Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zapojení transformátoru
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 13:41    Předmět: zapojení transformátoru Citovat

ve sháňce po součástkách mám sice téma kde scháním trafo 230/130, ale doma jsem náhodou našel trafo z magnetofonu, který se dá MOŽNÁ použít a proto doufám, že mi hodní o ochotní lidé tady poradí Smile

Takže potřebuji z trafa dostat ideálně 130V. Když jsem doma prohledával svojí všemocou krabici, tak jsem objevil soustavu trafo-kondenzátor-motorek z magnetofonu a všim jsem si že trafo má vstup na 220v i 120V, tak sem si řek, že se na něj podívám co z něj dostanu. Při připojení 220V na 1-3 jsem na měřil hodnoty jako jsou na obrázku a hodně mě zaujalo 136V co jsem naměřil mezi 1 a 4, to je totiž skoro přesně co potřebuju, ale takhle trafo určitě nemělo být zapojeno a hlavně tuším, že když je pin 1 společnej tak budu mít jaksi neoddělené nebezpečné napětí.

Tak mě zajímá jestli připojením nějak jinak se z toho dá dostat těch 136V odděleně nebo jestli by se to takto dalo používat.

Jinak to chci po usměrnění a vyfiltrování použít jako zdroj pro digitrony, takže odběr víc 100mA se mi snad nepodaří vygenerovat když jeden menší digitron si veme 2mA Smile



popsany.jpg
 Komentář:
popsaný vývody trafa při zapojení na původní vstupy 220V

Stáhnout
 Soubor:  popsany.jpg
 Velikost:  127.91 kB
 Staženo:  82 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 14:18    Předmět: Citovat

Tak na to tráfko zapoj 15, nebo 30V trafo a budeš mít napětí oddělené. Ale potřebuješ 2 trafa což je nevýhoda. Určitě ho nezapojuj jako autotrafo, jak říkáš - nebylo by to oddělené.

EDIT: ale jak na to koukám, je divné, že je na krajích vinutí nižší napětí, takže kdyz připojíš napětí na výstupy, asi to nepůjde jak potřebuješ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 15:20    Předmět: Citovat

Proměř ohmmetrem vývod 4 proti 1, 2 a 3. Pokud nebude galvanické propojení s těmito vývody, tak to je stínění mezi primárem a sekundárem. Tento vývod se potom spojuje s ochranným vodičem sítě a naměřené napětí je pouze kapacitního charakteru. V případě, že je galvanické propojení s ostatními vývody primáru, tak je to odbočka na primárním vinutí pro příslušné napětí. V žádném případě ale nelze použít primární vinutí jako autotransformátor pro napájení jakéhokoliv bastlu, pokud se nechystáš dobrovolně opustit tento svět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 15:36    Předmět: Citovat

tak 4 proti 1,2,3 sem nic nenaměřil, ale to jsem nic nenaměřil ani na vývodech 30V proti 1, 2, 3...

Na "pípáka" jsou vzájemně spojený 4,5,6,7 a mezi 1,2,3 je kolem 100 ohmů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinekk



Založen: Feb 05, 2008
Příspěvky: 87

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 15:39    Předmět: Citovat

To je trafo z kotucaku (B4 tusim) kde je motorcek na 120V... S kondikom tusim 4uF. tych 120V je neoddelenych zo siete, autotrafo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 15:45    Předmět: Citovat

martinekk napsal(a):
To je trafo z kotucaku (B4 tusim) kde je motorcek na 120V... S kondikom tusim 4uF. tych 120V je neoddelenych zo siete, autotrafo.

jj ten motorek a kond tu jeste mam a je to tak. To znamená, že vyráběli neoddělený?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 16:28    Předmět: Citovat

V magnetofonech se to takto praktikovalo, protože vyrábět motor s přepínáním napětí 120/220 V by bylo složitější a dražší. Transformátor tam stejně musel být pro napájení zbytku elektroniky a tak se motor na napětí120V připojoval na odbočku primáru. To ničemu nevadilo, protože motor splňoval izolační pevnost 1500 V proti kostře a připojení k síti bylo třívodičové. Později se vyráběly motory přímo kombinované s transformátorem, kde na magnetickém obvodu motoru bylo navinuto vinutí pro elektroniku. Tyto motory měly zvýšenou elektrickou pevnost vinutí proti kostře a vinutí mezi sebou na 4 kV ss a splňovaly tak podmínky pro elektrické předměty třídy II. Připojení k síti potom bylo dvojvodičové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 16:34    Předmět: Citovat

to znamená kdybych z něj chtěl dostat něco kolem 130V bezpečně tak musim jít přes 2 trafa? Jedno z 230V na 30V a pak tohle zapojit obráceně?
Takže mezi výstupama 1 a 2 bych měl 120V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 16:56    Předmět: Citovat

Jj. Buď z 230/15 V, nebo 230/30 V a toto trafo, co máš, napájet v "opačném gardu", t.j. do sekundáru a z primáru brát potřebné napětí. Při tom z prvního trafa můžeš ze sekundáru napájet další potřebnou elektroniku. Další řešení by bylo použít step-up měnič xx/180 V. To se ale už také někde probíralo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 17:05    Předmět: Citovat

step-up už mam postavenej, ale potřebuju něco čemu nedělá problém větší odběr. Většina step-upů je tak do hodin na těch 6 digitronů, ale na hromadný testování 10 a více je lepší to trafo....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 17:12    Předmět: Citovat

Přes 2 trafa to není problém, používám toto na oddělení menších výkonů při oživování starých rádií a televizí. Případně můžeš použít regulační autotrafo a napětí si podle potřeby doregulovat. (o pár voltů více to trafo vydrží)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 17:21    Předmět: Citovat

koukal sem na ty regulační už dřív a přišli hodně drahý pro moje účely... Smile takže zkusim 2 trafa. čistě teoreticky když do trafa obráceně pustim 30V na původních vstupech pro 120V vyleze 120V, to znamená, že když do něj pustim 32,5 tak z něj vyleze 130V který potřebuju?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 18:01    Předmět: Citovat

Jo mohlo by. Zatím každý zdroj na kterém jsem to dělal vydržel, je to malá změna napětí, ale musíš se smířit s menším proudem (ne o moc). Jen dej pozor na to, že při dotyku dvou pólů je to napětí taky nebezpečné, i když nemá potenciál proti zemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 19:22    Předmět: Citovat

když tak přemejšlim tak těch 32,5V z nějakýho trafa bez úpravy těžko dostanu, tak mě napadlo, že když pustim na 7. a 5. vývod 18V tak bych měl dostat 132V mezi 1. a 3. ?

ještě dotaz, když bych chtěl mít úplně na konci za dvěma trafama, usměrňovacíma diodama a filtračním kondenzátorem bezproblému odběr 100mA při 180V, tak při teoretický 100% učinosti bych na to potřeboval obě trafa 18VA, ve skutečnosti by stačilo 20VA? De mi o to první trafo který teď potřebuju sehnat.

sorry za blbý dotazy, ale hold teorii se učim až z praxe Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5137
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 19:54    Předmět: Citovat

Co použít spínaný zdroj z nějakého zrušeného DVD nebo videa a přimotat si tam vinutí na 130V? Tolik závitů,aby se to nedalo zrealizovat to rozhodně nebude? Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund