energie v roztocenem zeleze.

Tlumivku ani zpetnou vazbu jsem nikdy nikde nevidel.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund