Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

COLOR 458 Planar - rozmazaný obraz
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pesko



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 562
Bydliště: vých.SK

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2008, 7:05    Předmět: Citovat

No kondiku zasa až tak pravdu nemáš. Trafo HR7131 tam pasuje ale nieje to trafo najvhodnejšie lebo : trafo HR7131 (M12-2Cool vyžaduje Ub 124V a je použito pri obrazovke Nokia. Pre trafo AT79.....(HR7589) je Ub 118V a
použito je pre obrazovky Philips ,Goldstar ,Polkolor a iné.
Pre C458 jednoznačne HR7589 alebo jeho ekvivalent.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2008, 9:05    Předmět: Citovat

Ach, jo. Soudruzi z AME to nějak popletli, objednávku jsem měl doma už druhý den ale bylo v ní trafo PET 40-01. Teď zas musím týden čekat než to projde českou poštou. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2008, 17:30    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne st listopad 15 2017, 19:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: po srpen 04 2008, 5:44    Předmět: Citovat

Takže oprava se povedla! Po osazení PET 19-01 je zase obraz jako víno. Jenom bych ještě potřeboval vědět o kolik mám zvednout ten srážecí odpor? Prozatím tam mám 3,2ohm. Stačí to nebo ještě víc? Jinak děkuji všem, kteří poradili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2939
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: út srpen 05 2008, 0:49    Předmět: Citovat

Honza_dy napsal(a):
To bych snad ještě zvládl, dá se tady něco změřit abych měl jistotu? Koukal jsem na AME a nové trafo by mě vyšlo na 400,- Chtěl bych se nějak ujistit, že je to právě ono.



400,- Evil or Very Mad To je risk? SRANDUJEŠ!!!! Riskovanie jen objednať trafo za 1 700Sk, a nevieš na 100% , či je v ňom závada. Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út srpen 05 2008, 22:53    Předmět: Citovat

Honza_dy napsal(a):
Takže oprava se povedla! Po osazení PET 19-01 je zase obraz jako víno. Jenom bych ještě potřeboval vědět o kolik mám zvednout ten srážecí odpor? Prozatím tam mám 3,2ohm. Stačí to nebo ještě víc? Jinak děkuji všem, kteří poradili.


Jak zjistím správnou hodnotu srážecího odporu (pro optimální žhavení obrazovky)?

Je známo, že z VN-trafa nejde žádný "sinus", který by šel měřit běžným měřákem! U nesinusových průběhů lze spolehlivě měřit jen ručkovým měřákem s tepelným systémem; nebo digitálem, příp. osciloskopem s TRUrms!
Mám zhotovený takovýto přípravek: černá trubička - na jednom konci fotoodpor; na druhém konci žárovka s co nejmenším příkonem, abych co nejméně ovlivnil obvody žhavení obrazovky (fotoodpor: nějaký TESLA; žárovka: 14V/40mA - co se používá na podsvícení panelů autorádií. Když dostane těch 6 - 7V Uf, je dobře podžhavená a příkon minimální!!!). Fotoodpor i žárovka uzavřeny v černé trubičce, aby nebyly ovlivněny vnějším světlem.
Teď už stačí měřit hodnotu "takto nasvíceného fotoodporu" digi-ohmetrem. "Převést na Volty" už lze jednoduše - pomocí regul. ss zdroje a hlavně ss. voltmetru, kterým si ten fotoodpor vlastně ocejchuju (žárovka bude svítit určitým jasem, a je jí jedno, jestli dostává proud pulzního charakteru, nebo proud ss). Takto nepřímo (pomocí ohmetru!) vlastně měřím napětí!!!

Pak už měním "srážecí odpor" v TVP, až docílím optimálního žhavení pro danou obrazovku (POZOR - není u všech obrazovek jednotných 6,3V; některé mají dle výrobce předepsáno třeba 6,15V !!!). Takto lze žhavicí obvod optimálně upravit, aby obrazovka byla žhavena alespoň v doporučeném tolerančním poli (cca +- 5 až 7%; zase je dáno výrobcem obrazovky!).
Pro hrubé měření jsem dříve používal DU10 na rozsahu 6 Vst. Správně žhavená obrazovka mně na tomto rozsahu dělala výchylku 4,8 Vst. (Vzhledem k pulznímu charakteru proudu, který je u všech TVP "téměř totožný", se dalo i z takto naměřeného napětí usuzovat "jak správně je tedy obrazovka žhavena". Zhotovením výše uvedeného "přípravku" jsem myslím metodu měření Uf dostatečně vylepšil.

Bylo by to na další diskuzi, co je lepší - obrazovka podžhavená, nebo přežhavená. Můj názor: starší obr. (co už má něco za sebou!) je lépe mírně přežhavit. Pokud ale měním VN-trafo u zánovního TVP, tak se snažím nastavit Uf optimálně. Ono totiž jak podžhavení, tak i přežhavení zkracuje její životnost.

Honza - "kokůň"


Naposledy upravil kokun dne st srpen 06 2008, 7:40, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: út srpen 05 2008, 23:33    Předmět: Citovat

Shocked Tak tohle by mě nenapadlo. Děkuju moc za radu, o víkendu vyzkouším. Docela mi na té TV záleží, slušnou CRT bednu už dneska nekoupíš a z LCD/Plazma se mi pořád dělá šoufl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st srpen 06 2008, 7:37    Předmět: Citovat

Honza_dy napsal(a):
Shocked Tak tohle by mě nenapadlo. Děkuju moc za radu, o víkendu vyzkouším. Docela mi na té TV záleží, slušnou CRT bednu už dneska nekoupíš a z LCD/Plazma se mi pořád dělá šoufl.


Nápad, použití žárovky s fotoodporem, není pouze z mojí hlavy. Jak správně měřit Uf obrazovky, jsme mnohokrát prodebatovávali s kolegy na různých školeních. Řada nápadů, s použitím LED + fototranzistor, nebo použít optočlen a řada dalších, byla zavržena z principiálních důvodů (nepřesnost měření už z principu navržené metody).

Princip "nažhavené žárovky" se používá i např. v oboru elektronice velmi vzdáleném - v hutnictví. Pomocí měř. přístroje zvaného Pyrometr, se měří teplota rozžhaveného kovu (např. ve vysoké peci). U tohoto přístroje se porovnává "barevná teplota nažhaveného vlákna žárovky" s "teplotou rozžhaveného kovu". Doregulovávání nažhavení vlákna žárovky se na Pyrometru dělá za pomoci potenciometru (cejchovaného ve °C!!!).

Co se týká konkrétní hodnoty Tvého srážecího odporu v C458:
Píšeš, že máš v TVP osazenu hodnotu 3,2 Ohm - což se mi nezdá!!! Srážecí rezistor (tuším R416 - nemám po ruce schéma!) bude mít spíše hodnotu 2R2 !!! (Při použití obraz. PHILIPS a VN-split PHILIPS AT2079 se používala tato hodnota!). 3,2 Ohm je rovněž mimo řadu E6 i E12 - v takovém případě by výrobce jistě použil hodnotu 3R3! (S jinou obrazovkou se používal sráž. odpor pouze 1 Ohm!!!).
Pokud bys tam nechal původní 2R2, tak budeš mít s novým trafem PET (příp. i s HR-kem), obrazovku tak cca o 10% přežhavenu - což při jejím stáří (cca 15 let) bys jí zase až tak neublížil! Přesto měním tento rezistor za hodnotu 2R7 až 3R9 - dle konkrétních výsledků měření, za pomoci výše uvedeného přípravku.
S o něco menší přesností se dá použít i "metoda s DU10-kou".

Honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: st srpen 06 2008, 9:58    Předmět: Citovat

Promiň, špatně jsem se vyjádřil. Hodnota je v pořádku, k původnímu 2R2 jsem přidal 1R do série s tím, že to později doladím. Dle schématu má obrazovka žhavení 6,3V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st srpen 06 2008, 20:19    Předmět: Citovat

Honza_dy napsal(a):
Promiň, špatně jsem se vyjádřil. Hodnota je v pořádku, k původnímu 2R2 jsem přidal 1R do série s tím, že to později doladím. Dle schématu má obrazovka žhavení 6,3V


I mně to až pak napadlo, že hodnota 3R2 je už upravený rezistor.

Pokud bys s tím TVP nedělal už vůbec nic, myslím, že v tomto stavu by mohl běhat ještě i několik let. Myslím tím to, že i bez jakéhokoliv měření Uf, budeš s tímto rezistorem v rozumné toleranci a obrazovce nijak neublížíš.
Pokud si ovšem chceš vyrobit přípravek dle mého návodu, určitě se může hodit i do budoucna.

Honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund