Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

spínání relé pomocí signálu ze zvukovky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sopa
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 28 2005, 19:17    Předmět: spínání relé pomocí signálu ze zvukovky Citovat

Ahoj,
hned na začátku musím upozornit, že jsem v této problematice laikem. Tak mne prosím berte s rezervou. Řeším teď následující problém: Organizuji šifrovací hru ve stylu Bedny či Tmou (možná někdo z vás zná) a jedna ze šifer by měly být vánoční světélka v okně vyblikávající morseovku.

Toho chci docílit tak, že bych mezi světélka a 230V připojil kus drátu s relátkem, které by se spínalo pomocí signálu ze zvukovky. Na počítači si hravě udělám program, který bude v požadovaných intervalech produkovat nějaké zvuky. Problém je, že standardní zvukovka na out výstupu dává 0-2V, takže je to potřeba nějak zesílit, neboť nejmenší relátka se prý dělají na 5V.

Otáza č. 1: Dalo by se to zesilování řešit pomocí obvodu s například tužkovými bateriemi?

Otázka resp. prosba č.2: Mohl by mi někdo prosím poslat náčrtek, jak to má vypadat a co koupit? Kamarád mi slíbil, že pokud mu dodám plánek, tak to sbastlí.

Otázka č.3: Nevím, podle mého to je problém tak na 20 minut, ale prostě tomu nerozumím a tak jsem odkázán na druhé. Tak kde je ten důvod, že to nikdo z kamarádů průmyslováků není schopný udělat?

Budu velmi vděčen za vaše rady a připomínky.
S pozdravem
Břeťa
Návrat nahoru
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: st září 28 2005, 20:02    Předmět: Citovat

Aby to bylo bezpečné, tak to není na 20 minut.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sopa
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 28 2005, 20:13    Předmět: Citovat

Omlouvám se... chybný odhad laika, který obvykle chytne dvě dvojlinky spájí je dohromady a omotá to izolepou. Měl jsem prostě vzteka, že se ptám lidí kolem sebe už přes měsíc.
Návrat nahoru
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 28 2005, 21:05    Předmět: Citovat

Ale zase to není na měsíc. Exclamation
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: st září 28 2005, 21:06    Předmět: Citovat

Stačí zadat do google "zvukový spínač" a něco se tam najde. Musí se to trochu přizpůsobit pro výstup ze zvukovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sopa
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 28 2005, 21:30    Předmět: Citovat

Díky moc. Našel jsem ale jenom něco, co se po dvanácti minutách samo vypne - takže to v sobě má bonusové funkce o které mi vůbec nejde. Možná by tomu ale jeden z těch mých ochotnějších kamarádů rozumět mohl Smile

Mé nároky jsou myslím si daleko skromnější. Potřebuji zesílit napětí 1V na 5V a tím spustit řetěz žároviček. Jak tak ale koukám na schema toho zvukového spínače, tak jsem si to představoval jako Hurvínek válku :/
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 28 2005, 21:52    Předmět: moment Citovat

nějak tomu nerozumím: ten počítač nemá paralelní port? Řekl bych, že by bylo jednodušší ať už souběžně se zvukem nebo i nezávisle na něm posílat to na jeden bit LPT rozhraní a z něj přes jednoduchý budič LEDky v optotriaku (nejlíp MOC3041 nebo ekvivalent, spíná při průchodu nulou, takže ruší minimálně). Tím triakovým výstupem pak můžeš budit třeba triak z vysavače, takže tam pak můžeš pověsit žárovky až do nějakých 1,5 kW. Nakonec ten budič LEDky jde krmit i z té zvukovky přes zdvojovač napětí. Ale:
1. zřejmě nepředpokládáš větší rozšíření této hry - toto zařízení by pak přece musel mít každý, jinak si nezahraje. Nebylo by lepší tu morseovku nechat blikat jen v okně na monitoru? Ten má každý.

2. optočlen navrhuji z toho důvodu, že je nutné BEZPODMÍNEČNĚ oddělit oba vývody z počítače od obou vývodů sítě (nejen tedy fáze, ale i pracovní nuly). A optočlen spínající výstup "v nule" proto, že tak se do zvuku a potažmo i do počítače a okolí dostane minimum rušení. To s relé jde načasovat moooc špatně.

3. zřejmě máš dostatek financí na žárovky. Žárovky na 230V nejsou určené k tomu, aby blikaly. Jedině provedení pro špatně přístupná místa si nechá líbit 5x delší dobu svícení nebo 5x více zapnutí, je ale výrazně dražší (stejně zdechne podle toho, jestli vyčerpáš dřív hodiny nebo počet zapnutí)

4. pokud nemáš dostatek znalostí v práci se síťovým napětím, jako že přiznáváš, že je nemáš, sežeň si elektrikáře, který s tím zkušenosti má - a má zkoušky. Jenže není tolik elektrikářů, kteří by si "z voleje" poradili s bezpečným galvanickým oddělením obvodů. Ale i kdyby, stejně nesmíš takové zařízení pro někoho dalšího vyrobit: když to zabije tebe, udělal sis to sám. Když někoho jiného, poneseš trestní odpovědnost.

Zvaž bod 1, připočítej k tomu zbylé tři a dej vědět, jak si to dál představuješ.

A pamatuj:
Některé lidi má elektrický proud k smrti rád !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sopa
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 28 2005, 22:13    Předmět: dokonale uzemnen Citovat

1. Jsem nadšen tímto webem, neboť problém který zdlooooooooouhavě řeším přes měsíc je zde vyřešen za dvě hodiny několika kvalitními sofistikovanými připomínkami.

2. Opravdu jsem laik a opravdu jsem si to představoval jako Hurvínek válku. Chtěl jsem to zkrátka nějak sbastlit a zašmodrchat.

3. Ve tvém prvním odstavci vůbec nevím o čem mluvíš. (Vysavač?) V dalších odstavcích se to lepší.

4. Vyrozuměl jsem, že je problém ani ne v zesilovači, ale v tom relé... že by zkrátka síť nekamarádila s tím spínacím obvodem a tak se to musí odstínit. Je to tak?

5. Peněz dost nemám. Původně jsem chtěl shánět blikající blikačky a zapojovat to za trafo, protože tam jsem měl jistotu, že ta světélka jsou na to stavěná. Zeptal jsem se však v jednom krámě a tam mi řekli, že pokud krmím 12V žárovku 9-10 volty, tak se nemám čeho bát.

6. Samozřejmě, jde to vyřešit monitorem... a asi to tak koukám bude, ale uznej, je to v porovnání s představou vánočních světélek v 6. patře opravdu trapné.
Návrat nahoru
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: čt září 29 2005, 7:33    Předmět: Re: dokonale uzemnen Citovat

Sopa napsal(a):


3. Ve tvém prvním odstavci vůbec nevím o čem mluvíš. (Vysavač?) V dalších odstavcích se to lepší.



Hill moc dobre vi, o cem mluvi, ale na laickou otazku laicka odpoved. Slo asi o to, ze si ten triak, co by Ti spinal ty zarovicky bys z toho vysavace mohl vykuchat. Exclamation Jinak jelikoz vim, ze s tim monitorem je to v pripade Tveho problemu nesmysl, protoze vsimnout si nesmyslne blikajiciho monitoru v 6 patre, to neni ukol, to jim to rovnou muzes dat napsano na kusu papiru. Jinak nejde o "odstineni" Exclamation , sit by se s tim obvodem kamaradila, ale nevim, jak by se kamaradilo PC se sitovym napetim na portu Exclamation Jinak by to slo resit i s tou zvukovou kartou, ale misto zarovicek bych pouzil LEDky, usetris si tim zbytecne problemy a ceny ledek jsou v nepodstatne, protze je mi jasne, ze to potrebujes v jednom provedeni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sopa
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 29 2005, 8:14    Předmět: Citovat

Nejdřív řekneš, že všimnout si nesmyslně blikajícího monitoru v 6. patře je nesmysl (Až tak velký nesmysl to nebude. Předchozí šifra je na tu ulici, na okna obecně a možná i na to 6. patro odkáže.) a hned vzápětí mi poradíš ledky !? Kolik ledek bych musel koupit, aby se svítivostí vyrovnaly nějaké 17''?

Jinak celá tahle idea a potažmo téma v tomto fóru vznikla z empirické zkušenosti, že se dá na out ze zvkuovky připojit ledka a ono to svítí Smile
Návrat nahoru
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: čt září 29 2005, 9:58    Předmět: Citovat

Nejde o to, ze bych nechtel poradit a shazoval napady s monitorem, ale pokud neco vim o techo typech soutezi, tak vsimnout si 17" monitoru blikajiciho v 6 patre zvladne i kre... Exclamation Pokud je primarnim ukolem se k te ulici vubec prokousat, tak proc jeste tohle Question No nic, ted k tomu problemu, pokud Ti jde o svitivost, tak Ti staci 1 LEDka a pokud pouzijes nejakou supersvitivou bilou, tak tu ulici ani nemusi hledat. Jinak ja bych to s tou zvukovkou asi resil takhle : na vystup tvarovac ( Schmittuv klopny obvod) za nej spinaci tranzistor a potom si tam tech LEDek zapoj kolik chces. Takhle by to snad tem Tvym kamaradum z prumyslovky stacit mohlo, jen otazka chvilkoveho bastleni Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: čt září 29 2005, 10:03    Předmět: Citovat

Jo a s tou LEDkou na vystupu zvukovky to neni empiricka zkusenost, ale exaktni jev. Zkus tam pripojit bilou nebo modrou a ono to svitit nebude. Proc asi Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sopa
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 29 2005, 11:32    Předmět: Citovat

Promiň, promiň nemyslel jsem to nijak zle. Problém chatu je, že v něm nelze přenést informaci o intonaci věty a potom to co napíši může pro jiné znít jaksi jinak... a smajlíci taky všechno nespraví. Jenom mi to zkrátka připadalo nelogické.

Tvůj nápad s ledkami je zajímavý. Opravdu myslíš, že bych zvukovkou uživil těch ledek víc? Myslíš, že by mohly poskytnout dostatečnou svítivost? Byl bych ti vděčný za nějaké konkrétnější informace. Já jsem se v tomhle oboru prostě zastavil někde u stavebnice MERKUR elektro.

Díky
Návrat nahoru
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: čt září 29 2005, 15:22    Předmět: Citovat

No, zvukovka by byla jen jako budic. LEDky by se spinaly pres tranzistor a napajely externim zdrojem napr. adapterem k cemukoliv. Ted je hlavne na Tobe, kolik tech LEDek budes chtit . Zapojeni, pokud dostanes na vystup zvukovky obdelnikovy signal by bylo: tranzistor + odpory. Jinak k LEDkam, jestli Ti vyhovuje svitivost blikace na kolo od wonga, tak neni co resit. Jinak kolik na to mas casu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: čt září 29 2005, 16:31    Předmět: Citovat

Nebo jestli budes chtit spinat ty vanocni svicky, tak tady mas neco konkretniho Arrow http://mahdalelektro.webzdarma.cz/clanky/zvukspin.htm . Vystup zvukovky muzes pripojit primo na ten potenciometr misto toho transformatoru a tim rele spinej co chces. Nebo misto toho rele zapoj ty LEDky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund